Reklamı Geç
YAZARLAR
Memura 2020’de Ek Zam Zarurettir! Enflasyon Zammı Sıfır Zam Demektir!
Murat KÖSEOĞLU
26 Ocak 2020 - Pazar 17:10

Köseoğlu: Memura 2020’de Ek Zam Zarurettir! Enflasyon Zammı Sıfır Zam Demektir!


Türkiye Kamu-Sen Rize İl Temsicisi Murat Köseoğlu, Memurlara enflasyon farkının belli olmasından sonra önemli açıklamalarda bulundu.


Bilindiği üzere Türkiye İstatistik Kurumu “TÜİK” 2019 Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu kapsamda 2019 yılı ikinci altı aylık veriler ışığında memurların 2020 yılı alacakları enflasyon farkı zammı da kesinleşmişti. Çünkü 2020 yılı ilk altı ayı için 4 maaş zammı verilecek, enflasyonun bir önceki dönemde kısmı aşması durumunda da bu zamma eklenecekti. Dolayısıyla 2020 maaş zammına ek olarak da 1.49 da enflasyon farkı zammı kesinleşerek toplamda 5.49 zam alan memurlar için süreç tamamlandı.


Yoksulluk sınırı araştırmasını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Rize İl Temsilcisi Murat Köseoğlu, bu şartlar altında ek zam zaruret haline gelmiştir, açıklamasında bulundu ve enflasyon farkının sıfır zam olacağını, memurlara ek zammın zaruret olduğunu bir kez daha ifade etti.


2019 yılı boyunca ailenin harcamalarına gelen zamların hız kesmediğini belirten Köseoğlu, “yıllık enflasyon her ne kadar gerilemiş gibi görünse de vatandaşın cebine yansıyan enflasyonun açıklanandan yüksek olduğunu görüyoruz açıklamasında bulundu.


Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin TÜİK verilerinden yararlanarak yapmış olduğu araştırma da bu gerçeği gözler önüne seriyor. Vatandaşın mutfak masrafları artmaya devam ediyor. Dolayısıyla vatandaşın bütçesindeki açık her geçen ay biraz daha büyüyor ve kapatılamaz bir hal alıyor.


ENFLASYON FARKI “SIFIR ZAM” DEMEKTİR


Memurlara enflasyon farkı verilmesine rağmen, maaşlar erimiş durumdadır. Zaten enflasyon farkı demek en iyi ihtimalle sıfır zam demektir. Bugün dört kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamaları ortalama memur maaşının neredeyse iki katına yükselmiştir. Dolayısıyla, her ay memur bir maaşı tutarında içeriye girmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı ülke ekonomisinin 5 büyüyeceğini ifade etti. Herkes küçülme beklerken ekonominin büyüdüğü görüldü.


Ekonomi büyürken pastadan memurun, işçinin, asgari ücretlinin aldığı pay küçülüyorsa ya da aynı kalıyorsa burada gelir dağılımı bozuluyor demektir. Bu bağlamda, sıfır zam doğuran enflasyon endeksli artışlardan bir an önce vazgeçilmesi zorunluluk haline geldi.

 

MUTFAKTAKİ YANGIN HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR


Maaş zamlarında mutlak surette enflasyonun üzerine büyüme ve refah payının da eklendiği daha adil bir sisteme ihtiyacımız var. Mutfakta yangın bütün hızıyla sürerken bu yangını enflasyon farkının söndürmesi mümkün değildir.


Memur ve emekliye ek zam verilerek piyasalara can suyu sağlanmalıdır. Bu bir dilek değil, zarurettir, açıklamasında bulunarak yetkililere seslendi.                                                              

Adınız
Yorumunuz
Gökhan - 27 Ocak 2020  
Yaşa başkan. Ağzina sağlık

musa - 28 Ocak 2020  
toplu sözleşmede gıkınız çıkmadı.hükümete çakamadınız- başka sendikaya çakıp durdunuz şimdi ahkam kesiyorsunuz.sizin sendikacılığınız bu işte

ballı leyla - 01 Şubat 2020  
PARA ve İNSAN...Kağıt parayı bulan ve ekonomide kullanan Yahudilerdir. Yahudiler para ile yapamadıklarını terör ve savaşlarla yapar. Bugün Kudüs ve Suriye arasındaki toprakları-Irak ve Suriye toprakları üzerindeki Amerikan üstleri bölgeyi elde etmiştir. 90 bin tir silah ile bölge hakimiyetini güçlendiriyor. Bölgenin insan gücü kırılıncaya kadar bölge halkı Suriye ve Irak halkı terör ve savaşlarla kırılacak. Bölgenin taksimatı netleşecek...Suidi Arabistan sırada bekleyen kurbanlık koyundur. beş!onyıl içinde bunu anlayacaktır.


Diğer Yazıları

YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLIYORUZ
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
MEMURA DA BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDENMELİDİR
EĞİTİM ÇALIŞANLARI RİSK ALTINDA,
HEVESLENMEYİN, İLKSAN YÖNETİMİ MÜLAKATLA BELİRLENMİYOR.
BAŞIMIZ SAĞOLSUN
TÜRKİYE KAMU-SEN YÜKSEK İSTİŞARE KURULU TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ
ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNUNUN ÇIKARILMASI İÇİN İMZA KAMPANYASI
BU BİR HAK GASPIDIR!
İŞGÜZAR İDARECİLER İÇİN TAKİPTEYİZ
TÜM YÖNLERİYLE “MOBBİNG”