Reklamı Geç
YAZARLAR
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
Tahir ORHAN
17 Temmuz 2020 - Cuma 15:37

Başlığa bakarak, ne yeryüzünün en güzel gözlü yaratıklarından olan eşeğe, ne de onun şahsında anlatacağımız kişilere hakaret amacımız vardır. Sadece, anlatacağımız konuya çok uyan bu deyimin gücünden yararlanmayı hedefledik.


Efendim, birkaç gündür Yılmaz Özdil, Ayasofya ile ilgili yazılar yazmaktadır. Ancak bu yazılarda Ayasofya’nın camiye çevrilmesinden ziyade, Osmanlı hukuku ile Cumhuriyet hukukunu karşılaştırıp, mahkemenin verdiği kararla, Osmanlı hukukuna geri dönüldüğünü beyan etmektedir. Böyle olunca da, Cumhuriyet kurulduktan sonra terk edilen hukuka geri dönüldüğüne göre, Osmanlı hukukuna dayanarak pek çok kimsenin miras davası açabileceğini, devletin yüz milyarlarca lira tazminata mahkûm edilebileceğini vurgulamaktadır. Bir nevi, “Boş durmayın, hadi mahkemelere” demeye getirmektedir.


Yılmaz Özdil, sıra dışı bir yazardır. Yazılarında her zaman bir derinlik bulmak mümkündür. Ama son birkaç gündür ele aldığı ve seri yazılar yazdığı bu konu, onun Ayasofya’nın ibadete açılmasına karşılığıyla izah edilemez. Burada, “Madem Ayasofya’yı ibadete açtınız, aha ben de ortalığı karıştırıyorum. Şimdi uğraşın durun” demeye getirip, karşı olduğu çevreleri zor duruma sokmayı hedeflemiştir. Oysa bu devlet hepimizin. Sonuçta açılabilecek o davalar, hepimizi ilgilendirecek; bizim paralarımız gidecektir. (Bakınız: Sözcü Gazetesinde 15 ve 16 Temmuz 2020’deki yazıları)


Siz şimdi zahmet buyurup bu yazılara bakmayacaksınız. Ben de onları uzun uzun anlatamam ama kısa bir değerlendirme şart oldu. Özdil, bu yazılarında diyor ki; Türkler İstanbul’u fethettikten sonra doğal sonuç olarak el koydukları malları, gayrimenkulleri sahiplerine iade etmelidir. Ayrıca 1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında da aynı yolla Rumların mallarına en konulmuştur. Onlar da iade edilmelidir.” Zaten yıllar önce böyle bir densizlik yapılmış, AİHM’ne başvuran Titiana Loizidou adlı bir Rum kadın, Türkiye’den 1 milyon doların üzerinde tazminat kazanmıştı.


O yüzden diyoruz ki, durup dururken eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek niye? En başta da ifade ettiğimiz gibi hiç kimseye o sıfatı yakıştırmak için bu deyimi kullanmıyor, bilakis onun gücünden yararlanmak istiyoruz. Hedefimiz, atalarımızın o sevimli yardımcıları da, onunla ifade ettiğimiz kişi veya kişiler de değildir. Yine de üzerine alınanlar olursa af dileriz.


Diyanet şimdi doğruyu buldu


Uzun, çok uzun yıllardır Cuma namazının farzından sonra sadece son sünneti kılıp camiden ayrıldığım için fark edememişim. Pandemi sonrası yeniden başlanılan Cuma namazlarında, farzdan sonra son sünnet kılınıp duaya geçiliyor. Diyanet, uzun yıllardır yapması gerekeni, pandemi sürecinde insanların camilerde daha az kalması adına yeni yaptı. Olsun, bu da bir kazanımdır. Zira Cuma namazı, sünnetleriyle birlikte 10 rekâttır. Son sünnetten sonra zuhr-i ahir veya başka bir namaz yoktur. Kılanlarsa, Peygamber’imizin kılmadığı bir namazı kılarak, adeta onun önüne geçmektedir. Bilerek yapanlar için söylüyorum; yoksa cemaate anlatılmamışsa bunun kusuru cemaatte değil, anlatmayanlardadır. Umarız, korona virüsü illetinden kurtulup eski hayatımıza döndüğümüzde de bu durum devam eder, Cuma, aslına uygun olarak kılınır.


Muhabbetle Efendim!

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA