Reklamı Geç
YAZARLAR
HEMŞİN’DEN BAŞLAYAN BİR BAŞARI HİKÂYESİ
Fatih Sultan KAR
19 Ekim 2021 - Salı 11:27

HEMŞİN’DEN BAŞLAYAN BİR BAŞARI HİKÂYESİ

BAŞARILARLA DOLU BİR ÖMÜR: Prof. Dr. MUSTAFA N. PARLAR

Prof. Dr. Mustafa N. PARLAR, 1925 yılında Rize’nin Hemşin Nahiyesi Yayla Köyü’nde doğdu. 1949 yılında İlinois Teknoloji Enstitüsü’nde lisans 1950 yılında Nortwestern Üniversitesi’nde yüksek lisans ve 1954 yılında Brooklyn Politeknik Enstitüsü’nde doktora dereceleri aldı. Amerika’da bulunduğu sürede Brooklyn Politeknik Enstitüsü’nde 4 yıl araştırma mühendisi ve Clarkson College of Technology’de bir yıl yardımcı profesör olarak görev yaptı.

 

HİZMETLERE İMZA ATTI

Yurda dönünce kısa bir süre EİE İdaresi’nde çalıştıktan sonra Genel Kurmay Başkanlığı İlmi İstişare Kurulu’nda harekât araştırma subayı olarak görev aldı. Askerlik görevinden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne girerek sırasıyla 1957 yılında Eğitim Direktörlüğü, 1958′de Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, 1960-70 yılları arasında da Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. 1964′te Assosye Profesörlüğe, 1969′da Profesörlüğe terfi etti. 1966-1967 akademik yılında California Üniversitesi’nde, konuk profesör olarak ders verdi ve araştırma yaptı. 1970 yılında ODTÜ Rektörü olarak atandı. Ancak bu görevden istifa ederek ayrıldı. 1969-1970 yıllarında Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı yaptı. 1973-1977 döneminde milletvekili oldu. 1977′de üniversiteye döndü ve ODTÜ İçel Mühendislik Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı olarak görev yaptı. Son olarak TÜBİTAK Güneş Enerjisi Destekleme Araştırma Ünitesi Başkanlığı, TÜBİTAK Türkiye Enerji Komisyonu Başkanlığı, ODTÜ Enerji Koordinasyon Kurulu Başkanlığı görevlerini de yürütmekteydi.

 

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE DANIŞMANLIK YAPTI

Akademik çalışmalarında çok geniş bir alan kapsadı ve öncelikle Türkiye’nin gereksinimlerini göz önünde tuttu. Enerji sorunlarından haberleşmeye kadar farklı dallarda ODTÜ’nde araştırmalar başlattı. Yönetsel ve akademik görevleri yanında kamu kuruluşlarının ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nin danışmanlık hizmetlerinde bulundu. Endüstrileşme sorunları, ağır elektronik sanayii ve elektronik sanayiinin kurulması için önemli katkılarda bulundu, Üniversite-Endüstri işbirliğinin gerçekleşmesi, üniversitelerin ülkenin teknik sorunlarının çözümüne en çok katkıyı gerçekleştirebilmeleri için verimli çabaları oldu. Elektroteknik ve elektronik dalında bazı teknolojik transferlerin başarılı bir biçimde sonuçlanmasında öncülük etti. Türkiye’nin enerji sorununun çözümü için örgütlenmede önemli katkıları oldu.

 

ESERLER BIRAKTI

ÇOK SAYIDA ARAŞTIRMACI YETİŞTİRDİ

Mustafa N. Parlar’ın yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanmış 25 bilimsel bildirisi, biri çeviri beş kitabı, pek çok teknik raporu ve gazetelerde yayınlanmış 60′a yakın makalesi vardır. 4 çocuğu vardır. Toplumun ve endüstrinin gelişme sorunlarına sırt çeviren bir bilimsel görüşün değil, kurduğu laboratuvarlarla, yetiştirdiği araştırmacılarla, üniversitenin topluma katkısını ve bilimsel düşüncenin çevreyi değiştirici, yaşam düzeyini yükseltici etkisini savunmuş ve bu bakımdan yapıcı, yaratıcı bir rol oynamıştır. Zekâları ve yetenekleri köreltebilecek güçlükler karşısında yenilme­miş; tam tersine onun gücü bu güçlüklerle adeta bilenmiş ve O’nun, ülkesini daha yüksek bir teknoloji ile kalkındırma azmi, üniversite anlayışını ve öğrencilerine verdiği “hayat için bilim” düşüncesini kökleştirmiştir.

