Reklamı Geç
YAZARLAR
BAŞKAN METİN'İN İCRAATLARİ VE SORAMADIKLARIM
Bayram Arif TURAN
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 16:56

Sevgili Rizeliler, Yazılarımı takıp edenler iyi bilirler ki: Bu şehirde yapılan her yatırımı övdüğüm gibi şehrimiz için beklentilerimizi eleştirirel olarak sizlere köşemde ulaştırırım. Böyle düşünmeyi felsefe edinmiş bir kalemim.  Bu halisane düşünceler çerçevesinde yazdığım yazılar düşüncelerim sorularım  Rize Belediye Başkanı Sayın Rahmi METİN'i fazlasıyla rahatsız olduğunu, Bu gün Rize’nin en çok okunan haber sitelerinden biri olan ’’RİZENİN SESİ’’ni temsilen bulunduğum, Rize Belediyesinin bugüne kadar icraatlarının yanı sıra, gazeteciler günü olması münasebetiyle vermiş oldukları kahvaltılı basın toplantısında fazlasıyla hissettim. Başkan Metin, gazetecilere yaptığı sunumdan sonra, soru cevap kısmında söz alıp soru sormak isteyince daha önce hakkında yazdıklarımdan duyduğu rahatsızlığı açığa vurup soru sormamı engelledi. Bunun üzerine bende toplantıyı terk ettim.  Bu olayı ifade ettikten sonra Başkan Metin'in basın toplantısındaki açıklamalarını sizlerle paylaşıyorum. 


BAŞKAN METİN' İN  TOPLANTIDAKI ACIKLAMALARI. 


Rize Belediye Başkanı Sayın  Rahmi METİN  konuşmasına başlamadan önce, bütün gazetecilerin bayramını kutladıkdan sonra seçimlerden sonra hizmete soktuğu yatırımları devam eden projeler düşündükleri hedefleri tek tek açıkladı.  


Başkan Metin öncelikle başkan seçildiğinde, Belediyede 1024 mesai arkadaşının bulunduğunu bu sayının emekli olanlarla birlikte şu anda 965’e gerilediğini ifade ederek, belediyenin borcunun olduğunu borcun sürdürülebilir olduktan sonra sıkıntı olmadığını, Rize esnafına borçlarının olmadığını olanların da haftalık bazda olduğunu ifade etti. Geldiğimizden beri hiçbir dükkân satmadıkları gibi, bankalara olan borçları da ödediklerini söyledi.   


Başkan Alipaşa'dan başlayarak, İslampaşa'ya kadar, arıtma tesisi yapacaklarını bunun için 30 milyon Euro finansman bulduklarını, aynı zamanda Rize’nin su şebekesini değiştireceklerini Dünya Bankasından 100 milyon temin edildiğini ifade etti. 

          
Millet Bahçesinin projesinin bayram dan sonra getirileceğini müzelerin yeme içme sosyal tesislerinin vs. içinde olacağı muhteşem bahçeye başlanacağını ifade etti. Bu alan içerisindeki hak sahiplerinin mağdur olmayacaklarını metre kareleri neyse vereceklerini fakat işgalcilere yer verilmeyeceğini belirtti. 

          
Başkan Alipaşa'dan Çiftekavak'a doğru mendirek yapacaklarını, burada sahilin kum tutması ile birlikte denize girme alanı kazanacaklarını Alipaşa'da kadınlar plajını hizmete açtıklarını ifade etti. 

 

Mevcut terminal binasının olduğu kısımla Orman Müdürlüğünün olduğu  alanın artık Belediyeye tapulu devredildiğini belirten Metin, ilimizde böylelikle belediyeye birçok arazı kazandırdıklarını, Orman müdürlüğünün olduğu yerde oyun parkı ve yeşil alan oluşturacaklarını ifade etti. 

          
Başkan şehrin muhtelif yerlerindeki (Atatürk cad.) binaların cephe yenileme çalışmaları yapacaklarını hemşerilerimizden bu iş için cüzi miktarda ücret  talepleri olacağını ifade etti.  

           
Isırlık’daki çalışmalarının sona yaklaştığını adeta o mesire yerinin botanik bahçe olacağını 180 değişik ağaç dikimi yapacaklarını belirtti. 

