Reklamı Geç
YAZARLAR
HABERİ OLMAYANLAR DÜNÜN AK PARTİLİ BUGÜNÜN AKP'LİLERİ
Bayram Arif TURAN
13 Eylül 2021 - Pazartesi 15:36

 ÖZEL FABRIKA SAHIPLERİ

       
Rize‘de hangi çay sanayicisine fabrika sahibine sorarsanız sorun ,cumhurbaşkanı çok sevdiğini söylerler. fakat özellikle ikinci sürgün yaş çay kampanyasında yaş çay fiyatını öylesine düşürdüler ki, Bu bölgedeki bütün çay Üreticilerin tepkisi ÇAYKUR ve Ak Parti üzerine oldu ,partili partisiz herkes Ak Parti ve ÇAYKUR’a eleştiride bulundu tek nedeni özel fabrika sanayicilerinin Alım kampanyasının yaş çay fiyatlarının çok düşürmelerindendi. Soruyorum: Ak Parti eleştirildiğinde sonuç olarak kim eleştiriliyor?  Bu Partinin genel başkanı kim? Siz sanayiciler Cumhurbaşkanını Bu bölgeden mi vurmaya çalışıyorsunuz? Biliyorsunuz bu bölge insaninin tek geçim ürünü sadece Çay dır, muhalefet partilerinin yapamadığını sizler yaptınız .Bu yönden akademik tez yazılacak iş becerdiniz.
           
ÇAY ALANLARI VE KOLTUKLARDA SUS PUS OLANLAR

       
2014 yılından başlayarak 2018 yılına kadar belli bir periyodik içinde kanunen yasak olmasına rağmen ve cumhurbaşkanının onayı gerektirecek olan çay alanlarının genişletilmesi bu bölgede ziraat odalarının ticaret odalarının Esnaf odalarının İl tarım Müdürlüğü’nün ÇAYKUR'un ve bu ilin mülki amirinin geçmişte nasıl olurda ilgisini çekmeden göz ardı edildi? Neden niçin müdahale edilmedi 2014'den 2018 yılına kadar 750.bindekar dört yıl içinde 835.bin dekar genişletildi yani 200 bin ton yaş çay alanı oluştu. Ordu’da bile çay bahçeleri yapıldı Ülkede yaş çay kıtlığı veya kuru çay kıtlığımı oldu da tarım alanları genişletildi piyasada yaz çay fazlalığı fiyatların düşmesine sebep olacağı neden düşünülmedi. Geçmişte Tarım alanlarının genişletmesine Göz yumanlar mülkü amir ÇAYKUR Genel müdürü il tarım müdürü hariç hepsi görev başında Yaş çay fazlalığından dolayı taban fiyatın 2600 TL’ye düşeceğini bile bile neden ses çıkarmadınız veya müdahale etmediniz O gün koltukta olanlar bugün de koltuklardasınız ak Parti üzerinden halk Cumhurbaşkanı nı eleştiriliyor sizlerde bu durumdan memnun musunuz?

Çay sanayicileri mutlusunuz değil mi ?ÇAYKUR genel müdürü üreticinin tepkisini alıyor AK PARTİ tepki alıyor siz 2600 TL’den çay alarak bacak bacak üstüne oturuyorsunuz yapmayın yapmayın  sizlere o serveti kazandırmaya katkısı olan bu üreticilere bunu yapmayın. Sayın Yusuf Ziya Alim genel müdür olduktan sonra peyderpey yurtdışından kuru Çay'ın İthal'ında belli bir artış var, Yusuf bey i zor duruma düşürmenizin nedeni nedir? Bisküvici kırtasiyeci- Otelci -İngiliz-Anamın hafız hocasının ilçesindeki sanayici Pandemi olmasına rağmen 2020 yılında 21.000 ton Kuru çay ithal ettiniz devlete 750 milyon vergi ithal ettiğiniz kuru Çaya 50 milyon ’a verdiniz takriben bu 200.bin ton yaş Çay'a tekabül eder, o parayı yurtdışına vermeyip bu bölgedeki üreticiden temin etmiş olsaydınız maliyetiniz yine aynı olurdu, neden bu bölgeden temin etmediniz? Niçin Neden? Ak Parti ye zarar vermek için mi yoksa, Yusuf Ziya Alim beyi zor duruma bırakmak için mi İthal çay yapıyorsunuz, yapmış olduğunuz bütün icraatlarınız bu bölge üreticisini daha da zora soktuğunu benden iyi biliyorsunuz ,bu ili 1950 ve altmışlı yıllar gibi göç etmesini mi istiyorsunuz? Bu bölgeden çay ürünü yok etmek mi istiyorsunuz ?Amacınız ne? Her kes sus püs…Neden açıklama yapmazsınız.
         
