Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE ŞEHİR HASTANESİ ARSİN YATIRIM ADASINDA YAPILMALIDIR
Adnan ONAY
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 10:53

Son yıllarda D.Karadeniz'de denizi doldurarak bir kısım projeler yapılıyor. Arsin'de yapılacak olan yatırım adası da bunlardan biri.

Trabzon’un Arsin İlçesi’nin açıklarına denizin doldurulmasıyla inşa edilecek olan yatırım adası, 2 milyon 771 bin metrekare alan büyüklüğüne sahip olacak. 2 yılda tamamlanması beklenen yatırım adasındaki 500 bin metrekarelik alan, yerli yatırımcıya tahsis edilecek. Geri kalan alanlar ise stratejik öneme sahip yabancı yatırımcılara verilecek. Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi ile ilk olarak 7 bin kişiye doğrudan, 25 bin kişiye dolaylı olarak iş imkanı sağlanacak. Yoğunluk arttıkça bu sayı daha da artacak.

Arsin'de deniz dolgu üzerinde yapılacak olan ve Rize Şehir Hastanesi için düşünülen dolgu alanının on katından daha fazla alana yapılacak olan bu yatırım için Trabzon/Arsin halkı son derece sevinçli. Onlar denizin doldurulmasına tepki vermek bir yana denizde kurulacak ilk yatırım alanına sahip olacakları için bu yatırımı yapacak olan iktidara müteşekkirler.

Bu yatırım adası adeta yeni bir şehri andıracak. Şimdiden planlamalar buna göre yapılıyor. Ancak burada ihtiyaç olarak ortaya çıkabilecek türden bir hastane yok.!

O nedenle Rize'de deniz dolgusu üzerine yapılması düşünülen Rize Şehir Hastanesini buraya taşımak son derece mantıklı olur. Zira, insan deniz üzerindeki o adanın fotoğraflarını görünce buraya mutlaka bir hastane yakışır diye düşünüyor.

Düşünsenize; 2 yılda bitirilecek olan  adada yer alacak olan 900 yataklı bir şehir hastanesi buraya ne güzel yakışır. Bol deniz havası, Karadeniz'in o eşsiz deniz manzarası, etrafında yeşil alanlar, yürüme parkurları, uzunca bir deniz sahili, parklar, günü birlik tesisler olan bir hastane dört dörtlük bir hizmet alanı güzel olmaz mı, buraya yakışmaz mı?

Üstelik bu hastanenin isminin  "Rize Şehir Hastanesi" olması ise Trabzon-Rize arasındaki dostluğu daha da pekiştirecek. Nasıl Trabzon'da Rize caddesi varsa, Arsin'de de "Rize Şehir Hastanesi" fevkalade yerinde olur.

Böyle bir kararın alınmasının Rize'ye de son derece yararı olacaktır. Bir kere Rize'de Şehir Hastanesi için deniz dolgusu yapılması düşünülen,  binlerce insanın yüzdüğü plajlar yok olmayacak, Araştırma hastanesi karşısında yer alan ve hurda araçların çekildiği, çevredeki çöpler için sığınak gibi olan, toprak dökümü için kullanılan bu alan kurtulmuş olacak. Böylece şehrin temiz kalması sağlanacak. Şehrin trafiği rahatlayacak. Burada Hastane yapılmamasıyla  hastalar şehre Rusya'dan gelen nemli deniz havasına maruz kalmış olmayacak, tertemiz bir havamız, tertemiz bir sahilimiz olacak, ameliyathaneler deniz suyuyla dolmayacak, (Allah korusun) olası bir depremde hastane denize gömülmemiş olacak, binlerce insan ölmeyecek, doktorlar da sosyal yönden gelişmemiş olan Rize yerine Trabzon'a çok daha kolaylıkla gelecek, böylece hastanede  doktor açığı olmayacak. Her şeyden öte hiçbir mütahit de buradan nemalanmış olmayacak.

