Reklamı Geç
YAZARLAR
NEFESSİZ KALAN DÜNYA
Hatice TOPÇU
21 Haziran 2020 - Pazar 08:20

Yalanlarla kuşatılmış bir dünyada yaşıyoruz.  Görünürde seçilmişlerin olduğu ancak gerçekte sermayenin yönettiği dünya daha baskıcı bir yapıya doğru sürüklenmektedir.


Finansal kapitalizm sistemleri amaçlara uyarlanmakta ve mazlum ülkeleri sivil askerler ve terör örgütleri ile bölüp, parçalayıp, yönetme amaçlı operasyonlarını sürdürmektedir.


Böyle bir dünya düzeninden bütün toplumlar payını almaktadır. Özellikle de zengin petrol yatakları üzerine oturan doğu islam toplulukları! Onları yönetebilmenin en iyi yolunun ortaçağ karanlığı içerisinde kalmalarının sağlanması olduğu düşünülmektedir. Ne yazık ki ülkemizde bu kapsamda değerlendirilmektedir.


Bu politikalar sonucu ülkemizde tartışmalı bir biçimde getirilmiş olan ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ nde Cumhurbaşkanının, AKP genel başkanı kimliği ile başlayıp cumhurbaşkanı olarak bitirdiği ya da tersi, cumhurbaşkanı kimliği ile başlayıp AKP genel başkanı olarak bitirdiği söylemlerini doğru bulmayan halk kitleleri gün geçtikçe çoğalmaktadır. Nitekim bu konuda yapılan anket sonuçları halkın üçte ikisinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini istemediğini göstermektedir. Bu durum AKP ve ortağının oyları bakamından da benzerlik göstermektedir.


İktidarı Kaybetme Telaşının Getirdikleri  


Gelinen noktada kaybedilen gücün kazanılması için dış politikada oluşturulmaya çalışılan yeni bir kahramanlık destanı çabaları beklenen etkiyi oluşturamamıştır. Ekonomi iflas etmiş, Covid-19 sürecinde izlenen politikalar halkın derdine derman olamamıştır. Bu olumsuz koşullar iç politikada kutuplaşmayı tırmandırmıştır. Bunun ilk adımını Covid-19 ile mücadele sürecinde muhalif belediyelerin yardım toplamalarının engellenmesi oluşturmuştur. Ancak süreci iyi yöneten muhalif belediyeler, ürettikleri yeni projelerle dayanışmayı bütün ülkenin desteğini alabilecek boyuta taşımayı başarmışlardır.


İzlenen politikaların en tehlikelisi ise millete yeni bir kimlik biçilmesi konusudur. Nasıl mı? Diyanet İşleri Başkanı’nın açıklamasına bakalım. Ülke imam hatip neslinin gayretleriyle bu günleri yaşıyor, ortaokul ve liselerde okuyanların 15’i değil 25’i İmam hatiplerde okusun ve ondan sonra da üniversiteye gitsin istiyoruz” Bu istek toplumu dönüştürme isteğinin açık bir biçimde ifade edilmesidir. Nitekim bu isteğin alt yapısı Milli Eğitim Bakanlığı 2020 bütçesi yatırımlarından en büyük payın imam hatiplere ayrılmasıyla hazırlanmıştır.


Peki, gelelim imam hatiplilerin tamamının üniversiteye girmesi isteğine?  Malum kazanmaları gereken bir sınav var. Ama bu ülke neler yaşamadı ki? Sorular çalınıp milyonlarca çocuğumuzun hakkı gasp edilmedi mı? Ve sonrasında soruların çalınarak verildiği o cemaat mensuplarınca ülkemizde bir kalkışma gerçekleştirilmedi mi? Ayrıcalık içeren bu istekle imam hatiplilerin öncelenmesi mi amaçlanmaktadır?


Bilindiği üzere ABD’de zenci bir vatandaş polis şiddeti ile öldürüldü. Bu cinayet büyük bir isyan dalgası oluşturdu.  Şimdi soruyorum insanları teninin rengi dolayısıyla ayırmakla, okuduğu liselerin türüne göre ayırmak arasında fark var mıdır?


Söz konusu diyanet olunca gündem bitmiyor. Bu seferki konumuz diyanetçe dijital ortama açılan ‘Aile Hayatımız’ kitabı. Kitapta kadın ve erkeklerin el ele halay çekip horon tepmekten kesinlikle uzak durmaları gerektiğine yer verilmiş ve halayın İslam’a aykırı olduğu belirtilmiş.