          
Belediyeye kazanç sağlaması için elektrik üreteceklerini, ayni zamanda  çay çöpünden mangal kömürü üreterek belediyeye gelir kalemi oluşturacaklarını ifade etti. 


Yeni yapılması düşünülen Terminalin Çiftekavak  bölgesinden ötede bir yerde olacağını bir iki yer için karar aşamasında olduklarını ifade etti. 

           
Yaglıtaş'dakı arazı sahiplerinin mağdur olmaması için arazi bedellerinin artırılması konusunda girişimleri olduğunu, 800 ile 1200 TL.  arasında  kamulaştırıldığını belirtti. 


Kentsel dönüşüm içinde, Bayramdan sonra şehir içindeki hak sahiplerine tebligatların gideceğini nasıpsa kısa zamanda kentsel dönüşümün birinci aşamasına başlanacağını ifade ederek, bizler hiçbir esnaf ve çalışanı mağdur etmeden bu dönüşümü nasıl yapabiliriz diye TOKI ile görüş alışverişinde bulunduklarını, esnaf arkadaşlarımıza çoğu başka yerden dükkan  kiraladıklarını kiralamayanlara eski emniyetin orda geçici iş yerleri yapacaklarını ifade etti. 

        

Başkan Metin soru cevap kısmında beni engellemeseydi soracağım sorular……  


1-Kentsel dönüşümde mevcut esnafların dükkânlarını TOKI metre karesini kaç paradan alacaktı. 


2-TOKI kendi yaptığı dükkânları mal sahiplerine metre karesini kaç paradan verecekti. 


3-TOKI nin Esnaflardan alacağı dükkânlardan satış vergisi verecek mi hak sahipleri. 


4-Çiçekle böcekle uğraşmıyoruz derken bir öndeki belediye başkanına mı atıf da bundunuz o belediye muhalif belediye miydi.  


5-Belediyeden emekli olanların yıpranma paralarını vermiyor musunuz neden belediyeyi mahkemeye veriyorlar.  


6-Birkaç ay önce özel tv de yapmış olduğunuz konuşmadan farklı bir şey söylemediniz, bu şehre MEGA projelere ne zaman başlayacaksınız. 


Bu soruları soramadan toplantıyı terk ettim bu soruların cevaplarını Rizeliler adına bekliyorum. 

Adınız
Yorumunuz
Esnaf - 29 Temmuz 2020  
Sıraladığınız soruları ben esnaf olarak bilmiyorum.Hic bir yetkilide bu konuda bizleri bilgilendirici açıklama yapamıyor .Gizliden gizliye muhatabimizi bilmeden dönüşümü gerçekleştirmeye çalışıyor başkan.Toplantilarda anlatıldığı gibiyse heykeli dikilir fakat metrekaresini 1tl den alıp 12 tl ye satarsalar kaç esnaf dükkanını alabilir.Maddi konulara hiç deginilmeden dönüşüm nasıl yapılacak bekleyip gidecez.

Yandık - 30 Temmuz 2020  
Başkan şehir içindeki evlerimizi alıp dosmadan ev verecek kendisinin evi AP. Olsa idi kabul edermi idi. Bu doğru başkan rahmi bey.

Rize li - 30 Temmuz 2020  
Sayın Turan yine bir nokta atış yaptınız sahil de olan evle dosmadan toki evi aynımı??? Bu ne saçmalık biri deniz in dibinde diğeri dağın başında herkes mümin Müslüman ama buradaki fiyat farkı ne olacak vergi verilirken herkesin ne ise o alınıyorsa sahilde olan evleri dağın başında olan evlere nasıl eşit tutuyorlar bunu bir türlü çözmüş değilim bunun açıklamasını da yapsınlar lütfen yada arkasında dayısı olanlar ile dayısı olmayanların farkımı olacak yine??? Sorduğum soru da yanlış çünkü muhakkak olacaktır... Böyle haksızlıklar hala yapılıyor... Mahallede sokak ayırımı bile yapıyorlar yazık... Allahtan korkuları yokmu SAHİLDE DENİZ KENARINDAKİ EV İLE DAĞIN BAŞINDAKİ EVİN FİYATINI AYNI TUTARSA BİR BELEDİYE ONLARIN ALLAH KORKUSU VE KUL HAKKINI BİLEN BİRİLERİ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜRÜM SAYGILARIMLA

