Reklamı Geç
YAZARLAR
R.T.E. ÜNİVERSİTESİ VE DİNGO'NUN AHIRI!?.
Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
11 Aralık 2019 - Çarşamba 11:33

Eminim ki bu başlığı görenlerin önemli bir kısmı beni kendini bilmezlikle, Sayın Cumhurbaşkanımızın ismine hakaret etmekle suçlayacak, üniversiteye, dolayısıyla Rize’ye zarar verdiğimi düşünecekler! Aralarında, "yeter artık!" diyenler, küfür edenler olursa da şaşırmam!..  

 

Ama hemen söyleyeyim, acele etmeyin; mahcup olur, boşuna günahımı alırsınız. Tavsiyem odur ki duygularınız aklınızın önüne geçmesin, Cumhurbaşkanına olan bağlılığınız gözünüzü kör etmesin! Zira “Lazın ayağı öyle olsa da kazın ayağı öyle değil!” 

 

Nasıl mı?.. Söyleyeyim: 

 

Belki inanmayacaksınız ama bu üniversite, tıp fakültesi nezdinde bizzat üst yöneticileri tarafından  “Dingonun Ahırı” tabiri ile resmen tescillenmiş, buna vesile olanları da ödüllendirmiş bir kurumdur! 

 

Dolayısıyla "Dingo'nun Ahırı" tabiri ile Sayın Cumhurbaşkanımızın isminin yan yana gelmesinde bir yanlışlık varsa bu yanlış bana değil bu ve benzeri olayların kahramanlarına aittir. Eğer bir yanlışlıktan da öte edepsizlik olarak görülüyor ve bununla cumhurbaşkanımızın ismine halel geldiği düşünülüyorsa, bunun muhatabı da yine onlardır. 

 

Nasıl mı?.. Belgeleriyle anlatayım: 

 

Şimdi lütfen Belge 1 ve Belge 2'yi (KÜLLİYE 53, Barış Kitap, Sayfa 472-475) okuyalım... Birincide, özetle; kendi klinikleri ile ilgili idari sorunları çözmek üzere yaptığımız müteaddit çağrılara rağmen bir türlü dekanlığa gelmeyen, başka bir gün geldiğinde ise dekanlığa yekten "Dingo'nun Ahırı" diyen Kadın Doğum öğretim üyesi Dr.G.B. hakkında, dekanlığımızca açılan soruşturma sonucunda herhangi bir disiplin cezasına gerek görülmediğine hükmeden, yani bundan böyle isteyenin dekanlığa "Dingo'nun Ahırı" diyebileceğine karar veren yazı; ikincisinde ise benim buna verdiğim "içten teşekkürlü!" cevap yer alıyor. 

 

Ha! Bu arada işlemin dekanlık görevinde olduğum zaman diliminde başlatıldığını, işin başında meseleyi adilane inceleyeceğine inandığımız bir soruşturmacı tayın ettiğimizi, ancak taraflardan biri olarak benim dekan olmam hasebiyle bu görevin (ben görevden ayrıldıktan sonra) bir üst makam olan Rektörlüğe havale edildiğini, Belge-1'deki kararın altındaki imza tıp fakültesi dekan vekili adına dekan yardımcısına ait olsa da metindeki ifade sahibinin, yani asıl karar veren merciin Rektörlük olduğunu özellikle belirtmeliyim!..  

 

Belgelerde her şey ne kadar da açık değil mi? Sanırım ilave bir şeyler yazarak makaleyi uzatmaya gerek yoktur. Üniversitenin nasıl ve hangi idari anlayışla yönetildiğini anlamak isteyenler, Rize ve çocuklarının geleceği için duyarlı olanlar zahmet eder ve okur. Etmeyenler de "Üniversite Rize'nin göz bebeğidir. Yöneticilerine de laf yok! Çünkü o  rektörü Sayın Cumhurbaşkanımız atadı! Elbet vardır bir hikmeti!" der ve bu şahsiyetleri alkışlamaya devam eder!.. Eeh! Buna da kimse bir şey diyemez herhalde! Zira ne de olsa memlekette demokrasi var; herkesin duygusu da, namusu da, ciğeri de, beyni de kendine aittir!!!    

 

Evet, durum tam da böyledir, sayın seyirciler ve de sevgili hemşerilerim... 

