Reklamı Geç
YAZARLAR
ATATÜRK’ÜN MİLLETİNE AÇIK DAVETİYESİ…
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
23 Nisan 2020 - Perşembe 20:15

23 Nisan; vatanı, milleti, devleti için canını, malını, evladını, anasını, babasını gözünü kırpmadan feda ettiği İstiklal Harbi sonrası Türk Milletine en yaraşır yönetim biçimi olan Demokratik Cumhuriyetin temelinin atıldığı gündür.


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan 23 Nisan; Türk Milleti’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kula kulluktan Allah’a kulluğa, özgür birey olmaya, vatandaş olmaya adım attığı gündür.


Belki hepimizin yüzlerce kere okuduğu, bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınarak yurdun dört bir köşesine, Türk Milletinin her bir ferdine ulaştırılması istenen “Millete Açık Davetiye’yi” bir kere daha okumanın, hem Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün, hem de Türk Milleti’nin manevi iklimini anlayabilmemiz açısından çok faydalı olacağı kanaatindeyim.


MİLLETE AÇIK DAVETİYE


“Allah'ın izniyle Nisan'ın yirmi üçüncü cuma günü, cuma namazından sonra Ankara'da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.


Açılış gününü cumaya tesadüf ettirmekle, o günün mübarekliğinden istifade edip, bütün milletvekilleriyle birlikte Hacı Bayram Veli Camisi'nde Cuma namazı kılınarak, Kuran'dan ve namazdan feyz alınacaktır.


Namazdan sonra Peygamber Efendimizin sancağı ve Sakal-ı Şerifi taşınarak, Meclis önüne gidilecektir. Meclis binasına girmeden önce dua okunacak, kurban kesilecektir.


Bugünün kutsiyetini sonsuza kadar ulaştırmak maksadıyla, Ankara'da vali beyefendinin organizesiyle hatim indirilecek, seçme hadisler okunacak, hatmin son kısmı cuma namazından sonra dualarla birlikte Meclis önünde tamamlanacaktır.


Mukaddes ve yaralı vatanımızın her köşesinde aynı şekilde bugünden itibaren Kur’an hatimlerinin indirilmesine başlanılarak Cuma günü ezandan önce minarelerde salavat-ı şerife okunacak ve hutbe esnasında halife ve padişahimiz hazretlerinin isimleri zikredilirken, bütün ülkenin bir an evvel kurtulması için dualar edilecektir.


Cuma namazının kılınmasından sonra da hatimler bitirilerek vatanın kurtulması, bunun için milletçe gayret gösterilmesinin lüzumu ve Millet Meclisi’nin vereceği vazifeleri yerine getirmenin ehemmiyetiyle ilgili vaazlar verilecektir.


Daha sonra halife ve padişahımızın, din ve devletimizin, vatan ve milletimizin kurtuluşu, selâmeti ve istiklâli için dua edilecektir.


Bu dinî ve vatanî merasimin yerine getirilmesinden ve camilerden çıkıldıktan sonra Osmanlı beldelerinin her tarafında, hükümet konağına gelinerek Meclis’in açılışından dolayı resmî kutlamalar yapılacak, tebrikler kabul edilecektir.


Yine her tarafta cuma namazından önce münasip şekilde Kur’an, seçme hadisler ve Mevlid-i Şerif okunacaktır.


Bu tebliğin derhal yayınlanıp, her vasıtayla, en hızlı şekilde, en ücra köylere, en küçük askeri birliklere, memleketin bütün teşkilat ve müesseselerine ulaştırılması sağlanacaktır. Ayrıca, büyük levhalar halinde her tarafa yazılacak, mümkün olan yerlerde bastırılıp dağıtılacaktır.


Cenab-ı Hak'tan tam bir muvaffakiyet niyaz ediyoruz.


Heyeti temsiliye namına, imza…

Mustafa Kemal.