Elbet bunlar Rizemiz için akla gelebilecek, elde edebileceğimiz bazı yararlar. Eminim ki Rize Şehir Hastanesinin  Arsin  Yatırım Adası'nda yapılması halinde Rizeliler çok daha yararlar elde edecektir. Ayrıca belirtmek gerek ki; Arsin'deki "Rize Şehir hastanesine" gittiğimizde sadece kaliteli sağlık hizmeti almış olmayacağız,oradaki AVM'lerden de alış veriş imkanına  kavuşmuş olacağız.

Eminim ki; Trabzonlulara, Arsinlilere böyle bir teklif getirdiğimizde onlar buna yok demezler. Onlar yatırım adalarına  "Rize Şehir Hastanesi" yapılmasını kazançlı sanacaklardır. Onlar, biz Rizeliler gibi, deniz doldurulacak yapılacak olan yatırımların zararlarının farkında değillerdir. Eğer aksi olsaydı, onlar da bizler gibi bu tür yatırımların denizde yapılmasının ne derece zararlı olacağını kavrarlardı. 

Yapılacak olan Hastane, Elli yıl bile dayanamayacak, su alacak, yıkılma tehlikesi geçirecek, küfle dolacak, ameliyat hanesini su basacak bir yer neticede..

Adınız
Yorumunuz
Sem. Nature Dergisi - 13 Mayıs 2020  
Dünya ne düşünüyor...Nature Dergisinin makalesinden... Amerika - Çin deki Vuhan Viroloji Laboratuvarına 7 milyon dolarlık fon Çindeki merkeze aktarılıyor.. Vuhan da kısa adı GOF olan araştırmada Kovid!19 un akraba virüslerin güçlendirilmesi durumunda insandan insana geçme durumları araştırılırken Kovid!19 patlıyor..Amerika bu planlamada Çin ve bölge insanlarının yüzde 40 nin ölümünü planlamıştı. Biyolok Atom Pompası-normal atom bombalarından çok tehlikeli. Çünkü dünyada bütün devletleri bombalıyorsunuz. Kimin kalacağı belirsiz.Plan devam ediyor.Hastenelerden önemli bu tehikeleri araştıracak üniversitelerde bilim adamlarına ihtiyaç vardır.İnsanları koruyacak olan bilimdir-fendir-ilimdir...Dünyanın neler düşündüğünü-neler yaptığı araştırmak öğrenmek evrensel kültürün göstergesidir.

Üniversiteli - 13 Mayıs 2020  
Adnan Bey Kalemine sağlık. Ne de doğru söylediniz. Anlayan için.

Hasan KURT - 13 Mayıs 2020  
Bu yazıyı düşünerek mi yazdın. Keşke Rize de bir yatırım adası olmalı yı düşünüp te yazsaydın. 30 yıldır köyden farksız bir görünüme sahip olan Rizenin suçlusu sen ve senin gibi düşünenlerdir. Mevcut araştırma hastanesinin yeri yanlıştır denilmişti yalanmıydı? Eski devlet hastanesinin yeri yanlış olduğu için yıkılmadı mı? Sonrası ayrı konu evdeki hesap çarşıya uymadı tekrar yaptık. Tevfik iler endistri M. L nin yeri yanlış diyerek yıkmak istemedik mi? Avm nin yeri yanlış değil mi? Stadın yeri yanlış değil mi? Amatör sporlar için lşmamdaki stadın yeri yanlış değil mi? Enmiyet müdürlüğünün yeni yeri yanlış değil mi? Üniversite yanlış yerde yapılmadı mı? Üniversitenin altındaki deniz doldurularak yapılan sosyal alan (halk giremeyecek) yanlış değil mi? Organize sanayi boş duruken Çaykur paketlemenin İyidere de sahilde olması yanlış değil mi? Paketlemenin! pazardaki devlet hastanesinin! valilik atı otoparkın altı ve meydan otoparkı alt kısmı su almıyor mu. Yanlışa yanlış demeyi bilmek gerek. Doğruların başımız üstünde yeri var.

