Reklamı Geç
YAZARLAR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
Tahir ORHAN
11 Ağustos 2020 - Salı 19:32

Yıllardır söyleyenlerin dilinde tüy bitti. “İşi ehline veriniz”


“Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir.” (Nisa Suresi 58)


Asıl konumuz bu. Bilinen korona sürecinde, Türkiye’deki aşı arayışlarıyla ilgili TÜBİTAK’ın bir çalışmasından bahsedilince hemen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın özgeçmişine bakmak istemem, yıllardır işin ehline değil de gözü kara bir yakına verilmesindendir. Neyse ki Hasan Mandal, ÖDTÜ Metalürji Mühendisliğinden mezunmuş. Bunun böyle olması, yine de işin ehline verildiği anlamına gelmez. Nitekim bazı iş alanları için tamamen adrese teslim ilanlar verilmesi, toplumun bütün katmanlarında çok büyük infiallere yol açıyor. Yoksa bir büro memuru alımı için İHA pilotu şartı aranır mıydı? Merak edenler için söyleyelim. O ilana, tahmin ettiğiniz gibi bir kişi başvurdu ve 63 KPSS puanıyla işe alındı.


Yine Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın eşini kaymaklı bir işe yerleştirebilmek için attığı taklaları, adrese teslim ilanları, rektörlük dışında çoğu dekanlık olmak üzere 22 koltuğu da kendisinin dolduruyor olmasını insanlara izah etmek oldukça zor olsa gerek. Neyse ki YÖK, gereğini yaptı ve rektörü görevden uzaklaştırdı. Anlayacağınız rektör bey Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu.


131 devlet üniversitesinin kaçının rektörü işini ehlidir acaba? Şimdi KTÜ dâhil birçok üniversiteye yeni rektör atanacak. Bari burada liyakate dikkat edilse…


Trabzon Belediye otobüsleriyle ilgili yaşadığım bir sorunu et yetkili kişi ile tartışırken, “Şoförleriniz bu tür yanlışlar yaptığında, insanlar, kim bilir nerenin imamıydı da onu alıp şoför yaptılar diye söyleniyor” demem üzerine bana verdiği “Bu arkadaşımız da imamdır” cevabı, olayı doğruluyor. Bir şoför imam olamaz mı, yani İmam Hatip’ten mezun birisi olamaz mı? Bal gibi olur. Yeter ki işinin ehli olsun, çeşitli ayak oyunlarıyla işe girmiş, hele bin başkasının hakkını yemiş olmasın.


Bu örneklerden o kadar çok var ki, sanırım iktidarı en çok zorlayan da bu. Hatta önümüzdeki dönem, belki de iktidardan edecek olan etmen, bu adam kayırmacılık. İlk başlarda sesi çıkmayan halkın artık sesi de çıktığına göre, iktidar şapkasını önüne koyup iyice bir düşünmelidir. AK Partinin imtihanı da bu olsa gerek. Ama bu zor ve ağır bir imtihan… Çünkü ucunda insan hakkı var, adaletsizlik var. İşlerin, ehil olmayan kişiler elinde darmadağın olması da cabası…


Bizden hatırlatması… Şimdi bu yazıyı okuyanlar, çevrelerinde dönenleri şöyle bir hatırlayacak ve belki de yüzlerce örnek sıralayacak. İnsanlar, işlerinin şöyle dört dörtlük kişilerce görülmesini istemez miydi? Böyle mi olmalıydı?


Muhabbetle efendim!

Adınız
Yorumunuz
A.A - 12 Ağustos 2020  
İşi ehline vermek; o işin gereği gibi yapılmasını arzu etmektir.Ama sizin niyetiniz işin gereği gibi yapılmasından ziyade istediğim gibi yapılması ise o zaman liyakata ihtiyaç olmadığı gibi liyakatli insan size engel teşgil eder.Bu yönetim erkini elinde bulunduranların bilinçli bir tercihi.Kısa vadede siyasi ikbal için çok iyidir ama bir ülkenin çökmesi için temel taşlarından birinin sökülmesi gibidir.

Şeref - 12 Ağustos 2020  
İşin ehli olan işin hakkını verir ; işin ehli olmayan ise referansının emirini yetine getirir yani al gülüm ver gülüm.

pırlanta - 12 Ağustos 2020  
İNSAN ve İNSANLIK..Dünya insanları birbirine muhtaç yaratılmıştır. İhtiyaçlarını karşılamak için karşılıklı ticaret yapar ve mal ;hizmet üretir. Bakınız;18 yılda hükümet hiç yatırım yapmasa kimse neden-tünel;yol köprü;raylı taşımacılık yapmadın demez. Bugün vatandaşın iş ve aş ihtiyacı 18 yılda katkı sağlayıcı kolaylıklarla güçlense; bin yıl hükümette kalır..İstanbul a dünyanın en büyük yatırımları yapıldı.Ama vatandaş iş ve aşa baktı. Oy verdiği parti iş ve aş ihtiyacını karşılacak mı ? Hayır..Yatırımlar önemlidir.İhtiyaçtır.Ama iş ve aş bin kat önemlidir?Bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarmış gibidir. İş ve aş konusunda vatandaşı ekonomik yönden güçlendirmek.Vatandaş güçlenince;yapılacak çalışmaların bin katı yapılır.Bakınız bugün avrupada 50 milyon vatandaş iş ve aş için çalışıyor..Hükümetimiz iş ve aş için vataşlara otomobil;kredisi değil;iş ve aş için Samsun Çarşamba ve Bafra daki hazine arazılerinden Suriyelilere bahçeli bir oda bir mutfak versin. Tavuk baksın.Kuzu baksın..İş ve aş üretsin...Anadoluda nice iş ve aş yaratacak arazıler vardır..Bakınız; on tavuk bakan aile-taze yumurta yer.Ekmek parasını kazanır. 6 ayda kuzular büyür...Samsun ve benzeri bölgelerde tavuk;kuzu bakacak ailelere imkan sağlamak...

gülcan - 12 Ağustos 2020  
1970 yılından bugüne kadar üniversiteler işe adam alırkenbaşta araştırma görevlileri;hepsi alınacak adamın şartlarına göre hazırlanmıştır. Giresun Üniversitesinde akademik eleman alınacak;diyorki Yüksek Lisans yapıyor olmak. Mezun olanlar olmaz..Şu hale bakınız. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir;fendir..mekanların haline bakınız. İnsanların;insanlığına bakınız. Bu adamlar sahte ilim adamı adı altında bedavadan gelen insanlardır..Adam vekildir.Kızını sınavsız memur yapmak için yapmadığı dümen yok..Türk Gençliği bu işleri yapan üniversitelerin;yakasından tutup;adalete teslim etmeli..


Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA