Reklamı Geç
YAZARLAR
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ VE ZELENSKY
Adnan ONAY
21 Mart 2022 - Pazartesi 21:23

Eğer hiçbir arkaplan çalışması olmasaydı Zelensky gibi siyasi geçmişi olmayan, oldukça gösterişsiz genç bir şovmen Ukrayna gibi bir ülkede devlet başkanı olabilir miydi?


Elbette ki hayır. Böyle birisinin değil devlet başkanı bir yere belediye başkanı olabilmesi dahi zor bir ihtimaldi.


Peki nasıl oldu da halk 1978 doğumlu, siyasi geçmişi olmayan Zelenski’ye 73 oy vererek onu Cumhurbaşkanı seçti? 


Buna verilecek tek bir cevap var; yapılan toplum mühendisliği sayesinde..


Başlangıç noktasına dönelim;


Batı Projeksiyonuna göre yahudilik Ukrayna halkını etkilemek için önemli bir faktördü. Zira İsrail, ABD ve Avrupa üzerinde söz sahibi bir ülkeydi. Ayrıca İsrail’in Ukrayna’da önemli yatırımları vardı. O nedenle halk bir yahudi kökenlinin devlet başkanı olması halinde AB(D)’nin Ukrayna’ya her türlü desteği vereceğini, Ukrayna’nın Avrupa birliğine ve NATO’ya alınacağını, Batıyla entegre olan ülkeler arasına gireceğini ve böylece Rus baskısından kurtulacağına kolayca ikna olabilirdi.


Batı planlarına göre Ukrayna, Rusya ile çatışmalıydı.Onun için Devlet Başkanı seçilecek kişinin siyaseten iyi yetişmiş, tecrübeli kişiler arasından seçilmemesi gerekliydi. Böyle olduğu  takdirde seçilen kişi kolayca ABD’nin kuyruğuna takılacak, Rusya’yla ilişkileri koparma noktasına getirecekti. 


Tabi bu projeyi gerçekleştirmek için en önemli sorun böyle bir ismi topluma kabul ettirmekti. 
Bunun için seçilecek kişi toplumun kolayca tanıyıp, bağrına basacağı, kitleler üzerinde olumlu etkiler yaratacak bir profile sahip olmalıydı.


İşte ZELENSKY bu üç özelliğe sahip bir isimdi..


-Yahudi bir ailenin çocuğuydu. Babası profesör, annesi mühendisti.


-Siyasetle hiç ilişkisi olmamıştı( ki bu kirlenmiş siyasete, Ukrayna’daki yolsuzluğa bulaşmamış demekti)


-Toplumun yakından tanıdığı, büyük bir izleyici kitlesi olan bir şovmendi.


Böyle bir ismin beyin yıkayacak bir diziyle halkın gözünde “ kurtarıcı” rolüne büründürülmesi ve aday gösterilerek devletin başına geçirilmesi mümkündü.


İşte Zekenksy’e bu rol verildi.


Zelenski 2015'te Halkın Hizmetkârı adlı televizyon dizisinde Ukrayna cumhurbaşkanını canlandırdı.


Dizide canlandırdığı karakter, bir viral videoda yolsuzluk karşıtı açıklamalar yaptıktan sonra cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan otuzlu yaşlarında bir lise tarih öğretmeniydi.


Dizi çok izlendi ve yapılan anketlerde Ukrayna halkının seçimlerde böylesi bir profile oy verebileceği ortaya çıktı.


Mart 2018'de dizinin yapımcı şirketi Kvartal 95 bu doğrultuda dizinin ismiyle, Halkın Hizmetkârı adlı siyasi partiyi kurdu.


Zelenski, 31 Aralık 2018'de 2019 Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı.


Zelenski, Mart 2019'da Der Spiegel'e verdiği röportajda siyasetçilere olan güveni yeniden tesis etmek için siyasete girdiğini, "profesyonel, düzgün insanları yönetime getirmek" ve "siyaset kurumunun havasını olabildiğince değiştirmek" istediğini söyledi.