Yiğidi öldür hakkını ver derler bizim atalarımız Yusuf Ziya Alim hiçbir genel müdür zamanında alınmayan yaş Çay'ı ilk iki sürgünde üreticiden aldı, birinci sürgünde 314. ton ikinci sürgünde yaklaşık 300.ton sırf özel sektörün bundan önceki yıllar kadar çay almamasından dolayı üreticiyi rahatlatmak babında aldı fakat yine yaranamadı. Birinci sürgünde özel sektör 200.ton ikinci sürgünde de yaklaşık 200. ton aldı geçmiş yıllarda ÇAYKUR'un almış Olduğu yaş çay kadar üreticiden yaş çay alırdı, Sayın Özel sektör: Bu yıl ne oldu da İthal Kuruçay alımını arttırıp yaş çay alımını düşürdünüz. Derdiniz 2023 yılında yapılacak veya ani bir baskın seçim olduğu zaman Ak partiyi zor duruma düşürmek için mi yaş Çay'ı üç yıl önceki fiyatlara düşürdünüz. Bana senin derdin ne sen Ak partiyi mi savunuyorsun diyenlerde olabilir, ben şak kurnazlığı yapanlara karşıyım, ben üreticiden yanayım, ben üreticiler için GECE GÜNDÜZ çalışıp da yine eleştirilenlerin yanındayım, Benim dünya görüşümü beni tanıyan herkes bilir, sesleniyorummmmm çalışanın, yatırım yapanın ,bu millete ekmek getirenin ,bu milletin refahını yükseltmek için geceli gündüzlü çalışan bürokratın, Vekilin, il başkanının yanındayım, hiç kimse Tunca yukarı duraklı  halamın Çayeli Ormancık'lı dayımın pazar Elmalık'lı Teyzemin Fındıklı Aslandere'nin Merkez Kücükcayırlı'nın Oğlunu torununu bu ilden DAHA FAZLA KAZANAYIM DİYE gurbete yollayamaz ,daha fazla daha fazla kazanacaksınız diye, çayımızı bu bölgeden yok edemezsiniz, bütün üreticiler hep beraber buna dur demeliyiz bunun partisi olmaz.
              
ÇAY KANUNU......
         
Cumhuriyet tarhının en başarısız Tarım Bakanı PAKDEMİRLİ, belki 'de bilmeyerek Çay Kanunu tasarısının hazırlatılmasını görevini ÜNİVESİTEMİZE yani akademisyenlere verdi .Yerinde bir karar verdi. Çay için deneyimli bu konuda ihtisaslı konunun uzmanları ve bu konudaki taraflarla birebir görüşüldü. Fakat ne hikmettense taraflar bir bir bizim içeriğiyle haberimiz yok diye açıklamada bulunuyorlar ki ,bunların birçoğu üste bahsettiğim gibi, geçmişte Ak partili idiler şimdilerde ise AKP li olanlar. Evet, Bakan üniversiteye görev tevlit ederken taraflar demişti sıyası partiler demedi bu iktidarı olsun muhalefeti olsun kast etmedi, Ve etseydi ki zaten yanlış olurdu. Üniversitelerle sıyası partiler belli maddelerdeki anlaşmazlıklarda karşı karşıya gelmiş olurlardı kı çok yanlışta olurdu. Üniversitemiz yıpranırdı. 
   
Üreticilerin beklentisindeki ana maddeler şunlardır.

   1-Desdek Devam edecek mi bekliyor...
   2-Mevcud tarım alanlarının genişletilmemesini önlenmesini istiyor. Ruhsatsız olanların sökülmesi ayrıca.
   3-Çaya boya katılıp piyasaya sürülmesinin cezalanın müeyyidelerin artırılmasını istiyor. 
   4-Kaçak Çay ile mücadele ve cezaların artırılmasını istiyor...
   5-Taban fiyat in belirlenmesi ve altında yaş çay alınmamasını istiyor.


Üniversitenin taslak halinde çıkardığı Bakanlığa gönderilen 38-Madde içinde bu maddeler var. Neyi bilmiyorsunuz olayı neden çarptırtılıyor bu ilde anlamak da güçlük çekiyorum. Üreticinin konuştuğu ve yasalanmasını istediği, Çay'ın bu bölgede kurtuluşunun olduğu ana madde bunlar, her yıl bu maddeler konuşulur bu maddeler gönderilen taslak da var. Ben bilmiyorum diyen Eski Ak Partili ,Şimdiki AKP li mikro milliyetçilik yapıp ÇAYKURU eleştirdiğin imajı verip, Bu ilin sevgilisi Yusuf Ziya Alim Genel müdürü yıpratma operasyonu yapma ,yaptığın ufak ufak sayın vekillerin atom bombasıyla yıktığı tünelleri inşa etmek den öte bir şey değildir. 

SAYGILARIMLA

Adınız
Yorumunuz
M.Cenap - 15 Eylül 2021  
SİZ NE DİYORSUNUZ? HANGİ HÜKÜMET? ÇAY VE ÇAYKUR GÖZDEN ÇIKARILMIŞ. ÇOKTAAN KATARLILARA SÖZ VERİLMİŞ...ŞEYHİN ÇOK KAR ETMESİ İÇİN TABAN FİYATININ ALABİLDİĞİNE DÜŞMESİ LAZIM. NERDE O DEMİRELLİ ALTIN KAMPANYALAR"

Siyasi - 18 Eylül 2021  
Yapilacak ilksecimlerde Allahin izniyle x kurtuluruz. Cayi bu hale akp getirdi mustasili ozel sektore maraba yapti - cay paramdan borsa para kestiren kim akp borsa ne işe yariyor-cay yasasini cikartip mustasili nicin korumadi-mustasili ozel sektore yem yapanlar boyunun olcusunu alacak.

misafir - 21 Eylül 2021  
çaykur özel sektöre kuru çay satıyor.atıp kesiyosun bundan da bahsetseydin ya.


