Reklamı Geç
YAZARLAR
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
Mustafa Semih ARICI
09 Ağustos 2022 - Salı 18:22
Bundan öneki yazımda Akkuyu Nükleer Enerji Santralinin zamanından önce bitirilmesinin getirebileceği  tehlikelere dikkat çekmiştim. 
 
Şimdi bununla ilgili yazmış olduğum ve “Türkiye Meydan Okuyor - Cumhuriyetin İkinci Yüzyılı” adlı kitabımda yer alan bir öykümü paylaşıyorum:

          …
13 Ağustos 2026, Akkuyu Nükleer Güç Santralı, Mersin Mersin’de çok sıcak bir öğle üzeri. Dışarıda insanı adeta felce uğratan boğucu bir sıcak var. Cadde ve sokaklarda camları kapalı araçlardan başka bir şey yok. Şehirde kalmak zorunda olanlar ev veya işyerlerine çekilmiş, klimaların yapay sıcaklığından medet umuyorlar. Hali vakti yerinde olanlar çoktan yayla evlerinin yolunu tutmuş. Mersin’in şirin beldesi Büyükeceli nispeten şanslı. Etrafta fazla betonlaşma olmadığından dağdan ve denizden efil efil esen rüzgârlar hissedilir bir serinlik getiriyor. Buna rağmen Akkuyu’da kurulu nükleer santrale bakanlar havadaki yoğun buharın etkisiyle seraba benzer bir titreşim görüyor. Belki de santralin soğutma kulelerinden atmosfere bırakılan gizemli buharın bir neticesidir bu. 
Bu sırada santralin kontrol odasında çalışan Türk uzmanlardan Tolga Oraz ve arkadaşları tuhaf bir tedirginlik içindeydi. Beraber çalıştıkları Rus uzmanlar sabahın erken saatlerinde bütün sorumluluğu onlara bırakarak Antalya’ya tüymüşlerdi. Antalya... Rusların belki de Moskova’dan çok sevdikleri şehir..Rusya’nın dört bir yanından her yıl milyonlarca turist akın akın Antalya’ya geliyor ve Eylülden mayısa kadar soğuk havanın katılaştırdığı vücutlarını Antalya kumsallarının şefkatine bırakıyorlardı. Sabah erkenden kontrol odasında vardiyaya başladıklarında vardiya amiri Sergei Alexiyeviç Vasilev’i üniformasıyla değil, kapri pantolon ve tişörtüyle buldular. Vasilev, “daha ne oluyor?” demeye kalmadan:

 - Günaydın Tolga, dedi neşeli bir sesle.
 - Santral sana emanet. Vitali’yle biz Antalya’ya gidiyoruz. 

Vitali vardiyada birlikte görev yapacakları Rus uzmanlardan biriydi. Tolga aklına ilk geleni sormadan edemedi:

 - Yuşkov ne diyecek bu işe?

 Vladimir Yuşkov kontrol odasından sorumlu müdürün adıydı.

Son derecede disiplinli, katı kuralları olan bir adamdı. Aslında haklıydı adam. Kontrol odası gibi nükleer santralin kalbinde hiç kimsenin hata yapma gibi bir lüksü yoktu. Bazı hatalar 40 yıl önceki Çernobil Faciası gibi dehşetli sonuçlar doğurabilirdi. Vasilev, işte böyle bir adamı iplemiyordu. Tolga’nın sorusuna kahkahayla güldü:

 - Düşündüğün şeye bak..O dün akşamdan Antalya’ya vardı bile.

 Sonra da Tolga’nın omuzuna bir şaplak indirerek:

 - Hadi hadi..Üzülme böyle. Gelecek hafta da sen gidersin. 

Ardından eliyle “bay bay” işareti çakarak odadan dışarı çıktı. Tolga bir an “Sen ne yaptığını sanıyorsun?” diye bağırarak peşinden koşacak oldu ama birden vazgeçti. Adam ne de olsa amiriydi. Yuşkov’la da arasının iyi olduğu söylenirdi. “Başıma iş almayayım“ diye düşündü. Vardiyadaki Ruslar böylece ortadan kaybolunca odadaki üç Türk uzman katı bir gerçekle yüzleşmişlerdi: Koskoca Akkuyu Nükleer Güç Santrali bütün ağırlığıyla omuzlarına çökmüştü. 

Bir yıldan fazladır kontrol odasında görev 67 yapıyorlardı ama hiçbir zaman böyle bir sorumlulukla baş başa kalmamışlardı. Yalnızca tecrübeli Rus uzmanların dediklerini yerine getirmekten başka bir şey yapmamışlardı. Hemen baş başa vererek ne yapacaklarını tartışmaya başladılar. Tolga her şeye rağmen vardiya değişim saati beşe kadar işi götürmeyi istiyordu. Diğer iki arkadaşı ise böyle bir sorumluluk almak istemiyorlardı. 

Tolga nihayet onların ısrarıyla saat beş vardiya amirini aramaya karar verdi. Ancak telefonu açan uykulu bir kadın sesi bu saatte uyandırıldığına kızmış gibiydi. -Eşim evde yok, dedi. - Hep beraber Antalya’ya gittiklerini bilmiyor musunuz? Tolga özür dileyip telefonu kapatınca neler olup bittiğini daha iyi anlamaya başlamıştı. Hemen telefona sarılıp küçük bir araştırma yapınca kontrol odasında görevli bütün Rusların bir helikoptere doluşup Antalya’ya gittiğini öğrendi. Santralde icabında kullanılmak üzere iki adet helikopter vardı. Galiba bunlardan birini alıp Antalya’nın yolunu tutmuşlardı. Türk uzmanlar bir an “Şimdi ne yapacağız?” anlamında birbirine baktılar. Tolga başını elleri arasına alıp bir süre düşündükten sonra arkadaşına döndü: 

- İşte gördünüz arkadaşlar. Kontrol odası en azından saat beşe kadar yüzde yüz yerli. İş başa düştü. Artık ne yapacaksak biz yapacağız. Dua edelim de bir aksilik çıkmasın. Haydi iş başına. Allah yardımcımız olsun. 

(Devamı var)
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

AÇLIK SINIRINDA SABRETMEK
2 MARTTAN ÖNCE…
RADİKAL DİNCİ TEHLİKESİ
HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY II
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?