Reklamı Geç
YAZARLAR
‘Anneler Günü’ denilince neden ütü – fırın – mobilya vb akla gelir?
Mehmet UZUN
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 15:07

10 Mayıs ‘Anneler Günü’. Az bir zaman kaldı. Modern dünyanın ortaya koyduğu bir gelenek ya da kutlama. Ama, yinede güzel. Aslında hergün anneler günü….


TÜKETİM ÇILGINLIĞI


Son yıllarda bir özel bir gün, kutlama vb gündeme gelince hemen Tüketim Çılgınlığı akla geliyor ya da başlatılıyor. İhtiyaç mı – değil mi, israf mı – değil mi? sorgulanmadan alış veriş yapılıyor. Aslında hediyeleşmek güzel bir şey. Yanlış olan, hediyeleşmek ya da kutlama denilince akla hemen alışverişin – tüketimin gelmesi.


10 MAYIS ANNELER GÜNÜ


Annelerimiz, kutsaldır, göz bebeğimizdirler. Başımızın tacıdırlar. Mutlaka da hediye almalıyız da. Ama anneler günü geliyor diye, mutfak robotundan oturma gruplarına kadar yoğun bir reklam kampanyası başlatıldı ve daha şimdiden. Gerçi buna kampanya denmiyor, ‘Annenize En Güzel Hediye’ diye sunum yapılıyor. Annelere illa hediye alınacaksa; niye tava – tencere, süpürge, oturma grubu vb öne çıkarılıyor. Anneler günü mü kutlanacak yoksa evde sürekli çalışan birisine yeni bir ürün cihaz mı alınacak? Bir gariplik var. Herkesinde bunu düşünmesi gerekiyor.


Fakat; bir güne de sığdırılsa, Anneler Günü Kutlu Olsun. Ama ve güzel olan, her gün Anneler Günü olması.


TÜKETİN ÇILGINLIĞINA İSE…


Kutlama denilince başlatılan Tüketim Çılgınlıklarına ise TEMA Vakfı Kurucu Başkanı Merhum Hayrettin Karaca’nın, Tüketim Çılgınlığı’na dur demek, vurgu yapmak, dikkat çekmek için sözlediği güzel sözü hatırlatmakta fayda var: ‘Param var ama hakkım yok’

 


Kaynak: Tüketici TV

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

İYİ BİR YÖNETİCİ NASIL OLMALIDIR ?
Kadir gecesi
Berat Kandili Gecesinin Mahiyeti ve önemi
CİM BOM'A DENİZLİ'DE ERKEN UYARI