Caycı - 30 Temmuz 2020  
Sayın turan rahmi beyin dediğiniz gibi özellikle yazılarınızı takip ettiğim için soylüyorum bir öğretmen olarak sanırım eleştiriye acık değil. Bir yönetici susturarak birşeylerin eline gectiğini düşünüyorsa yanlış yapmıştır. Yanlız rahmi bey de kibar ve yaklaşımı düzgün bir insan olmasına ragmen bu hataya düşmesi akıl almaz bir olaydır. Sizlerin tepkisi çok güzel ve yerinde olmuştur. Rize seni konuşuyor yazıların sert olmasına ragmen şahsa ait hiç bir hakaret içermemektedir. Sizin bu konuda da ılımlı yaklaşacagınızı umarak başkanımızı da cok sevdiğimizi dile getirmek isterim iyi çalışmalar

Ali BAS - 31 Temmuz 2020  
Bayram Arıf kardesım Başkan yakın hıssederek espirili yaklaşımda bulunabılır senı bılıyorum evamlısın lütfen bunu kaza olarak düşünerek hıssıyatıf olarak olmaması gereken bu olaya takılma zaman her seyın ılacıdır.Lutfen şakın takılma

Ahmet kesımal - 04 Ağustos 2020  
ikiniz dede ilimizin sevilen insanlarısınız takma bayram bey olur böyle şeyler.