 

"Üst yönetim ve ödüllendirme" vurgusundan kimleri ve neleri kastettiğime gelince:  

 

Ödüllendirilen; idari amiri olan dekanına, hem de makamda "Burası Dingo'nun Ahırı' mı ki zırt pırt bizi buraya çağırıyorsunuz?!" diyen doçent hanım(G.B.). Üstelik babası yaşında, ve mesleki olarak da büyüğü olan bir insana ve de etraftakilerin yanında sarf ediyor bu sözü!?. Evet, bu öğretim üyesi ödüllendirildi ve bana karşı yapılan uzaklaştırma harekatında tüm operasyonel hikayesinin üzerine kurulduğu mahal ve makam olan Kadın Doğum Kliniğine başkan yapıldı; Anabilim Dalı Başkanı!?. Böylece ona, bir kaç kişi dışında hemen herkesle kavgalı olduğu kliniği "al idare et" dendi!?   

 

Ödüllendiren ise; üniversitede tek erk olan Rektörlüktür! Bakmayın siz bu tür görevlendirmelerde ya da bana gönderilen yazının(Belge-1) altında fakülte dekanlarının veya onlar adına imza olmasına!.. Maalesef üniversitelerimizde bu işler genellikle böyledir(olmayanları tenzih ederim!) ama Rize'de daha da böyledir. İdari makamlara getirilenler kendiliklerinden bir iş yap(a)maz, ancak o makamdaki rollerinin gereğini yapar, yukardan gelen talimatları uygularlar!.. Özgürlük, özerklik, kurumsallık yoktur esas olan sadakattır... Sonunda bu sadakatlarının karşılığı bir şekilde ihsan edilir onlara, RTEÜ'deki bu olayda olduğu gibi!.. Dekan adına imzayı atan dekan yardımcısı(Dr.O.Ş) dekanlığa, yardımcılığını yaptığı eski dekanı Dr.Ş.Ş.'ye dair bu utanılacak karara imza atmak mahcubiyetini yaşamak istemediğini düşündüğüm dekan vekili (Dr.A.Y.) ise rektör yardımcılığına terfi etti, ettirildi, hem de asaleten!?.  

 

Bu arada, tıp fakültesine ve onun nezdinde üniversiteye "Dingo'nun Ahırı" denilmesine rıza gösteren bu kurumun en başındaki zat-ı muhteremin Dr. Şaban Şimşek’i dekanlıkta neden vekil olarak bıraktığını da (buradaki inceliği ki buna isterseniz fesatlık da diyebilirsiniz, ben karışmam!) anlamışsınızdır, umarım. 

 

Cumhurbaşkanımız bile "Neden asil değil de vekilsin?" diye sormuştu ve ben de  "Benim için önemi yok efendim" diye cevap vermiştim. Ama Rektör için önemliydi, içten bir hesabı vardı çünkü!.. Yani asaleten atamış olsaydı nasıl başından savacak, sadece yirmi dört saatte  nasıl gönderecekti asaleten görev yapan bir dekanı?!. Hani kulakları çınlasın, bu noktada, sevgili kardeşim önceki Rektör Prof.Dr. Arif Yılmaz'ın veciz bir sözünü hatırlamamak elde değil: "Sen neymişsin be Hüseyin!"  

 

Nasıl ama?.. Emret Başbakanım, Yalan Rüzgarı, DALLAS JR-Sue Elen, Dr. Kimble bilmem daha hangi diziler, Rize'de dönen bu sessiz derin filmin yanında halt etmiş değil mi? 

 

Ama asıl ödüllendirilen bu iki isim değil Rektör H.K idi; Elhamdülillah İkinci defa göreve atandı!?. Ödüllendiren ise bizzat, tek seçici olan ve bu üniversiteye ismini veren Sayın Cumhurbaşkanı!?. 

 

Evet, bütün bunları öğrendikten sonra şimdi, zat-ı alilerinin ismi, yazımızın başlığındaki tamlamada "Dingonun Ahırı" tabiriyle yan yana geldiyse ve bu da o isme halel getirdiyse, kabahat, ayıp ya da suç bunu yazanın mı yoksa bütün bunları yapanın, yapanların mı?.. Üniversiteye ve dolayısıyla Rize’ye zarar veren bunu yazan mı yoksa fakülteyi ve üniversiteyi bu düzeysizlikle idare edenler mi??? 

 

Tam da bu noktada bazılarının “Ama o rektörü atayan Sayın Cumhurbaşkanına niye bir şey demiyorsun?" diye mırıldandığını işitir gibiyim!!! 

 

Yani ey canum milletum, değerli hemşerilerum! Şimdi Elunuzi vicdaninuza koyin ve Alla(h) rizasi içun deyin bağa; ha bu memlekette hal bu hal iken, hatta hallerumuz muhal iken, “Dedum dedum olmadi! Şimdi ne oldiii?!” demekten ya da diyecek olmaktan başka ne diyebulurum ki?!. Birazicuk anlayin beni da! 

 

Velhasıl Sonuç: 

Bu üniversite, bu yönetim anlayışıyla, kurum isminin önünde ve hatta kurumun arkasında Recep Tayyip Erdoğan gibi bir marka da olsa adam olmaz, olamaz! Nokta. 

 

Yazımızı KÜLLİYE 53 DESTANI'’ndan bir beyitle bitirelim:  

Maslahat unutuldi göz boyama hep emek 

Nerede kaldı ihlas imanla salih amel 

 

Not: "Bu yazıyı bunca zaman sonra neden yazdın?"  diye soracaklara açıklama yapayım: Olayın kahramanlarından biri (ismi lazım değil!) Youtube'deki KÜLLİYE 53 destanını dinleyince bir  mesaj attı ve "Rize tıp fakültesini dönülmez bir kadere sürükledin" dedi bana! Ben de madem öyle kim sürüklüyor, nasıl sürüklüyor millet anlasın istedim. 

 

 

Belge- 1 

                                                                          

 

 

                                                                                                    23.05.2018 

                      

T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ 

Tıp Fakültesi Dekanlığı 

Sayı : (...) 

Konu: Disiplin Soruşturması (Doç.Dr. G.B. Hkk.) 

 

                                Sayın Prof.Dr. Şaban ŞİMŞEK 

                 Kartal Dr.Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi 

                                      Kartal / İSTANBUL 

 

Fakültemiz Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kadın Hastalıkları ve Doğum 

Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr.G.B hakkında; 

 

1) 24 Ekim 2017 ve 7 Kasım 2017 tarihlerinde yapılan Kadındoğum 

Kliniği rutin büyük vizitlerine katılmadığı, 

2) İlgili Klinikteki sorunu çözmek üzere Dekanlık makamında bizzat 

başkanlığınızda yapılan toplantıda “Burası Dingo nun Ahırı mı? İki de 

bir, zırt pırt çağırıyorsunuz, hem de Acil” diye makama saygısızlık ve 

hakarette bulunduğu, 

3) 4 Ekim 2017 tarihinde dekanlık toplantı salonunda Kadın Doğum 

Anabilim Dalı’nın tüm öğretim üyeleri ve asistan doktorlarıyla, anabilim 

dalı başkanı olarak yaptığınız toplantıya, sabah saatinde telefonla, 

öğlen saatinde yazılı olarak ve toplantı sırasındada yapılan müteaddit 

çağrılara uymadığı ve türlü türlü sebeplerle toplantıya gelmediği 

iddialarınızla ilgili Dekanlığımızca disiplin soruşturması başlatılmış ve 

yapılan disiplin soruşturması sonucunda Doç.Dr.G.B.’nin herhangi 

bir disiplin cezasıyla cezalandırılmasına gerek olmadığı kanaatine 

varılmakla birlikte, tutum ve davranışları, makama karşı saygı ve verilen 

görev ve emirlere tam riayet etmesi gerektiği konularında Dekanlığımızca 

sözlü olarak uyarılmıştır. 

 

Bilgilerinize rica ederim. 

                                                                               e imzalıdır 

                                                                   Prof.Dr. Omer Şatıroğlu. 

                                                                                 Dekan a. 

                                                                          Dekan Yardımcısı 

 

BELGE- 2 

 

                                                                                                                 26.06.2018 

 

 

                          T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ 

                                    TIP FAKÜLTESİ DEKANLIĞI’NA 

                 (Disiplin Soruşturması ile ilgili kurum ve kişilere özel) 

 

71006170-663.07-663.07-E.1480 Sayı ve 23.05.2018 Tarih ile tarafıma 

göndermiş olduğunuz Doç.Dr.G.B’ hakkındaki soruşturma raporunun 

sonucunu, tam 33 (otuz üç) gün sonra, yani itiraz hakkımın da artık geçersiz 

olmasından sonra almış bulunmaktayım. 

 

Zamanın Fakülte Dekanı sıfatıyla soruşturma açılmasını istediğim resmi 

yazıda sıraladığım diğer sebepler bir yana, Doç.Dr.G.B.’ın herkesin gözü 

önünde, dekanlık makamında, Dekan olarak şahsıma ve kurumsal olarak 

da dekanlığa karşı kullandığı, benim “ağır hakaret” olarak değerlendirdiğim 

“Dingo’nun Ahırı” tabirini, sonuçta disiplin cezasına gerek duymadığınız 

veçhiyle içine sindirmiş, bunun dekana ve dekanlığa karşı kullanılmasında 

mahzur görmemiş akademisyenler olarak sizlere, vermiş olduğunuz bu, 

üniversite tarihine geçecek ve bundan böyle “dekana, dekanlıklara, 

rektöre ve rektörlüklere ‘Dingo’nun Ahırı’ diyebilme özgürlüğü” getiren 

“emsal karar” sebebiyle tekiden ve tenkiden çok teşekkür ediyorum! 

 

Bu vesileyle, eski bir amiriniz, çalışma arkadaşınız ve meslektaşınız olarak 

göstermiş olduğunuz bu “adil, bilimsel ahlak ve akademik namus yüklü, 

basiret ve haysiyet dolu(!)” davranış ve uygulamanızı takdire şayan 

bulduğumu bilhassa belirtiyor, “kesinlikle hiç kimsenin ve kurumun 

etkisi altında kalmadan, onurlu insanlar olarak, öz iradenizle almış 

olduğunuza inandığım(!)” mezkur kararın fakültenize, üniversitenize, 

Rize’mize, yükseköğretimimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni 

ediyorum. 

 

En derin saygılarımla.                                               Prof.Dr. Şaban Şimşek 

                                                                       Eski, RTEÜ Tıp Fakültesi Dekan V. 

Dağıtım:  

Mezkur “Disiplin Soruşturması” 

ile ilgili tüm kurum ve kişiler. 

                                                                                   

                                                                         

 

 

 

 

Adınız
Yorumunuz
Emrah beşikçi - 11 Aralık 2019  
Değerli hocam maleseff üniversite menzilcilerin elinde sizi burda harcadılar siz çok merhametli birisiniz keşke sizin gibi düşünen bir kaç kişi daha olsa ama ne yazık şu anki yöneticilerin çoğu iki lafı bi yere getiremiyor sosyal medyada kopyalayip yapistiriyorlar ben yazdim gibilerinden. Sizi bilen biliyor sayin hocam aradan yillar gececek oyle degerli biri olacaksiniz ki size itham da bulunanlar ilerde cok pisman olacak a is isten gecmis olacak saygilar selamlar hocam

Rizeli - 11 Aralık 2019  
Hocam keşke şahsinizi tanisalar da konuşsalardi ben sizin rizelilere verdin değeri kendim gordum mevlam halinin yanindadir mevlam haklinin hakliliğini soyleyen idarecilerle calişmayk nasib etsin

MUSTAFA YAZICI - 12 Aralık 2019  
ÜNİVERSİTE ADETA TEK BAŞINA İKTİDAR OLMUŞ- BU KURUMU SORGULAYAN- SORAN EDEN YOK" RİZEDEX

metin - 12 Aralık 2019  
Hocam ağiziniza yüreğinize sağlik.Hastanelerimizin durumu iler acisi.Bunu siz seslendiriyorsunuz.Oysa bir çok doktorda sizin gibi düşündüğüne inanıyorum.Rizede iki tane hastane var ve durumları belli.Şimdi şehir hastanesi diyorlar bu hastaneleri yönetemeyenler şehir hastanesini nasil yönetecek buda bir muaamma.

Tevfik Ağansoy - 15 Aralık 2019  
Hocam-x mi kaldı. Destek 0 ların altına indi. Bu 0 unda  u sosyal yardım (bakım- yaşlı- sakat aylığı) alanlardır.  da güzel nemalanan kesim. Geriye kalan  ise kanat çırpıp uçmaya çalışan tavuk gibi "hani uçacaktık saşkınlığında" olan zumredir. Bu zumre heran ciddi kopuşlar yapabilir...Filimlerin sonunda THE END yazardı eskiden. Bence bu kare yaklaşıyoruz... Vesselam...

Tevfik Ağansoy - 15 Aralık 2019  
Yorumu resmen doğramışsın. İktidar değiştiğinde utanmayacaksınız değil mi?

Mustafa ASILTÜRK - 18 Aralık 2019  
Rize de beğenilen kurum var mıdır? Kişileri mutlaka Üniversitede okuyan gençlere sormak gerekir.Gençlerin ruhları baharda açan yaprakları tanır.Sonbahar yapraklarının değerinide bilirler.Çünkü sobahar yaprakları dünün baharlarının yapraklarıdır...

Kör Göz - 23 Aralık 2019  
Akademik personeli en iyi bilen-tanıyan üniversiteli gençlerdir...Yöneticileri en iyi bilende çalışma arkadaşlarıdır... İnsan ölür-insanlık kalır....


Diğer Yazıları

ECELİN ADI “COVİD” yahut COVİD’in ADI “ECEL” OLMASIN!..
TUTUKLANAN KADIN GAZETECİ ve DEVLET ORGANİZASYONU!
KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİ GÜDEN VATANDAŞLARIMIZA ÇAĞRI!
DÖNER-EKMEK MESELESİNDE İŞİN ASLI!
Papa’nın IRAK SEFERİ’ne dair!
CERRAHİ MÜDAHALE KAÇINILMAZDIR!
ÇOK ÜZGÜN VE KIRGINIM ÇOOOK! BU İŞ BÖYLE NASIL GİDECEK???
AYASOYYA, AYASOFYA!..
RİZE'Yİ İDARE EDENLER HAKLI, ENGİN DURSUN HOCA HAKSIZDIR!
BEN ÇOK ÜMİTLİYİM: KOVİD’TEN VERDİĞİMİZ KAYIPLAR 7-10 GÜN SONRA AŞAĞILARA DÜŞECEKTİR!
KORONA CEPHESİNDEN GÖZLEMLER; UMUT DOLUYUM AMA...
Ne kadar AHLAKSIZ BİR MİLLET OLDUK! Yazıklar olsun!
İMAMOĞLU AÇIKLAMAK ZORUNDADIR?
BİLMEDİĞİM İÇİN SORUYORUM! KANAL İSTANBUL VE RİZE ŞEHİR HASTANESİ!!
Sayın Sağlık Bakanımız, "Artık Şehir Hastanelerini Devlet Yapacak!" demiş!?.
Turşu’nun Çeşidine Siz Karar Verin ve Sakın Dama Çıkmayın!!
KÜLLİYE DESTANİ- 2
ŞABAN ŞİMŞEK’İN MESLEKİ ALANDAKİ ÜÇÜNCÜ KİTABI ÇIKTI..
HEDEF GÖZETMEKSİZİN, ‘’BİLEREK’’ ÖLDÜRDÜLER!...
O KADAR DA DEĞİL! ELEŞTİRELİM, TAMAM DA EHL-İ SALİP’TEN DE OLMAYALIM!..
LÜTFEN RİZE’YE BU (NİTELİKLİ) HAİNLİĞİ YAPMAYIN!
S.O.S. değil S.Y.S. (2)
"S.O.S." değil "S.Y.S." Yani, "Canınızı Kurtarın!" (1)
BİRİLERİ AKP’arti’ye YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ YAPTIRIYOR!
REKTÖR ATAN(MA)MASI KONUSUNA İYİ GİDECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM İKİ GÜZEL SÖZ/ VECİZE/ŞİİR
2023 Büyük “Rize-Trabzon Savaşı!” ya da Ülkenin Geleceği!?.
CHP ve İmamoğlu'nun Yumuşak Karnı
23 Haziran seçimlerini Kim Kazanacak?
İktidar Yeniden Bir "Diriliş Kadrosu" Oluşturabilir Mi?