Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
Mustafa Semih ARICI
27 Nisan 2022 - Çarşamba 08:52

Sonunda Rize-Artvin Hava Limanı için bilet satılmaya başlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli merkezlerden, en geç 1,5 saat içinde Rize’ye ulaşıp, terminal işlemleri dahil,  bir saat geçmeden Rize merkeze ayak basmak mümkün olacak.


Başlangıçta birçoğumuz, bu yatırımı çok istememiş olabiliriz ama geldiğimiz bu noktada tüm emeği geçenlere teşekkür edip, Of’dan Artvin’e kadar çok geniş bir bölge için hayırlı olmasını diliyoruz. Artık yalnız yurt içi değil, yurtdışında dünyanın her yerinden Rize’ye ulaşılıp, Doğu Karadeniz’in doyumsuz cennetlerinden çok daha kolay  istifade edilecek. Tabii bu yeni turizm tesislerinin, çok tartışılan yaylalar arası yolların çevreye asla zarar verilmeden ve çarpık yapılaşmaya yol açmadan ikmal edilmesini gerekli kılıyor.


Doğaldır ki, öncelikle bu toprağın insanları için hava yollarının ulaşılabilir olması büyük önem taşır. Eğer bir Rizeli veya Artvinli, astronomik düzeylere çıkan uçak bileti fiyatları nedeniyle hava yolunu kullanmayıp, yaklaşık 20 saat otobüste kalmaya mahküm olacaksa ne anladım ben bu yatırımdan?


Hâlâhazırda her destinasyondan daha pahalı olan Doğu Karadeniz uçak bileti fiyatları, şu anda Rize için  ilan edildiği gibi ortalama en fazla 500 TL.civarında olmazsa, 2000 yılları öncesinde olduğu gibi sadece zenginlerin bir seçeneği olur. Bu rakamı aşıp, 800 ve hatta bin liraya ulaşacak bu biletleri orta direk asla satın alamaz. Hele bir de çoluk çocuk seyahat edecekse tek yön aile navlunu 3-4 bin lira! Neredeyse bir ton çay parası…


Son bir yıldır yüzde 300 artan akaryakıt fiyatları, havaalanı yer hizmetlleri ve uçakların bakımı, amortismanı gibi giderler bahane edilerek uçak bileti fiyatları ulaşılabilir olmaktan çıkarsa, sadece yerli yolcu değil yabancı turistler bile bu yüksek bedelleri ödemeye yanaşmayabilir. Bundan da en çok zararı emekleme dönemini bir an önce geçip, Türkiye’nin önde gelen hava limanlarından biri olmaya aday Rize-Artvin Hava Limanı görür.


Bu meyanda, başta THY olmak üzere hava yolu şirketlerinden dileğimiz hiç olmazsa çay mevsiminin başladığı nisan-mayıs ve bittiği eylül –ekim aylarında özel indirimli fiyat uygulanması…

Adınız
Yorumunuz
İsmail Kabil - 27 Nisan 2022  
Ben de yeni Rize havalimanının Rize ve Artvin illeri ile bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Yalnız bir hususu da hatırlatmakta fayda görüyorum. Daha şimdiden bu havalimanına yolcu ulaşımını kolaylaştırmak için doğuda Ardeşen!Fındıklı!Arhavi!Hopa! Artvin- batıda Çayeli!Rize!Derepazarı!İyidere hatta Of a kadar otobüs servisi hemen konmalıdır. Havaş ve benzeri özel servis ihaleleri yapılana kadar bu işi Rize ve Artvin belediyeleri ilk günden itibaren başlayarak yürütmelidir. Aksi halde havalimanına ulaşımda ki zorluklar nedeniyle yolcu sayısı azalır ve artması umulan hatlar da açılmaz...

Mustafa SEMİH ARICI - 27 Nisan 2022  
ismail Üstad haklı. Eğer Havaş vb.hemen başlamıyorsa belediyeler tarifeli sefer koyarak bu konuyu halletmeli. Aslında en iyisi önceki yazılarımda da değindiğim gibi Hava Limanına hızlı tramvay hattı yapmak ancak bu iş şimdi başlansa beş yıl sürer.Bu nedenle iş belediyelere düşüyor..


Diğer Yazıları

ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?