Reklamı Geç
YAZARLAR
Tarih Affetmez
Hatice TOPÇU
20 Nisan 2019 - Cumartesi 00:37

Tarih Affetmez 
 

Durağan bir dünyada tarih anlamsızdır. Bu bağlamda değişim ve ilerleme tarihsel bir gerçektir.  Gelecekteki ilerlemeler geçmişteki ilkelerden yararlanırlar. Bu nedenle tarih bilgisi olmayanlar onu tekrar yaşamak zorunda kalırlar. Bu durum aynı şeyleri yapıp da farklı sonuçlar beklemeye benzer ve toplumsal süreçleri sağlıklı yaşamayan ülkelerde sıklıkla yaşanır. 


Tarihe iz bırakmış etkili liderler onarıcı liderler ve yıkıcı liderler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Her iki lider tipine de koşulsuz bağlı olan kitleler bulunduğundan bu liderlerin yaşadıkları dönemde etkileri büyüktür. Yaşadıkları döneme iz bırakmış bu liderler süreç içinde tarihin sayfalarında gerçek yerlerini her zaman almışlardır, alacaklardır. 


31 Mart 2019 yerel seçimlerini geride bıraktık. Yaşadığımız bu sürecin tarih bilincinin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini düşünüyorum.  Geçmişte üç saatte sayıp zaferini ilan edenler bu sefer, sadece İstanbul’u 17 günde sayabildi.  Bu durumun altında yatan gerçekler çok konuşuldu, yazıldı. Sanıyorum daha da konuşulup, yazılacak. Sonuçta olması gereken oldu. Bunun için teşekkür edilecek birileri varsa onlar bu seçimin sonuçları konusunda şaibeye imkân vermeyen seçimin kazananlarıdır.   


Böylece matematik ve istatistiğin kayıtları iyi tutulursa sonucu değiştirmenin mümkün olamayacağı gerçeği kanıtlanmış oldu.  Bu sonuç, bilginin doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmanın bir sonucudur. Yine bu durum süreci iyi yönetebilmenin bir sonucudur. 


Asıl mesele; durumu nasıl okumalıyız? 


İnsan üç boyutlu bir varlıktır. Bu boyutlar; dün, bu gün ve yarından oluşur. Tarih bilinci düne takılıp kalmak değildir: aksine dünü anlayıp, anlamlandırmak, bu günü içselleştirerek yaşamak ve geleceği doğru temeller üzerinde inşa edebilmektir. İşte İstanbul dününü iyi anlayabilenlerin, kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün felsefesini iyi analiz edenlerin doğru stratejileri sonucu kazanılmıştır. Yani tarih bilgisinin günün koşullarıyla bütünleştirilerek, yerinde ve zamanında kullanılmasının sonucu yaşanmıştır bu başarı. Nasıl mı? 


Ekrem İmamoğlu İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinin belediye başkanıydı ve İstanbul büyük şehir belediye başkanı adayı olduğunda tanınırlığı çok azdı. Birinci adım olarak Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ı ziyaret etti ve tanınırlığını yüzde yüze çıkardı.  


Sonra İstanbul’u karış karış dolaştı. Birçok adayın yüz bin nüfuslu il/ilçelerde yapmadığını yaptı. Toplumun bütün katmanlarıyla buluştu. Her kesimi temsil eden söylemler ve projeler geliştirdi.  Her kesimi dinledi.  Hepsinden önemlisi kazanacağına inandı. “Eğer inanıyorsanız yaparsınız!” arkanızda çok büyük güçlerin olmasına gerek yoktur. İmamoğlu inandı, inandırdı ve yaptı. Kendisini tebrik ediyoruz. Tarihimizin bu zor döneminde bize yeniden onarıcı liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ülküsünü yaşattı ve hepimizin sevgisini, saygısını kazandı. Hepsinden önemlisi umutsuzluğun en derin noktasında umudun yeniden yeşermesini sağladı. 


Bütün duygularını karanlığın içinde yoğunlaştırarak! Ve o karanlıkta kapalı gözlerinin derinliğinde bütün güzellikleri görerek! Ne demişti büyük şairimiz, Orhan Veli Kanık; “İstanbul’u Dinliyorum Gözlerim Kapalı”  Evet, şimdi onun duyumsadıklarını bütün ruhumuzla duyumsuyoruz ve İstanbul’u dinliyoruz. 


Tarihten önemli bir bilgi daha aktarma istiyorum. Alman düşünürü Georg Wilhelm Friedrich Hegel; Tarihin özgürlüğün bilincinde ilerlemesi gerektiğini savunmuştur. Ne acıdır ki ölümünden yıllar sonra ülkesinde doğan bir lider; Adolf Hitler özgürlük bilincinden uzak yönetim anlayışıyla tarihi kana bulamıştır ve tarihin affetmediği yıkıcı bir lider olarak tarihteki yerini almıştır. Yaşadığı dönemdeki etkisi ve onu destekleyenlerin niceliksel büyüklüğü onun bu gün tarihteki yerini değiştirememiştir.  