Diğer Yazıları

​SAYIN ÇALIŞMA BAKANI VE KADRO BEKLEYEN İŞÇİ ARKADAŞIM
​RİZE'DE GÜNDEM OLAN ANDON ILICA SUYUNUN GELECEĞİ
RİZESPOR BAŞKANI BASINLA BİRARAYA GELDİ.
RTEÜ'nin Yeni Rektörü Prof.Dr. Yusuf YILMAZ
​RİZE'DE NEREYE TUTSAN SIKINTI, SORUNLARA NEŞTER VURACAK KİMSE YOK
​RİZELİYE RAĞMEN BU TASARIYA NASIL İMZA ATARSINIZ
ALGI İLE REKTÖR ATANMAZ...
​RİZELİLER GÖREVLERİNİ HAKKIYLA YERİNE GETİRDİLER
RİZE'DE BİR BAŞIBOŞLUK MU VAR?
​SANMA Kİ BU RİZE'NİN SAHİBİ YOK
RİZE'DE GAZETECİLER GECESİNİN ARDINDAN
SAYIN CUMHURBAŞKANIM
​RİZELİ İL BAŞKANINI BAKANDAN ÖNDE GÖRÜR
CHP İL BAŞKANINDAN İSTİRHAM EDİYORUM..
RİZELİ MEYDANLARDA ŞARKI SÖYLEMEK İSTİYOR
HABERİ OLMAYANLAR DÜNÜN AK PARTİLİ BUGÜNÜN AKP'LİLERİ
SAYIN VALİM KEMAL ÇEBER RİZELİ YANINDA... DEVAMMMMM
ÇAYKUR, ÖZEL SEKTÖR VE ÇAY MÜHTAHSİLLERİ GÜNAHKARSINIZ
Rize İl Koordinasyon Toplantısının Ardından Gözlemlerim
​İKİ YILDA RİZE'YE DAMGA VURDU. BAŞKANIN İKİNCİ YILI
RİZE'DE ÇAY ÜĞRETİCİLERİ İSYANDA
MERAL AKŞENER'İN RİZE GEZİSİ VE AYŞEGÜL BAŞKAN
SAYIN AVCI SIYASİ EGOLARI YERLE BİR ETTİNİZ.
İKİZDEREDEKİ AGIT YAKAN HALAMA SESLENİYORUM
RİZE'DE Kİ YATIRIM İÇİN PARAYI VEREN İKTİDAR ,REKLAMINI YAPAN SİZ
R.TAYYİP ERDOĞAN VAKİF ÜYELERİ VE HÜSEYİN KARAMAN
RİZE İLE TRABZON ARASINDAKİ KÜSLÜĞE DİRENEN ADAM
​ŞU SORUMUN CEVABINI ALMADAN ÖLÜRSEM GÖZÜM ARKAMDA KALIR.
KAPALI KAPILAR ARDINDA MI BU KANUNU ÇIKARACAKSINIZ
RİZE'DE BİR KİŞİ BULAMADINIZ MI?
RİZE BASINI... GÜNAHKARSINIZ
BAŞARIRSA RİZE'DE HEYKELİ DİKİLİR
RİZE- ARTVİN HAVALİMANININ İSİM DEGİŞİMİ
RİZE'DE SİYASET DİBE VURUYOR
RİZE'DE HERŞEY SÜT LİMAN MI?
Rize'nin çiçeği burnundaki müdürleri
PAYİDAR KAL CUMHURİYET
RİZE İŞ MERKEZİ NE ZAMAN BİTECEK
İŞİNİZ ZOR SAYIN AVCI
RİZE'NİN UNUTULMUŞ İSTIKLAL GAZİSİ DEĞERLERİ
CHP TRABZON VEKİLİ KAYA'YA
SEBEP İÇİNİZDEKİ İRLANDALILAR
YENİ YETMELERİ KİM?
​BİLİM KURULU KARARLARINA RİZE'DE NE KADAR UYULUYOR
RİZE'DE ETKİSİZ, YETKİSİZ LİYAKATSIZ İNSANLARIN ...
BAŞKAN METİN'İN KOLTUKDAKİ BİR YILI
ÜRETİCİLER İSYANDA SAYIN MÜDÜR...
İTHAL-KAÇAK ÇAY GERÇEĞİ
RİZE'DE PARK VE BAHÇELER BAKIMLI MI?
SAYIN ALİM BU VEBAL KİMİN?
RİZE BUNU BAŞARAMAZSA KARA GÜNLER YAKINDIR
RİZE'DE HEDEF ADAM. VURUN ABALIYA MİSALİ
TEBRİKLER SAYIN VALİ, TEBRİKLER SAYIN AVCI... BELEDİYE?
Sayın Valim, Sayın Vekillerim , Sayın yetkilier...
ÇAY BARONLARI BU HALDE İKEN .. RİZELİLER GİBİ DEĞİL !
COVİD 19 GELİŞMLERİNİ RİZE'DE SOKAKTAN DUYMAK İSTEMİYORUZ
HAK BELA VERMEZ KUL AZMADIKCA
LİNÇ GİRİŞİMİ RİZELİLERE YAKIŞIR MI ?
RİZE'DE ARTIK TÜNELİN ÖTESİ BERİSİ YOK.
RİZELİNİN SESİ RİZE HALKININ KALEMİYİM
MAKAMDA HAKARET YAKIŞMADI BEYLER
Sadece vekil veya bir kac kisinin dert etmesiyle sorunları çözülmez,
ÇEVRE YOLU ÖLÜM YOLU MU ?
RİZE'DE CHP evet.İYİ PARTİ evet.SAADET evet. YAZICI İletecek.
HAKKINI HELAL ET KASKETLİ HALİL BAKIRCI
Sayın vekilim Avcı’ya
REİSİMİZİN RİZE'DEKİ VAATLERİ ENGELLENMİYOR MU
Kadınlarımız kızlarımız için böyle söylemlerde nasıl bulunursun.
Rize'nin önünü kesmek için yapılan bir yatırım.
BİR EYYYY'de BASKAN SAKAL 'a
AK PARTİNİN RİZE'DEKİ ULAŞTIRMA VİZYONU
ŞAHSİ ÇIKARLARINIZ İÇİN RİZE HEBA EDİLEMEZ
Gözümüzün nuru ÇAYKUR'un paketleme fabrikasin'da neler oluyor.
AK PARTİ RİZE İL TEŞKİLATINA SORUYORUM
CHP RİZE İL BAŞKANINA SORUYORUM
MÜJDELER OLSUN ,ÖLÜM YOLU ÇEVRE YOLU HIZLANACAKTIR.
YETERRR ÇEKİN ELİNİZİ ÇAYKURDAN
U12.BASKET MACI . RİZE 29 FILISTIN 42
RİZE'DE HERKES KONUŞUYOR BİR TEK O SUSUYOR
Rize'de Kentsel Dönüşüm Sessizce Yapılmalı
GÜNAHKARSNIZ
YAŞAYAN TARİH DEĞİRMENCİ.
Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..
CHP... Rize İl Genelinde Başarılı olamadınız
İmdat Sütlüoğlu
Rize Türkiye Şampiyonu mu ? Bir bakalım......