Reklamı Geç
YAZARLAR
MAZİYE BİR BAKIVER
İlyas Ülkü Tuğcu
29 Nisan 2020 - Çarşamba 19:09
1860 defa okunmuş.

Değerli okuyucu kardeşlerim.Sizlere, sevgi, saygı, selamlar.


Konumuz  maziye yanı özlüsü insanoğlunun geçmiş zamanlarda yaşamış olduğu yaşam biçimine, düşünce sistemine bakmak. Elbetteki günümüz gözüyle. İlk insandan bugünlere nasıl geldik.


İnsanoğlu zaman içerisinde sürekli koşullara göre aklını ve mantığını kullanmıştır.İlkel toplumdan-köleci topluma,Köleci toplumdan-feodal topluma,Feodal toplumdan kapitalist topluma geldi.Çağlar kapatıp-çağlar açtı. Her  oluşum ve değişim kısa süre içerisinde yapılan yenilikleri inovatif düşüncelerle devrimleri oluşturdular. Köleci topluma en büyük darbeyi vuran yüce Peygamberimiz HAZRETİ MUHAMMET (s.a.v)dir. İnsanoğullarının eşitlik ve adalet içerisinde  O’na gelen vahiylerle açıklamıştır. İlk ayer  OKU’ dur. Yer, zaman ve koşullara göre düşünce üretmektir. Sadece kitap oku, arapça oku diyen beyinler gibi değil. İslam dini akıl ve mantığın kabüllendiği bir dindir. Peygamberimizin  hayatı en güzel örnektir. İslamiyet toplumsal yaşama öğretisidir. Şu güzel dinimizi  para ve makam aşkını temel alan EMEVİ dinine çevirenler var. İslam dininde sermaye birikimi yoktur. Örnek kişi HAZRETİ MUHAMMET. İslam dininde asalak yaşama yoktur.İslam dininde yalan yoktur. İslam dininde yolsuzluk,hırsızlık yoktur. Dünya devletleri içerisinde hırsızlık ve yolsuzlukta Müslüman ülkeler  birinci sırada. ALLAH, ALLAH.İslam dininde bu vatan için,bu topraklar için canını, kanını veren ŞEHİTLER için dedikodu yapmak yoktur.İslam dininde yalakalık ve dalkavukluk yoktur. Örnek: Peygamberimizin sehabelerle iletişimleri,konuşmaları. Beyinlerini çöp bidonu gibi kullananlar algılayamazlar. Diyalektik ve analitik düşünemeyen beyinler sürekli gaf yaparlar. Finanse edilmiş kapitale dayalı düşünceler  dinimize en büyük zararı veriyor. Deist, ateist ve nihilist düşünceler oluşuyor. Korona virüslü günlerde okumanızı istediğim bir kitap  İSLAM EKONOMİSİ (Said Mannan)


Değerli okuyucu kardeşlerim. Bu vatan yumuşacık salonlarda kalça sallayarak dans edenler tarafından kurtarılmamıştır.Bu vatan sıcacık saraylardan nutuk atarak kurtarılmamıştır. Bu vatan himaye ve mandacılığı kabul edenler tarafından kurtarılmamıştır. Bu vatan emperyalistlerin fikir ve söylemlerine biat ederek kurtarılmamıştır. Bu vatan ömürlerinin her saniyesinde top ve tüfek sesleriyle savaşan insanlarla kurtarılmıştır.Ya ölüm, ya istiklal sesleri ile kurtarılmıştır. Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir inancıyla kurtarılmıştır. 57  yıllık ömrünün 38 yılını savaş meydanlarında,top ve tüfek sesleri arasında tüketen Ulu önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK tarafından kurtarılmıştır. Ufak bir patlama sesi duyduğunda kaçacak delik arayanlar tarafından kurtarılmamıştır.


Gelin insan olalım. Şehitlerimizin, gazilerimizin, ilimin. Bubilimin ve dinimizin kıymetini bilelim. Şu mübarek ramazan ayında oruçlu,oruçlu insanlara kin ve nefret kusmayalım. Birlikten kuvvet doğar sözünü ilke yapalım.


