Fatih Sultan KAR
Köşe Yazarı
Fatih Sultan KAR
 

RİZE TARİHİNDE İKİ ÖNEMLİ ATILIM

RİZE TARİHİNDE İKİ ÖNEMLİ ATILIM ÇAYCILAR YARDIMLAŞMA KOOPERATİFİ VE ÇAYBANK *Eskiden kooperatifler, Ziraat Odaları birilerinin değişmez başkan olduğu yerler değil, hizmet alanlarıydı. 16 Mayıs 1946 tarihinde çay üretimini artırmak, maliyetini düşürmek, çay üreticilerini araç ve gereçlerini ucuza mal etmek, ortaklarına kredi sağlamak, ucuz fiyatla gübre temin etmek ve ortaklarının hayat seviyelerini yükseltmek gayesiyle Çaycılar Yardımlaşma Kooperatifi kuruldu. Kurulduğunda ortak sayısı 3 Mayıs 1958 tarihinde 17746 idi. Kooperatif Ekrem Orhon, Ahmet Talha, İlyas öksüz, Ahmet Morgül, Ahmet Demirel, Murat Kuvel, Ahmet Şanda, Ahmet Temizel, İshak Ak, İsmail Aksoy, Mustafa Sarı ve Mehmet Ali Taşpınar tarafından kuruldu.   Bu Kooperatifin en güzel icraatı sermayesinin bir kısmı ile bu Çaybank’ı kurmasıdır. Çaybank 11 Mart 1958 tarihinde tescil edilmiştir. Kuruluş sermayesi 1.000.000 lira idi. Bankanın kurucuları Çaycılar Yardımlaşma Kooperatifini temsilen Ahmet Karaali, Yakup Temizel, A. Rıza Zorluoğlu, Mustafa Aziz Başar, Yusuf Tiryaki ve Medet Rakıcı’dan oluşmakta idi. 1992 yılında banka tüm hisseleriyle özelleştirilmiş ve merkezi birimleri İstanbul'a taşınmıştır. Bankanın ismi Derbank olarak değiştirilmiştir. Banka 1997 yılında Bayındır Grubu bünyesine katılmış ve 1998 yılı itibarıyla Bayındırbank olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2001 tarihinde banka Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF)'ye devredilmiştir.  
Ekleme Tarihi: 09 Nisan 2022 - Cumartesi

RİZE TARİHİNDE İKİ ÖNEMLİ ATILIM

RİZE TARİHİNDE İKİ ÖNEMLİ ATILIM

ÇAYCILAR YARDIMLAŞMA KOOPERATİFİ VE ÇAYBANK


*Eskiden kooperatifler, Ziraat Odaları birilerinin değişmez başkan olduğu yerler değil, hizmet alanlarıydı.


16 Mayıs 1946 tarihinde çay üretimini artırmak, maliyetini düşürmek, çay üreticilerini araç ve gereçlerini ucuza mal etmek, ortaklarına kredi sağlamak, ucuz fiyatla gübre temin etmek ve ortaklarının hayat seviyelerini yükseltmek gayesiyle Çaycılar Yardımlaşma Kooperatifi kuruldu. Kurulduğunda ortak sayısı 3 Mayıs 1958 tarihinde 17746 idi. Kooperatif Ekrem Orhon, Ahmet Talha, İlyas öksüz, Ahmet Morgül, Ahmet Demirel, Murat Kuvel, Ahmet Şanda, Ahmet Temizel, İshak Ak, İsmail Aksoy, Mustafa Sarı ve Mehmet Ali Taşpınar tarafından kuruldu.

 

Bu Kooperatifin en güzel icraatı sermayesinin bir kısmı ile bu Çaybank’ı kurmasıdır. Çaybank 11 Mart 1958 tarihinde tescil edilmiştir. Kuruluş sermayesi 1.000.000 lira idi. Bankanın kurucuları Çaycılar Yardımlaşma Kooperatifini temsilen Ahmet Karaali, Yakup Temizel, A. Rıza Zorluoğlu, Mustafa Aziz Başar, Yusuf Tiryaki ve Medet Rakıcı’dan oluşmakta idi. 1992 yılında banka tüm hisseleriyle özelleştirilmiş ve merkezi birimleri İstanbul'a taşınmıştır. Bankanın ismi Derbank olarak değiştirilmiştir. Banka 1997 yılında Bayındır Grubu bünyesine katılmış ve 1998 yılı itibarıyla Bayındırbank olarak hizmet vermeye başlamıştır. 2001 tarihinde banka Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF)'ye devredilmiştir.

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.