Reklamı Geç
YAZARLAR
BRİÇ SPORU NEDİR ? BRİÇ SPORU NE DEĞİLDİR ?
İlyas Ülkü Tuğcu
18 Aralık 2019 - Çarşamba 19:49

Değerli okuyucu kardeşlerim.Sizlere,sevgi,saygı,selamlar.


BRİÇ:Bir zeka ve düşünce üretme sporudur.Dünya’da böyle kabul  görmüştür.Ne üzücü bir durum ki;bizim ülkemizde BRİÇ LİGİ  yoktur.Briç kısaca özetlersek akıl sporudur.Dünya’da eşi ve benzeri olmayan en çekici,en yarışsal ,en zevkli oyunlardan bir tanesidir.93 tane yasası olan ve etik kuralları olan bir spordur.Düşünür briç sporunu şöyle açıklıyor: “Satranç kralların oyunudur, BRİÇ oyunların kralıdır.”Briç inovatif ve kompetitif bir zeka oyunudur.Beyin hücreleriyeni düşüncelere açık olmayan küflenmiş ve pas tutmuş beyinlerin oyunu değildir.Aklına,zekasına güvenen insanlar kulübümüzde ücretsiz kurslarımıza katılabilirler.


BRİÇ :Akıl,mantık ve muhakeme yapmanın  ultra yöntemidir.Briç temeli analitik düşüncedir.Her oyununda diyalektik düşünme vardır.Briç:matematiğin ta kendisidir.Briç:istatistiktir.Briç:Planlamadır.Briç:sevgidir,saygıdır,karşılıklı dayanışma ve empati kurmadır.Briç sosyalleşmedir.Beni İsrailoğulları ilkokullarında çocuklarının hesap-kitapta yani matematikte kafaları çalışsın diye zorunlu derstir.Fransızlar ülkelerinde briç oynama yaşını üç yaşına kadar indirgemişler.Fransızlar BRİÇ AKADEMİLERİ kurmuşlar.Çocuğunuzun matematiğinin iyi olmasını,beyninin iyi ve güzel çalışmasını istiyorsanız çocuğunuza briç öğretin.Bilmeyenlerin fanatik düşünenlerin yargılamalarına aldanmayın.


Briç sporunda yarışma ve kazanma duygusu en üst seviyededir.Bilmeyen ve karalama yapanların dediği gibi kumar değil,tam aksine kumarın PANZEHİRİDİR. Briç sporunu diğer yarım akıllı oyunlardan ayıran özellik  Briçte şans faktörü yoktur.Dünya’da son 30 yıl içinde eşit koşullarda aynı kartlarla ve adil bir oyun haline getirilmiştir.Tutucu ve muhafazakar beyinler bu gelişimi kabullenemiyorlar.


Briç oyunu  bir veya birkaç anlatımla öğrenilecek bir oyun değildir.Her gün iki saat çalışarak 3-4 ayda kurallarının öğrenileceği bir oyundur. ”Zoru parçalara ayırın ,ne kolay olduğunu göreceksiniz.”Diyor düşünür.Konuşan değil çalışan olmalıyız.Makamları mevkileri birilerine hava atmak için değil hizmet etmek için kullanmalıyız.Briç:insanlar arasında yaş,cinsiyet,dil,din,ırk,zümre,makam,mevki ayırımı yapmayan bir spordur.Briçte haram yoktur.Y alan söyleme asla yoktur.Egoistliğin,ukalalığın,megalomanlığın ve narsistliğin briçte asla ve asla yeri yoktur. DEMODE olmuş briç bilgilerinden kendisini arındırıp MODERN BRİÇE adapte olamayan beyinler briç sporunu katledenlerdir. Dünya’da briçin alt yaşı  11’dir. Briçin üst ve nihai yaşı  son nefestir.Bu güne kadar bu oyunu neden öğrenmedim diye hayıflanmayın.Vucüdümüzün sağlığı için yaptığımız beden sporlarımıza, beynimizin sağlığı için briç sporunu katın.Ne demiş atalarımız:”İşleyen demir pas tutmaz.” Alzheimer veparkinson hastalığına yakalanmayın.


Briç öğrenmek her zaman kolaydır.Zor olan iyi briççi olmak ve iyi briç oynamaktır.Usta oyuncuları izlemek  insana büyük bir keyif verir. İyi bir briççi olmak istiyorsanız ustaları dinleyin.Öğrenmenin en büyük düşmanı biliyorum demektir.