Artık, sonuca ulaşmaya bir adım kalmıştı. Adaylık açıklamasından altı ay öncesinde yapılan anketlerde bile Zelenski'nin adı ilk sıralarda geçiyordu. 

Birinci tur seçimlerde en fazla oy alan isim oldu ve ikinci turda seçmenin 73 oyunu alarak Cumhurbaşkanı seçildi ve 20 Mayıs 2019'da resmen göreve başladı.


Zelenski'nin siyasi partisi Halkın Hizmetkârı da 21 Temmuz 2019 parlamento seçimlerinde Ukrayna tarihinde bir ilk olarak parti listesi oyunun yüzde 43'üyle parlamentoda tek parti çoğunluğuna ulaştı. Cumhurbaşkanının partisi 424 koltuktan 254'ünü kazandı.


Artık bütün siyasal güç Zelenski’nin eline geçmişti. Siyasi kadroları değiştirdi ve izlediği batı yanlısı politika nedeniyle Rusya ile arasını iyice gerdi. 


2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi, Rusya destekli Donbass savaşı ve buradaki ayrılıkçıların  Rusya ile ilişkileri karşısında Zelenski çözümü AB ve NATO’ya girmekte arayınca Rusya, önce ayrılıkçıların özerkliğini tanıdı ardından da Ukrayna’yı işgale başladı.


UKRAYNA ZELENSKİ İLE TUZAĞA DÜŞÜRÜLDÜ


Genç ve siyasi tecrübesiz Zelenski Rusya krizini Batı’nın desteğiyle aşabileceğine inanıyordu. Sürekli Batı devletleriyle, AB(D) ile yapılan toplantılarla Zelenski Putin’e karşı cesaretlendiriliyordu. 

Yabancılar Ukrayna askerini ve içeride oluşturulan Silahlı güçleri eğitiyordu.

Zelenski, Putin’den gelecek bir saldırı karşısında Batı’yı tümüyle yanında bulacağını, girmek için başvurduğu NATO’nun ona sahip çıkacağını düşünüyordu.

Rusya, Ukrayna’yı işgale başlayınca bunun böyle olmadığını, Ukrayna’nın kendi kaderiyle başbaşa kaldığını anladığında iş işten geçmişti.

Zira ABD’nin hedefi savaşın uzaması, Rusya’nın vahşetinin artması ve dünyada yalnızlaştırılması, böylece Avrupa’nın, Bölgenin Rusya tehlikesine karşı yeniden ABD şemsiyesi altında bütünleşmesi, silahlanması, NATO’yu sığınak olarak benimsemesi idi. ABD, şimdiden bu hedeflerinin birçoğuna ulaşmış durumda.


UKRAYNA ÖRNEĞİ BİR DERSTİR


Ukrayna’da yaşananlar bir ders niteliğindedir. Soros paralarıyla, ABD senaryolarıyla, yapılan toplum mühendislikleriyle Zelenski gibilerinin umut haline getirildiği ülkelerin akibetleri bundan farklı olamaz.

Bugün Ukrayna halkı Zelenski’nin Batıya olan sonsuz güvencesinin mağduru durumundadır. Rusya’yla diplomasi üzerinden hesaplaşma tecrübesinden uzak olan Batı devşirmesi Zelenski ülkesini savunmaktan uzak biri konumundadır. Yabancı, paralı askerlerle Ukrayna’yı Rusya’nın elinden kurtarmanın çaresizliği içerisindedir.
Daha şimdiden 3 milyon insan yurdunu terketmiş ve güzelim Ukrayna Rus bombardımanı altında harabeye dönmüş durumdadır.


Umarım bu acı tecrübe ABD’den, Batıdan medet umanlara bir örnek olur!

