Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE GRUBU
İrfan COŞKUN
09 Şubat 2020 - Pazar 14:11

Yengeç sendromunu bilirsiniz. Hatırlayalım; “Yengeç avcısı ilk yengeci yakalayıp kovaya atınca çıkmasın diye kapağını kapatır. İkinci yengeci kovaya bırakınca, kapağı açık bırakır, çıkmaya çalışan yengeci diğer yengeç ayağından yakalar ve aşağı çeker”


Bu sendrom aralarında dayanışma olmayanlar için anlatılır. Birbirine destek olmak yerine, yükselmek isteyeni aşağı itmek, adeta “el ele tutuşarak birlikte düşmek”


Bütün bu olumsuz algılamaları ters yüz eden, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde nasıl yol alınabileceğinin güzel bir örneğinin adıdır “Rize Grubu” Rize Grubu için Ankara’da birlikteliğin, dayanışmanın diğer adıdır desek yeridir.


2010 yılının Nisan ayından bu yana her ay önceden belirlenen tarih ve saatte Rizeli üst düzey bürokrat ve akademisyenleri hiç aksatmadan bir araya getiren organizasyonun adı. Her meslekten, her görüşten hemşehrilerimizi Rize ortak paydasında buluşturmayı başarmış, örnek bir proje. Bu Grup bugüne dek 128 yemekli buluşma gerçekleştirmiş, beş kez de dini bayramlarda Rize’de bir araya gelmiş.


2020 Yılı Nisanında 11.Buluşma yılına girecek olan Rize Grubunda, belirli makamlarda görev yapan 147 Rizeli yer almaktadır. Grupta Rizeli Bakanların, Bakan Yardımcılarının, Müsteşarların, Hakimlerin, Savcıların, Profların, Genel Müdürlerin yer aldığı güzide bir dostluk grubu. Ortak payda Rize ve Rizeli olmak.


Bir araya gelmenin dışında Rize için ne yapıldı? Diye merak edenler emin olsunlar ki; tanışmanın, kaynaşmanın, yakınlaşmanın, dayanışmanın yanında, buluşmalarda Rize ile ilgili birçok proje konu edildi. Ovit Tüneli, Havaalanı, Lojistik Merkez, hatta uzun vadede Kırıkkale-Samsun, Samsun-Sarp Otoyol ve Demiryolunun yapılması dile getirildi.


Rize Grubu Buluşmalarında protokol uygulanmadı, samimi ilişkiler içinde dostluklar geliştirildi. Zaman zaman bazı televizyonlarda, gazetelerde, internet sitelerinde haber konusu olsa da, Rize Grubunun hiçbir zaman reklam ve tanıtım beklentisi olmadı.


Ankara’daki Rizeli Bürokrat ve Akademisyenler arasında sinerji oluşturan bu Gruptan, Rize daha çok yararlanmalı, Rize için bir şey yapmak isteyenler faydalanmalı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da yıllardır devam eden Rize Grubu Buluşmalarından haberdar olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki süreçte Rize Grubunun Cumhurbaşkanımızla bir sofrada buluşmasını ümit ediyoruz.


İnsanımızın nasıl güç birliği yapabildiğinin, nasıl ortak paydalarda buluşabildiğinin güzel bir örneğidir Ankara’daki “Rize Grubu”. Rizeli, yetişmiş bu değerlerinden yararlanmasını önemsediği vakit, özellikle Ankara’daki işlerinin daha çabuk yürüyeceğini, böylece Rize’nin daha çok ve daha hızlı hizmet alabileceğini, bu görüldüğünde de, daha çok Rizelinin üst düzey yönetici olması için gayret sarf edileceğini umuyoruz.


Birlik ve beraberlikte güzel bir örnek olan “Rize Grubu” daha iyisini yapmaya engel oluşturmaz. “Karanlığa sövmektense, bir mum yakmalı”. Siz de bir mum yakmaya bakın.

Adınız
Yorumunuz
balevabal - 12 Şubat 2020  
samsun sarp hızlı tren çalışmalarını hızlandırmalıyız

zeki kuvel - 17 Şubat 2020  
Bu gurubu daha da genişletmeniz lazım. Biraz dar duruyor.


Diğer Yazıları

HİCRETİN ROTASINDA-6
HİCRETİN ROTASINDA-5 (MEKKE YOLUNA REVAN OLMAK)
HİCRETİN ROTASINDA-4
HİCRETİN ROTASINDA 3
HİCRETİN ROTASINDA-2
HİCRETİN ROTASINDA 1 “KUTSAL YOLCULUĞA ÇAĞRI, MEDİNE’YE SEYAHAT”
RİZE’NİN ŞEHREMİNİ NE YAPIYOR
ÇAY BAZEN ÇOK ŞEYDİR
RİZE’YE UÇMAK
BEKİR BOZDAĞ VE RİZE ÇAYI
ÇAĞRANKAYA KAR YÜRÜYÜŞÜ
BİR GARİP DUYGULAR İÇİNDEYİM
BİR ON YIL SONRASI UZAKTA DEĞİL
KÜÇÜK KAPI
ELMA KOKULU SANDIKLARDAN PARFÜM KOKULU KIZLARA
YARIN BUGÜNDEN DAHA GÜZEL OLACAK
NOT ETMEK LAZIM
DOST KARA(NTİNA) GÜN(ÜN)DE BELLİ OLUR
BİR DOKTOR BABASININ PENCERESİNDEN
BİR VİRÜSÜN FARK ETTİRDİKLERİ
PEŞKONUN ÜSTÜNDEKİ DEMLİK
ÇAĞRANKAYA KAR YÜRÜYÜŞÜ
DÜNE AİT HAYALLER
BAŞLIĞINI SİZ KOYUN
MAKAM SAHİPLERİ OKUMASIN