Reklamı Geç
YAZARLAR
ARAP TURİSTLER
Adnan ONAY
28 Temmuz 2022 - Perşembe 11:58

Ülkeler turizm gelirini artırmak için ellerinden gelen ne varsa yapıyor. Zira,her ülke dövize ihtiyaç duyuyor.


Hiçbir devlet ülkesine gelecek olan turistlerin milliyetiyle ilgilenmez. Turist olarak gelen herkesi yasalar çerçevesinde ülkesinde kabul eder.


Yıllardır, müslüman olmayan Avrupalı turistler Ege ve Akdeniz sahillerini doldurur. Son yıllarda da Rusya ve civar ülkelerden turistler ülkemize geliyor. Şu ana kadar kimsenin bunlardan bir şikayeti olduğunu duymadım. 


Doğrusu, ülkemize bu ülkelerden gelen turistler medeni, temiz insanlar. Bayanlarının fazlasıyla açık ve özgür olması da kimseyi pek rahatsız etmiyor. Hatta bu durum medeniyetin bir parçası gibi de kabul görüyor. 


Özetle; Bölge insanları bu turistlerden memnun. 


Yalnız; paralarının TL.‘den kat kat değerli olması nedeniyle Türkiye’deki fiyatları çok ucuz bulan bu kişilerin son zamanlarda fazlasıyla mülk satın alması, kiralama yapması fiyatları anormal tırmandırdığı için kimi çevreler bu duruma tepki göstermekteler. Ancak, bu tepki dikkate alınmayacak kadar cılız bir tepki. Çoğunluk bu turistlerden fazlasıyla memnun.


Öte yandan, Doğu Karadeniz’e hücum eden ve git gide sayıları artan Arap turistlere karşı ise tam tersi bir yaklaşım var. Bu olumsuzluğu besleyen çeşitli nedenler söz konusu.. Araplar, müslüman ve genelde de diğer turistler gibi giyinmiyorlar. Trabzon Uzungöl’e baktığınızda orayı İran veya şeriatla yönetilen devletlerden birine  ait bir yer sanabilirsiniz. Bu tablo bazılarını fazlasıyla rahatsız ediyor.


Öte yandan, Arapların çok zenginleri Avrupa’yı tercih ederken bu  bölgeye gelenlerin daha çok orta sınıf Araplardan oluştukları görülmekte. Durum böyle olunca da onlardan Avrupa ve Rusya gibi ülkelerden gelen turistlerle aynı davranışları beklemek yanıltıcı olur.


Orta sınıf Araplar, çevreyi rahatsız etmekten çekinmeyen, çok çocuklu kalabalık ailelerle gezen, temizlik kurallarına pek riayet etmeyen, çoğunlukla elleriyle yemek yiyen kişilerden oluşuyor. Durum böyle olunca onlara karşı ülke genelinde tepki oluşturmak oldukça  kolay. O nedenledir ki; “Pis Araplar” ifadesi neredeyse birçok kişinin ağzında sakız olmuş durumda.


Ülkemizdeki Milyonlarca mültecinin tümü Arap olarak görülmesi ve onlara karşı tepkinin yükselmiş olması da Arap turistlere olumsuz bakışın nedenlerinden biri. 
Ancak, her ne olursa olsun, insanların kimlikleri, inançları, yaşayış biçimleri üzerinden işi nefrete dönüştürmek hiçbir şekilde kabul edilemez.


Daha müsamahakar yaklaşım sergilediğimiz Avrupalı turistlerin ülkelerine baktığımızda, onların yabancı turistlere bu derece ayrımcı davranmadığını görürüz. Bu ülkelerde her milletten, her çeşit insan var. Bu ülkelerin yaptıkları uyum sorunu olanları topluma kazandırmak oluyor. Turistlerin toplumsal yaşamı bozmalarına da izin vermiyorlar. Bilindiği gibi Avrupa’da yaşayan Türklere uyum için yıllarca çaba sarfedildiği gibi, yasalar nezdinde onlara herhangi bir ayrıcalık da tanınmıyor.

Bizler de yurdumuza gelenlerin inanç ve yaşam biçimlerine karışmadan onların yanlış davranışlarını önlemenin yolunu aramalıyız. Bu konuda alınabilecek çeşitli önlemler var.


Gönül ister ki, ülkemizin doğasından, doğal zenginliklerinden öncelikle ülke halkımız istifade etsin. Ama maalesef bu durum gittikçe zorlaşıyor ve turistlerin bırakacağı paralar esnafımız, ekonomimiz için bir can simiti. 


Dünyanın her yeri artık herkes için bir mekan. Bu gerçeği kabul edip, buna uyumlu bir sistemi geliştirmeliyiz..


Bunu yaparken de her zaman daha iyi yaşabilme, ülkenin her yerinde tatil yapabilme önceliğini kendi halkımıza vermeli, onların bu yöndeki taleplerini karşılayacak imkanları geliştirmeliyiz..