Gelin ebedi istirahat güzergahımıza onurumuzla,gururumuzla,namusumuzla gidelim.


Gelin ALLAH ‘ın bize güç vererek vatan yaptığımız ülkemizde kardeş olalım.Dinimiz mümin,müminin kardeşidir diyor. Mümin bağışlayıcı, paylaşıcı, yardım sever kişidir. Mümin kişi kin ve nefret kusmaz. Mümin ne konuştuğunu bilerek, düşünerek konuşan kişidir. Mümin iancı finanse edilmiş rant değildir. Mümin kulakulluk yapan değildir .Gerçek mümin ALLAH’a kulluk yapandır.


Korona virüsü insanoğullarına çok şeyler anlatıyor.Elini cüzdanına değil vicdanına koyan beyinlere tabii.Dünyamızdaki bitkilerin,hayvanların ve insanların kıymetini bilelim.İnsan olarak hatalarımız varsa düzeltelim.


Yaş 67 şükür. 40 gündür ev hapsindeyim. Açık havalarda 7-8 km. yürüyüş yapıyordum. Belediye Başkanımızın sahilde yaptırdığı yürüyüş pistinde kendisine dua ederek yürüyordum. Binaları, denizi, mavilikleri seyrede, seyrede yürüyordum.


Düşünlerimi bazen dalga sesleri bertaraf ediyordu. Her yaştan insanlar görüyor, eşle, dostla konuşuyordum. Rahmi Metin’in yolumuza serdiği halılar üzerine sigara izmariti, çekirdek kabuğu atanlara kızıyordum. Selam olsun o günlere.


Değerli kardeşlerim. Hepinize sevgi ve saygılar.Güzel ve sağlıklı bir ramazan diliyorum.


YAŞAMAK  ZOR  ZANAAT.


Hoşça kalın.

Adınız
Yorumunuz
Elif /Karşıyaka - 29 Nisan 2020  
Öğretmenim özledik yazılarını.Mükemmel izah ettin dinimizi.İşte bizim dinimiz budur.Kutluyorum üstadım.Şiir eksik. Teşekkürler üstadım.

Rizeli - 29 Nisan 2020  
Kardaşum ben o yazduğun dindenim. Teşekkürler üstadım.

Öğrencin - 29 Nisan 2020  
Teşekkürler öğretmenim.İzndeyiz.

Briççi - 30 Nisan 2020  
Değerli üstadım. Değerli başkanım sen bir insanlık abidesisin.Kutluyorum. Teşekkürler güzel insan.

Recep Bakır / İstanbul - 30 Nisan 2020  
Ah İlyas hoca ah.Bu düşüncelerine katılmamak mümkün değil.Ama hiç ümit yok.Bu kadar musibete rağmen huylu huyundan vazgeçmiyor.Gurur kibir büyüklenme hastalık haline gelmiş.Biraz kıçını duzelten kimseye eyvallah demiyor.Saygı sevgi yok olmuş.Ötekileştirme had safhada.Kaos ve kavga politikası yürürlükte.Bununda sonu yok.İnsanlarin kalbi sertleşmiş köhneleşmiş yumuşamıyor.Belkide Allah nasip etmiyor.Ama bunu da anlamaktan acizler.Allah ıslah etsin inşallah...

Bursadaki Rizeli - 30 Nisan 2020  
Dinimizi doyasıya yaşıyamıyoruz hocam.Herşeyi kendi çıkar ve menfaatimize göre odaklıyor anlatıyoruz.Makam mevki para işin içine girdimi bir şey kalmıyor.Hırsızlığın yolsuzluğun vurgunun soygunun olduğu bir dünyada yaşıyoruz.Bunu da biz cahillere din olarak anlatıyorlar.

İsmail Hakkı Eren - 30 Nisan 2020  
Mükemmel bir yazı feyz aldım. Dilerim tüm Rize okur doğru yolu bulur. Teşekkürler başkan bizleri aydınlatmaya lütfen devam et..

İlyas Ülkü Tuğcu - 30 Nisan 2020  
Güzel ve onurlandırıcı yorumlarınıza sonsuz ve yürekten teşekkürler.

