Reklamı Geç
YAZARLAR
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
Mustafa Semih ARICI
25 Ocak 2022 - Salı 09:30

Hastaneler içinde hakkında doğru yanlış en üzüntü verici ve hatta ürkünç hikâyeler anlatılan sağlık kuruluşları psikiatri hastaneleri ya da diğer bir adıyla Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastaneleridir. Gerçi günümüzde bu kötü san büyük ölçüde giderilmiş ve modern psikiatri hastaneleri yapılmış olmakla beraber gene de ihtiyaca cevap vermekten uzaktırlar. Bilinen en ünlü psikiatri hastanesi Bakırköy Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’dir. İlk kurulduğu senelerde ünlü  Baştabibi Doktor Mazhar Osman hastaneyi ziyarete gelen Atatürk’e: “Paşam, herkeste bir parça delilik vardır” der. Atatürk gülerek “Ben de var mıdır acaba Mazhar Bey?” diye sorunca Baştabip “ Hiç olmaz mı paşam? Yoksa yedi düvele kafa tutabilir miydiniz?” diye cevap verir.
 

Bakırköy Hastanesi uzun yıllar iyi kötü çok şey gelip geçirdi. Türkiye’nin tek psikiatri hastanesiydi. Ancak ihtiyaca cevap veremez olunca Anadolu Yakasında Erenköy Hastanesi açıldı. Bunu Manisa ve Samsun Hastaneleri izledi. Koskoca ülkede üniversitelerin psikiatri kliniklerini saymazsak, sadece beş tane kamu  hastanesi var. Bazı özel sektör grupları da ruh hastalıkları merkezi açtılar. Bunların arasında en ünlüsü Yedikule’deki Ermeni Hastanesi bünyesindedir.


Hemen herkesi bildiği şeydir. Çağımızın ağırlaşan sorunları ve hele hele son senelerde yaşadığımız dehşetengiz pandemi sürecine eşlik eden şiddetli ekonomik kriz, insanımızın ruh sağlığında birçok olumsuz gelişmeye neden olmuştur. Nevroz adı verilen hafif pisikatrik rahatsızlıklarda (Depresyon, kaygı bozukluğu, obsesyon vb.) patlama görülürken, psikoz adı verilen ağır tablolarda (Şizofreni, kişiliğin bölünmesi, psikopati vb.) büyük bir artış yaşanmıştır. Gazetelerin üçüncü sayfalarına yansıyan üzücü olayların başlıca nedenini meydana getiren bu hastalıkların acil olarak tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde toplum içinde serbest dolaşan ruh hastalarının özellikle kadın ve çocuklar açısından (Samuray kılıcıyla bir kadını katleden şahıs da tehlikeli bir ruh hastasıdır) ne kadar tehlikeli olabileceği ortadadır. Ayrıca madde bağımlılarının da oluşturduğu azımsanmayacak bir kitle de toplum için büyük bir potansiyel risk kaynağıdır.  Tüm bunların yanında yaşlılığa bağlı demans ve alzemayr kökenli bozuklukların da kapsamlı olarak rehabilite edilmesi gerekecektir.


İşte tüm bu nedenlerle modern psikiatri hastanelerinin yaygınlaştırılması icab etmektedir. Sırf İstanbul, Manisa gibi birkaç ilde değil, tüm yurt sathına dengeli olarak dağılmış, tedavi ve yatak kapasitesi yeterli modern psikiatrı hastaneleri çok büyük bir ihtiyaçtır.


Son günlerde Rize’de gündem oluşturan psikiatri hastanesi inşa edilmesini de bu kapsam dahilinde düşünüyoruz. Şehir hastanesi gibi çok büyük kaynak yutan binalar topluluğu yerine, Çamlıhemşin gibi ruha dinginlik bir mevkide optimal büyüklükte bir psikiatri hastanesi yapılması çok daha isabetli olacaktır.

Adınız
Yorumunuz
Atmaça 53 - 25 Ocak 2022  
Sayin valim yakinda modern psikiyatri hastanesinin temelini ataçağiz demişdi ama nerede nezaman yapilaçaği konusunda ne kendisi veya başka yetkilileden bir açiklama gelmede.Çamli hemşin gibi yerlede eskiden verem hastanesi yaparlardi.Rize merkeze zor duran Dr çamlihemşine gitmez şehir merkezine yakin bir yerde olması elzemdir.

Mustafa SEMİH ARICI - 26 Ocak 2022  
Çamlıhemşin şart değil ama yeşillik içinde- ruha dinginlik veren bir yer olması şart. E- yeşil Rize de elbet böyle bir yer elbette bulunur.Denizi doldurarak veya karayolu kenarında yapılması uygun değildir. Hem hasta mahremiyeti konusu var. Aman- sanki yapmaya karar verdiler de biz yer beğenmiyoruz""

Şeyda Bostancı - 28 Ocak 2022  
Devletin ülke çapında özellikle çok yaygın olan Demans gibi hastalıklara yakalanan kişilere yönelik bakım evleri yapması elzemdir. Ayrıca mevcut özel yerlerde de kalmak isteyen yaşlılara ya da hasta insanlara devlet desteği verilmelidir. Şu an ekonomik durumu yeterli gelmeyen aileler tüm güçleri ile bu yükün altında kalmaktadır. Bu tip hastalar doktor ve hemşire takibinde olmalıdır. Evde bakım herkes için çok zor olmaktadır. Bizler de ileride potansiyel hastalar olabiliriz. Tüm bu nedenlerle herkes için AB standartlarında bu tarz merkezlerin devlet güvencesinde faaliyet göstermesi ülke itibarını da güçlendirecektir. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Saygılarımla-

kadir arıcı - 02 Şubat 2022  
Güzel bir tespit üstad tebrikler...Hele de çamlı hemşin olursa ilk müdavimi benim...Saygılar

Mustafa semih Arıcı - 25 Ağustos 2022  
Kadir Bey-Turkiyenin bu agir ortamında her ile bir tane psikiyatri hastanesi yetmeyecek.Hala aklini muhafaza edebilene ne mutlu"


Diğer Yazıları

SONBAHAR YARILANIRKEN RİZE’DE
AÇLIK SINIRINDA SABRETMEK
2 MARTTAN ÖNCE…
RADİKAL DİNCİ TEHLİKESİ
HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY II
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?