Abdurrahman SERDAR - 13 Mayıs 2020  
On bin numara yazı Valla çok beğendim Belki rize insanımız tersinden farkındalık oluşturur çok beğendim düşüncenizi Arka plan düşünceniz daha bi Harika teşekkürler

Recero - 13 Mayıs 2020  
Çok başarılı bir ironi.Tebrikler.

Zafer ÇOĞALMIŞ - 13 Mayıs 2020  
ey gidi rizeli kardeşler bu hastane 50 yıl dayanmaz diyorlar şimdi yapılmazsa 50 yıl daha rize böyle bir hastane görmez onuda bilin

... - 13 Mayıs 2020  
Süper bir eleştiri olmuş ANLAYANLARA

Osman DELİHASAN ESKİ BAŞKAN - 13 Mayıs 2020  
Şehir hastaneleri için yerinde bir karar hayırlı olsun katkıları olanlara teşekkürler isterdim ki Salarha vadisinde ve ya taşlı dere vadisinde olsun. fakat kış şartları yoğun olduğu zaman Araştırma hastanesine ulaşımda zorluklar çekiliyordu buna hepimiz şahidiz Yeni yerin denizden ulaşımı! Havadan ulaşımı! Hopa sarp Demir yoluyla! Küçük Çayır İkizdere yoluyla desteklenmesi Mükemmel yer tespiti Hadi hayırlı olsun Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Teşekkürler.

İsmail Hakkı Sandıkçı - 13 Mayıs 2020  
İroni elmayla armutu birbiriyle kıyaslayarak yapılmaz. Endüstri bölgeleri içerikleri itibariyle denizyolu! demiryolu veya uluslararası karayolları kenarlarında yapılır.Bu bakımdan bölgemizde yapılan veya yapılması planlanan tüm bu tarz projeler zorunlulukları itibariyle deniz dolgusunda ve entegre olabilecekleri limanlarla beraber düşünülmektedir. Siz bu yazıda İyidere lojistik merkez neden halen başlamadı! Arsin projesini hayata geçiyor üzerine yoğunlaşmış olsaydınız isabet olurdu. Şehir hastanesi ise tamamen bambaşka bir konu bu kısa metinde anlatmak mümkün değil ancak tüm fikirlere saygı göstermekle beraber mevcut yerinin yanlış olduğunu bırakın da şehir plancıları! mimarlar ve mühendisler karar versin. Kimse yatırım yapılmasın demiyor aksine ivdelikle yapılsın ama 20 sene sonra yanlış yerde yaptık demeyelim diye bir çaba içerisindeyiz. Saygılarımla.

Recero - 13 Mayıs 2020  
Belliki bu hastane sahile yapılacak.yararlari zararları aylardır tartışılıyor.Rize zaten dolgu.Bu hatayı artık geri döndüremeyiz.madem öyle sahil yolu yeni yapılacak hastanenin deniz taraftan arkasına atılsın.gündoğdu bozukkaleden çiftekevağa kadar yol yeniden ihale edilsin.boylece oldukça büyük bir alan rizeye kazandirilir.Hatta burada ileride yapılacak raylı sisteme bile yer düşunulsün.Ve sahil bir kez daha değiştirilemeyecek bir şekilde yeniden planlansın.Baska bir konu ise rizedeki gündem.cay toplancak mi tartışılırken şehir hastanesi gündeme yine düştü.Bu gündem değişikliğini yapanlarin bu konudaki mahirliği tartışılamaz.Vatandaş her zamanki gibi yemi yutmuş gibi gözüküyor.Cok başarılı bir şekilde gündem değişmiş artık çay değil hastane yazılıp çizilip konuşuluyor.Aslinda günün konusu kovit 19 ve çayın nasıl toplanacağı.Bu gün bakanlar kurulu toplantısı var.Umarim Rizeli mustahsille seyahat izni çıkar.Tum gerekli önlemler alınarak bu gerçekleştirilir ve Rize rahat bir nefes alır.Bu olmak zorunda.Artik bu hastalıkla yasamayi öğrenmeli aynı zamanda çalışmaya üretmeye devam etmeliyiz.

