Reklamı Geç
YAZARLAR
ASGARİ ÜCRET VEYA TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ…
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
24 Aralık 2019 - Salı 13:26

Asgari ücret tartışılırken bazı milletvekillerinin, asgari ücret konusunda 2002 - 2019 yılları arasında karşılaştırma yaparak, sanki başka bir ülkede yaşıyorlarmış gibi,  Allah'tan korkmadan, kuldan utanmadan pespembe bir tablo çizdiklerine tanık olduk.
 

Hal böyle olunca da; yaşam şartları içimizi acıtan, beraber yaşadığımız, beraber çalıştığımız, beraber ağladığımız, sıkıntılarını, acılarını, yoksulluklarını, evlatlarına, ailelerine ne derece mahcup yaşadıklarını çok iyi bildiğimiz, bütün dertlerine tanıklık ettiğimiz asgari ücretli dostlarımız adına bir yazı kaleme almak gerekti.


Öncelikle belirtmemiz gereken; asgari ücreti belirleyecek komisyonda hükümeti temsilen on binlerce lira maaş alan bakan, asgari ücretlileri temsilen yine on binlerce lira maaş alan sendika başkanları ve özel sektör işverenleri var.  Bu komisyona bakınca emin olun bu komisyonun en masumu bu ezici ve ağır vergilerle eleman çalıştırmak için çabalayan özel sektör işverenleri olduğunu söylemek mümkün.


Meselenin siyasi tarafında yer alan, kendi aldıkları paralara, görkemli yaşam tarzlarına bakmadan 2002 – 2019 yılları arasında asgari ücretin nasıl arttığını inceleyen güya milletin vekillerine ve onların onulmaz yandaşlarına sebep oldukları adaletsizlikleri görebilmeleri adına aynı dönemde milletvekili maaşlarının ve yanlarında yer alanların kazançlarının ne kadar arttığını da karşılaştırmalarını tavsiye ediyorum.


İlgililere sordum; oturum ücreti, yolluk, iletişim ücreti adı altında birçok ek ödeme ile birlikte bir ay tek, bir ay çift maaş alan milletvekillerinin maaşı 2002 - 2019 arasında on binlerce lira artarken, asgari ücret aradan geçen 18 yılda sadece 1800 TL artmış. Burada sayın vekillerin çift maaşları ve diğer gelirleri değerlendirmeye alınmamıştır.


Kimsenin parasında gözümüz yok, gün gelecek herkes helal, haram yediğinin, içtiğinin, eline geçirdiği güç ve yetki ile yaptığı adaletsizliklerin, haksızlıkların veya varsa doğru işlerin hesabını nasıl olsa verecek.


Devletin imkânlarıyla sınırsız tokluğu, sınırsız varlığı, sınırsız zenginliği, sınırsız gücü yaşayanların açlığın, yokluğun, fakirliğin sınırını bilmeleri, çekilen çileleri, anlamaları, hissetmeleri ve kendilerini karşıdakinin yerine koymaları mümkün değildir.


Asgari ücretliler ve emekliler gerçekten sıkıntı çekmektedirler. Ücretleri insani değerler ölçüsünde iyileştirilmelidir. Mecliste bulunan AK Partili, CHP’li, HDP’li, MHP’li, İYİ Partili, Saadet Partili, Türkiye İşçi Partili, Büyük Birlik Partili, Demokrat Partili vekiller kendilerine gelince nasıl ki el ele, kol kola, güle eğlene maaşlarını artırmaktadırlar asgari ücret için de bu birlik beraberlik ruhuyla hareket etmelidirler.


Yıllardır ve bizzat birlikte yaşadığımız iç acıtan, insanı üzüntüden kahreden, insanı insanlığından, yediği lokmadan, diğer evlatları düşününce kendi evlatlarının yüzüne bakmaktan utandıran yüzlerce olay vardır.


Toklar, açların halinden anlamadığı için, kuru soğana muhtaç olan yiğit hepinize sormaktadır; “Adaletin bu mu dünya?”