Siz bu muhterem efendilerin cemaat tarikat yurtlarında, çocuklara yapılan tacizler, tecavüzleri eleştirdiklerine tanık oldunuz mu?  Bütün sorunlar çözüldü de sıra milletin bir mutluluğu paylaşmak için birlik ve beraberlik içinde el ele vererek paylaştığı halaylara mi geldi? Allah aşkına insanlar işlerini, aşlarını kaybetmiş ve açlıkla mücadele verirken yardımlaşma ve dayanışma dini olan İslam dininin “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir”  anlayışının uygulanışı bu mudur?


Diktatörler Her Yerde Aynıdır


ABD’de vatandaşı George Floyd cinayetinin oluşturduğu isyan dalgası çığ gibi büyüyor ve başka ülkelere de sıçramış bulunuyor. Sokağa inenler sadece siyahlar değil, beyazlarla siyahlar birlikte isyanlarını haykırıyor.   Bu isyan böl, parçala, yönet politikalarına ve vahşi kapitalizmin oluşturduğu eşitsiz, baskıcı yaşam koşullarına karşı oluşan bir direnişe dönüşmüştür.


Floyd’un öldürülmesi sonrası ABD Başkanı Donald Trump yaptığı konuşmada protestocuları ‘terorist’ olarak nitelendirdi. Başkentte ağır silahlı askerler konuşlandırıldığını açıkladı ve eylemleri ABD ordusunun müdahalesi ile bastırma tehditlerinde bulundu. Ardından St. Jhon Episkopal kilisesine geçerek burada üzerinde “Tanrı Sevgidir” yazan bir İncil ile poz verdi. Trump’un bu davranışı tepkilere sebep oldu. Vatikan’ın iletişim başkanlığına danışmanlık yapan rahip James Martin olayı şöyle değerlendirdi. “Açık konuşayım. Bu mekruhtur. İncil sizin yaslanacağınız bir dekor değildir. Kilise fotoğraflara poz verme sahnesi değildir. Tanrı sizin oyuncağınız değildir.”


Nefessiz bırakılarak öldürülen bir adamın 6 yaşındaki kızı: “Babam dünyayı değiştirdi” diyor.   Bakın 6 yaşındaki bir kız çocuğu bile dünyanın tıkanmışlığını görebiliyor. Bu olay, oluşturulan sistemlerin doğayı ve insanları nasıl nefessiz bıraktığını bütün dünyaya göstermesi bakımından önemlidir. Bu olay, amaçlar için her şeyin araç edilemeyeceğini; din, dil, ırk üzerinden politika üretmenin nasıl bir zavallılık olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Dolayısıyla ülkemizde oluşturulmaya çalışılan din eksenli yeni kimlik oluşturma çabaları ve Cumhuriyetimizin kazanımlarının yok edilme politikalarının bütün ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.


Yazımı ülkemizde yaşanan 15 Temmuz kalkışması akşamı Sayın Erdoğan’ın cep telefonuyla görüntülü olarak yaptığı konuşmada  “...Halkın gücünün üstünde ben güç tanımadım bu güne kadar…” sözü ile bitirmek istiyorum.  Evet, gerçekten de halkın gücünün üzerinde güç yoktur ve halkın gücünün en büyük güç olduğu tarihin her döneminde kanıtlanmıştır.  


Öyleyse söz milletindir!


Sağlıkla kalın…

Adınız
Yorumunuz
Birol MATARACI - 21 Haziran 2020  
Hocam;kaleminize ve yüreğinize sağlık. Dediğiniz gibi dünya tüketilmiş sendromuna girmiş durumda.halkların yönetimi kayboldukça;diktatörlükde zirve yapmıştı ama onunda sonu geldi.ya insanlık ve ülkeler tarih tarih olacak yada tekrar cumhuriyetin kazanımları olan büyük önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün devrimlerine ve inkılâplarına acil dönüş gerekiyor.tek ilacı bu sistem;Cumhuriyet ve halkın kendi kendini yönetmesi.selamlar;saygılar

Güngör - 21 Haziran 2020  
Harikasınız hocam. ...kaleminize yüreğinize sağlık. Çok güzel ifade etmişsiniz. Babalar Günü kutlu olsun. İyi geceler.