Metin - 13 Mayıs 2020  
adnan bey arsinlimisiniz o zaman yazılarını rize halkına değil arsinlilere yaz

Adnan - 13 Mayıs 2020  
Bu yaziyi yazan kisi trabzonlu mu X

Mustafa - 13 Mayıs 2020  
Yahu bu yazıyı yazan arkadaş sana sesleniyorum Bir tane şehir uzmanı bir tane doktor bir tane inşaat mühendisi denize hastane uygun desin seni dikkate alınarak alırım"sanki Rize li hastane istemiyormuş gibi çarpıtma olayı" Rizeli yatırıma karşı olsa lojistik üs için de deniz dolgusu na karşı çıkar di dimi" denizde tek katlı sanayi tesisi lojistik falan olur ama hastane olmaz diyor herkes hem uzman lari hem halkın yüzde doksan dokuzu...

Muhammet METE - 13 Mayıs 2020  
Oldu olacak rızeyıde trabzona bağlayalım bir ülkücü olarak aziz Nesının soylemı geliyor aklıma siz aptalsanız yüzde otuz aptal olmaktansa var bunlar size yeter hadi oradan

HASAN - 13 Mayıs 2020  
Hasan kurt Rize zaten yanlış yere kuruldu bukadar sıkma canını! bu arada sayın yazar yazınızı cok begendim fakat bunlar anlamaz.

Murat - 13 Mayıs 2020  
Aklı sıra ironi yapmış rize ne yazıkkı yıllardır sizin gibi sığ düşünce sahipleri tarafından idare ediliyor rizemin hali ortada..

Rizeli - 13 Mayıs 2020  
xx beyninin içindeki kuruntularını git trabzonlulara anlat tamammı senin yazılarına itibar edenler orada yaşıyor

Rizeli - 13 Mayıs 2020  
trabzonluysan git trabzon haber sayfalarında yazını yaz rizenın porjelerını hep zaten senın kafadan olan rızelılerın yuzunden trabzon aldı hangı kafalan bu sozlerı yazdun rize şehır hastanesi adından beliili rizeye aittir