Şu an gördüğümüz tablo; birileri her şeyi güllük, gülistanlık gösterse de işin gerçeği hiç de böyle değil..

Adınız
Yorumunuz
M. Cenap - 28 Temmuz 2022  
Arap turistlerin parasının hatırına onlara tahammül göstermeliyiz ama adamların toplum düzenini bozmalarına sessiz kalamayız.Mal bulmuş mağribi gibi- konutları yağma eden- bu yüzden de fiyatları astronomik yükselten- oturdukları kaldıkları yerlerde gürültüden pislikten geçilmeyen Araplar toplum nezdinde ister istemez bir nefret uyandırıyor. Daha 20 yıl önce benzer şikayetleri Yalovada da dinlemiştim. Rize bu açıdan biraz şanslı.Trabzondan öteye fazla geçmiyorlar da hava alanı bu durumu değiştirebilir. Araplar "Tayyaralarına" bindikleri gibi Rizeye de yayılabilirler"

Meryem deniz - 03 Ağustos 2022  
Dünya da bütün dinlerde örtünme vardır.kilisefe rahibeler örtülüdür.ingilteredeki Arap mahallelerine bakınız örtülüdür.kuram ayerlerini mealini okuyan çocuklar bile örtünme ayatletini bilirler..yoruma-gerek yok-anlaşılır.olarak var..Araplar-bütün ülkelerde örtülü yaşarlar..sadece Türkiye de değil-bütün dünyada böyle..mezara giderken-müslüman olmayanlarda kefenle örtülür.mezara konur.musluman olmayanlar-örtülü veya açık insanlar hakkında hüküm veremez.bireysel hak ve özgürlükler vardır.inanmayan insanlar bildikleri gibi yaşar. Dünya hukuk -adalet cercevesinde yaşarlar.kiliseye giderken-soğuk takımı içerek gidersin.olumce beni camiye değil-kiliseye-cem evine getiriniz diyebilirsiniz.muslumanda camide ortunur.ahlak fikirden önce gelir.guzel ahlaki tamamlamaya geldim diyen insan ve ufuk peygamberdir.ortunmede Allah emridir.

H.c muh. İSG uzmanı - 06 Ağustos 2022  
Hacca gidenlere sorsak-Arap deyince ne anlarsın...hiç ömrünce kitap okudun mu..çok az okuyan bulunur..doğunun mayasını - ayrı zaman ve mekanlarda ayrı manalarda -ve baş ornekler halinde- çin-Hint-Fars-Araplar ve Türk kavimler yoğurdu..Japonlar medeniyet bakımından doğunun mayasine birşey katamadi..kitaplık çaptaki konuları-emin-güvenilir kitaplardan günde birsayfa okumaya çalışalım..

Kemal rizeli - 06 Ağustos 2022  
İslam medeniyeti-insana ilim gözü ile bakar.insanlik noktasında bir ve bütün olurlar.insan ve ufuk peygamberi Allah sevgi üzere yarattı.o olmasaydı kâinatı yaratmazdim diyor.muslumanlar kardeştir.evde alır-bahçede..Arapların-Suudi idarecilerine bakarak sahabileri anlama imkanımız olmaz.sahabileri ilmi kitaplardan okuyarak anlarız.irak da bagdati anlamak için-imamı azami okumak gerekir...Suriye de sam i anlamak için-Hz.omeri okumak gerekir. Batıyı-anlamak için eski Yunan aklını-sokratesi okumak gerekir.bugunki-Yunan akli bölgemize eoka-asala-PKK ...terör aklını taşımıştır.savaslari taşımıştır.yunan gençliği-terörü-savaşları sevmez..Yunan gençliği ile müşterek turizm konusunda müşterek çalışacağız.bolgeyi dünya insanliginin mekanı yapacagiz.teror ve savaşları bölgemize taşıyan zalimlerdir

Murat ardesenli - 06 Ağustos 2022  
Türkler Avrupa ya giderken-sanayi-bilgi ve kültürü yoktu.tek sermayesi çalışmak ve dogruluktu..Arapların örtüsünden korkanlar-Antalya ya gitsin..insanların ilminden-çalışkanlığı dan korkulur.bugun dünya insalarini korkutan atom bombalarını-ilim ve çalışkan insanlar yaptı.iran yapmaya çalışıyor.pakistan yaptı.turliye nükleer santral yapıyor..Suudi yöneticileri ilim ve çalışmak nedir. Öğrenmeleri gerekir..dünyayı çalışan ve ilim sahibi milletler dizayn ediyor-edecek


Diğer Yazıları

RİZE VE SİYASETLE ZENGİNLEŞENLER
SİYASET AYNİLEŞİYOR
KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAK
RİZE'DE ILICA SUYUNA İÇİLEMEZ TABELASI
FAİZ VE ENFLASYON
ÇAY KANUNU ASKIYA ALINMAMALIDIR
BİZE ÇAY KANUNU GEREKMEZ!
AK PARTİNİN ÇAY KANUN TEKLİFİ ÜZERİNE
ÇAY KANUNU; ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
ÖZEL SEKTÖR VE BORSA
DEMOKRASİMİZ
İMAMOĞLU'NUN RİZE ZİYARETİ
TÜRKİYE’NİN YENİ DIŞ POLİTİKASI
ÇAYIN ÖNEMİ VE KÖYLERİMİZ
RİZE BASINI VE ...
İMDAT SÜTLÜOĞLU BİZLERİ DAVA ETMEKTEN VAZGEÇMİŞ!
TV'LERDEKİ SAVAŞ YORUMCULARI
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ VE ZELENSKY
BİR SONSUZLUK HİKAYESİ HAYKIRIR ÇANAKKALE
RİZESPOR YÖNETİMİ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
ABD TEK KUTUPLU KALMAMAK İÇİN HEDEFİNE İSLAM'I KOYDU
GEÇÇEK
Türkiye’den listeye giren Üniversiteler arasında R.T.E Üniversitesi de var..
HDP SOL BLOK PEŞİNDE
DİN Mİ, IRK MI?
Kazakistan’ın bundan sonra durumu zor!
R.T.E ÜNİVERSİTESİ
FETÖCU CEVHERİ GÜVEN’İN ÇAYKUR YALANLARI!
BİR KARA TABLO; 6-7 EYLÜL OLAYLARI
CHP'NN ÇAY KANUNU
AFGANİSTAN'IN YAKIN TARİHİ VE TALİBAN-1
Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize ...
AKSİ HALDE KAMU KURULUŞLARI ARPALIK OLARAK KULLANILIYOR
RİZE’DEKİ ERZURUMLULAR
PEKER KONUSU
ÇAY KANUNU
1960 darbesi, başında Albay Türkeş’in bulunduğu , onun yönettiği bir NATO darbesiydi.
İSRAİL’E HAK VERENLER!
RİZE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR PROJE
BU KEZ SÖZÜM ÜRETİCİYE
AZERBAYCAN’DAN İTHAL ÇAY KONUSU
İKİ AYRI TARİH, İKİ AYRI AÇIKLAMA!
RİZE'DE CUMHURBAŞKANINDAN BEKLENEN MÜJDE
KATAR YATIRIMLARI
RİZE'DE BU YALNIŞLARA DUR DİYECEK BİRİLERİ VAR SANIYORDUM
ÖLÜM MÜ, AŞI MI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?
TÜRKİYE-İRAN GERGİNLİĞİ
BATUM-TRABZON DEMİRYOLU HATTI GÜNDEME ALINMALI
ÖLMEYİ VE ÖLDÜRMEYİ KUTSAMAK
FAİZ VE PİYASALAR. ALLAH ÜLKEMİZİN YARDIMCISI OLSUN
FUTBOL KULÜPLERİ
TRABZON'DA HÜZÜN RİZE'DE SEVİNÇ VAR
ÇAYKUR KOTA VE KONTENJAN
ARTAN EMLAK FİYATLARI VE KRİZ
R.T.E.Ü ARAŞTIRMA HASTANESİ
ADANA ÇAY İŞİNDE MAHİR İL
R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR
ÇAYIN GELECEĞİ VE ÇAYKUR
ÇAYIN SORUNLARI BİTSİN İSTENİYORSA
KOTA ARTIRMAKLA ÇAYIN SORUNU ORTADAN KALKMAZ
RİZE ŞEHİR HASTANESİ ARSİN YATIRIM ADASINDA YAPILMALIDIR
RİZE'DE SORUN DENİZ DOLGUSU DEĞİL, SORUN DOLGUNUN KULLANIMI, ŞEHİR PLANLAMASI
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN YÜZ AKIYLA ÇIKACAK
Yaş çay hasat mevsimi geldi, ancak
CORONAVİRÜS VE KOMPLO TEORİLERİ
HASAN KARAL NEDEN PARTİ DEĞİŞTİ, ÜZERİ NEDEN ÇİZİLMİŞTİ
YERLİ OTOMOBİL KONUSU
RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ GEREKSİZ Mİ
İYİDERE LİMAN VE LOJİSTİĞİN KADERİ DEMİRYOLU GÜZERGÂHINA BAĞLI
Yoksa gidişat, dönüşü olmayan yol.. İSRAİL TOHUMLARI
Rize’de bu iç ekişmeler giderek derinleşiyor
Belediyelerde yapılan işten çıkarmalar toplumsal ayrışmayı giderek büyütüyor.
CUMHUR-BAŞKANLIK SİSTEMİ VE KABİNE REVİZE EDİLMELİ
İmamoğlu bir restorasyon projesinin ürünüdür.
Türk futbolunu yabancı oyunculara mahkûm ettiler.
Öcalan’ın MİT elemanı olduğu ...
Kadir Mısıroğlu, bir Osmanlı hayranıydı.
Ak Parti Rize’de kazanırken kaybetti.