Reklamı Geç
YAZARLAR
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
Tahir ORHAN
22 Haziran 2020 - Pazartesi 11:21

Sahte aşklar nereden çıktı demeyin canım. Memleketin bütün meseleleri bittiği, her şey güllük gülistanlık olduğu için, ülkem insanı, ünlülerin aşklarıyla ilgilenip can sıkıntılarını gidermeye çalışıyor. Bunlardan biri de Cem Yılmaz-Serenay Sarıkaya aşkı…


Bu aşk ne kadar sürer bilmem ama bana göre aşk dediğin, Ferhat gibi dağları deldirecek, Mecnun gibi çöllere savuracak, mezar taşına aşağıdakileri yazdıracak:


Cemal-i pâkine yoktur

Cihanda olmayan aşık

Leyla aşık, Mecnun aşık

Bütün kevn ü mekân aşık


Bir de şunu çok severim: Mecnun’a, “Leyla’ya hakkını helal ettin mi” diye sormuşlar. ”Etmedim” deyince, “Hani sen onu çok seviyordun, niye hakkını helal etmiyorsun” diye şaşırmışlar. O da, “Hiç değilse helalleşmek üzere orada onu bir daha görmüş olurum” demiş.


Dostlarım bana çaydan hiç bahsetmediğim için serzenişte bulunuyorlar. Hatta birilerinden korktuğum için yazamadığımı bile ima ediyorlar. Onlara, korkusuz yazılarımı okumalarını (önceki yazım -Gazetecilik Nasıl Yapılır) salık veririm. Ama anlaşılan çaydan da biraz bahsetmek gerekecek. Gerçi çayla bağlantım, köyde babadan kalma birkaç evlek bahçede ürettiğimiz bir içimlik bir çaydan ibarettir. Fakat mesleğimiz gereği çayı da, fındığı da, balı da, balığı da çok iyi biliriz.


Yıllar önce Çaykur Genel Müdürünün odasında “Tarımında İlaç, Üretiminde Katkı Maddesi Kullanılmayan Tek Çay” afişini görünce dayanamamış, o zamanki genel müdüre “Bu yazının burada değil, şehrin her yerinde fakat yurdun da belirli yerlerinde asılması gerekmiyor mu” diye sormuştum. Çünkü Türk çayı, dünyada ender bulunan bir çaydır ve bu yüzden üzerinde kıyametler kopuyor.


Yine o eski yıllarda Çaykur’da görevli bir şoför arkadaşla, piyasayı altüst eden sahte çaylarla ilgili sohbet ederken, onun hiç beklemediğim şu cevabı ile irkilmiştim: Ben olsam, o sahte çayı piyasaya süren adamı Çaykur Genel Müdürü yaparım, dünyanın en iyi çayını pazarlayamayan genel müdürü de asarım.”


Anlayacağınız çay, bu yörenin en kıymetli ürünüdür ve herkesi ilgilendiriyor. Bölgede 200 bin dolayında ailenin, buna bağlı olarak da bir milyon insanın geçim kaynağıdır. Şimdi geçim kaynağıdır; yıllar yıllar önce sadece geçim kaynağı değil, zenginlik kaynağı da idi.


En çok Çaykur tarafından 1980’li yıllarda üretilen yeşil çayı severdim. O yıllarda Engindere’deki fabrikasında yılda bin ton yeşil çay üretilirdi. Fas’a ihraç edildiğini de biliyoruz. Sonra her nedense bu üretimden vazgeçildi; tabii ki Fas’a ihracattan da... Yıllar sonra Çaykur yeniden yeşil çay üretmeye başladı ama o eski çayın tadını bulmak mümkün değil.


1984 yılında çayda tekel kaldırılıp özel sektör işin içine girince, iç piyasayı bu sektöre kaptırdı Çaykur. Dolayısıyla da elinde kalmasın diye ihracata yönelmek zorunda kaldı. Özel sektörün öyle bir derdi yoktu. Onlar için iç piyasaya yeterliydi. Para gelsin de nasıl gelirse gelsin idi politikaları. Öyle ki, fabrikalarından bol miktarda kuru çay çeken firmalara büyük promosyonlar bile verdiler. Eski Genel Müdür Nejat Ural, Rusların ünlü Lada arabasını promosyon veren firmanın bile olduğunu söylemişti.


Bir bardak çay ikram etme yetkisi bile olmayan Çaykur bu rekabete nasıl dayansın?


Şimdi bir Çay Kanunundan söz ediliyor. Meclise sunulup sunulmadığını öğrenemedim. Bu da normal. Çünkü bu türden şeyler, son zamanlarda günü kurtarmak, bazı çatlak sesleri kısmak için kullanılıyor.


Bir çay kanununa ihtiyaç var mı? Var… En önemlisi de, bölgede yıllık üretimin yarıya yakınını satın alan özel sektörün acımasız tavrı. Başta fiyat konusunda, sonra da ödemeler konusunda eli mahkûm olan üreticilere kan kusturmaktadır. Tek çözüm, özel sektörün, açıklanan yaş çay fiyatının altında ürün satın alamaması ve yeni bir sezona girerken üreticiye tek kuruş borcu olmadan sezona başlamasıdır. Bunu yasal hale getirmek, yöneticilerin boynunun borcu olmalıdır.


İşte size çayla ilgili notlarım. Başka isterseniz bende daha neler var neler?


Muhabbetle efendim!

Adınız
Yorumunuz
İsmet Kösoğlu - 22 Haziran 2020  
Dedikoduya benzer ama gerçeklik payı var;zamanın birinde bir milletvekili mecliste dağıtmak için Çaykurdan hediyelik bedava çay ister;Çay kuru yönetenler bu ihtiyaca cevap veremez çünkü bedava çay verecek güçleri olmamalı.Ve vermediler.iyide yapmışlar ama o siyasetçinin etkisi halen kurum üzerinde vesselam.


Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA