Reklamı Geç
YAZARLAR
BAYRAM GÜZELLEMESİ
Tahir ORHAN
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 15:50

Yazımıza başlarken, daha önceki yazılarımıza yapılan yorumlara bir göz atmak istedim.


Önceki yazılarımdan birinde korona virüsü için, “yaratık” demişim. Recep adlı bir okuyucumuz, (Rize Lisesinden arkadaşım Prof. Dr. Recep Öztürk mü acaba) bakteri olsa doğru olurdu ama virüslerin organizmaları ve hücreleri olmayan cansız varlık olduğunu belirterek bizi uyarmış. Kendisine çok teşekkür ederim. İşte bu beni doğruya iletir.


Ayrıca bazı okurlarımızdan da uyarılar gelmiş. Mesela, rehavetten dolayı Rize’de korona vakalarında yeniden artış görülmeye başlandığını bildiren Ramiz kardeşimle, TRT’den mesai arkadaşım olan Tevfik Şentürk kardeşime de uyarıları ve açıklayıcı yorumları için çok teşekkür ederim. Nuri adlı bir okuyucum için de şunları söylemek isterim: O dediğiniz konuda yetkinliğim yok. Sadece anlaşılır olmaya çalışıyorum. Saygıyla…


İlyas Ülkü Tuğcu beye de ilgisi ve samimiyeti için teşekkürler.


Çok eskilerden beri tanıdığım, TRT’deki görevimiz sırasında her sıkıştığımızda kapısını çaldığımız ve her seferinde engin bilgisinden yararlandığımız, röportajlar yapıp programlar çektiğimiz hemşerimiz Prof. Dr. Hızır Önsoy hocam, dün bana bir ileti gönderdi. İletisinde, yıllar öncesine atıfta bulunarak, Rize’nin Sesi sitesinde yeniden bir araya gelmiş olduğumuzdan dolayı sevincini belirtiyor. Hızır hocamızın ilgisi beni çok mutlu etti; ona da çok teşekkür ederim.Malumunuz, 30 günlük Ramazan’ın sonuna geldik. Şimdi bayram zamanı… “Nerede o eski bayramlar” güzellemesinin üzerine tüy diken ne hüzünlü bir bayram? Trabzon’da yaşıyorum ama zorunluluktan dolayı çok azı hariç bütün bayramları memleketimde geçirdim. Kurbanımı da orada kestim. Bu bayram, bundan da mahrumum ve en çok çıkabildiğim yer, evimin balkonu. Hüzünlü  bir bayram değil de nedir?


4 gün boyunca evdeyiz. Evdeyiz evde olmasına ama yasak bitince bize bir şeyler oluyor. Görseniz, sanki dünyada hiçbir şey olmamış. Peki 300 binden fazla kişi neden öldü o zaman? Dünyayı yöneten şeytanların öngördüğü rakamı açıklasam dudağınız uçuklar, uykularınız kaçar.


Bir kez daha tekrar edelim. Dışarıya çıkmayı en çok ben istiyorum. Her gün 7 ila 10 bin adım atan birisiyim. Yani gezmeyi çok severim ve gezerim de. Ama dostlar bu işin şakaya gelir yanı yok. En ünlüler bile virüs kapıp hayatını kaybediyor. Doktorlar ve sağlık çalışanları ne çok fire verdi görmediniz mi? Hepsine rahmetler dileyelim.


Efendim bendeniz, öyle ağzında maskelerle, elinde eldivenlerle gezecek birisi değilim. 65’ten küçük, 20’den büyüğüm. Kısıtlı günler hariç sokağa çıkma yasağım da yok. Zorunlu olarak çıkmam gerekirse, yani ihtiyaçlar için; maskemi, eldivenimi takıp çıkıyorum. Çoğu zaman arabamla gidiyor, hanım alışveriş yaparken ben aracımda oturuyorum. Dedim ya, ağzımda maskeyle çok rahatsız oluyorum. Nedir o öyle uzaylılar gibi dolaşmalar?


O zaman değeli okuyucular, dostlar, bu işin şakaya gelir yanı yok. Sokaklar tekin değil.


Kur’an-ı Kerim’in pek çok yerinde Yüce Yaradan, “akıl etmez misiniz” diyor. İşte bir tanesi: “Dünya hayatı oyun ve eğlenceden ibarettir. Şüphesiz ahiret yurdu korkup sakınanlar için daha hayırlıdır. Akletmez misiniz? (En'âm 32)


Oyun ve eğlenceye biraz ara verip evinizde kalın lütfen.


Eğer bu bayram evimizde kalıp sabretmezsek, daha çok bayramlar ev hapsinde oluruz. Bizden hatırlatması. Bu bayram, telefonlara biraz daha ağırlık vereceğiz anlaşılan. Yakılarımızın, sevdiklerimizin bayramlarını böyle kutlayacağız.


Eski bayramların tadında güzel bayramların özlemiyle Ramazan Bayramınızı tebrik eder, korona virüsünden âri, sağlık ve afiyet içinde nice bayramlar dilerim.


Muhabbetle efendim!

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA