Reklamı Geç
YAZARLAR
BEN ÇOK ÜMİTLİYİM: KOVİD’TEN VERDİĞİMİZ KAYIPLAR 7-10 GÜN SONRA AŞAĞILARA DÜŞECEKTİR!
Prof.Dr.Şaban ŞİMŞEK
10 Nisan 2020 - Cuma 21:45
Günlük ölü sayısının artması elbette çok üzücüdür ama bu kesinlikle genel gidişatın kötü olduğunu göstermez! Kimse karamsarlığa düşmesin. Moralleri yüksek tutmak için elimizde çok ümit veren sonuçlar var:

1. Yoğun Bakım yatakları doluluk oranı iki haftadır 60-65’lerde gidiyor. Önemli bir artış olmadı. Bu oran; yoğun bakıma, iyileşerek ya da kaybedilerek eksilenlerden fazlası gelmiyor manasındadır.

2. Son 6-7 gündür normal kovit servislerine yatırılan hastalarının bulguları 2 hafta öncesindekilere göre belirgin şekilde daha hafiftir. Tedaviye de çok daha iyi cevap vermektedirler. Türkiye genelinde iyileşen hasta sayısının 2500’lere ulaşması da bunun kanıtıdır 

3. Bu net bir şekilde virüsün etkinliğinin düştüğünü, bir başka deyişle öldürücü etkisinin azaldığını da göstermektedir. Tedavi unsurlarının daha belirginleşmesi, öğrenilmesi ve yeterli hale gelmesi de bu sonuçtaki çok önemli etkenlerden. Mesela pnömoni (zatürre) gelişmelerinin azalması yanında potasyum eksikliği ya da hemodinamik bozuklukların önüne daha rahat geçilebilmesi öok değerli. Bu da ölüm oranlarını azaltıyor.

4. Acile kovid sebebiyle başvuran hasta sayısında artış vardır. Bu hastalığın genele daha çok yayılmakta olduğunu göstermektedir. Test sayısının artması da (günlük 30 bin test rakamı çok başarılıdır) bunda bir etkendir. Ancak Hasta sayısı artmasına rağmen kliniklere ve yoğun bakımlara yatışın aynı oranda artmaması, ağır seyir ve ölümcüllük açısından hastalığın düz çizgiye girdiğini göstermektedir.

5. Ölü sayısının iki gündür 100’lere yakın olması bu iyi sonuçları-g,d,şatı değiştirmez. Zira ölenlerin çoğu ortalama 2 haftadır zaten yoğun bakımda yatmakta olan, yani virüsün çok daha etkin olduğu dönemde bulaştığı, bir anda vücut sistemleri bozulan ve zamanında (daha az bilinen veya elde mevcut olmayan) tedavilerini de yeterince alma şansına sahip olmayan hatsalardır.

6.  Unutmayalım ki virüsün bu dönemde bulaşıp yoğun bakıma düşürdüğü 1000 civarında hasta entübe durumdadır. Yani kendisi nefes alıp veremeyecek kadar ağırdır. Bunlardaki ölüm oranları, ne yazık ki çok aşağılara inme şansına sahip değildir.

7. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde, özellikle bu hastalarda kayıp verilmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple günlük ölü sayısı biraz daha artabilir ama şunu içtenlile söyleyebilirim ki hiç bir zaman İtalya ya da İspanya gibi olmayacaktır.

8.  Tahminimce günlük kayıp (ölü sayısı) bir hafta daha 100 civarlarında seyredecek mesela 150-200’le ulaşmayacak ve bir hafta, bilemediniz 10 gün sonra aşağıya doğru inecektir. 

9. Bunu verdiğim örnekleme bilgilerinin ışığında 45 yıllık tecrübemle ve  matematiği kullanarak söylüyorum. Şu anda 1500 civarında yoğun bakım hastamız var. Bu hastaların pek çoğu da İnşallah kurtulacaktır. Bu hesabı yapmak oldukça sevimsiz ama hakikat budur ve milletin tümünün geleceği görmesi için yapılması gerekir. Bu 1500 hastanın farz-ı muhal üçte biri bile kaybedilse yeni gelecek hastalarda eklendiğinde bu 100 civarındaki kaybımızın en fazla bir hafta sürebileceğini göstermektedir. (Bu hesabı yaptığım için milletimizden, özellikle de yoğun bakımda yakını olanlardan ve Kovid’ten hayatını kaybedenlerin yakınlarından özür diliyorum.

10. Bu hesapların ve tahminlerin doğruluğu neye bağlı? İki şeye! Birincisi; Sağlık Bakanlığının verdiği ve yukarda kullandığımız rakamların güvenilirliği. İkincisi de insan-insan temasının ne ölçüde engelleneceği, yani şu “sosyal mesafe” denilen şeyin korunması ve “hjyen.”

11. Ve son:

 BEN ÇOK ÜMİTLİYİM. Belki hepimiz bu virüse yakalanacağız ama hiç hasta olmadan ya da hasta olsak bile (Emr-i Hak elbette vardır!) ölmeden atlatabileceğiz. 

AMA BİR ŞARTLA! 
EĞER HASTALIĞI ZAMANA YAYABİLİRSEK, YANİ İNSAN-İNSAN YA DA İNSAN-VİRÜS TEMASINI SIFIRA YAKLAŞTIRARAK…
 
VİRÜSLE HASTALIK YAPMA GÜCÜ DÜŞTÜĞÜNDE BULUŞABİLİRSEK!
 
Artık sanırım gerisini söylemeye gerek yoktur; herkes yapacağını ya da yapmayacağını biliyor çünkü.
Adınız
Yorumunuz
Murteza - 24 Nisan 2020  
"Belki hepimiz bu virüse yakalanacağız " Sanki bu virüs havadan uçakla spreyleme yöntemiyle atılmış gibi herkese bulaşacak gibisinden bir cümle olmuş. Maske kullanımı artmakta yasaklar artmakta fakat virüs yayılma hızında bir düşme yok. Ben sizin gibi olumlu bakamayacağım bu olaya. Zaten wuhan benzetmesini İstanbula yapan sağlık bakanından anlayın durumu.

Rizeli - 22 Haziran 2020  
Mutasyon a uğramadığına göre; yeni bir ilaç olmadığına göre; aşı olmadığına göre senin bu söyleminin bilimsel bir dayanağı yok. Sana birşeylerin sözünü vermiş olabilirler. İnsan kullanma konusunda siyasal islamcılar bir numaradır. Kimine kömür;makarna; kimine koltuk; kimine vaad bu işler böyledir5; üstad...

Şaban şimşek - 24 Haziran 2020  
Ne kadar sığ; ön yargılı ve fikre bilime tecrübeye saygısı olmayan yorumlar.


Diğer Yazıları

ECELİN ADI “COVİD” yahut COVİD’in ADI “ECEL” OLMASIN!..
TUTUKLANAN KADIN GAZETECİ ve DEVLET ORGANİZASYONU!
KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİ GÜDEN VATANDAŞLARIMIZA ÇAĞRI!
DÖNER-EKMEK MESELESİNDE İŞİN ASLI!
Papa’nın IRAK SEFERİ’ne dair!
CERRAHİ MÜDAHALE KAÇINILMAZDIR!
ÇOK ÜZGÜN VE KIRGINIM ÇOOOK! BU İŞ BÖYLE NASIL GİDECEK???
AYASOYYA, AYASOFYA!..
RİZE'Yİ İDARE EDENLER HAKLI, ENGİN DURSUN HOCA HAKSIZDIR!
KORONA CEPHESİNDEN GÖZLEMLER; UMUT DOLUYUM AMA...
Ne kadar AHLAKSIZ BİR MİLLET OLDUK! Yazıklar olsun!
İMAMOĞLU AÇIKLAMAK ZORUNDADIR?
BİLMEDİĞİM İÇİN SORUYORUM! KANAL İSTANBUL VE RİZE ŞEHİR HASTANESİ!!
R.T.E. ÜNİVERSİTESİ VE DİNGO'NUN AHIRI!?.
Sayın Sağlık Bakanımız, "Artık Şehir Hastanelerini Devlet Yapacak!" demiş!?.
Turşu’nun Çeşidine Siz Karar Verin ve Sakın Dama Çıkmayın!!
KÜLLİYE DESTANİ- 2
ŞABAN ŞİMŞEK’İN MESLEKİ ALANDAKİ ÜÇÜNCÜ KİTABI ÇIKTI..
HEDEF GÖZETMEKSİZİN, ‘’BİLEREK’’ ÖLDÜRDÜLER!...
O KADAR DA DEĞİL! ELEŞTİRELİM, TAMAM DA EHL-İ SALİP’TEN DE OLMAYALIM!..
LÜTFEN RİZE’YE BU (NİTELİKLİ) HAİNLİĞİ YAPMAYIN!
S.O.S. değil S.Y.S. (2)
"S.O.S." değil "S.Y.S." Yani, "Canınızı Kurtarın!" (1)
BİRİLERİ AKP’arti’ye YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ YAPTIRIYOR!
REKTÖR ATAN(MA)MASI KONUSUNA İYİ GİDECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM İKİ GÜZEL SÖZ/ VECİZE/ŞİİR
2023 Büyük “Rize-Trabzon Savaşı!” ya da Ülkenin Geleceği!?.
CHP ve İmamoğlu'nun Yumuşak Karnı
23 Haziran seçimlerini Kim Kazanacak?
İktidar Yeniden Bir "Diriliş Kadrosu" Oluşturabilir Mi?