Reklamı Geç
YAZARLAR
YAŞANTIMIZDA NELER VAR NELER YOK
İlyas Ülkü Tuğcu
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 22:51

Değerli okuyucu kardeşlerim. Sizlere, Sevgi, Saygı, Selamlar.

  
Bütün okuyucu kardeşlerimin geçmiş bayramını kutluyorum. Hiç alışık olmadığımız bir bayramı yaşadık. Gavur icadı telefonlar olmasaydı eşle, dostla bayramlaşamayacaktık.

  
Evet gelelim yaşantımızda nelerin VAR olduğuna. Nelerin YOK olduğuna.

  
Şunu peşinen açıklayayım ki insanlar gibi yaşamayı bu kafalarla beceremiyoruz.

  
Sanki Dünyada bir kendisi var,başkaları yok.Hep kendisinin doğruları var, başkalarının doğruları yok. Makamı,mevkisi var, görev ve sorumluluk alışı yok. Çeşitli yazılar yazarlar, kalemleri var, ne yazdığından kendisininde bir şey anladığı yok. Bugün olaylar hakkında konuşur, yarın tam aksini konuşur. Yani hesap-kitap etmeden konuşur. Beyin nadasa terk edilmiş, beyin hücreleri üretim yapmaz. Dün iyi dediğine bu gün kötü der. Yeni bilgilerle karşılaştı mı hemen kaçar. Yeni düşünce ve etkinliklerle karşılaştımı hemen karşı çıkar. Çıkar ve menfaatına geliyorsa kılıfına uydurur öyle yaşar. Topluma hizmet makamlarına gelmek için yalakalığın danıskasını yapar, yasal olarak görevinin ne olduğunu bilmez.  Yalan, yanlışları çok var, doğruları hiç yok. İnsanlığım var, insanlıktan haberi yok. Kazancı var, paylaşması yok. Kendisi çok sevildiğini anlatır durur, sevenleri yok. Beyni var, sesi var, konuşma hakkı yok. Gücü, kuvveti var, çalışacak işi yok. Savaşlarda, açlıklarda, kıtlıklarda her zaman var, Düğünlerde, bayramlarda, seyranlarda yok. Milletin içinden geldim der, milletten haberi yok.  Sosyal demokratım der, topluluğa selamı yok. Konuşması var, dinlemesi yok. Sizleri çooookkkk seviyorum der, sevgiden haberi yok. Senden aldığı bilgileri yarın sana satar. Mala, mülke, paraya, pula önem vermem der. Maldan, mülkten, paradan, puldan sebep adam vurur. Beyni ortadoğunun bataklığına saplanmış çıkmak için çabası yok. Araplaşmaya meyili var türk olduğundan haberi yok.Temizlik imandan gelir der, pislik içinde yaşar. Çok okuyorum der, ne okuduğundan haberi yok. Sağlığı için ALLAH’a dua eder, sağlığının kıymetini bilmez. Saata bakar, zamanın değerini bilmez. Sözcüklerle yazar, konuşur sözcüklerin anlamlarını bilmez. Her şeyi bilir, 
sorulduğunda o konuda bilgim yok diyemez. Giyimi-kuşamıyla, görünümüyle tertemizdir, tuvalete gider çıkarken lavaboda ellerini yıkaması yoktur. Allaha ver bana diye  bol, bol duası var, şükür etmesi yok. Peygamberimiz komşularınızdan aç olan varsa, parasızlıktan çocuğunu okutamayanlar varsa, parasızlıktan ameliyat olamayanlar varsa benim ziyaretime gelmeyin der. Kendisi 3-4 kere hacca gider. Gök yüzünü çalar, dereleri, denizleri çalar, fakir-fukaranın alın terini göz nurunu çalar ,karşısındaki insanlara hırsızsınız diye bağırır. Yaşlıları var,arayan soranları yok.  Kitabı var, okumak yok. İlim var, bilim var, teknoloji var kullananı yok. Koronavirüs var, konulan önlemlere uyan yok. Tüketim var, üretim yok. Verimli topraklar var  ekenleri yok. İşi yok, aşı yok, bol, bol akıl vereni var.  Arabası var, evi yok. Yokluktan –varlığa kavuştu mu hesabı, kitabı yok.

    
Değerli okuyucu kardeşlerim bu tümceleri varsıllaştırabiliriz. Koronavirüslü bu zor günlerde daha güzel, daha doğru  öz eleştiri yapabiliriz. Art düşüncelerden kendimizi arındıralım. Hak, hukuk ve adalet kavramlarına beş elle sarılalım. Yarın sona yaklaşırken güzelce helallaşalım. İyiyi, güzeli, doğruyu bulduğumuzda mutlulaşalım.

    
Sağlıklı günler diliyorum datlı kardeşlerim.

Adınız
Yorumunuz
Recep Bakır; İstanbul - 28 Mayıs 2020  
Başkan öyle yazdinki bir insanın kendisini bu yazının içeriğinin dışında tutması mümkün değil.Herkese göre var yani.Hani varya çekirge bir siçrar iki sıçrar üçüncüsünde...Bu yazında öyle.Bir cümlesinden iki cümlesinden kurtulsan üçüncusune mutlaka yakalanırsın.Açik ve net insanlar için huzurla okunacak bir yazı.İnsanlari hatta kendini kandıranlar için değil.Onlara bu yazıyı okuyup bitirmek zülüm gelir.Ne diyeyim herkes okusun iki elini basının arasına alsın düşünsün vicdan muhasebesi yapsın.Vicdanı olanlar...

Elif;Karşıyaka - 28 Mayıs 2020  
Değerli hocam;yine döktürdün.Bizim insanları çok güzel anlatıyorsun.Süs köpekleri gibiler.Medeni Dünyada yokturlar.Geri kalmışlığın;ilim;irfan yoksunluğunun abidesidir bu beyinler.Yaşadıklarından haberleri yoktur bu tip insanların. Teşekkür ediyorum.Sağlık diliyorum.

Rizeli - 28 Mayıs 2020  
Değerli kardeş her gün yaz bu günlerde bize yardımcı ol.Allah sizin gibi insanları başımızdan eksik etmesin.

Dünyalı - 29 Mayıs 2020  
Diyalektik dşünce bizde yoktur.Bilimle işimiz olmaz.Öğrenme alışkanlığımız sıfırdır.Duyduklarımıza inanırız.Kitaplarımız süstür.Düşüncemizin özü para kazanma ve insanlara hava atmadır.Televizyon izlemez olduk.Kızların okumasını günah diyen kafalardan bir şey olmaz.Bu bataklıktan kurtulacağız.Korona bizi adam edecek.Kutluyorum.

İnsan - 29 Mayıs 2020  
Değerli üstadım;Ortadoğunun bataklığına saplanan beyinlerin yüzde yetmişbeşinin beyin hücreleri belden aşağı bilgilerle doludur.3-;4 karılı 5-10 çocukludurlar .Başka birşeyden anlamazlar. Teşekkür ediyorum.

Varsıllaşmak - 01 Haziran 2020  
Hocam güzel bir yazı kaleme aldın teşekkürler. Bir kelimeyle ilk defa karşılaştım beni bağışlayın. "Varsıllaşmak" kelimesi. Ama araştırdım "Parası; malı çok olan; zengin- yoksul karşıtı" demekmiş.Geç de olsa bu kelimeyi de öğrenmiş oldum sayende.Saygılar.

İlyas Ülkü TUĞCU - 03 Haziran 2020  
Yorum yazan kardeşlerime teşekkür ediyorum.Hiç bir sese benzemez annenin sesi-ararsan vardır her sözün bir türkçesi.Diyor ozan

Asiye Çelik - 21 Nisan 2022  
Ne güzel- sessizliğin sesini dile getirmişsiniz İlyas Öğretmenim-Kutluyor-yazışmanda başarılar diliyorum.


Diğer Yazıları

MAZİYE BİR BAKIVER
İNSAN OLMAK
KABIZ OLMUŞ BEYİNLER ! İSHAL OLMUŞ AĞIZLAR !
BRİÇ SPORU NEDİR ? BRİÇ SPORU NE DEĞİLDİR ?
EMPERYALİSTLER KAN İÇMEYE DOYMAZ
İNSAN OLMAK BU MUDUR?
OKULLAR AÇILIRKEN
BEYİN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SPOR
FETOŞÇULAR
BEN İNSAN MIYIM ?
İNSANLAR GİBİ ELEŞTİRİ ÖZELEŞTİRİ YAPMAK
YAŞAMI GÜZELLEŞTİRMEK
Soruyorum Nasıl Bir Demokrası
Uzlaşmak