Ayşe Tosun - 22 Haziran 2020  
Kalemine sağlık Hatice Hanım. Dun gece Gozlerimi yumdugumda sabahın ışıkları odama giriyordu.o kadar makale varsa okudum. Kimi saģlık kimi ekpnomi astronomi hepsi vardı. Evrenin sahipleri isyanda bunu söyleyebilirim. Ancak ölüm korkusu ve kapital sistem insanlığı aglarının içine öyle bir almış ki bir türlü çıkamıyoruz. Gezi olaylaırı isyanın sesiydi. Ama sonrası na Malesef olsmadı... sokaklar çòzüm mü? Aslında insanca yaßamak herkesin hakkı; Ne alska diyeceksiniz. Bize sabah kahvaltısı hep en önemli ogun dediler. Oysa bu 1950 lerde çıkan nir akım.yani bir rellamla başlamış bir durum. Oysa uzmanlar sabah kalktığınızdan ;5 saat sonra birşeyler yiyin o da canınız istiyorsa..n Genelde hiç iştah olmaz kan şekeri yuksek olduğu içinmiß bu durum. Ara öğunleri kaldırın diyor diyetisyenler.; 16 saat aç kalın ama sonunda ramazanlarda tuttuğunuz oruçlat gibi beslenerek vucudunuza yağ olacak gıdalar yemeyin diybor. Yani yazdım bu ülkenin delice ağaçlarını kestiren ve hatta zeytinleri kesen bir aymazlar gurubu var. Oysa insanlar toprağa dönmek zorunda yoksa sonumuz açlık yokluk olsbilir. Toprak alıp bir tohum ekmek bire bin uretmek demektir. Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK bu milletin efendisi koyluler derken ne kadar haklıymış onlar uretmezse şehirli aç...

İnci Topçu Ada - 22 Haziran 2020  
Galiba bu savaş hiç bitmeycek Dünyada imsanlık kendini bitirse de-hırsları ve aç gözlüluğu bitmeycek. Kalemine yüreğine sağlık.

çaygülü - 26 Haziran 2020  
Dünyayı para ile idare edenler museviler ve hristiyanlardır. Bakınız ikinci Mahmut Yeniçerileri topa tuttu. Neden bozulan yeniçeriler artık yeniçeri olmaktan çıkmıştı. Türkiye de de bozulan kurumlar var. Kurumları kimler bozar? O kurumlarda çalışanlar bozar.Anayasal olarak kurulan meslek o daları var. Meslek odaları avrupa standartlarında hizmet etmek-katkı sağlamak için kurulmuşlardır. Kurumların ve bireylerin iki gözü vardır.Birinci gözü ile insanlara bakacak.İkinci gözü ile insanlığa bakılacak. Yunus Emre ve Mimar Sİnan dünya insanlığının eserleridir. Bozulan insanlardam Mimar SİNAN ve Yunus EMreler yetiştirmek kolay değildir. Bugün muhalefet hak ve hakikatlerin üzerini örtmeyi marifet sanıyor.

musaokur - 29 Haziran 2020  
İslamiyet Medeniyetlerin adıdır.Bireyleri ve cemiyetleri koruyan ulvi bir sistemdir. İslam Medeniyetinin kurumları;eserleri vardır.Yunus EMRE bugün İtalya Üniversitelerinde okunuyor. YUnus dünyanın Yunus udur. İnsanlar ölür;insanlık kalır..İslam dünya insanlığının susuzluğunu giderecek pınarların adıdır. Dünya insanlığına;ırkından;dininden dolayı zulmetmeyen İslam..Kıyamete kadar dünya insanlığını yüceltecek;yükseltecek ezeli ve ebedi olan Allah ın eseri...Bireyleri yaratan Allah; ırklarıda yaratan Allah...Irklar habarların çiçekleridir..Bir çiçekle bahar gelmez...Kötülükler peşinden koşanlar;cezasını görür.. Eserleri; çocuk;yaşlı;kadın demeden insanları öldürenlerin cezası bellidir.


Diğer Yazıları

İNSAN DÜNYAYA SIĞMIYOR
BODRUM
BU ÖYLE BİR BELA Kİ!
COVİD-19’DA TARAMA VE KARANTİNA
ÇÜRÜMEK
Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik Ve Sosyal Bir Hukuk Devletidir
ÇÖZÜM KURULUŞTADIR VE NUTUK STRATEJİK BİR BELGEDİR
NASIL BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ? ALGILAR VE LOZAN BAĞIMSIZLIK BELGESİ!
FARKLILIKLAR, DEMOKRASİ VE İNSAN
100.YIL
Değişim ve Biz.
Tarih Affetmez
Saymak
Seçimin Kaybedenleri ve Kazananları