Reklamı Geç
YAZARLAR
RAMAZAN İLE KORONA’YI TOKALAŞTIRMAK
Mehmet Emin TOPRAK
29 Nisan 2020 - Çarşamba 12:01

Bizler tokalaşamıyoruz fakat onun yerine Ramazan ayı ile Koronayı tokalaştırmaya çalışacağız. Hani dilimizde çok güzel bir söz var ya, her işte bir hayır vardır diye… Şahsen diyorum ki, bazı işlerde bir değil birçok hayır vardır.

  
Cenab-ı Hak ayet-i kerimelerde, sizin kötü gördüğünüz şeylerde hayırlar, güzel gördüğünüz şeylerde şerler vardır, buyurmuyor mu? Bizler işlerin ve olayların sonuçlarını ve ne gibi meyveler vereceklerini göremiyoruz ki…

   
Çarık ile ayakkabının hikayesini bilirsiniz! Günün birinde çoban şehre iner ve ayağındaki çarıklar, vitrinlerde nazlı nazlı ışıkların altında duran ayakkabıları görünce söylemiş onlara: “Sende deridensin, bende! Ben dağlarda parçalanırken, sen vitrinlerdesin” ayakkabı cevap vermiş: “Sen benim gibi kesilip biçildin mi!? Makinelerden geçirilip delik deşik oldun mu!?” diye.

   
Kıssadan hisse, dünyada bizim için aynısı değil mi? Sınavımız ne kadar zor ve ağır geçerse, mükafatı da o nispette değerli olacağı kesindir.

   
George Sand’ın dediği gibi: “Istırap çekmemiş bir ruh, saadetten ne anlar!” Demek ki bizim saadetimiz olan Cennet bile burada(dünya) süsleniyor!

   
Onun için aziz dostlar, sınav meydanımız olan şu dünyada, sıkıntılar ve zorluklar olmaz ise, o zaman tedirgin olmalıyız diye düşünüyorum.

  
Şöyle bir sonuca varabilir miyiz? Biz Müslümanların dünyada ki gıdaları sıkıntı ve zorluklardır diye…

  
Bir müsteşrikin dediği gibi: “Dünya terzi dükkanı, ölçüyü veren gider.” Ölçümüzü nasıl veriyoruz acaba?

   
Gel gelelim Koronaya yine! Bu malum süreci Ramazan ayının girmesiyle birlikte artıya çevirmek işten bile değil. Normal günlerde zamansızlıktan ve malayani meşgalelerden cüz bile okuyamadığımız Ramazan ayları geçirmedik mi? Çok geçirdik!

   
Ya şimdi! Ne yapayım, zamanı nasıl doldurayım derdindeyiz. İmam-ı Şarani’nin zaman ile ilgili şu sözünü hiç unutmamalıyız: “Alelade bir insan, zamanı nasıl bitireceğini, akıllı bir insan ise, zamanı nasıl kullanacağını düşünür.”

   
Biliyoruz ki, Ramazanın son on günü itikafa çekilmek diye önemli bir sünnetimiz vardır. Yani o günlerde camii veya mescit gibi bir yerde adeta ‘manevi kamp’ gibi sadece ibadetle meşgul olmak demektir itikaf.

  
Şimdi bu itikafı, sadece on gün değil, Ramazan ayı boyunca uygulamak bizlerin elindedir. Şeytan vesvese verip, zaten evdesin, onun için böyle bir itikafın bir kıymeti olmaz, diyebilir bize... O vesveseye itibar etmeyelim. Cenab-ı Hak biz kullarını yapabileceğimiz işlerden sorumlu tutar.

  
Öyleyse haydi itikafa…

  
Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz buyurmuyor mu: “Ümmetim Ramazan-ı Şerifin feyzini ve yüksek şerefini bilmiş olsaydı, bütün senenin Ramazan olmasını isterdi.”

  
Korona sonrasına bakıyorum da, çok güzel ve hoş neticeler görüyorum. Birçok kişinin hayatı değişecek, dünyaya bakışı değişecek, insanların bakışı değişecek, acizliğimizi anladığımız derecede, ahiret hayatına meyil artacak. Dünya hayatının ne kadar kısa olduğu fikri canlanacak. Bu değişimlerin hepsinin müspet yönde olacağına inanıyorum.

  
Velhasıl, bu zor süreçten çıkacak olan mahsul, her halükarda güzel olacak.

   
Zaten Bediüzzaman Hazretleri de: “Her şey güzeldir, ya bizzat güzeldir ona hüsn-ü bizzat denir, ya da neticeleri itibarıyla güzeldir, ona da hüsn-ü bil gayr denir.

  
Hem dünya bizim için müvakkat kalacağımız bir misafirhane ve ticarethane değil mi? O halde ticaretini yap, yolculuğuna bak! Mahsulünü bekleme! Vadeli alacaksın.

  
Yolcu yolunda gerek!


Saygılarımla… 

Adınız
Yorumunuz
dümencan - 29 Nisan 2020  
VİRÜSLER ve İNSANLAR... Virüsler-domuz gribi-kuş gribi ve daha niceleri geldi.. Kovid!19 virüsü gelince insanlar şaşkın yakalandı.Avrupa ciddiye önce almadı. Virüs dünyada insanları yakalayınca insanlar kaçmaya yer bulamadı. Mekanlarına sığındı. Virüsleri taşıyan hayvanlar yendiği müddetçe daha çok virüsler geleceği belli..Tedbiri var mı? Her türlü hayvanları yiyen başta Çin halkı ve diğer ülkeler var... Her virüs gelişinde dünya insanları kendini nasıl koruyacak..Dünya Sağlık Örgütü var.Ama dünyadan haberi yok..Çi de yenen hayvanların hangi mikropları taşıdığını araştırsana..Meskenlerde başta Avrupada- evlerde köpek beslenmesini yasak etsene..Amerikada yapılan araştırmada Kovid!19 virüsünü kedi ve köpekler taşıyor. Türkiye evlerde-apartmanlarda köpek beslenmesini yasaklaması gerekir.Köpekler doğa hayvanlarıdır. Özgürlüklerini kısıtlayanlar 500 dolar para cezasi vermelidir..

Faruk ŞİMŞEK - 30 Nisan 2020  
Neler neler öğrendik hocam bilgi ve eğitim kampından çıkmış gibi olacağız

Tevfik - 30 Nisan 2020  
DEVE SİDİĞİ ŞİFADİR. KÜTÜB!Ü SİTTE Yİ AÇIN. BU HADİSİ OKUYUN. BU PEYGAMBER SÖZÜDÜR. YAKIN ZAMANDA BUNU UYGULAYAN İNSANLARA MERS BULAŞTI. BİR SÜRÜ İNSAN ÖLDÜ. KÜTÜB!Ü SİTTE YASAKLANMADI. KÖPEK NİYE YASAKLANSIN?

ekşiali - 30 Nisan 2020  
Kovid!19 virüsüne karşı-belediyenin yaptığı güzel çalışmalara ek olarak alınacak tedbirlerin başında- Kent ve kazalarda otobüs ve minibüs duraklarının her gün yıkanması. Hastane çevrelerinin-alışveriş yerlerinin çevrelerinin hergün yıkanması çok önemlidir. İtfaye araçları ile çok kolay yapılabilir. Yıkama işi okullar açılınca-okul çevrelerininde yıkanmasına devam edilmesini ihtiyaç vardır.


Diğer Yazıları

BATIL ŞEYLERİ GÖSTERMENİN AÇTIĞI YARALAR(!)
DHMİ RİZE’DE, THY NEDEN YOK!
BU İŞTE BİR BİT YENİĞİ VAR!
SEZEN AKSU FİKİR HÜRRİYETİ HAKKINI MI KULLANDI?
RİZE'YE GÖLET HABERİ SEVİNDİRDİ…
KURBANI ANLAMAYA ÇALIŞMAK!
KALBİMİZDE KAÇ TANE KAPAK OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
ALLAH İNANCI, HEM KOLAY HEM DE ZORDUR!
HORTUM OLUŞMAZ, YARATILIR!
KADIN-ERKEK EŞİT Mİ?
DOĞA’NIN GÜCÜ VAR MI?
KÂBUS VEYA ÇİLE Mİ? YOKSA RAHMET Mİ?
YERKÜREYE Mİ? YOKSA SAHİBİNE Mİ SAYGI?
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT EDELİM!
YAĞMUR DUASININ ANLAMI NE?
KORONA VE ÖLÜM KORKUSU(!)
ÖĞRETMENLİKTEN ANLADIĞIM!
AHİR ZAMAN ve KIYAMET…
ŞEYTANIN İKİ TUZAĞI, İFRAT VE TEFRİT…
İNSAN İLE HAYVANIN FARKI!
TEVEKKÜL NEDİR? NE DEĞİLDİR?
KORONAYA KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALI!
AŞKALE - RİZE HAYIRLI OLSUN!
RİZE – MARDİN SEVGİ YOLU MÜJDESİ!
REKLAM MI? MÜSTEHCENLİK Mİ?
YANLIŞI YAPAN DA, DÜZELTEN DE, DEVLETİMİZ!
CORONA’NIN HATIRLATTIĞI NİMETLER!
KORONAVİRÜS’ÜN ANLATMAK İSTEDİKLERİ!!!
GÜNCELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
BİRİ SÜNNET İSE DİĞERİ FARZDIR
ARTIK SAMSUN-SARP MÜJDESİNİ BEKLİYORUZ…
RİZE HAVALİMANINDA APRON MUTLAKA BÜYÜTÜLMELİ!!!
“OLUŞMAK” MI “YARATMAK” MI?