Bayram Arif TURAN
Köşe Yazarı
Bayram Arif TURAN
 

Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..

Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum.. Köylerde, mezarlarda, tarlalarımızda bitki yetişmiyor, sebze yetişmiyor, lahana bile yetişmiyor. Bu durum  sizleri ilgilendirmiyor mu ?  Yoksa, sıkıntı 10 kusur katlı Bakanlığındır bizleri ilgilendirmiyor mu dİyorsunuz. Bakanlığın da işi zor be, illerde taşralarda çözüm odaklı çalışan yöneticilerin olmadığı kanaatindeyim.   İlimizde bu ay Gübre zamanı,Gübre fiyatları tahta kale fiyatları gibi seyir izliyor,Nasıl oluyor da 1950 ile 2250 TL ye kadar fiyatlar oynuyor.Tarım il müdürlüğündeki yetkililer bu oynaklığı hiç araştırıyorlar mı?  Bu fiyat  oynaklığınIN sebebinin  bir tanesi, özelliği kaybolmuş (eski)gübrelerin  piyasaya sokulmuş olması, olabilir mi? Tarım il müdürlüğü yetkilileri, Gübre satış noktalarına denetim yapıyor musunuz, ne sıklıkta yapılıyorsunuz.  Satıcılara Sertifika veriyor musunuz, satılan gübrelerin kalitesini  araştırılıyor musunuz ?  Gübreler Topraklarımıza uygun mudur. Topraklarımızın Ph sını bu gübrelerin düşürdüğü ve düşüremediğinin araştırmasını yapıyor musunuz. Düşürüyorsa neden tarlalarda bahçelerde, Lahana,  mısır,  domates,  biber patlican yetişmiyor.    Toprak analizini neden köylerde yapmazsınız.   Kim yapacak söyleyiniz, neden kamuoyunu bilgilendirmezsiniz.    Herkesin bildiği, Batum'dan kaçak getirilen sebze fidelerden dolayı köyleri  kelebekler istila etti, bu konuda bir girişiminiz var mi?. 25-5-10 tabir edilen gübrelerin 40 gübre 60 dolgu maddesidir. Gübrelerin  içindeki  Fosfor, Azot, Potasyum  oranlarını kim denetliyor. Şayet eski miladi geçmiş özelliği kaybolmuş gübreler piyasada satılıyorsa, dolgu maddesinin çözünürlüğü kaybolur ve gübrelerin özelliği yarardan çok zarar verdiği  biliniyorken, bu gibi gübrelerin kalitesini  nasıl denetliyorsunuz.  Sakın ha: Şikayet yapılırsa denetleniyor açıklaması yapmayın , hiç kimsenin evinde tahlil makinesi yoktur. Köy muhtarlarıyla irtibata geçilerek, her köyün  toprak analizini yaptırarak Ph sini ölçtüremez misiniz.  Sizlerin ana görevlerinden biri değil mi?  Artık tavandan değil, tabandan çalışarak bu ülkeyi kalkındırmalıyız.Herkes de görevini yaparken alı kıran baş yaran yönetim anlayışında  olmayıp, birilerine sırtını dayamadan, görev yapmaya çalışmalıdır.                    Allah aşkına Sayın Tarim il müdürlüğü,  yerli mali haftasında yoksunuz, Bal sezonu açılır yoksunuz, yayla sezonu açılır yoksunuz, kivi sezonun da yoksunuz, çay kampanyasında zaten yoksunuz, sebze meyve yetişmiyor yoksunuz, koca teşkilat ne yaparsınız lütfen açıklayınız,  hem ben hem de kamuoyu bilgilensin.   An ti parantez, likapa gelir, her çeşit fide gelir, hayvan besleme yardımı gelir, gelir de gelir  hiç birinden bu halkın haberi olmaz. Sizler bu il insanının refahı için görev yapmıyor musunuz?  Tarım bakanlığının işi  gerçekten zor.                    SAYGILARIMLA.  
Ekleme Tarihi: 01 Mayıs 2019 - Çarşamba

Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..

Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..

Köylerde, mezarlarda, tarlalarımızda bitki yetişmiyor, sebze yetişmiyor, lahana bile yetişmiyor. Bu durum  sizleri ilgilendirmiyor mu ?  Yoksa, sıkıntı 10 kusur katlı Bakanlığındır bizleri ilgilendirmiyor mu dİyorsunuz. Bakanlığın da işi zor be, illerde taşralarda çözüm odaklı çalışan yöneticilerin olmadığı kanaatindeyim.
 
İlimizde bu ay Gübre zamanı,Gübre fiyatları tahta kale fiyatları gibi seyir izliyor,Nasıl oluyor da 1950 ile 2250 TL ye kadar fiyatlar oynuyor.Tarım il müdürlüğündeki yetkililer bu oynaklığı hiç araştırıyorlar mı?  Bu fiyat  oynaklığınIN sebebinin  bir tanesi, özelliği kaybolmuş (eski)gübrelerin  piyasaya sokulmuş olması, olabilir mi?

Tarım il müdürlüğü yetkilileri, Gübre satış noktalarına denetim yapıyor musunuz, ne sıklıkta yapılıyorsunuz.  Satıcılara Sertifika veriyor musunuz, satılan gübrelerin kalitesini  araştırılıyor musunuz ?  Gübreler Topraklarımıza uygun mudur. Topraklarımızın Ph sını bu gübrelerin düşürdüğü ve düşüremediğinin araştırmasını yapıyor musunuz. Düşürüyorsa neden tarlalarda bahçelerde, Lahana,  mısır,  domates,  biber patlican yetişmiyor. 
 
Toprak analizini neden köylerde yapmazsınız.
 
Kim yapacak söyleyiniz, neden kamuoyunu bilgilendirmezsiniz. 
 
Herkesin bildiği, Batum'dan kaçak getirilen sebze fidelerden dolayı köyleri  kelebekler istila etti, bu konuda bir girişiminiz var mi?. 25-5-10 tabir edilen gübrelerin 40 gübre 60 dolgu maddesidir. Gübrelerin  içindeki  Fosfor, Azot, Potasyum  oranlarını kim denetliyor. Şayet eski miladi geçmiş özelliği kaybolmuş gübreler piyasada satılıyorsa, dolgu maddesinin çözünürlüğü kaybolur ve gübrelerin özelliği yarardan çok zarar verdiği  biliniyorken, bu gibi gübrelerin kalitesini  nasıl denetliyorsunuz.  Sakın ha: Şikayet yapılırsa denetleniyor açıklaması yapmayın , hiç kimsenin evinde tahlil makinesi yoktur. Köy muhtarlarıyla irtibata geçilerek, her köyün  toprak analizini yaptırarak Ph sini ölçtüremez misiniz.  Sizlerin ana görevlerinden biri değil mi?  Artık tavandan değil, tabandan çalışarak bu ülkeyi kalkındırmalıyız.Herkes de görevini yaparken alı kıran baş yaran yönetim anlayışında  olmayıp, birilerine sırtını dayamadan, görev yapmaya çalışmalıdır.
                  
Allah aşkına Sayın Tarim il müdürlüğü,  yerli mali haftasında yoksunuz, Bal sezonu açılır yoksunuz, yayla sezonu açılır yoksunuz, kivi sezonun da yoksunuz, çay kampanyasında zaten yoksunuz, sebze meyve yetişmiyor yoksunuz, koca teşkilat ne yaparsınız lütfen açıklayınız,  hem ben hem de kamuoyu bilgilensin.
 
An ti parantez, likapa gelir, her çeşit fide gelir, hayvan besleme yardımı gelir, gelir de gelir  hiç birinden bu halkın haberi olmaz. Sizler bu il insanının refahı için görev yapmıyor musunuz?  Tarım bakanlığının işi  gerçekten zor.   
               
SAYGILARIMLA.  
Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.