Diğer Yazıları

​RİZE'DE GÜNDEM OLAN ANDON ILICA SUYUNUN GELECEĞİ
RİZESPOR BAŞKANI BASINLA BİRARAYA GELDİ.
RTEÜ'nin Yeni Rektörü Prof.Dr. Yusuf YILMAZ
​RİZE'DE NEREYE TUTSAN SIKINTI, SORUNLARA NEŞTER VURACAK KİMSE YOK
​RİZELİYE RAĞMEN BU TASARIYA NASIL İMZA ATARSINIZ
ALGI İLE REKTÖR ATANMAZ...
​RİZELİLER GÖREVLERİNİ HAKKIYLA YERİNE GETİRDİLER
RİZE'DE BİR BAŞIBOŞLUK MU VAR?
​SANMA Kİ BU RİZE'NİN SAHİBİ YOK
RİZE'DE GAZETECİLER GECESİNİN ARDINDAN
SAYIN CUMHURBAŞKANIM
​RİZELİ İL BAŞKANINI BAKANDAN ÖNDE GÖRÜR
CHP İL BAŞKANINDAN İSTİRHAM EDİYORUM..
RİZELİ MEYDANLARDA ŞARKI SÖYLEMEK İSTİYOR
SAYIN VALİM KEMAL ÇEBER RİZELİ YANINDA... DEVAMMMMM
ÇAYKUR, ÖZEL SEKTÖR VE ÇAY MÜHTAHSİLLERİ GÜNAHKARSINIZ
Rize İl Koordinasyon Toplantısının Ardından Gözlemlerim
​İKİ YILDA RİZE'YE DAMGA VURDU. BAŞKANIN İKİNCİ YILI
RİZE'DE ÇAY ÜĞRETİCİLERİ İSYANDA
MERAL AKŞENER'İN RİZE GEZİSİ VE AYŞEGÜL BAŞKAN
SAYIN AVCI SIYASİ EGOLARI YERLE BİR ETTİNİZ.
İKİZDEREDEKİ AGIT YAKAN HALAMA SESLENİYORUM
RİZE'DE Kİ YATIRIM İÇİN PARAYI VEREN İKTİDAR ,REKLAMINI YAPAN SİZ
R.TAYYİP ERDOĞAN VAKİF ÜYELERİ VE HÜSEYİN KARAMAN
RİZE İLE TRABZON ARASINDAKİ KÜSLÜĞE DİRENEN ADAM
​ŞU SORUMUN CEVABINI ALMADAN ÖLÜRSEM GÖZÜM ARKAMDA KALIR.
KAPALI KAPILAR ARDINDA MI BU KANUNU ÇIKARACAKSINIZ
RİZE'DE BİR KİŞİ BULAMADINIZ MI?
RİZE BASINI... GÜNAHKARSINIZ
BAŞARIRSA RİZE'DE HEYKELİ DİKİLİR
RİZE- ARTVİN HAVALİMANININ İSİM DEGİŞİMİ
RİZE'DE SİYASET DİBE VURUYOR
RİZE'DE HERŞEY SÜT LİMAN MI?
Rize'nin çiçeği burnundaki müdürleri
PAYİDAR KAL CUMHURİYET
RİZE İŞ MERKEZİ NE ZAMAN BİTECEK
İŞİNİZ ZOR SAYIN AVCI
RİZE'NİN UNUTULMUŞ İSTIKLAL GAZİSİ DEĞERLERİ
CHP TRABZON VEKİLİ KAYA'YA
SEBEP İÇİNİZDEKİ İRLANDALILAR
YENİ YETMELERİ KİM?
BAŞKAN METİN'İN İCRAATLARİ VE SORAMADIKLARIM
​BİLİM KURULU KARARLARINA RİZE'DE NE KADAR UYULUYOR
RİZE'DE ETKİSİZ, YETKİSİZ LİYAKATSIZ İNSANLARIN ...
BAŞKAN METİN'İN KOLTUKDAKİ BİR YILI
ÜRETİCİLER İSYANDA SAYIN MÜDÜR...
İTHAL-KAÇAK ÇAY GERÇEĞİ
RİZE'DE PARK VE BAHÇELER BAKIMLI MI?
SAYIN ALİM BU VEBAL KİMİN?
RİZE BUNU BAŞARAMAZSA KARA GÜNLER YAKINDIR
RİZE'DE HEDEF ADAM. VURUN ABALIYA MİSALİ
TEBRİKLER SAYIN VALİ, TEBRİKLER SAYIN AVCI... BELEDİYE?
Sayın Valim, Sayın Vekillerim , Sayın yetkilier...
ÇAY BARONLARI BU HALDE İKEN .. RİZELİLER GİBİ DEĞİL !
COVİD 19 GELİŞMLERİNİ RİZE'DE SOKAKTAN DUYMAK İSTEMİYORUZ
HAK BELA VERMEZ KUL AZMADIKCA
LİNÇ GİRİŞİMİ RİZELİLERE YAKIŞIR MI ?
RİZE'DE ARTIK TÜNELİN ÖTESİ BERİSİ YOK.
RİZELİNİN SESİ RİZE HALKININ KALEMİYİM
MAKAMDA HAKARET YAKIŞMADI BEYLER
Sadece vekil veya bir kac kisinin dert etmesiyle sorunları çözülmez,
ÇEVRE YOLU ÖLÜM YOLU MU ?
RİZE'DE CHP evet.İYİ PARTİ evet.SAADET evet. YAZICI İletecek.
HAKKINI HELAL ET KASKETLİ HALİL BAKIRCI
Sayın vekilim Avcı’ya
REİSİMİZİN RİZE'DEKİ VAATLERİ ENGELLENMİYOR MU
Kadınlarımız kızlarımız için böyle söylemlerde nasıl bulunursun.
Rize'nin önünü kesmek için yapılan bir yatırım.
BİR EYYYY'de BASKAN SAKAL 'a
AK PARTİNİN RİZE'DEKİ ULAŞTIRMA VİZYONU
ŞAHSİ ÇIKARLARINIZ İÇİN RİZE HEBA EDİLEMEZ
Gözümüzün nuru ÇAYKUR'un paketleme fabrikasin'da neler oluyor.
AK PARTİ RİZE İL TEŞKİLATINA SORUYORUM
CHP RİZE İL BAŞKANINA SORUYORUM
MÜJDELER OLSUN ,ÖLÜM YOLU ÇEVRE YOLU HIZLANACAKTIR.
YETERRR ÇEKİN ELİNİZİ ÇAYKURDAN
U12.BASKET MACI . RİZE 29 FILISTIN 42
RİZE'DE HERKES KONUŞUYOR BİR TEK O SUSUYOR
Rize'de Kentsel Dönüşüm Sessizce Yapılmalı
GÜNAHKARSNIZ
YAŞAYAN TARİH DEĞİRMENCİ.
Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..
CHP... Rize İl Genelinde Başarılı olamadınız
İmdat Sütlüoğlu
Rize Türkiye Şampiyonu mu ? Bir bakalım......