 

ADINI TAŞIYAN VAKIF

HER YIL ADINA ÖDÜL TÖRENİ

1950′lerin henüz barakalar halinde kurulmaya başlayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Mustafa Parlar çok yönlü kişiliğe ve uygulamaya yönelmiş düşünceleri ile yeni bir bilim-endüstri ilişkisi kurmuş ve buna bağlı olarak çağdaş bir eğitim anlayışı oluşturmuştur. Bugünkü Orta Doğu Teknik Üniversitesi bu kavram çevresinde gelişmiş ve yücelmiştir. Mustafa Parlar’ın anısını yaşatmak, Türk eğitimine hizmet vermek, onun yaşamı boyunca uğraş verdiği hedefler doğrultusunda çalışmalar yapmak amacıyla 12 Ocak 1981 tarihinde ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı kurulmuş bulunmaktadır. Ölüm yıldönümleri, ödüllendirme günleri olarak anılmaktadır. 19 Aralık 1980 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. 19 Ocak 1982 tarihinde ODTÜ’nde Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından tüm üniversite öğretim üyelerini de simgeleyen anıt park yapılmış bulunmaktadır. Böylece, bir öğretim üyesinin heykelinin üniversiteye dikilmiş olması, ülkemizde ilk kez Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir.

 

Adınız
Yorumunuz
Mustafa SEMİH ARICI - 19 Ekim 2021  
Keşke böyle yüz kişi olsaydı Rize den. Benzer kariyeri olan Rizeli bir bilim adamı da Prof.Dr.Abdülkerim Kar dır. Cumhurbaşkanın da köylüsü olan Kar dan bu sütünlarda bahsedeceğim.

Mustafa SEMİH ARICI - 19 Ekim 2021  
Keşke böyle yüz kişi olsaydı Rize den. Benzer kariyeri olan Rizeli bir bilim adamı da Prof.Dr.Abdülkerim Kar dır. Cumhurbaşkanın da köylüsü olan Kar dan bu sütünlarda bahsedeceğim.

Çok Teşekkürler Sn : Kar - 19 Ekim 2021  
Aynı okulun aynı bölümünden mezun olan biri olarak böylesine değerli böylesine mühendislik camiaya çok büyük değerler veren kişilere yetiştiren hocaların hocası ünvanını alan Rahmetli Mustafa hocam için ODTÜ de bölümün önünde heykel bulunmakta olup her yıl akademik ödüller verilmektedir. Eski fotoğraflarında görmüştüm elinde mala taş gibi inşaat malzemeleri ile bugünkü ODTÜ Elektrik Müh. binasının yapımında bile bir işçi gibi çalışmış idi. Fatih kardeşime böylesine hocamızı hemşerimizi kamuoyuna tanıttığı için çok teşekkür ederim. selam sevgiler saygılarımla Maksut BIYIK ODTÜ Elektrik Müh. Mezunu ANKARA