Adınız
Yorumunuz
Yakup DENİZ - 25 Aralık 2019  
Asgari ücret... Dövizin ayarı kur.. Paranin ayarı faiz... Emeğin ayarı ücret.... Bu ayarların Türkiye de yapılması ile dünyada yapılması arasında fark var... Enflasyon neden olur? Zamlar neden olur? İhtiyaçtan olur. Devlet zam yapmadan-bütçe açıklarını nasıl kapatacak ? Vatandaş gıda maddelerine ihtiyaçı vardır. Türkiye deki zenginlik avrupada olduğu gibi üretinden doğan zenginlik değil..Türkiye deki zenginlik etiketlerdeki fiyatların değişiminden doğuyor... Kur farkı Faiz Ücretler = Ekonomik dengeler... 1980 yılına kadar ekonomik dengeler de- işçi sendikaları yıllık yüzde 25 zam alırken-memurlar yüzde 5 alırdı... Özal döneminde bu dengeler değişti...Sözleşmeli ücretler-süper emeklilik gibi dengeleri eğiştiren ücretler oluştu...25 yıl sonra ekonomik dengeler yeniden oluşturulmalıdır...5 yıl sonrada olabilir.... Ücret dengeleri önemlidir.. Bir kişiye dokuz simit- Dokuz kişiye bir simit... Türkiye de 10 kurumdan fazla ücretleri Bakanlardan daha fazla..Belediye Başkanları- Bakanlardan daha fazla ücret alıyor...


Diğer Yazıları

23 NİSAN
14 MART SERZENİŞİ
GİDİYOR
BANA SENİ GEREK SENİ…
DEĞERSİZLEŞ(TİRİL)ME SOYKIRIMI…
SİL AT GİTSİN HAYATINDAN
ATALARINLA ÖVÜNMEYİ BIRAK…
MÜSLÜMAN’IN DEVRİMCİ, ÖZGÜRLÜKÇÜ RUHU ve BİR MAYIS’IN ÇAV BELLA RUHU…
DİNİ BÖLENLER
ZOR DOSTUM ZOR
MUHTAÇ EYLEME
HER YENİ NESİL İLE MİLLET YENİDEN DOĞAR…
27 MAYIS 1960…
BAYRAM GELMİŞ…
VATAN TOPRAKTIR, TOPRAK VATANDIR…
YAPMAYIN, ETMEYİN…
YEDİNCİ CUMA…
TEDBİR BİZLERDEN, TAKDİR ALLAH’TANDIR…
ATATÜRK’ÜN MİLLETİNE AÇIK DAVETİYESİ…
BEŞİNCİ CUMA…Allah'ım bu ibretlik dönemi hak ettik, biliyoruz.
AYNI GEMİDE OLMAK…BUDUR
YARDIM; KİME VE NASIL?
BURNUMUZ SÜRTÜLMESİN…
KORONA, UMRE, STOK…
YAZILMASIN İSMİMİZ KARA TAHTAYA…
UNUTMA YİĞİDİM…
MEHMET GÜRGÜR HOCAM’A
Yüzde 99’u Müslüman olan ülke nüfusunun yüzde 67’sinin Kuran okumayı bilmediği
DERLER Kİ; RÜYA GÖRMÜŞSÜN…
İT İLE ALAMETE, KURT İLE KIYAMETE…
GELSİNLER
ÖĞRETMENLER GÜNÜ
KİBİRLİSİN ve YANLIŞ YOLDASIN…
CUMHURİYET BAYRAMI
NEFERLERE…
NERDEN BİLECEKSİNİZ?..
BİLMEM AĞLASAM MI? AĞLAMASAM MI?
BU NASIL İŞTİR?..
SAHTEKÂRLARIN DÜNYASI... Arısız balı, Boyalı çayı,
BEKA MESELESİ veya VATAN SENSİN KARDEŞİM…
DİYARBAKIR’DAN YÜKSELEN ÇIĞLIK…
İstemez miydim !
Yalan da Olsa...