Reklamı Geç
YAZARLAR
OKULLAR AÇILIRKEN
İlyas Ülkü Tuğcu
15 Ağustos 2019 - Perşembe 22:45

Değerli okuyucu kardeşlerim.Sizlere,sevgi,saygı,selamlar. 


Buhaftalık yazım anne,baba veöğretmen kardeşlerime önemli olan konularla ilgili birtakım anımsatmalar üzerinde olacak.Daha çok çocuğunu ilkokul birinci sınıfa başlatacak velilerle ve birinci sınıfı okutacak öğretmen kardeşlerimle alakalı olacak. 


Çocuğunu ilkokula birinci sınıfa kayıt yaptıracak veli okul seçer,öğretmen seçer.Hele,hele ailenin birinci çocuğu ise aman  ALLAH. Geceli-gündüzlü kararsızlık ve stres ultra boyutlar kazanır.Çocuk ailenin ilk çocuğu ise veli içinde,öğretmen içinde çok  dezavantajlıdır. Ailenin ikinci çocuğu veli içinde ,öğretmen içinde avantajlıdır.Veli için işler kolaylaşmış ve bilinir olmuştur. Özel okulların var oluşlarında velilerin bu gibi olayları yaşaması olağandır.Bu konuda açık ve net konuşmak gerekirse siz iyi iseniz  herkes iyidir.Öğretmenin iyisi –kötüsü  olmazzz. Noktadan biraz yola koyulursak öğretmenin çalışanı olur. Çalıçmayanı olur.  Dünya’ya tek gözle bakma  alışkanlığımızı bırakmalıyız.  Sizler anne, sizler babasınız. Bir göreviniz var. Anne  annelik, baba babalık yapar. Gelelim sınıf öğretmenimize. Öğretmen hem annedir, hem babadır. Öğretmen  öğrencisine hem anne sevgisini,hem baba sevgisini eğitim-öğretim sürecinde verendir.  Öğretmenin cinsiyeti  OLMAZZZZ.Beyin olarak öğretmen budur. Öğretmen sadece beden olarak farklıdır. 


Değerli velilerimiz.Evinizde çocuğunuzun yanında hemen peşin fikirle, duyduklarınızla öğretmen iyidir, öğretmen kötüdür tartışması konuşması yapmayın  lütfen !!! Unutmayın eğitim-öğretim çocuğun öğretmenini sevmesiyle,öğretmenine güven duymasıyla başlar.Bu konu çocuğun eğitim-öğretim olgusunu baltalayan olgulardan bir tanesidir.Bu  konuyu göz ardı edip hafife almayın.Çocuklarınızın dünyasına girin bakın neler anlatacaklar sizlere. Toplumumuzun ve yöremizin en büyük hastalığı kanser değil. Toplumumuzun ve yöremizin en büyük hastalığı  UKALALIKTIR. Veliler çocuğunun geleceğine yatırım yapmak istiyorlarsa Bu hastalığı minimuma indirgemesi gereklidir.Eğitim-öğretimin yöntem ve tekniklerini bilmeyen veli Öğretmene öğretmenlik yapmamalıdır. Üç ayda,beş ayda çocuğunu ilkokula başlatan veli hemen öğretmen oluyor. Değerli veliler öğretmenlik bu kadar basit ve kolay bir  meslek değil.Birinci sınıf velileri çocuğunuzun öğretmeniyle geceli-gündüzlü iletişim kurun.Öğretmen sadece sınıf içinde öğretmen değildir. Öğretmen her yerde ve her zaman öğretmendir. Öğretmenin tatili olmaz. Öğretmen çocuklarınızın geleceğini hazırlayandır.

Öğretmenin öğrencisini sevmesi, öğrencisine karşı sesli veya sessiz konuşması  öğrencinin geleceği içindir.Öğretmenin serveti öğrencileridir. Çooookkk, çooookkkk önemli. Öğrencinin dedesi, ninesi öğretmendir. Babası, annesi öğretmendir. Halası, dayısı   vb. öğretmendir. Olabilir. Öğretmenle ilk konuşmanızda , ilk tanışmanızda hemen söylemeyin. Konuşmalarınızla öğretmene güven verin. Öğretmeni motive edin .Öğretmen öğretmenliğinden çalışma zevki,çalışma aşkı alsın. Bu gibi konuşmaları süreç içinde  yaygınlaştırın. Yaptığı işle ilgili onöre edilmek her insanın doğasında vardır. UNUTMAYALIM. 


öğretmenler öğretmenin dilinden anlayanlardır.(ukalalık hastalığına yakalanmamışsa)Torunumu kızım birinci sınıfa kayıt yaptırdı. Okul çalışmalarında,ev çalışmalarında öğretmeninin plan ve proğramının doğrultusunda öğrenciye ve öğretmene yardımda bulunacağım. Kesinlikle öğretmeninin önerilerine ve çalışmalarına uyacağım. Kaş yaparken göz çıkarmayacağım. Doğrusu budur.Böyle yaparsak  çocuk yarar görür.Aksini yaparsak çocuk zarar görür.Ben ve eşim ikimizde emekli sınıf öğretmeni olmamıza karşın öğretmenimizin plan ve proğramını takip etmek bizim birincil ödevimizdir.Yoksa öğretmenimize haksızlık yapmış oluruz. 


Öğretmenlerimize özlü bir anımsatma yapacağım.Birinci ders,ikinci ders,bir gün ,bir hafta vs.Öğretmenin öğrencilere kendini sevdirme dersleri olsun.İlk derslerde yüksek sesle konuşmak  yasak.Yüzünüz,gözünüz hep gülsün.Öğrenci öğretmeni sevdi mi  başarı çorap söküğü gibi gelir.Öğretmen için annelik,babalık başlamıştır.Öğretmen sürekli inovatif  etkinlikler yapandır.Değerli velilerimiz. Önemli bir konuya değineceğim.İlkokul birinci sınıf öğrencisi hem Türkçeyi,hem Arapçayı bir arada,aynı anda kavrayacak beyin yapısına sahip değildir. Birinci sınıfta hem okul,hem cami bilgisi aldımı beyin karıştırıyor. Ne okul bilgisi,ne cami bilgisi almış oluyor.Beyin allak-bullak oluyor.Emekler çoğunlukla boşa gidiyor.Birinci dönem okuma-yazmayı  çat-pat öğrenen bir öğrenci karne tatilinde camiye gitmişse  okumayı unutuyor. Öğretmenler bu konuda bir şey söyleyemiyor.Hemen gerici-yobaz kişiler öğretmene dinsiz,imansız damgasını vuruyorlar. Değerli veliler. Birinci sınıfta öğretmenin yapacağı ilk veli toplantısına Hem anne,hem baba beraber  katılsınlar. Çok önemlidir. Öğretmen söylemeden veliler hiçbir araç-gereç almasınlar. Okul çantası bile. Çocuğun annesini, babasını tanımayan öğretmenler  çooook  var. Öğretmeni eleştirmeyi, görülen eksiklikleri veli toplantısında Konuşun. Öğretmen hakkında dedikodulardan uzak durun. Yapacağımız konuşmalar  çözüm getirmelidir.  Eğitim-öğretim sürekli bir olgudur.Zamanı ve yaşı yoktur.
 

Taşımalı sistem,okul servisleri, özel arabalar derken  çocuklarımız  yürümeyi unuttu .Televizyon, bilgisayarlar insanları hareketsiz yaptı. Ye iç otur. ye iç yat  ohhhhh  .  OBEZİTE  hastalığı baş gösterdi. Çocuklar doğada, parkta, bahçede yürüyemiyorlar. Çocukları evde hapis etmeyin değerli veliler. 


Öğretmenlerimize,velilerimize ve  ve ve geleceğimiz olan çocuklarımıza en arı duygu ve düşüncelerimle başarılı bir eğitim-öğretim yılı diliyorum. 


Sağlıcakla kalın. 

Adınız
Yorumunuz
Elif/Karşıyaka - 16 Ağustos 2019  
Değerli başkanım- Teşekkürler.Öğretmeni-veliyi ve öğrenciyi çok güzel anlattınız.Sorumlu olanın hakkını verdiniz.Sizler gibi örnek öğretmenlere ihtiyaç vardır. Tebrikler başkanım kalemine beynine sağlık.Arkadaşlara okutuyorum yazılarını Teşekkürler.

679 /Mersin - 16 Ağustos 2019  
Kardaşum-yine döktürdün.Nerde öyle güzel insanlar""Kafasına değil bedenine anlatacasun. Teşekkürler üstadım.

Hatice Şap - 16 Ağustos 2019  
"Eğitim hayatın kendisidir." onu ne kadar hayattan koparırdanız- o kadar hayattan kopuk çocuklar yetiştirirsiniz. Gelelim öğretmene. Öğretmen rehber olmalıdır ve öğrenmeyi öğretmeli dir. Gerçek olan bir şey var yaşanan yanlış tutum ve davranışları da eğitimle cözebikeceğimiz. Kaleminize sağlık...

İlyas Ülkü TUĞCU - 16 Ağustos 2019  
Değerli kardeşlerim-yorumlarınıza Teşekkürler.

Öğrencin - 16 Ağustos 2019  
Değerli üstadım-Yazılarından anlayacak beyinler çok az.Vatandaş yaşadığının farkına bile değil. Tebrikler başkanım.

Emekli öğretmen - 17 Ağustos 2019  
Değerli üstadım-çok güzel bir anlatımla özetledin eğitim öğretim sistemimizi.Ezber ve tüketime dönük eğitimi!öğretimi bu kadrolarla bu kadar olur.

Sınıf arkadaşın - 17 Ağustos 2019  
Öğretmen Okulunda öğrenci örgütü başkanımızdın.Selam o günlere.Planlı-proğramlı çalışmalarınla bizlere abilik ve başkanlık yaptın.İdareye karşı haklarımızı savundun.Sayende okuduk-adam olduk.Sonsuz Teşekkürler.Beynine-kalemine sağlık.

Ömer BAKIRCI - 17 Ağustos 2019  
Eylülde okullar açılacak. Deniz ürünleri sezonu açılacak.. Rize nin palamutu bol olsun..Palamutun vatanı RİZE dir. Mandalinanın vatanıda Rize.. Palamur Rize de... Mandalina Rize de... Çay Rize de... Kivi Rize de.... Bal Rize de.... Rize bollukların ve bereketin Anavatanıdır... Anne ve babalar çocuklarınızı vereceğiniz okullarda- İlkokul ve Orta okullarda en önemli olan- Matematik ve Fen Bilgisi öğretmenleridir. Üniversitelerdeki bütün bölümler- Matematik- Fen ve Teknoloji- Türkçe gibi ana konular üzerinde gelişmiştir. Fen ve Teknoloji konularına çok önem veriniz. Rize kentinde ve kazalarında Çay Fabrikaları vardır. Çay Fabrikaları Fen ve Teknoloji demektir. Rize Bölgesinde emekli çok ustalar vardır. Ustalar ömürleri fabrikalarda geçtiği için fen ve teknoloji gören değil-teknoloji üreten insanlardır. Çocuklarımıza mutlaka okullar açılacak- üçüncü sürgün döneminde turistler kadar olsun çay fabrikalarını gezdiriniz. Eylül balık sezonunda balıkhaneleri gezdiriniz.- Lise ve Üniversiteleri gezdiriniz.. Anneler ve balalar- ilkokul 4.inci sınıfda yatılı-burslu sınavlara çocuklarınızı hazırlayınız. Üniversite hazırlık kurslarından bin kat daha değerlere değer katan dönemlidir. Çünkü çocukların merak ve öğrenme dönemidir. Rize de Anadolu Lisesinde yatılı okuyan çocukları gezip görünüz. Yemekhane ve yatak odalarını görünüz. Çocuklarınızın birinci merdivenini hazırlayınız... Birinci merdiveni çıkan çocuklar-dünyadaki bütün merdivenleri çıkar... Çocukları korkutan öğretmenlerden uzak durunuz. Kolaylaştırıcı-katkı sağlayıcı öğretmenlere yakın durunuz. Çocuklarınızın arkadaşları çalışkan çocuklardan olsun... Rize geleceğin 25 yıl içindeki gençlerini yetiştirecek... Rize ve Kayseri dünyanın örnek alacağı Anadolunun kentleridir. Fabrika sayısıbakuımından Kayseri birinci sıradadır. İkinci sırada Rize dir. Rize kısa zamanda bugün çalışır durumda 150 adet özel Sektör fabrikası kurmuştur. Çaykurdan emekli olanlar fabrika kurmuştur. Dünya teknolojisini Karadeniz Bölgesine taşımışlardır.

Yeni Veli - 18 Ağustos 2019  
Öğretmenim çok doğru ve güzel anlattınız. Teşekkürler.Tebrikler.

Naz - 18 Ağustos 2019  
Çok değerli yorumlarınız ve tavsiyeler için teşekkürler. Özellikle bizim gibi okula ilk defa çocuğunu gönderecek veliler için önemli bir bilgi oldu. Elinize sağlık...

Mehmet Aslankaya - 19 Ağustos 2019  
Tam okullarımızın başlıyacağı bir zamanda çok güzel bir konuya değindiniz sayın başkan.Kalemize ssağlık.Benimde genç öğretmen arkadaşlarıma bir tavsiyem.Kitap okumayı ihmal etmeyelim.her öğrenciye her hafta bir kitap okutalım.Saygılarımla...

istanbul dan - 19 Ağustos 2019  
Değerli başkanım-yazılarını zevkle okuyorum.Yurdumuzun sizin gibi öğretmenlere gereksinimi var.Tebrikler-teşekkürler.

İlyas Ülkü TUĞCU - 20 Ağustos 2019  
Değerli kardeşlerim-Ömer Bey konuyu biraz daha ileri boyutlara taşıdı.Türkçe-matematik temel derslerdir.Temel ilkokuldan sağlam atılmalıdır.Bu dersler uygulamalı ve oyunla kavratılmalıdır.Gelecek yazılarımda hem oyun hem ders yazılarım olacak. Teşekkürler.