Adınız
Yorumunuz
tolga - 22 Mart 2022  
Fransa merkezli bir daire çiziniz. Daire üzerinde-aynı yayı gören çevre açılar birbirine eşittir.Ayni yayı gören çevre açılar-Amerika-Fransa-Yunanistan- Batı dünyası.. Ukrayna dan Ermenistan a bir bir çizgi çiziniz. Ermenistan ve Ukrayna yönetimini getiren Amerika ve Batı dünyası..Gürcistan a işin içindedir. Rusya- Ermenisyan ve Ukray a yönetimini - Rusya ya karşı bir plan olduğunu bildiği için Ermenistan ve Ukrayna yı bölge şartlarına göre dizayn etmeye çalıştı.Çalışıyor. Putin- Libya konusunda bana verilen sözler tutulmadı diyor. Suriye de Amerika ile müşterek çalıştılar. Suriye halkı 7 den 70 e ponbalandı.Terör örgütlerini temizleyeyeceğiz diyen Amerika ve Rusya Suriye halkını temizledi. Canını kurtarmak için Türkiye ye gelen Suriye liler..Denizde lastik botlarda boğulan Suriyeliler..Ana Suriye de İran ve İsrail hesapları olduğu için çözümü ukrayna kadar kolay değil...İsrail in Türkiye ye petrol eksenli ve ticari eksenli çalışmalar için gelmesi iyi muhasebe edilmelidir..Kanuni döneminde- Kanuni oğlu Sarıselim e Yahudi bir kızı verdi. Yuhudiyi saraya gelin olarak çıkardı. Yahudi- Osmanlı devletinin çöküş planlarını Kanuni döneminde yaptı. Ekonomik konularda ve Seyhülislamların atama ile yapılmasına kadar- Tanzimat ve Meşrutiyet döneminde meyvaları alında. Dünya harplerinde Osmanlı devleti tasviye edildi. Üniversitelerimiz bu gerçekleri TBMM kütüphanelerinden araştırıp iyi okumalıdır.

güneş - 24 Mart 2022  
Ukrayna ve Rusya : Kırım - SSCB sonrası bölüşmede Ukrayna da kaldı. Halbuki vaki anlaşmalara göre bir başkasının eline geçecekce Türkiye ye dönmesi gerekiyordu. Rusya yı Kırım da işgalcı olaray sayılmasının nedeni bu.. KİEV işgali kabul etse dahi anlaşmaları değiştirmez..Bu konuları mektep kaçağı muhalefete nasıl anlatacaksınız ? Anlaşma ve sözleşmelerı okumadan ilim adamlarının yaptığı yorumlar tuzsuz yemeğe benzer..Akademik personelin birinci görevi yapılan anlaşmalarla gençleri aydınlatması çok önemlidir...Üniversiteler- ilim öğrenme mekanlarıdır. Okumadan diploma almak isteyenler ayrı bir konudur... Bu konuları ilkokuldan-üniversiteye kadar okumalıyız. Yoksa dünya olay ve hadiselerini teshis etmede trene bakar gibi anlarız...Rize Üniversitesinde ilme kafa yoran bir!iki Akademik personelinin olması gerekir...


