Reklamı Geç
YAZARLAR
HAKKI ÖRTMEK VE GİZLEMEK
Remzi SEKBAN
30 Haziran 2020 - Salı 16:18

Şeytan her zaman yalan konuşmaz, her zaman hakkı örter ve gizler.


Rivayetlerde şeytan bir gün Hz. Eyyüb a.s görünür ve şöyle seslenir. “Allah’ın yeryüzündeki en seçkin kullarına selam olsun. Sana güzel haberlerim var. Getirdiğim haber bu zamanın en iyi insani için gayb âleminin dördüncü mertebesinden. Melekler topluluğunda Allah’ın en iyi kulu için çeşitli konuşmalar yapılıyor.” der.


Hz. Eyyüb a.s “ Kimmiş bu en iyi kul, senin sözlerini dinlemek istemiyorum.” diyerek karşılık verir.


Şeytan “Beni dinlemek istemiyor musun, ama bu isteğini gözlerinin derinliklerinde görebiliyorum. O seçilmiş bilgenin adı Eyyübtur, Eyyüb peygamber. Göktekilerin adını sürekli tekrarlayıp durduklarını söylersem inanır mısın?” der.


Hz. Eyyüb a.s “ Benim rabbim beni benden daha iyi bilir. Ben kendimi insanların en iyisi değil en günahkârı biliyorum.” diyerek karşılık verir.


Şeytan “ Muhteşem bir tevazu, arştaki melekler topluluğunda seni öven neşideler okunuyor. Melekler seni öven kasideler çığırıyor. Ama sen kendini en günahkârlardan kabul ediyorsun. Ne mutlu mütevazılara.” diyerek gururunu okşamak ister.


Hz. Eyyüb a.s “ Buldukları her delikten sızmak isteyenlerin vay haline. Senin nüfuz etmek için hangi yolları kullandığını çok iyi bilirim. Onlar(melekler) sana Şam ve yöresinde Eyyüb gibisi yok. Züht ve takva, fedakârlık ve infakta Eyyüb’un zamanın en önde gelenlerinden olduğunu söylemediler mi. Yoksulların ellerinden tutar zalimden mazlumun hakkını alır.  Bunları söylediler sana öyle değil mi?” dedi.


Şeytan “ Evet, evet bunlar ve daha bir sürü takdir ve övgü dolu sözler söylediler.” diye karşılık verince.


Hz. Eyyüb a.s “ Sen niçin bunları bana anlatmaya kalkıyorsun.” dedi


Şeytan “ Allah katında sahip olduğun makamdan haberdar olmanı istedim.” deyince,


Hz. Eyyüb a.s “Bunca makam ve mevkiden dolayı gururlanayım istedin değil mi?” dedi.


Şeytan “Allah’ın samimi kullarını kandıramayacağımı, onlara üstün gelemeyeceğimi söylemiştim sana.” diyerek desiselerine devam eder. 


Eyyüb a.s “ Sen desiselerinden asla vaz geçmezsin. Zira sen güvenilir biri olsaydın hakkın dergâhından kovulmazdın.” diyerek karşılık verir ve şeytanı taşlayarak uzaklaştırır.


Şeytan ve şeytana tabi olmuş insanlar her zaman yalan konuşmaz. Getirdikleri haberlerin doğruluğundan ziyade bu haberlerle neyi hedef aldıklarına çok dikkat etmeliyiz. Şeytan ve aveneleri Müslümanların en büyük düşmanlarıdır.


Sevgi ve selamlarımla...

Adınız
Yorumunuz
İbrahim akgül - 30 Haziran 2020  
Anlayana güzel bir ders bu dunyada

meryemgül - 01 Temmuz 2020  
Hâla hakikatten korkan ve ilmi kendi anlayışına uydurmak isteyen zihniyet sürüp gitmektedir.Şimdi iş onlara hakiki ilmin ne olduğunu öğretmeye kalıyor.Bakınız Türkiye de yüzbin adet cami var. Müslümanları bir sahtekar ne hale getiriyor. Amerika da bulunan sahtekar...Kendisi ölümden korkuyor. Ama onlarca müslümanın ölümünden mutluluk duyuyor.Sahtekarları nasıl tanıyacağız? Yaptığı işlere bakacağız.

yıldız - 01 Temmuz 2020  
İskender 23 yaşında kral oldu.Filip in oğlu...Filip in ahırında hiç kimsenin binemediği bir vardı;İskender çocuk denecek yaşta gitti ahıra;atı dışarı çıkardı;güneşten gözü kamaşıp bir an görmesin diye yüzünü güneşe çevirdi ve o zaptedilmez atın üstüne atlayı verdi. Türkiye deki yüzbin adatet camilerdeki müslümanlar;gözü güneşten kamaşıp yurt dışına kaçanları göremiyor. Gözleri kapalı gelen Ocalan;gözleri açık olan ;ama güneşi göremeyen sahtekarlar.. Hak ve hakikatlerin üzerini kapanları ilim sahibi bilen cahil insanlar...

Ahmet YILDIZ - 01 Temmuz 2020  
ŞEYTAN HEP YALAN SÖYLESE ZATEN ŞEYTAN OLMAZ; ALLAH HERKESE ŞEYTANI TANIMAYI VE ONU TANIYACAK BASİRET GÖZÜ VERSİN...

Ömer BOLAT - 02 Temmuz 2020  
ALLAH;c.c;nefs;i emaremizden; şeytandan ve şeytanlaşmış insanların şerrinden cümlemizi muhafaza eylesin. Amin. Remzi kardeşim;Rabbim fikrine istikamet ve bereket versin İnşaallah.

Adsız Serdengeçti - 07 Temmuz 2020  
ŞEYTAN VE MELEK KONUSU DİNİ KONULARA GİRER. KISSADAN HİSSE ALMAMIZ İÇİN İNSANLAR-DAHA DOĞRUSU BİLİM VEYA ALIM İNSANLAR BİR ŞEYLER ÜRETİR. ÜRETİLEN KONULAR HER NEDENSE HER SEFERİNDE RİVAYETLERE GÖRE İFADA EDİLİR. RİVAYET NEDİR? ZAMANI-MEKANI VE KİM TARAFINDAN SÖYLENDİĞİ BELLİ OLMAYAN LAKIRDILAR. TABİ Kİ İNSANLARIN DERS ALMASI LAZIM.


Diğer Yazıları

HAYALE ALDANDIM BOŞUNA KANDIM.
KUL HAKKI
KEÇİNİN ETLERİ
Din İlimleri ile Fen Bilimleri
Yusuf bulunur, Kenan bulunmaz.