Öğrencin - 20 Ağustos 2019  
Değerli başkanım-memlekette veliler öğretmen olmuş.Veliler müfettiş olmuş.Öğretmenin eli kolu bağlanmış.Öğretmen konuşamaz olmuş.Selam sizler gibi öğretmenlere.Kalemine-beynine sağlık.Ellerinden ve tombiş yanaklarından bir kez daha öpüyorum.

ismet karaali - 23 Ağustos 2019  
söyliyecek birşey kalımıyor bize güzel hocam.iyi Kİ varsınız.aklışlar ÖĞRETMENLERİMİZE...

Velin - 25 Ağustos 2019  
Değerli Öğretmenim-biraz eleştirel anlatımyapacağım .örnek:Çocuğum eve gelim anlatmıştı.Birinci sınıftaydı tuvalete gitmişti.Pantalonunun belini bağlayamıyordu.Ağlıyordu.Siz duydunuz tuvalete gidip bellerini bağladımız.Birde ağlamasını durdurdunuz.Evde anlattığında hanımla beraber çok dua etmiştik size.Yazını okuyunca oğlum baba yorum yaz öğretmenime dedi.Birde oğlumu o sabahın köründe okula götürdüğümde 800 kişilik bahçede çocuklar andımızı okumak için sıra olmuşlardı.Koca İlyas öğretmen eğildi kıravatı yere vuruyordu.Çocuğumun güzelce ayakkabılarının bağını bağladı.Nerde sizler gibi öğretmenler. Teşekkürler.Tebrikler.

Gümüş CAN - 26 Ağustos 2019  
İlkokuldan üniversiteye kadar çocuklar hem büyür hemde öğrenir.Büyüme çağı çok önemlidir.Büyüme çağındaki çocuklara öğretmenleri katkı sağlayıcı ve kolaylaştırıcı insan sevgisi ve paylaşımcı değerleri çok önemlidir. Çocukları seveceğiz-ama korkutmayacağız... Çocukluk hal ve hareketlerini anlamada doktorlardan ilerde olacağız..Çünkü çocukları büyüten öğretmenlerdir.. Ekonomik durumları gereği yadımcı olacağız.. Anne ve babalarına hal ve hareketleri ortaokul ve lisede daha güzel olacak..Üniversitede en güzeli olacak..diyelim. Çocukların anlayacağı seviyede dersleri kolaylaştıralım. Öğneğin-geometri derslerinde- " Aynı yayı gören çevre açılar birbirine eşittir." Çocuklar bunu anlamaları için mutlaka bir daire çizilmelidir.Çocuklar anlayıncaya kadar onlarda daire çizmeliyiz. Bir dik üçgende iki dik kenerin karelerinin toplamı hiponenüsün karesine eşittir. Dik üçgeni çizeceğiz. Dik kenar nedir? Hipotenüs nedir? Bunları çizerek göstereceğiz. Anlayıncaya kadar Onlarca Dik Üçgen çizmeliyiz. Dün ilkokulda idik- Bugüm liseyiz. Yarınlarda üniversitelerde olacağız.. Sevgili çocuklar sizler büyüken bizlerde ihtiyarlıyoruz.. Ne güzel..Selam olsun...

Veli - 28 Ağustos 2019  
Değerli başkanım-süper anlattınız.Tebrik ve Teşekkürler.Bize ilaç olduduz.Allah razı olsun.Duacıyız size.

1.Sınıf öğretmeni - 01 Eylül 2019  
Değerli başkanım-değerli üstadım-çok güzel anlattınız.Kaleminize-elinize-beyninize sağlık demek bizim ödevimiz. Teşekkürler iyi ki sizler gibi objektif değerlendirmeler yapanımız var.Tebrikler-tebrikler-bir kez daha Teşekkürler.


Diğer Yazıları

YAŞANTIMIZDA NELER VAR NELER YOK
MAZİYE BİR BAKIVER
İNSAN OLMAK
KABIZ OLMUŞ BEYİNLER ! İSHAL OLMUŞ AĞIZLAR !
BRİÇ SPORU NEDİR ? BRİÇ SPORU NE DEĞİLDİR ?
EMPERYALİSTLER KAN İÇMEYE DOYMAZ
İNSAN OLMAK BU MUDUR?
BEYİN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SPOR
FETOŞÇULAR
BEN İNSAN MIYIM ?
İNSANLAR GİBİ ELEŞTİRİ ÖZELEŞTİRİ YAPMAK
YAŞAMI GÜZELLEŞTİRMEK
Soruyorum Nasıl Bir Demokrası
Uzlaşmak