Adnan ONAY - 13 Mayıs 2020  
Yazdığım bu yazı nedeniyle teşekkür edenler yanında sert şekilde eleştirenler de oldu. Eleştirenlerin bazıları ; öyle anlaşılıyor ki yazıyı dikkatle okumamışlar benim Rize Şehir Hastanesinin Arsinʹde yapılmasını istediğimi sanmışlar. İsmi ˮRize ˮolan bir şehir hastanesinin yapılacak yeri de elbet ismini aldığı yer olur. Burada özetle anlatmak istediğim; Trabzon yatırımların illerine gelmesi için o derece olumlu davranıyor ki; bir başka şehrin ismini taşısa ve o planlanan konsepteki bir yatırıma uygun olmasa dahi; yatım olduğu için ˮRize Şehir Hastanesininˮ dahi burada yapılmasına itiraz etmez. Bu yazımla- Rize ile Trabzon arasındaki yatırım arzusundaki farkı ortaya çıkarmak istedim. Bu farklılığın elbet ciddi sosyolojik nedenleri var. Bu uzun bir konu.. Başından beri yazıyorum. Bir şehrin iktidarlardan gerekli yatırım alması için o şehrin ileri gelenleri önce düşünülen yatırım için mantıklı bir talep oluşturmalı sonrasında da bu konuda toplumu ikna eden genel bir uzlaşıyla birlikte o yatırım için ısrarcı olmalılar. Sonrasında da verilen sözleri yakından takip etmeliler. Öncelikle şunu belirteyim: Rizeʹde Şehir Hastanesinin yapılmak istenmesi bir taleple ortaya çıkmadı. Aksine illerinde Şehir Hastanesi isteyen birçok şehir dikkate alınmadı Rizeʹye karar verildi. İşin ilginç yanı tıpkı Havaalanında olduğu gibi birçok eli kalem tutan arkadaşım buna karşı çıktı. ˮTrabzon Havaalanı yanı başımızda Rizeʹye havaalanına ne gerek var ˮ diyenler gibi birileri de ˮMevcut Hastanelere biraz ek yapılsın yeter fazlasına ne gerek var ne yapacağız 900 yataklı Hastaneyiˮ diye yazıp çizdiler. Bu tabloya rağmen iktidar Rizeʹye Şehir Hastanesi kazandırmak için karar aldı. Bu kararı için müteşekkirim. Ancak; gelin görün ki ; bu ˮistemezükçü takımˮ kıyısından köşesinden birilerini de ayartıp ; adeta hastanenin yapımını engellemeye çalışıyorlar. Bu kez bunu açıkça dile getiremiyorlar bunun yerine yeri tartışmaya açıp; hiç olmayacak yerleri Hastane için adres gösteriyorlar; vatandaşların aklını karıştırıyorlar. Oralarda neden olmaz? Açıklayayım: Bir kere Şehir Hastanesi şehir yoğunluğunun olduğu deniz; hava ve karadan rahat ulaşılacak yerde olmalı. Geniş bir alana sahip olmalı ve gerektiğinde o alan daha da büyütülebilmeli. Kamulaştırma gibi sorunlarla uğraşmamalı ; daha az maliyetli ; daha şehrin görüntüsüne katkı sağlayan ; her bölgeden gelişin kolay olduğu yerde olmalı.. Böyle baktığımızda Deniz Dolgusundan başka bir adres bulmak mümkün değil. Bu tercih zorunlu bir tercih.. Şehrin büyümesine gelince; Şehir iç kısımlara doğru büyütülmeli ancak bu büyütme! şehir hastanesi gibi şeylerle değil daha az nitelik arayan butik sağlık merkezleri huzur evleri ; okul; ruh sağlığı ;psikiyatri hastaneleri vs gibi şeylerle olmalı. Bazı projelerin eleştirisine gelince; Biz bunlara karşı çok tepki gösterdik. ˮŞehir merkezinde hele en yoğun mahalle olan mahallede AVM olmaz bu Rizeʹye düşmanlıktırˮ dedik ama birileri sahip çıktı. Hiçbir futbol sever o stadyum yerine karşı çıkmadı. Biz ˮorada günahtır o araziye; iç kısımlarda yapılsın ˮdedik. Kimsenin umurunda olmadı.Bu arada Trabzonʹun Avni Akerʹi millet bahçesi yapıldı. Denizlerimizi yol için bitirmeyin; olabildiğince iç kısımları kullanınˮ dedik dinleyen olmadı. ˮŞehre viyadükleri canavar gibi dikmeyin yolu denize doğru atın ˮdedik kulak asan olmadı. ˮEmniyet için o yer uygun değilˮ dedik kimse ses vermedi. İşte bu durumlar insanı isyan ettirir durumda. Bu sitede yazılarımı takip edenler ˮRize! kaybedilmiş bir şehir ˮ başlığıyla daha önceleri yazdığım yazıyı okumuşsa ne anlatmak istediğimi anlamıştır. Şimdi yerle ilgili de kendi görüşümü açıklamak isterim; Deniz dolgusu kaçınılmaz ama bunun adresi Gülbahar Mahallesi Yat limanı için yapılan mendirekten başlayan adres olmamalı. Bir kere şuna bakmalı; Birileri buraya yat limanı düşünmüşse şehrin en görkemli alanı olduğu için düşünmüştür. Burada 250!300 dönümlük alan kapatılması doğru olmaz. Bu daha şehrin dışında ; mesela tıp fakültesinin karşısındaki boş alandan başlamalı. Zaten orada 100 dönüm civarı dolgu var; ve orası mezbelelik gibi. Üstelik arkasında yerleşim yerleri yok; uzanacak güzergah da oldukça uygun. En uygun yer bence burası ve Tıp Fakültesi de buraya taşınmalı. Eğer; Gündoğduya doğru uygunluk varsa orası da düşünülebilir. Neticede şehir o tarafa doğru kaymakta.. Araştırma hastanesi başka zaruri amaçlar için kullanılmalı ve oradaki genel alan ortak bir mantık yaklaşımıyla değerlendirilmeli. Görüş bildiren herkese saygılar sunarım..