Bu mektubun üzerine söylenecek söz yoktur. Bu milletin her bir ferdi Allah’a, vatana, millete, bayrağa sonuna kadar bağlıdır.


Biz gücümüzü Allah’a olan imanımızdan, vatan, millet, bayrak aşkından alan bir milletiz ki bunu Atatürk Gençliğe Hitabesinde “Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!” diyerek dile getirmiştir.


Sıkıntılı günlerden geçtiğimiz bu 23 Nisan vesilesiyle birlik, beraberliğimizi pekiştirmeli, vatan, millet, bayrak aşkımızı tazelemeliyiz.


Allah; tarih boyunca mazlumun, mağdurun, garibin, haklının, doğrunun, adaletin, Hakk’ın yanında yer alan bu milleti korusun, kollasın, uyandırsın.


Çıkarları ve tarafı uğruna bu milleti bölmeye, parçalamaya, kendinden olmayanları ötekileştirmeye çalışan hainlerin, zalimlerin, alçakların oyunlarını bozsun.


23 Nisan Türk Milleti’ne, Türk Gençliğine, Türk Çocuklarına kutlu olsun.

Adınız
Yorumunuz
İlyas Ülkü Tuğcu - 24 Nisan 2020  
Gerçekleri konuşmaktan korkmayan net-özlü bir yazı.Kutluyorum.Din sömürüsünün olmadığı bir yazı.Tebrikler. Teşekkürler üstadım.


Diğer Yazıları

23 NİSAN
14 MART SERZENİŞİ
GİDİYOR
BANA SENİ GEREK SENİ…
DEĞERSİZLEŞ(TİRİL)ME SOYKIRIMI…
SİL AT GİTSİN HAYATINDAN
ATALARINLA ÖVÜNMEYİ BIRAK…
MÜSLÜMAN’IN DEVRİMCİ, ÖZGÜRLÜKÇÜ RUHU ve BİR MAYIS’IN ÇAV BELLA RUHU…
DİNİ BÖLENLER
ZOR DOSTUM ZOR
MUHTAÇ EYLEME
HER YENİ NESİL İLE MİLLET YENİDEN DOĞAR…
27 MAYIS 1960…
BAYRAM GELMİŞ…
VATAN TOPRAKTIR, TOPRAK VATANDIR…
YAPMAYIN, ETMEYİN…
YEDİNCİ CUMA…
TEDBİR BİZLERDEN, TAKDİR ALLAH’TANDIR…
BEŞİNCİ CUMA…Allah'ım bu ibretlik dönemi hak ettik, biliyoruz.
AYNI GEMİDE OLMAK…BUDUR
YARDIM; KİME VE NASIL?
BURNUMUZ SÜRTÜLMESİN…
KORONA, UMRE, STOK…
YAZILMASIN İSMİMİZ KARA TAHTAYA…
UNUTMA YİĞİDİM…
MEHMET GÜRGÜR HOCAM’A
Yüzde 99’u Müslüman olan ülke nüfusunun yüzde 67’sinin Kuran okumayı bilmediği
DERLER Kİ; RÜYA GÖRMÜŞSÜN…
ASGARİ ÜCRET VEYA TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ…
İT İLE ALAMETE, KURT İLE KIYAMETE…
GELSİNLER
ÖĞRETMENLER GÜNÜ
KİBİRLİSİN ve YANLIŞ YOLDASIN…
CUMHURİYET BAYRAMI
NEFERLERE…
NERDEN BİLECEKSİNİZ?..
BİLMEM AĞLASAM MI? AĞLAMASAM MI?
BU NASIL İŞTİR?..
SAHTEKÂRLARIN DÜNYASI... Arısız balı, Boyalı çayı,
BEKA MESELESİ veya VATAN SENSİN KARDEŞİM…
DİYARBAKIR’DAN YÜKSELEN ÇIĞLIK…
İstemez miydim !
Yalan da Olsa...