Cumhuriyetçi - 01 Mayıs 2020  
Değerli üstadım teşekkürler-tebrikler.Bir cümlede ben ilave edeyim.Bu vatan İngilizlerin gemisine binip kaçanlar tarafından kurtarılmamıştır.Bir kez daha kutluyorum.

Emekçi - 01 Mayıs 2020  
Kutluyorum-tebrikler.Bizim dinimiz kişinin alınteri kurumadan ona emeğinin hakkını veriniz der. Teşekkürler üstadım.

Müslüman - 01 Mayıs 2020  
Değerli üstadım kutluyorum.Bizler kurtuluş savaşında İngilizlerin camilere doldurduğu kişilerin değil ibadetini dağlarda top ve mermi sesleriyle yapanların dinindeniz. Teşekkürler teşekkürler üstadım.

SERCAN TUĞCU - 01 Mayıs 2020  
Hiç- çoban koyunu güder mi dağda. Olmasa gözleri süt- yoğurt- yağda. Menfaatçı çıkarçı insanlardan Allah uzak tutsun. Güzel günler yakındır içini rahat tut kendine iyi bak başkanım. Yazı için kaleminize sağlık Başarılar diliyorum.

Keriman TUĞCU - 01 Mayıs 2020  
Gönlüne -emeğine sağlık..Düşünceler.sevgi-vicdan-eşitlik -hak hukuk üstüne inşa edilmeli..Dinimizin yaşam felsefesi budur.. Gözle görülmeyen bir virüs- özgürlüğün-insanın -doğanın ne kadar önemli ve güzel olduğunu bize anlatıp-hatırlatti..İnşallah insanlar bundan ders alır..Yine sağlıklı -mutlu günlerine kavuşmak dileğimle..Sevgili İlyas ülkü TUĞCU

R kemal atakan - 01 Mayıs 2020  
İlyasın önce aklına sonra kalemine sağlık mutluyum çocukluk arkadaşlarımızdan hiç çürüyen çıkmadı insanlarda ve doğada değişim kaçınılmazdır ĺâkin bu değişim pozitif olmalı bu değişime katkı sunan sen ve senin kibi korkusuz kalemlerdir diline saglik

ismet karaali - 01 Mayıs 2020  
kaleminize sağlık hocam. iyiki varsınız umarım rizeliler sizin gibi degerlerin kıymetini bilirler...

İlyas ülkü TUĞCU - 01 Mayıs 2020  
İzmir ve diğer illerdeki okuyucu kardeşlerime sonsuz teşekkürler. Teşekkürler komutanım.

Devrim - 02 Mayıs 2020  
Yaşa kardaşum.Dinimizi yok ettiler.Oruçlu-oruçlu yazdım.Günahı onların. Teşekkürler üstadım.

yürüyüş arkadaşı - 03 Mayıs 2020  
" Hutbe Konusu" olacak yazınız için teşekkürler...Beynine ve kalemine sağlık...Eğitmeye-öğretmeye ve çağdaş toplum yaşamına katkı sunmaya devam.

Hacı - 04 Mayıs 2020  
Değerli kardeş.Sizi tanımam bilmem ama zamanlaman ve anlatımın güzel.Süper kutluyorum.

Öğretmen - 05 Mayıs 2020  
Değerli başkanım-Değerli abim yazılarını zevkle-şevkle okuyorum.Hepsinin altına imzamı atıyorum. Teşekkürler teşekkürler.Daha çok yazmanı istirham ediyorum.Beynine sağlık kendine iyi bak.Lazımsın bize. Teşekkürler.Kutluyorum.

bizim gıda ömer - 05 Mayıs 2020  
değerli ilyas hocam düşüncelerin herzamanki gibi ışık oldu bize gönülden tebrik ediyor sağlık ve afiyetli günler diliyorum sevgiler sağlamlar...

İlyas Ülkü Tuğcu - 05 Mayıs 2020  
Değerli kardeşlerim yorumlarınıza bir kez daha sonsuz teşekkürler.Bu virüslü günlerde yaşamanın ve sevginin güzelliğini anlattınız bana. Teşekkürler teşekkürler.