Bu örnekleri çoğaltmamız mümkündür. Ancak yazımı ülkemizden bir devrim hikâyesi ile bitirmek istiyorum. 


“On yıllık savaş bittiğinde kurucu kadro imkânsızlıklardan bir mucize yaratma peşindeydi. Eğitimde, sağlıkta, imarda, tarımda... Her alanda yaratılacak mucize... Dahası... ‘Yeni insan’ı yaratacaklardı. Yüzünü batıya dönmüş, modern, eğitimli, erdemli bir ‘yeni insan’! Güçlü ve modern bir Türkiye kuracaklardı. Oysa bunun için ne paraları vardı ne gelişmiş sanayileri ne de önderlik ettikleri halkın morali... Sığındıkları tek şey... İnançlarıydı...” (Gürkan Hacır, Bir Devrimin Hikâyesi). 


29 Ekim’de Anadolu’nun ortasında küçük bir çoban ateşi yakıldı, dalga dalga büyüdü o ateş, kucakladı halkı, haklıyı,  bütün yurdu sardı. Özgürlük oldu, bağımsızlık oldu ve sonrasında başak bakışlı, aydınlık yüzlü bir çocuk doğdu “Cumhuriyet” ti adı.  


Şimdi bir dönüm noktasındayız. Yeniden kurucu liderimizin oluşturduğu Türkiye Cumhuriyeti ve parlamenter demokrasi isteyen onun halkının dönüm noktasındayız. İnanın bu halk milli mücadeleyi nasıl başardıysa bunu da başaracaktır.  

Adınız
Yorumunuz
Ersin ÖZBEY - 20 Nisan 2019  
Tebrik ederim Hatice Hanım çok güzel özetlemişsiniz. Yapıcı liderimiz yıllar önce öngörmüştü olacakları. Yaşasın cumhuriyet.

Hasan AKGUL - 20 Nisan 2019  
Hatice hanım anlamlı -ders alınacak bir yazı olmuş kaleminize yüreğinize-sağlık- Teşekkürler saygilar

Mehmet DEMİR - 20 Nisan 2019  
Güzel ve doğru tahlil- güzel anlatım.

Memet GÜRBÜZ - 20 Nisan 2019  
Güncel bir konu.Millet olarak huzur ve barı içerisind yaşayabilmek için hayatışmıza mutlaka uyguamamız gereken bir konu ve güze bir türkçeyle sade ve akıcı bir anlatım... Tebrikler

Edremit - 20 Nisan 2019  
Elinize kaleminize sağlık çok iyi ozetlemissimiz

muammer küçükkazdal - 21 Nisan 2019  
tamamen insanı duygularla ve çok güzel araştırma geliştirme yeteneğinizin ürününü çok doğru bir şekilde yazılarınızla bizlere yansıtmışsınız.toplumumuzun bu gibi bilgilere çok ihtiyacı var bu nedenle emeğinize yüreğinize saglık.toplumu bilinçlendirme açısından çalışmalarınızın devamını diliyor ve başarılar temenni ediyorum.

Mustafa OKUR - 26 Nisan 2019  
17 yılda Türk Ekonomisi çok işlet yaptı. Yapmaya devam edilior. Ancak Türkiyenin kalkınmasını engellemek için içerden ve dışardan büyük çalışmalar var.. Türkiye hummalı büyük çalışmalar yapıyor.. Vatanın ve milletin huzur ve güveni için büyük çalışmalar var...

Mustafa Aker - 14 Haziran 2019  
İstanbul Seçimleri demokrasiye vurulan bir tokat anti demokrasi gelişmelerin yaşandığı karanlık bir süreçtir. Türk Milletinin aklıyla dalga geçilmiş-hak ve adaletin tamamen ortadan kaldırılmış ilkel kabilelerin yasaları işletmeye çalışılan bir durum sergilenmiştir. Madem uygun değildi o zaman Cbaşkanlığı seçimleri de uygun değil muhalefet bunu seslendirmesine rağmen dikkat alınmayıp kendi işlerine kendilerin yarayan kısmı ele alındığı Türk Demokrasisine darbe vurulan seçimleridir. Kaleme aldığınız yazı da bunu çok iyi özetlemişsiniz kaleminize sağlık


Diğer Yazıları

İNSAN DÜNYAYA SIĞMIYOR
BODRUM
NEFESSİZ KALAN DÜNYA
BU ÖYLE BİR BELA Kİ!
COVİD-19’DA TARAMA VE KARANTİNA
ÇÜRÜMEK
Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik Ve Sosyal Bir Hukuk Devletidir
ÇÖZÜM KURULUŞTADIR VE NUTUK STRATEJİK BİR BELGEDİR
NASIL BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ? ALGILAR VE LOZAN BAĞIMSIZLIK BELGESİ!
FARKLILIKLAR, DEMOKRASİ VE İNSAN
100.YIL
Değişim ve Biz.
Saymak
Seçimin Kaybedenleri ve Kazananları