Diğer Yazıları

ÇAY GELDİ RİZE ŞEN OLDU
TARİHE IŞIK TUTAN MATERYALLER RİZE BELLEĞİ VE RİZE SPOR MÜZESİ
MUZAFFER İSTİF AMCAMIZ’DAN İBRETLİK ŞİİR
BİR TARİH HAZİNESİ MEDET KOPUZ
DENİZDEN UZAKLAŞAN DENİZ ŞEHRİ RİZE
EY RUH NERDESİN? RİZESPOR RİZELİLERİNDİR
BİZ NE ZAMAN “KÜME”DEN KURTULACAĞIZ RİZE GÜNLERİ BU HALİYLE RİZE’NİN TANITIMINA YARAR DEĞİL ZARAR VERİYOR
TBMM KORİDORLARINDA BANKLARDA YATAN RİZE MİLLETVEKİLİ OSMAN YILMAZ KARAOSMANOĞLU
YEŞİLE ADANMIŞ ŞİİRLER
ALTERNATİF RİZE GÜNLERİ ÖNERİSİ RİZE GÜNLERİ RİZE’NİN HER KESİMİNİ KUCAKLAMALI
RİZELİ TUZCUOĞLU AİLESİNDE UNUTULMAZ İKİ PORTRE
ÇAYCININ SESİ ÇAY ÜRETİCİSİNİN CAVİT AMCASI
ZÜMRÜT RİZE GAZETESİ VE MUSTAFA ARDAL
RİZELİLERİN HEMŞEHRİSİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
RİZELİLERİN VUSLAT ANASI: VUSLAT SADIKOĞLU
SÜLEYMAN DEMİREL’İN RİZELİ KADIM DOSTLARI
EVRENİN MANTIĞINI ÇÖZEN ÇAYELİLİ
RİZESPOR’UN İLKLERİ
ÇAYELİLİ BİR EĞİTİM ÇINARI: HÜSEYİN KARA
RİZE TARİHİNDE İKİ ÖNEMLİ ATILIM
MÜCADELE DOLU BİR YAŞAM ÖRNEK BİR İŞ ADAMI RİZELİ ....
NAMI DEĞER PUŞKAŞ ERGÜN; ERGÜN ÖZTUNA YOLU RİZESPOR’DAN GEÇEN BİR FUTBOL EFSANESİ
GÖNÜL ADAMI GÜZEL İNSAN SABRİ ÇEPNİ İÇİN BİR KAÇ KELAM
ŞENOL BİROL GOL EFSANESİ.
DOSTLUK HER ŞEYİN ÖNÜNDEDİR!
RİZE VE TRABZON DOSTTUR KARDEŞTİR
HEP “0RTALIK”TA OLAN ADAM: SAVAŞ AY İNSAN RİZE’DE SİMİT YER YAŞAR
BİZ LAZIK LAZ
OSMAN ARPACIOĞLU VE RECEP KULAK HOCA
ALTIN BİR KUŞAĞIN SON TEMSİLCİLERİNDEN RİZE PAZARLI YALÇIN KAYA ÇİLLİ
VAKIF İNSANI ve RİZE
YAĞMURU FIKRASI BOŞ MEMLEKETİM: RİZE
RİZE VİLAYETİNİN EN YAŞLI ADAMI
YÜREĞİNİ ORTAYA KOYAN BİR AVUÇ İNSAN RİZESPOR’UN UNUTULMAZ HATIRALARI (1978-81)
Op. Dr. KERİM VARDAL’DAN DİNLEDİĞİM RİZE TARİHİNE DAİR HATIRALAR
RİZE BAROSU TARİHİNE KATKI SAHAFA DÜŞER BİZE DE DÜŞER
BİR BUÇUK ASIRLIK BİR KURUMUN ÇEYREK ASRININ TANIĞI OLMAK
EN KARA İKİ GÜN: 6-7 EYLÜL 1955 VE RİZELİLERİN ÖRNEK YARDIMLAŞMASI
HALKTAN AYRILMAYAN ÖRNEK SİYASET ADAMI RİZE MEBUSU
BİR DOSTUN ARDINDAN NECATİ BAYRAM TUZCU
RİZE İLİNİN YAKIN TARİHİNDEN BİR PORTRE
O BİR DON KİŞOT MU? ASI MI? MEMLEKET SEVDALISI MI?
RİZE’DE BULUŞALIM
BEN; RİZE’Yİ ÇOK SEVİYORUM
BABA REİS İÇİN DE DEDİLER
VEFATININ 38. YILDÖNÜMÜ ANISINA YARINI GÖREN ADAM: EKREM ORHON
LAZ ZİYA ZİYA KALKAVAN
USTAYA SAYGI VE METİN İSLAMOĞLU
RİZE SENDİKACILIĞININ VE RİZESPOR’UN UNUTULMAZ BAŞKANI
TARİHE HÜKMEDEN DEMİR YÜREKLİ RİZELİ PEHLİVAN
RİZESPOR DEFANSININ DEMİR ADAMIYDI
BUGÜN ATATÜRK’ÜN RİZELİLERİN HEMŞEHRİLİK TEKLİFİNİ KABUL EDİŞİNİN 98. YILDÖNÜMÜ
RİZE’NİN MEŞHUR ‘KARA VALİSİ'
RİZESPORLU KÜÇÜK AYDIN NAMI DEĞER PAPAZ AYDIN
İYİDERELİ AVNİ KALKAVAN. TÜRK FUTBOLUNDAN İZ BIRAKMIŞ BİR RİZELİ
TÜRK TİYATROSUNDA UNUTULMAZ ÇAYELİLİ LAZ BAKKAL
CUMHURİYET DÖNEMİ RİZE VALİLERİ
MUCİT BİLAL ATASOY O ÇILGIN BİR RİZELİ