Diğer Yazıları

FAİZ VE ENFLASYON
ARAP TURİSTLER
ÇAY KANUNU ASKIYA ALINMAMALIDIR
BİZE ÇAY KANUNU GEREKMEZ!
AK PARTİNİN ÇAY KANUN TEKLİFİ ÜZERİNE
ÇAY KANUNU; ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
ÖZEL SEKTÖR VE BORSA
DEMOKRASİMİZ
İMAMOĞLU'NUN RİZE ZİYARETİ
TÜRKİYE’NİN YENİ DIŞ POLİTİKASI
ÇAYIN ÖNEMİ VE KÖYLERİMİZ
RİZE BASINI VE ...
İMDAT SÜTLÜOĞLU BİZLERİ DAVA ETMEKTEN VAZGEÇMİŞ!
TV'LERDEKİ SAVAŞ YORUMCULARI
BİR SONSUZLUK HİKAYESİ HAYKIRIR ÇANAKKALE
RİZESPOR YÖNETİMİ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
ABD TEK KUTUPLU KALMAMAK İÇİN HEDEFİNE İSLAM'I KOYDU
GEÇÇEK
Türkiye’den listeye giren Üniversiteler arasında R.T.E Üniversitesi de var..
HDP SOL BLOK PEŞİNDE
DİN Mİ, IRK MI?
Kazakistan’ın bundan sonra durumu zor!
R.T.E ÜNİVERSİTESİ
FETÖCU CEVHERİ GÜVEN’İN ÇAYKUR YALANLARI!
BİR KARA TABLO; 6-7 EYLÜL OLAYLARI
CHP'NN ÇAY KANUNU
AFGANİSTAN'IN YAKIN TARİHİ VE TALİBAN-1
Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize ...
AKSİ HALDE KAMU KURULUŞLARI ARPALIK OLARAK KULLANILIYOR
RİZE’DEKİ ERZURUMLULAR
PEKER KONUSU
ÇAY KANUNU
1960 darbesi, başında Albay Türkeş’in bulunduğu , onun yönettiği bir NATO darbesiydi.
İSRAİL’E HAK VERENLER!
RİZE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR PROJE
BU KEZ SÖZÜM ÜRETİCİYE
AZERBAYCAN’DAN İTHAL ÇAY KONUSU
İKİ AYRI TARİH, İKİ AYRI AÇIKLAMA!
RİZE'DE CUMHURBAŞKANINDAN BEKLENEN MÜJDE
KATAR YATIRIMLARI
RİZE'DE BU YALNIŞLARA DUR DİYECEK BİRİLERİ VAR SANIYORDUM
ÖLÜM MÜ, AŞI MI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?
TÜRKİYE-İRAN GERGİNLİĞİ
BATUM-TRABZON DEMİRYOLU HATTI GÜNDEME ALINMALI
ÖLMEYİ VE ÖLDÜRMEYİ KUTSAMAK
FAİZ VE PİYASALAR. ALLAH ÜLKEMİZİN YARDIMCISI OLSUN
FUTBOL KULÜPLERİ
TRABZON'DA HÜZÜN RİZE'DE SEVİNÇ VAR
ÇAYKUR KOTA VE KONTENJAN
ARTAN EMLAK FİYATLARI VE KRİZ
R.T.E.Ü ARAŞTIRMA HASTANESİ
ADANA ÇAY İŞİNDE MAHİR İL
R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR
ÇAYIN GELECEĞİ VE ÇAYKUR
ÇAYIN SORUNLARI BİTSİN İSTENİYORSA
KOTA ARTIRMAKLA ÇAYIN SORUNU ORTADAN KALKMAZ
RİZE ŞEHİR HASTANESİ ARSİN YATIRIM ADASINDA YAPILMALIDIR
RİZE'DE SORUN DENİZ DOLGUSU DEĞİL, SORUN DOLGUNUN KULLANIMI, ŞEHİR PLANLAMASI
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN YÜZ AKIYLA ÇIKACAK
Yaş çay hasat mevsimi geldi, ancak
CORONAVİRÜS VE KOMPLO TEORİLERİ
HASAN KARAL NEDEN PARTİ DEĞİŞTİ, ÜZERİ NEDEN ÇİZİLMİŞTİ
YERLİ OTOMOBİL KONUSU
RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ GEREKSİZ Mİ
İYİDERE LİMAN VE LOJİSTİĞİN KADERİ DEMİRYOLU GÜZERGÂHINA BAĞLI
Yoksa gidişat, dönüşü olmayan yol.. İSRAİL TOHUMLARI
Rize’de bu iç ekişmeler giderek derinleşiyor
Belediyelerde yapılan işten çıkarmalar toplumsal ayrışmayı giderek büyütüyor.
CUMHUR-BAŞKANLIK SİSTEMİ VE KABİNE REVİZE EDİLMELİ
İmamoğlu bir restorasyon projesinin ürünüdür.
Türk futbolunu yabancı oyunculara mahkûm ettiler.
Öcalan’ın MİT elemanı olduğu ...
Kadir Mısıroğlu, bir Osmanlı hayranıydı.
Ak Parti Rize’de kazanırken kaybetti.