Reklamı Geç
YAZARLAR
EVDE GÜNDEM TÜRKİYE'NİN VE RİZE'NİN SAĞLIĞI
Bayram Ali KAVALCI
06 Nisan 2020 - Pazartesi 11:39

Evde kaldığımız bu hüzünlü Kovid-19'lu günlerde, devlet, millet ve de her bir ferdimiz olarak ve bütün dünya olarak gün be gün yaşadıklarımızı ilerleyen, aylarda, yıllarda çok konuşacağız. Koronavirüs tüm dünya yaşattığı korku, hüzün, keder, yardımlaşma, paylaşma, en yakınlarımızın dahi bir biriden kaçtığı, temas etmekten korktuğu gibi onlarca yaşanan dramı ve çok ilginç hikâyeleri anlatanlardan ve kitap yazanlardan hayatta kalırsak dinleyip veya okuyacağız.


İnanıyorum ki, çoğunluğu tıp insanından oluşan, bu stresli ve bir o kadar da sıkıntılı haftaları, ayları, yaşayan başta salgının ilgili Sağlık bakanları, akademisyenler, uzmanlar, bilim kurulu üyeleri, televizyonlarda günlerce açıklama ve yorum yapan proflar, gazeteciler, yorumcular, alternatif tıpçılar vs. ilgi duyan kurumlar ve kişilerin birçoğu makale yazmaya ve hatta kitap yazmaya başlamışlardır.


Yeni tip Kovid-19 salgını Çin'in, Wuhan şehrinde 2019 yılının Kasım ayında başladı ve şimdilerde bütün dünyada boy göstermeye devam ediyor. Bütün dünyayı aynı konuma getiren ve herkese eşit davranan bu virüsün olumsuz ve olumlu hikmetlerini yazmam değil bir köşeye, 20 sayfalık bir gazeteye sığmaz.


Bu salgın, İnşallah yakın bir gelecekte dünyayı terk edecektir. Dualarımız ve inancımız budur.


Bu virüs geride kaldıktan sonra, dünyanın ve insanlığın yeni bir düzene geçeceği şimdiler de yazılmaya ve konuşulmaya başlanmıştır.


Allahü telanın mukadderatının nasıl tecelli edeceğini hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Yaşadığımız bu fanı dünyanın eski bir dünya olmayacağı da bir gerçek olarak görülmektedir.


Ömrümün 4/3'unu tamamlamış bendenizin (59) korona virüs dünyayı terk etmesinden sonra kurulacak olan yeni dünya düzenine inşallah İSLAM hakim olacaktır. Bu yenidünya düzeninin yaşayan tanığı olmayı bu salgına yakalanmadan Allah bana ve sizlere de nasip etsin inşallah.


Görülen odur ki, dünya genelinde 100 bine yaklaşan korona virüs salgını ölümleri bütün insanlığı ve bilhassa ülke yöneticilerini tedirgin tehdit etmeye devam ediyor. Devlet yöneticileri insanlarımızı bu salgından korumak için büyük mücadelede verilmektedir.


Türkiye'de salgınla mücadele de alınan erken tedbirler neticesinde ülke genelinde vaka ve ölümler diğer dünya ülkelerine oranla çok şükür düşük seyretmektedir.


İnşallah alınan bu sıkı tedbirlere halkımızın da gösterdiği duyarlılık sonucunda her geçen gün hasta sayısı azalacaktır.


Bu dünyanın gerçek sahibi yüce Mevla onun yarattığı en kıymetli varlık insanlık ve doğa bu yaşadığımız korona virüs salgını bizlere ne anlatıyor? Ve bugüne kadar yaşadığımız yeryüzünde ki, insanlığımızı, doğamızı acımasızca ve şuursuzca yok ettiğimizi, amaçsız harcadığımızı, çokça günaha girdiğimiz muhasebesini yaptıktan sonra, artık hiç bir şeyi eskisi gibi sürdüremeyeceğimizi görmüş olduk.


Çağın vebası Kovit-19 nedeniyle, bizler haftalardır evlerimizde izole edilmiş şekilde yaşamaktayız. Şimdilik bu şekilde de yaşamaya mecburuz.


Fakat bu hastalığa yakalananların tedavisi için, Sağlık sektörünün başındaki Sağlık Bakanımız ve birlikte çalıştığı, Sağlık bakanlığı bilim kurulu üyeleri, İçişleri bakanlığı, diğer bakanlıklar, illerde Valilerin başkanlığındaki İl Pandemi Koordinasyon kurulları can siper hane çalışmaktadırlar.


Rize Milletvekili sn. Avcı, yaptığı açıklamada, Rize de 100 üzerinde vakanın bulunduğunu, bu hastaların bir kısmının tedavileri tamamlanıp taburcu edildiğini ve Rize’de ki tüm hastanelerimizde bir eksikliğin, aksaklığın olmadığını ifade ettiler.


Cumhurbaşkanımız sn. Erdoğan'ın çağrısıyla başlatılan, "Biz bize yeteriz" Türkiye korona virüsle mücadeleyle milli dayanışma kampanyasına, maddi bağışta bulunan her kurum ve kuruluşla birlikte bireysel yardımda bulunan herkesi dualarımla tebrik ediyorum.


Kovit-19 salgınının başladığı günden, bugüne kadar Rizelileri 24 saat her gün yeni tedbir ve kararlar noktasında bilgilendiren, kuralların uygulanmasını denetleyen, ihtiyaç sahiplerini, sahiplenen, Rize Pandemi Koordinasyon Kurulu Başkanı, Rize Valimiz sn. Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı sn. Rahmi Metin, Rize İl Emniyet Müdürü sn. Nurettin Gökduman, İl Jandarma Kom. Albay Hakan Dedebağı, Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Hastanelerimizin başhekimleri, bütün doktorlarımız, tüm sağlık çalışanlarımız ve diğer görevli kurumlarımızın Müdürleri ve bu süreç boyunca fedakârca çalışan her bir kişide dâhil olmak üzere, candan kutluyorum ve kendilerine, Allah sizlerden razı olsun, sizleri ve bizleri bu virüsten korusun inşallah.


Bizler, birlik ve bütünlük içerisinde, devletimizin, bizim sağlığımız, ülkemizin ve neslimizin geleceği için almış olduğu kurallara millet ve fert olarak harfiyen riayet edelim.


Bütün Ümmet-i Muhammedin dualarıyla ve ülkemiz genelinde her yatsı namazının ardından camilerimizim minarelerinden getirilen tövbe, dua ve tekbirler âmin nidalarıyla arş-ı alaya ulaşmaktadır.


Ülke olarak, inşallah bu mübarek üç ayların hürmetine yakın bir zaman içerisinde bu virüsten kurtulup felaha kavuşacağız.                 

Adınız
Yorumunuz
Gönül Gözü - 10 Nisan 2020  
Necip Türk Milleti...Necip ne demek? Soylu-soyu temiz..Soyu temiz-cömert...Kültür-gerçeğe ulaştırıcı güçlü seziştir.İrfan-kişiye verilen bilgi ve önsezi.. Evlerimizde kalırken-mutlaka günde bir sayfa okuyalım.İlim kadın ve erkeğe farzdır. Beşikten mezara kadar öğrenmeye gayret edecektir.. Okuyalım..Alınları fikir çizgili..Kalpleri ceylan...İradeleri çelik...İdrakleri bıçak..Edaları şiir..Diyalektikleri ipekten örgü.. Yüce Alllah (c.c)) hak ve hakikatleri bilensin..Bizim aklımızın yanılma payı yüksektir..Necip Türk Miieti adına bize yardım et..Dostların aşkına bize rahmet ve merhamet eyle..Rahmetinin çapı-gazabının çapından büyüktür.. Nice şer görüntüler vardır ki- baharları içinde taşır-nice güzellikler vardır ki-içlerinde iyilik bulunmaz... Yusus EMRE ve Necip Fazil dostların adına bizide affet..


Diğer Yazıları

PANDEMİNİN HAYATIMIZA KAZANDIRDIĞI SOSYAL MESAFE
2 MART 1918 RİZE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
MÜBAREK MİRAÇ KANDİLİ
İLK CEMRE 20 ŞUBAT’DA HAVAYA DÜŞÜYOR
ESKİ ADETLER BÖYLEYDİ, ŞİMDİKİLER İSE HEP ÜZÜNTÜ VERİCİ
ÇOK KONUŞULAN YAPAY ZEKÂ ROBOT
TÜRKİYE’DE İLK MATBAA
HAYATIMIZI GÜZELLEŞTİREN ÖNEMLİ TAVSİYELER
İLMİHAL BİLGİLERİNİ İLMİHAL KİTABINDAN ÖĞRENMEK
YENİ İPEK YOLU
YAŞADIĞIMIZ SAĞLIK SORUNLARI KARŞISINDA YAPMAMIZ GEREKENLER
YILBAŞI MAKALESİ
2021 YILININ SON BİLGİLERİ
NASIL MÜSLÜMAN OLDUM!
TÜRK OCAKLARI'NIN TARİHÇESİ VE TANITIMI
ENDÜLÜS EMEVİ DEVLETİNİN HAZİN SONU
ATATÜRK’ÜN VEFATI
HAZRETİ ÖMER (R.A) KİMDİR?
​ÇAYKUR HER YIL DAHA İYİ YÖNETİLİYOR
BAZI YARALARI ZAMAN DEĞİL, SABIR İYİLEŞTİRİR
BENİM GİBİ 40 YAŞINI GEÇEN VE 60 YAŞINI BULANLARA
GÖRGÜ KURALLARIMIZI YAŞAYALIM VE YAŞATALIM
PANDEMİ SALGINIYLA RAHATLAYAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN
HABER METNİ HAZIRLAMA VE GAZETCİLİK MESLEĞİNDE 5N1K KURALI
RAMAZAN BAYRAMI HAZIRLIĞI
2021 YAŞ ÇAY KAMPANYASI HAYIRLI OLSUN
RAMAZAN AYI BİR MEDENİYETTİR
HOŞ GELDİN RAMAZAN
BİR NEŞELİ KUŞTU GENÇLİK
ARTIK HAYATI HESAPLA DEĞİL NASİPLE YAŞIYORUZ.
ÇAY TARIMI VE ÖZELLİKLERİ
BAŞKALARINI DÜŞÜNMEK
MATBAANIN BULUNUŞU VE TÜRKLER
TÜKETTİĞİMİZ MADEN SUYU-SODA HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ
TARİHTE 1950-1960 ADNAN MENDERES DÖNEMİ
DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
ÇATIRDAYAN KOMŞULUK İLİŞKİLERİ NASIL OLMALI?
SAĞLIĞIMIZ İÇİN TEREYAĞI VE MARGARİNİN FARKI
İSLAMİYET ve İLERİCİLİK
HEPİMİZİN İHTİYAÇ DUYACAĞI PRATİK BİLGİLER
RİZE'NİN GEÇMİŞİNDEKİ EKONOMİK HAYAT VE ÇAYCILIĞIN GELİŞMESİ
YIL 1926 RİZE MEBUSU EKREM BEY’İN İŞGÜZARLIĞI
KURBAN BAYRAMI BAŞLIYOR
SİGARA BAĞIMLILARI KORONAVİRÜSE DAHA KOLAY YAKALANIYOR
HİÇBİR GELİŞME TESADÜFİ DEĞİLDİR
BAŞA GELEN ÇEKİLİR
BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN EVLADIR!
BU YAZIM, 1950-1980’DE DOĞANLARA
Yerim Rize’dir benim, Rize’dir tek kederim. Her şeyimle Rize’yim, Rize’siz ne ederim.”
DÜNYANIN BAŞINDAKİ TERÖR BELASI
RİZE'NİN GEÇMİŞİNDEKİ EKONOMİK HAYAT VE ÇAYCILIĞIN GELİŞMESİ
RİZE'DE OKUYAN ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNE RİZEMİZİ İYİ TANITALIM
TÜRKİYE, UÇAK PARÇALARI ÜRETEN BİR ÜLKE KONUMUNDA
SANAL KUMAR TEHLİKESİ
2020’DE MİLLET OLARAK DAHA ÇOK EL ELE VERELİM
RİZE KALESİ.... NEDİR BU PONTUS KRALLIĞI?
ÖMÜR DEDİĞİN NEDİR? DALDA BİR KURU YAPRAK
RİZE’NİN TARİHİ VE COĞRAFİ DURUMU BİLGİLERİ
EN KIYMETLİ DEĞERLERİMİZ YAŞLILARLA DOĞRU İLETİŞİM
KANAL İSTANBUL PROJESİ YA OLACAK YA OLACAK
GÜVENLİ BÖLGE ÖNCESİ TSK’NİN FIRAT KALKANI BAŞARISINI HATIRLAMAK
DÜNYANIN BAŞINA BELA OLAN ABD’NİN DOĞUŞU
YEŞİL ÇAY VE KANSER
DENİZİ KARA, KARAYI PARA YAPAN BAŞKAN EKREM ORHON
NEDEN KURBAN KESERİZ?
EMEKSİZ VE EKMEKSİZ SAĞLIK OLMAZ
BEYAZ ÇAY NEDİR? NE DEĞİLDİR?
ÇAYIN RİZE’YE GELİŞ SERÜVENİ
TÜKETİCİLER OLARAK ORGANİK ÇAY TÜKETİMİNİ ARTIRMALIYIZ
TURİST VE SÜRÜCÜLERDEN OVİT TÜNELİNE YOĞUN İLGİ
GEÇEN YIL HİZMETE GİREN TANAP BORU HATTI
DÜNYA’DA ARTTIKÇA ARTAN IRKÇILIK
İNGİLİZ SİYASETİNİN TEHLİKESİ
RAMAZAN BAYRAMIMIZ BAŞLADI
BAYRAM GÜNLERİMİZ BAŞLIYOR
KADİR GECESİNİN ÖNEMİ
FİTRE VERMEK
RİZE ÇAYI HAYATTIR, İNSAN İSE ŞEKERDİR
DOYMAYAN GÖZ
DEĞERLERİMİZİ YAŞATMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR
RAMAZAN MUHABBET VE İNFAK AYIDIR
Öşür
Tefsirden Din Öğrenilmez
Ayasofya Camisinin müzeye Çevrilmesi.
Su stresi ve İsrafı