Değerli anneler,değerli babalar,değerli velilerimiz 10-11 yaşındaki çocuklarınıza briç dersi aldırın diyorum. Sonuçta çocuğunuz analitik düşünmeyi öğrenir.Çocuğunuz sonsuz beyin cimnastiği yapar.Çocuğunuz her zaman kendini kötü ve ahlakdışı alışkanlıklardan uzak tutar.Çocuğunuz bir konuya konsantre ve motive olur.Çocuğunuz çok yönlü düşünmeyi öğrenir. Çocuğunuz plan-proğram yaparak yaşama alışkanlığı kazanır.Çocuğunuz çevresindeki insanlarla sosyal gelişimini sağlar.Çocuğunuz sorumluluk alma alışkanlığı kazanır.Çocuğunuz her yaştan insanlarla en güzel iletişim sağlar.Dünya2nın neresinde olursa olsun internetteki BRİDGE BASE ONLİNE sitesinda çeşitli ülke insanlarıyla oynayarak yüksek ve evrensel bir sosyal çevre edinir.Çocuğunuz sürekli doğruları konuşur. YALAN   demez.Çocuğunuz zihinsel başarısını tatmin ederek çok mu çoooookkkkkkk büyük bir zevk alır.Çocuğunuz her konuda ani  ve doğru karar vermeyi öğrenir.


Değerli kardeşlerim “Ağaç yaş iken eğilir”Ata sözümüzü anımsayalım.Çocuklarınızın ve gençlerinizin 24 saat hizmetindeyim.Sağlığımda ayağınıza gelen bu fırsatı kaçırmayın diyorum.


BOŞ konuşanlara,etik kurallara uymayanlara tavizim  SIFIR TOLERANS  tır.


Saygı ve sevgilerimle.

Adınız
Yorumunuz
Elif !Karşıyaka - 18 Aralık 2019  
Değerli başkanım özlettin kendini.Şiir eksik.Briç sporunu tamı tamına anlattın.Teşekkürler-

679/Mersin - 18 Aralık 2019  
Kardaşum güzel yazılaruni özledik.Kenduni briçe o kadar verme bizum kilere iyiluk olmazzz.Kahvede birbirlarinlan iyi kafa bulurlar.Sağluğuna bak deyirum sağa.Briçe paralaruni harcama atla gel yanıma.Kafani dinlersın.

Aydından kardaşın - 18 Aralık 2019  
İstifanı kabul etmiyorum.Kulüpte herkes senin konuşmalarını-anlatımlarını örnek gösteriyorlar.Bizim oranın insanları kendi adamının kıymetini bilmezzzz.Briçin ne alduğunu çok güzel anlattın.Yazılarını panoya asıyoruz.Teşekkürler.Kalemine sağlık.

Öğretmen - 19 Aralık 2019  
Değerli başkanım -istifa nedenlerini okudum.Gerçekten Rizemiz adına üzüldüm.Hakaretten başka bir işe yaramayan ve Rize de briç sporunu öldüren kişiler utansın.Sevgi ve saygılarımla.

SERCAN TUĞCU - 19 Aralık 2019  
RİZEMİZE BRİÇ SPORUNU SİZ SEVDİRDİNİZ - ALDIĞINIZ KUPALARLA RİZE Yİ ONURLANDIRDINIZ . SİZ KENDİNİZİ ÜZMEYİN BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUZ. SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN.

İlyas Ülkü Tuğcu - 19 Aralık 2019  
Değerli kardeşlerim -çalışmalarım ücretsiz devam ediyor.Saat 11.00 da kulüpteyim.Öğrencim gelecek briç kurs çalışması yapacağız.Akşama kadar devammm.Konuşan değil çalışanım.Makamına göre insan seçmem.İnsan olmak önemlidir.Emeğe saygım sonsuz olup temel ilkemdir.Sizleri çoooooookkkkkkkk seviyorum.Teşekkürlerrrrrr.

Eski briççi - 19 Aralık 2019  
Kardaşum yazdıklarının hepsi doğru.O saydığın kişilerden sebep lökalden briç kalktı.Kendini X uzak dur.Sağlığına bak.Ellerinden gelse seni kurduğun kulübe almayacaklar.Yanındayız.Rahat ol.

Recep Bakır/İSTANBUL - 20 Aralık 2019  
Başkan bir işi senin kadar yürekten ve severek yapan birini görmedim.inanilmaz başarılısın.Ayni zamanda ilkeli ve prensiplisin.Kısaca aynen yazılarında yazdığın ve yansıttığın gibisin.Umarım insanlar kıymetini bilirler.Sağlıkli uzun ömürler dileğiyle...

İlyas Ülkü Tuğcu - 20 Aralık 2019  
Güzel yorumlarınıza sonsuz teşekkürler.Moral verdiniz sağ olun var olun.

Briç öğrencin - 21 Aralık 2019  
Değerli başkanım-Emeklerine sonsuz teşekkürler.Sağlığına bak güzel insan.

Öğretmen - 21 Aralık 2019  
Değerli başkanım-Rizemizde briçin etik kurallarını bilmeyenler yola çıktın.İnsanlara hakaret etmekten-dalga geçip-kafa bulanların işi değil briç sporu.Yazılarını hiçmi okumadılar.İstifana Rizemiz adına üzüldüm.Gerekli ilgiyi göstermedik.Tüm Rizeliler adına özür diliyorum.

İlyas Ülkü Tuğcu - 21 Aralık 2019  
Rize Briç Spor Kulübüne yayın hizmetini en iyi şekilde yerine getiren Rizenin Sesine sonsuz teşekkürler ediyorum.

ismet karaali - 21 Aralık 2019  
evet briç akıl oyunudur.ama önce briçi bizi yönetenlere ögretmek lazım nedeni ülke gelecegini briç oyunu gibi düşünüp dogru karar vermelerine sebep olur ve dogru kararlar almalarını sağlarlar. briç yaşına katılıyorum hocam 9 yaş idal başlangıç kalemine sağlık .saygılar hocama..

İstanbul daki Rizeli - 22 Aralık 2019  
Açtığına çoookk sevinmiştikkardeşim.İstanbul da Rizede briç kulübünüz yok diye benimle alay ediyorlardı.Sevincimizi kursağımıza bıraktın değerli başkanım.Kardeşin olarak geri dönmeni istiyoruz İstanbuldaki Rizeliler olarak.Ününü millilerden ve Federasyondan duyduk.Rizeye yazık olur.3!5 kişiye bakma sevgi ve saygılar.

Ayhan - 25 Aralık 2019  
Hocam Rize nin iftiharısın

İlyas Ülkü Tuğcu - 26 Aralık 2019  
29.12.2019 pazar günü olağanüstü kurul toplantımız yapılacaktır.Üye sayımız 11 kişi kalmıştır.Yönetim ve denetim kurullarımızı oluşturacak sayı yoktur.Pazar günü kulüp fesih olacak.Laf üreten dedikoducular utansın.Emek sömürücüler utansın.

Vefasız - 27 Aralık 2019  
Değerli başkanım-Rizemize yaptığın hizmeti-güzelliği değerlendiremedik.ÖZÜR diliyorum.Yerden!göğe haklısın.

Mili - 27 Aralık 2019  
Gerçekten kulüp kapanıyor mu?Başkannn

İlyas Ülkü Tuğcu - 29 Aralık 2019  
Fesih kararı alındı.Hakaret edenler-konuşmasını bilmeyen -Rizemize ihanet eden sözde halkçı geçinerler utansın.Üzüntüm sonsuz.Evladını kaybetmiş bir baba gibiyim.

Rizeli - 03 Ocak 2020  
Rizemiz sayende bir spor kulübü kazanmıştı o briçi katleden ve kulübü kapatanlara yazıklar olsun.Üzgünüz.

İlyas Ülkü Tuğcu - 17 Ocak 2020  
Dünya genelinde BBO da oynadığım 400!500 kişilik turnuvada 42 birincilik-800 ikincilik ve1300 3.lük aldım.Giresun da-Trabzon da-Arhavi de ve Rize da 4 şampiyonluk kupasını kazandım. Teşekkürler.


Diğer Yazıları

YAŞANTIMIZDA NELER VAR NELER YOK
MAZİYE BİR BAKIVER
İNSAN OLMAK
KABIZ OLMUŞ BEYİNLER ! İSHAL OLMUŞ AĞIZLAR !
EMPERYALİSTLER KAN İÇMEYE DOYMAZ
İNSAN OLMAK BU MUDUR?
OKULLAR AÇILIRKEN
BEYİN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SPOR
FETOŞÇULAR
BEN İNSAN MIYIM ?
İNSANLAR GİBİ ELEŞTİRİ ÖZELEŞTİRİ YAPMAK
YAŞAMI GÜZELLEŞTİRMEK
Soruyorum Nasıl Bir Demokrası
Uzlaşmak