Mehmet DEMİR - 06 Mayıs 2020  
Değerli arkadaşım- Yaşamak- zevk alındığında anlamda olur. Bizim nesil yaşadığından zevk almasını bilen nesildir. Bizim nesil sorgulayan araştıran en gencimiz 60 lı yaşlarda olsa bile hala öğrenmeye çalışan yeşildir. Selam olsun çevresine ışık tutan öğretmenlere. Selam olsun O öğretmenlerinin yetiştirdiği öğrencilere kalemine sağlık

HAKKI BAKİ - 06 Mayıs 2020  
İlyas baba .Bu düşüncelerine katılmamak mümkün değil.Ama ümitimi kırmak istemiyorum.Bu kadar musibete rağmen huylu huyundan vazgeçmiyor.Gurur kibir büyüklenme hastalık haline gelmiş.Biraz kıçını duzelten kimseye eyvallah demiyor.Saygı- sevgi yok olmuş.Ötekileştirme had safhada.Kaos ve kavga politikası yürürlükte.Bununda sonu yok.İnsanlarin kalbi sertleşmiş köhneleşmiş yumuşamıyor.Belkide Allah nasip etmiyor.Ama bunu da anlamaktan acizler.Allah onlara akıl verir inşallah... İyi geceler.

Emine - 09 Mayıs 2020  
Kalemine beynine sağlık öğretmenim.İbadeti kullara gösteriş için yapanlar için süper bir yazı.

İlyas Ülkü TUĞCU - 10 Mayıs 2020  
Bütün okuyucu kardeşlerimin ANNELER GÜNÜNÜ kutluyorum.

Reisoğlu - 11 Mayıs 2020  
Yaşa kardaşum.Ağzına sağlık.Kutlayirum.

Rizeli - 13 Mayıs 2020  
Değerli hocam dinimiz işi ehline veriniz diyor.Biz tersini yapıyoruz.Makam mevkileri birilerine hava atmak için kullanıyoruz.Teşekkürler.Beynine sağlık üstadım.

Kardaşun - 13 Mayıs 2020  
İlyas Hocam her yazın iyi güzel bol bol okuyoruz.Bu koronavirüs günlerinde bizi cazalandırıyorsun.Günahımız ne??? Her gün yaz deyirum sağa.Geneda teşekkürler.

Asiye ÇELİK - 13 Mayıs 2020  
İlyas öğretmenim tebrikler... Yüreğinize emeğinize sağlık.Atalarımızın sözüne değinmeden geçemeyeceğim. "Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul durna az"Saygılar...

İlyas Ülkü TUĞCU - 14 Mayıs 2020  
Sonsuz teşekkürler datlı kardeşlerim.

Ali Karaali - 16 Mayıs 2020  
Tebrik ediyorum İlyas hocam sevgilerimle

İlyas Ülkü TUĞCU - 16 Mayıs 2020  
Göremediğim-Sarılıp selamlaşamadığım-d yan yana datlı datlı konuşamadığım-yorum yazan canım- ciğerim kardeşlerime çoooook teşekkür ediyorum.

Rizeli - 22 Mayıs 2020  
Seni seviyoruz hocam.


Diğer Yazıları

YAŞANTIMIZDA NELER VAR NELER YOK
3730
İNSAN OLMAK
1174
KABIZ OLMUŞ BEYİNLER ! İSHAL OLMUŞ AĞIZLAR !
1728
BRİÇ SPORU NEDİR ? BRİÇ SPORU NE DEĞİLDİR ?
1904
EMPERYALİSTLER KAN İÇMEYE DOYMAZ
1558
İNSAN OLMAK BU MUDUR?
1181
OKULLAR AÇILIRKEN
2350
BEYİN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SPOR
1224
FETOŞÇULAR
1508
BEN İNSAN MIYIM ?
1251
İNSANLAR GİBİ ELEŞTİRİ ÖZELEŞTİRİ YAPMAK
1118
YAŞAMI GÜZELLEŞTİRMEK
1335
Soruyorum Nasıl Bir Demokrası
2031
Uzlaşmak
1372