Derya damla - 14 Mayıs 2020  
Hastaneler ve insanlar...Kentlerde hastaneler boş olacak- işyerleri-işletmeler dolu olacak. Kentlerde cezaevleri boş olacak ;üniversiteler-kütüphaneler dolu olacak...Kentlerde kahveler boş olacak ;halk kütüphaneleri bol olacak.. Bu gerçekleri görecek her insanda iki göz vardır. Birinci göz insanları görecek.İkinci göz ise insanlığı görecek.. Bu gözlerin kimde olup olmadığı hakkında birşey söylemek kolay değil. Ama Sayın Bahçelide bu iki gözün olduğunu söyliyebiliriz.

İsmail kum - 14 Mayıs 2020  
Türkiye nin gerçeklerini görmek için iki göze ihtiyacımız vardır. Birinci gözümüz insanları görürken - ikinci gözümüzde insanlığı görmelidir..Yazarlarımızda iki göz vardır.Menfi ve müsbet gözler..Menfi gözlerin renklerine bakalım..Vatanımıza ve milletimize hizmet eden fert ve kurumlardaki ulvi yüce ;asıl;asaletli değerlere bakalım... Alınları fikir çizgili... Kalpleri ceylan...İradeleri çelik... İrfanları tarla... İdrakleri bıçak... Edaları şiir... Diyalektikleri ipekten örgü... Daha neler ve neler.... Bu değerler Sayın ALBAYRAK ve çalışma arkadaşlarında olduğu için tecrit oklarını ona karşı çeviren öksürüklü yazarlar var...Bu öksürüklü yazarlar çelik iradeler ve insan sevgisi karşısında eriyecektir..

KEREM POLATKAN - 17 Mayıs 2020  
ADNAN BEY ; HASTAHANENİN RİZE DE DENİZ DOLGUSU ÜZERİNDE YAPILMASINI ENGELLEMEK İÇİN BİZ RİZELİLER OLARAK İMZA KAMPANYASI DÜZENLEMELİYİZ " RİZELİLERİN GÖRÜŞLERİNE SAYGI DUYMAYAN BEN YAPTIM OLDU MANTIĞI ARTIK BU ŞEHİRDEN KOVULMALIDIR "

Emin Kazancı - 22 Haziran 2020  
Bu yazıdan ne anlamalıyım acaba" Bu yazı Rize açısından burdan ne hyazılmalı be de bu şekilde konu edilmemeliydi. Trabzon açıısndan ise tilkinin önüne tavuk koymak gibi bir rüya.. Ey yazar önce Türkçe eğitimi al ne yazmak istediğini toplum menfaat ve oluşabilecek tepkileri de düşünerek yaz. Ben hangi amaçlai hangi şehre olumlu yazmaya çalıştığını anlayamadım...


Diğer Yazıları

RİZE'DE ILICA SUYUNA İÇİLEMEZ TABELASI
FAİZ VE ENFLASYON
ARAP TURİSTLER
ÇAY KANUNU ASKIYA ALINMAMALIDIR
BİZE ÇAY KANUNU GEREKMEZ!
AK PARTİNİN ÇAY KANUN TEKLİFİ ÜZERİNE
ÇAY KANUNU; ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
ÖZEL SEKTÖR VE BORSA
DEMOKRASİMİZ
İMAMOĞLU'NUN RİZE ZİYARETİ
TÜRKİYE’NİN YENİ DIŞ POLİTİKASI
ÇAYIN ÖNEMİ VE KÖYLERİMİZ
RİZE BASINI VE ...
İMDAT SÜTLÜOĞLU BİZLERİ DAVA ETMEKTEN VAZGEÇMİŞ!
TV'LERDEKİ SAVAŞ YORUMCULARI
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ VE ZELENSKY
BİR SONSUZLUK HİKAYESİ HAYKIRIR ÇANAKKALE
RİZESPOR YÖNETİMİ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
ABD TEK KUTUPLU KALMAMAK İÇİN HEDEFİNE İSLAM'I KOYDU
GEÇÇEK
Türkiye’den listeye giren Üniversiteler arasında R.T.E Üniversitesi de var..
HDP SOL BLOK PEŞİNDE
DİN Mİ, IRK MI?
Kazakistan’ın bundan sonra durumu zor!
R.T.E ÜNİVERSİTESİ
FETÖCU CEVHERİ GÜVEN’İN ÇAYKUR YALANLARI!
BİR KARA TABLO; 6-7 EYLÜL OLAYLARI
CHP'NN ÇAY KANUNU
AFGANİSTAN'IN YAKIN TARİHİ VE TALİBAN-1
Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize ...
AKSİ HALDE KAMU KURULUŞLARI ARPALIK OLARAK KULLANILIYOR
RİZE’DEKİ ERZURUMLULAR
PEKER KONUSU
ÇAY KANUNU
1960 darbesi, başında Albay Türkeş’in bulunduğu , onun yönettiği bir NATO darbesiydi.
İSRAİL’E HAK VERENLER!
RİZE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR PROJE
BU KEZ SÖZÜM ÜRETİCİYE
AZERBAYCAN’DAN İTHAL ÇAY KONUSU
İKİ AYRI TARİH, İKİ AYRI AÇIKLAMA!
RİZE'DE CUMHURBAŞKANINDAN BEKLENEN MÜJDE
KATAR YATIRIMLARI
RİZE'DE BU YALNIŞLARA DUR DİYECEK BİRİLERİ VAR SANIYORDUM
ÖLÜM MÜ, AŞI MI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?
TÜRKİYE-İRAN GERGİNLİĞİ
BATUM-TRABZON DEMİRYOLU HATTI GÜNDEME ALINMALI
ÖLMEYİ VE ÖLDÜRMEYİ KUTSAMAK
FAİZ VE PİYASALAR. ALLAH ÜLKEMİZİN YARDIMCISI OLSUN
FUTBOL KULÜPLERİ
TRABZON'DA HÜZÜN RİZE'DE SEVİNÇ VAR
ÇAYKUR KOTA VE KONTENJAN
ARTAN EMLAK FİYATLARI VE KRİZ
R.T.E.Ü ARAŞTIRMA HASTANESİ
ADANA ÇAY İŞİNDE MAHİR İL
R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR
ÇAYIN GELECEĞİ VE ÇAYKUR
ÇAYIN SORUNLARI BİTSİN İSTENİYORSA
KOTA ARTIRMAKLA ÇAYIN SORUNU ORTADAN KALKMAZ
RİZE'DE SORUN DENİZ DOLGUSU DEĞİL, SORUN DOLGUNUN KULLANIMI, ŞEHİR PLANLAMASI
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN YÜZ AKIYLA ÇIKACAK
Yaş çay hasat mevsimi geldi, ancak
CORONAVİRÜS VE KOMPLO TEORİLERİ
HASAN KARAL NEDEN PARTİ DEĞİŞTİ, ÜZERİ NEDEN ÇİZİLMİŞTİ
YERLİ OTOMOBİL KONUSU
RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ GEREKSİZ Mİ
İYİDERE LİMAN VE LOJİSTİĞİN KADERİ DEMİRYOLU GÜZERGÂHINA BAĞLI
Yoksa gidişat, dönüşü olmayan yol.. İSRAİL TOHUMLARI
Rize’de bu iç ekişmeler giderek derinleşiyor
Belediyelerde yapılan işten çıkarmalar toplumsal ayrışmayı giderek büyütüyor.
CUMHUR-BAŞKANLIK SİSTEMİ VE KABİNE REVİZE EDİLMELİ
İmamoğlu bir restorasyon projesinin ürünüdür.
Türk futbolunu yabancı oyunculara mahkûm ettiler.
Öcalan’ın MİT elemanı olduğu ...
Kadir Mısıroğlu, bir Osmanlı hayranıydı.
Ak Parti Rize’de kazanırken kaybetti.