Reklamı Geç
YAZARLAR
Sevinir Büyükler Övünür Çocuklar
Şemsi ŞAHSİ / Eğitimci
24 Nisan 2019 - Çarşamba 16:05

SEVİNİR BÜYÜKLER ÖVÜNÜR ÇOCUKLAR! 

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutladık…Hiç dikkat ediyor musunuz bilmem! Bu bayram çocukların bayramı, ama eğlenenler büyükler. Hani büyükler eğlenmesin demiyoruz, onlar da eğlensinler ama, bayramın armağan edildiği çocuklar günlerce haftalarca hatta aylarca süren oldukça yorucu bir hazırlık dönemi sonrasında sahnedeki yerlerini alıyor, yarının büyükleri  dünün küçüklerini, kar yağmur, soğuk, ayaz demeden eğlendiriyorlarİşin Türkçesi, seviniyor büyükler, övünüyor küçükler… Olay tam da böyle oluyor. Sizi bilmem ama bana biraz garip geliyor bu durum.  

 

Madem bu kadar önemli bir bayram, dünya  çocukların bayramı, onların mutlu olmalarını sağlayacak etkinlikler yapılsa daha iyi olmaz mıydı? Çocukların neyle mutlu olabileceklerini bilmeyen yoktur herhalde; Tatille mutlu olurlar, gezmeyle mutlu olurlar, eğlenerek mutlu olurlar, bisiklete, at arabasına binerek, mutlu olurlar, lunaparkta eğlenerek mutlu olurlar, oyun platformlarında hoplayarak zıplayarak mutlu olurlar, onları eğlendiren, güldüren etkinliklerle mutlu olurlar… Bunları yaparsak emin olun ki onları sevindiririz, onların sevindiğini görmek de biz büyükler için bir övünç kaynağı olur. İşte o zaman sevinir çocuklar, övünür büyükler ve 23 Nisan kutlu olur.  

 

Toplum olarak alışkanlıklarımızı kolay değiştiremediğimiz bir gerçek. Yıllardır bu formatta kutlanagelen 23 Nisan için bir değişikliğe cüret etmek abes olarak görülebilir.  İşi çok farklı mecralara kadar sürüklemek isteyecek bedbahtlar da çıkabilir. Lakin Milli Eğitim Bakanlığımızın bir çok alanlara el attığı gibi bu işe  de bir an evvel  el atması gerektiğini düşünmekteyim. 

 

Düşünsenize, her yıl 23 Nisan’da çocukların büyükleri için sunmak zorunda olacakları hiçbir programın olmadığı; kurum amirlerinin koltuklarında on dakikalığına oturup o  bürokratik havayı  solumak ve orda sorulan sorulara verilen cevaplarla medya için malzeme  olunmadığı; o günün sadece çocuklar için tatil edildiği ve tüm kurum, kuruluş, belediye ve sivil toplum örgütlerinin de  “Sosyal Sorumluluk” adı altında çocuklar için etkinlikler planlamak zorunda oldukları bir gün olsa… Ve bütün çocuk eğlence yerleri 23 nisan günü çocuklar için ücretsiz olsa. Çocuklar hiç değilse bir günlüğüne doya doya eğlenseler… İşte böyle olursa çocuklar mutlu olurlar, böyle olursa 23 nisan günü “Çocuk Bayramı” olur  ve böyle olursa, 23 nisan  günün gelmesi  çocuklar tarafından canla başla heyecanla beklenir.  

 

Böylesine 23 Nisan’ların bir an evvel gelmesi dileğiyle… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun

Adınız
Yorumunuz
Ben - 24 Nisan 2019  
kral çıplak:)haklısınız

Cansar - 24 Nisan 2019  
İnşallah olur. Dünya çocuklarını bir araya getirecek organizasyonları da artırmak gerek.

Mustafa Şahin - 25 Nisan 2019  
Kaleminize sağlık- Müdürüm"

Ümmü Hacıoğlu - 02 Mayıs 2019  
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz Müdür Bey emeğinize sağlık


Diğer Yazıları

HER ÇOCUK ÖZELDİR
DENETİMSİZ EĞİTİM
KENDİ YAZILARIMA REDDİYE(!)
EĞİTİMDE “PUKO” DÖNGÜSÜ
GÜNÜ KUTLANASI ÖĞRETMENLER
OKULLARIN PARAYLA İMTİHANI
OKULA BAŞLAMA SENDROMU
Z-KÜTÜPHANE VE TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ
ÖĞRETMENLER NE İSTER?
“OKULSUZ TOPLUM!” ŞİFRELERİ
BİYONİK ÖĞRETMENLİK!
"Suriyeli Öğrenciler" Dramı
MEB Külliyatı