Reklamı Geç
YAZARLAR
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
Tahir ORHAN
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 18:49

Dünyayı kasıp kavuran korona virüsü salgını, 300 bine yakın insanın ölümüne yol açtı ve salgın, bir kara salgın (pandemi) halinde devam ediyor. Bu arada sevdiklerimizi ve bazı ünlü insanları da hayattan koparıyor. Ne yazık ki, sevdiklerimizin, yakınlarımızın cenazelerine bile katılmaktan aciziz. Çok sevdiğimiz, aile dostumuz Ali Haydar Bektaş (Ali Dede)’ın cenazesi için Trabzon’dan, Kalkandere’deki köyüme gidebilmek için izin alamamak ne acıdır ben bilirim.


Ömer Döngeloğlu da, bu salgın yüzünden bir süre hastanede yattıktan sonra, kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Daha 53 yaşındaydı. 53 yaş, 20 yaşındakiler için uzun olabilir ama benim gibi 60’ını devirenler için ne anlama geldiğini çok iyi biliriz. Daha çocuktu diyebiliriz.


Ömer hoca, herkesin bildiği gibi bir din adamıydı. Televizyonlarda yıllardır program yapıyordu. İlahiyat Fakültesi mezunu olan ve iyi derecede Arapça ve İngilizce bilen Döngeloğlu, İslam Dini üzerine ve Peygamberimizin hayatına dair eserler verdi. Eserlerinden çok televizyon programlarından tanınıyordu. Televizyonlarda pek çok ilahiyatçı program yapıyor. Çoğunun aldığı paralar bile konu olurken, Ömer hoca ile ilgili böyle bir söylenti hiç olmadı. Anlaşılan yüksek rakamlar değildi onun aldığı. Müeddep bir insandı. Böyle pazarlıklara girecek bir yapısının olmadığı izlenimi edinmiştik.


Burada uzun uzun onu anlatacak değiliz. Ancak ölümüne bu milletin çok yanması üzerine bir şeyler söylememiz gerekiyor.


Ömer Döngeloğlu, dini bilgisinin yanında çok güzel bir sevgi dili geliştirmişti. Belli ki anlattıklarını yaşıyordu. Ekran başında zaman zaman gözlerinin dolması, ağlaması, samimiyetinin tezahürüydü. Son konuşması da bir veda niteliğindeydi. Dediğimiz gibi diğer pek çok din adamı da ekranlara çıktı yıllarca. Ama onlar Ömer Döngeloğlu’nun çizgisini tutturamadı. Yaşar Nuri Öztürk’ü bilirsiniz. Önceki yıl, amansız bir hastalıktan vefat ettiğinde daha hayatının en verimli çağıydı. O da televizyonlarda programlar yaptı yıllarca. Üstelik profesördü, alanında da çok yetkindi. Ne yazık ki, her konuda hemen ayrıştırmaya giren milletimiz, Öztürk konusunda da bunu yaptı. Bir kesim, onu çok tutarken, söylediklerini alkışlarken, bunlardan bazılarının dinle alakası olmadığını bile sorgulamadık. Çünkü işin içine siyaset girmişti bir kere. Bir kesim de, anlattıklarını doğru bulmuyordu. Daha doğrusu fetvalarına takılıyorlardı. Dini anlatış biçimi, söylemi, eylemi onlara batıyordu. Oysa Yaşar Nuri Öztürk, çoğunlukla doğru şeyleri söylüyordu ama sevgi dilini kullanmıyordu. İnsanları azarlar, suçlar gibi konuşuyordu. Ömer Döngeloğlu, öyle değildi; herkesi kucaklıyordu. Yine, halen ekranlardaki bazı hocalar, yukarıda zikrettiğim gibi aldıkları yüksek rakamlarla gündeme geldiler hep. Kimse dediklerine bakmadı. Zaten bakamazdı. Üstelik Döngeloğlu gibi sevgi dilini de kullanamıyorlardı.


Ömer Döngeloğlu, tam bir Allah aşığı, peygamber aşığı, ehl-i beyt aşığıydı. Onları anlatırken de ağlıyor, ağlatıyordu. Sonunda Yüce Yaradan’ımız, ona bir hastalık musallat edip onu yanına aldı. Yüreklerdeki sevgisini daha da artırdı. Adeta Müminlerin gönüllerinde ona bir taht kurdu. Dileriz, öbür yanda da böyle bir tahtı vardır.


Şu mübarek Ramazan’da Allah, bize de altından ırmaklar akan köşkler nasip etsin.


Ömer Döngeloğlu’nu rahmetle anarken, onun gibi diğer program yapanları da, Yüce Allah onun geliştirdiği sevgi diline yöneltsin diliyoruz.


Ramazan’ınızın, bırakın Bayram Namazı kılmayı, dışarı bile çıkamayacağımız bayram günlerimizin mutlulukla geçmesi dileklerimizle bayramınızı şimdiden kutluyoruz. Umarız Kadir Gecesinde kendinizi affettirmişsinizdir.


Muhabbetle efendim!

Adınız
Yorumunuz
Teyfik Şentürk - 21 Mayıs 2020  
Kalemine sağlık kardeşim güzelbir yazı olmuş diğerleri gibi- camilere gelirsek bayram namazında virüs var ama 5 gün sonra cuma açılacak inşallah da keşke imamlara rotasyon uygulasalar. Hayırlı cumalar hayırlı bayramlar selam ve sevgiler gönderiyorum.

PROF. DR. HIZIR ÖNSOY - 22 Mayıs 2020  
KARDEŞİM TAHİR BEY; ELİNİZE SAĞLIK. SİZ DE ARAMIZA KATILDINIZ RİZE NİN SESİ SİTEMİZDE. İSTİRHAM ETSEM MAİL İNİZİ BANA GÖNDERE BİLİR MİSİNİZ? PROF. DR. HIZIR ÖNSOY honsoy53@gmail.com.


Diğer Yazıları

BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA