Reklamı Geç
YAZARLAR
Ramazan Yaklaşırken
Orhan YAZICILAR
02 Mayıs 2019 - Perşembe 15:41

RAMAZAN YAKLAŞIRKEN…  

Değerli Ramazan yolcuları! Hayat yolculuğumuz aylar üzerinden devam ederken her sene Ramazan ayına uğrar yolumuz.  Rabbimizin izniyle bu senede yeni bir Ramazan ayına yaklaşmış bulunmaktayız. Allah ömür verirse sayılı günlerin ardından (Pazartesi günü) mübarek Ramazan ayına tekrar hoş geldin diyeceğiz.  Hoş gelsin  ve  hoş gitsin, inşallah.  


Evet, bir takım insanların sandığı gibi, Ramazan; eğlenti ve gezinti, iftar ve gece programları, sazlar ve sözler, Hacivat ve Karagözler, pamuk helva ve şekerlerin ayı değildir, elbette. Bunlar anlamı çarptırılan Ramazan anlayışının getirdiği şeylerdir.  


Cahili toplumlarda maneviyatı katleden insanlar her şeyi oyun ve eğlenceye, zevk ve sefaya endekslediklerinden Ramazan’ın anlamı da onlarda başka şeyler çağrıştırır. 


Bu ayda nice dinsiz, sahte dindar pozları yapar. Dine saldıran nice gazete Ramazan köşesi açar okurlarına, yine nice azılı İslam düşmanının kanallarında Ramazan programları yapılır. Nerde reformist kafalar varsa buluşturulup tokuşturulduğu aydır, Ramazan.   


Münafıkların bile dindar gözükmeye çalıştıkları aydır, Ramazan. Ramazan’ı ortadan kaldıramayanların Ramazan’ın içeriğini kendilerinin doldurmaya çalıştıkları ayın adıdır, Ramazan. Din adına konuşanların çok çeşitli konulardan konuştukları halde nedense tevhidden ve şirk-ten, tağuttan ve reddinden, laikliğin küfründen ve şeriat düzeninin gerekliliğinden bahsetmedikleri aydır, Ramazan.  


Her sene mukabeleler yapılıp Kuran’ın baştan sona okunduğu ancak manasının hiç anlaşılmadığı aydır, Ramazan. En çok okunduğu halde en çok anlaşılmayan kitabın ilk ayetlerinin indiği aydır, Ramazan.  


Oysa sizlerin de bildiği gibi kardeşlerim!   Ramazan evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş ayıdır. Bizi yoktan var edenin bize sunduğu nimetler ayı olan Ramazan, maddi ve manevi bereketin ayıdır. 


Nefislerimizin disipline edilip eğitildiği bir okuldur, Ramazan. Ramazan, vahyin ayıdır. Hira’ya yürüyen o seçilmiş adımların nübüvvetle Hira’dan indiği aydır, Ramazan. Ramazan, bin geceden hayırlı geceyi saklayan sevab ayıdır.   


Diğer aylarda görülmeyecek bir şekilde orucun kendisiyle bütünleştiği ayın adıdır, Ramazan.  Ramazanda terbiyeden geçerek diğer aylara bu terbiye ile yöneldiği terbiye ayıdır, Ramazan. 


Evet, değerli kardeşlerim! Seçen Rabbimiz bizlere Ramazan-ı Şerifi oruç ayı olarak seçmiştir. Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız (takvaya erişmeniz) için oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (Bakara:2/183-184)  


Rabbimizin bizden önceki ümmetlere farz kıldığı orucun maddi ve manevi faydaları vardır. Beden ve ruhtan meydana gelen insanın içine ve dışına şifadır oruç.  


El-Hakim olan Rabbimizin dininin emir ve nehiyleri biz aciz kulların kendi menfaatlerimizedir. Bizler onlarda ki hikmetleri anlayalım veya anlamayalım bu böyledir. Rabbimiz bizlere nasıl kulluk yapacağımızı emir ve nehiylerle belirlerken aslında kendi menfaatlerimize göre güzel, doğru, şahsiyetli, namuslu, sağlıklı -ve daha söylemekten aciz kalacağım kadar iyi özelliklerle- bir hayatı nasıl yaşayacağımızı bize göstermektedir. O hiç bir şeye ihtiyacı olmayanken, bu emir ve nehiylerle birlikte bir hayatı yaşamaya insanın ihtiyacı vardır.  


Öyleyse kardeşlerim! Namaz, oruç, zekât, hac ve diğer ibadetlerin hepsi biz insanların men-faatine olan ibadetlerdir. Bu noktadan bakışla ibadetler külfet değil, rahmettir. 


Rabbimiz az önce geçen ayette ‘kendisine karşı gelmekten sakınıp takvaya ermek’ için oru-cun farz kılındığını beyan etmektedir.  


Oruçla kişi nefsinin beslediği iki yolu kapatır. Bu iki yoldan birincisi midesi, ikincisiyse şehvet yoludur. Kişi bu yolları kesince nefsinin üzerinde hâkimiyet kurmaya başlar. Bu iki yolla gelebilecek süfli duygular yerine ulvi duygulara bırakır. Mide aç kalıp daralınca ve akıldan şehvet uzaklaşınca, kalp inşirah bulur. 


Oruçla batini zevki yudumlayan kişi, midesinin zahiri açlığını bastırır. Oruç imsak ve iftar ara-sında uzun bir ibadet olduğundan kişi bu geniş zamanda kulluğunu yapmanın hazzına erer. Ve oruca eklenen teraviler, sahurlar, teheccütler ve tilavetlerle Ramazan ibadet ayına dönüşür.  


Müslümanın hayatı sabır ve şükürle geçer. Üçüncü bir yol yoktur. Üçüncü yol olsa olsa isyan yoludur ki bu hüsrandır. Oruç ise içerisinde sabrı ve şükrü barındıran bir ibadet olup, isyan yolunu kapatarak, hüsranın da önüne geçer. 


Oruç öğretmen olur, sabrı öğretir. Açlığı ve açların halini gösterir. Elin bırakın harama, helale bile gidemeyeceği bir disipline koyar insanı oruç. En sevdiği şey önüne gelse eli gitmez, dudakları kuruyup soğuk suya yutkunarak baksa da ondan içmez. Hayatta böyle bir disiplinden geçen insan elini, dilini, gözünü ve diğer organlarını tutmasını öğrenir. 


Efendimiz sallallâhu aleyhi vessellem’in ifadesiyle “Oruç (günahlara karşı) kalkandır.” (Müslim) Kişi nasıl kalkanla kendisini koruyorsa oruçla da kendisini korur. Şeytana ve şeytanilere karşı korunak olur, oruç. Açlıkla şeytanın damarlarda gezmesinin önüne geçilir. 


Ramazan’da kişi kendisine daha bir çeki düzen verir. Aslında her zaman olması gereken halin bir nevi Ramazanda farkına varır insan. Hayatı Ramazan gibi yaşamak gerektiği gerçeği çoğunlukla Ramazanlarda aklına gelir insanın. Şimdi soru şu: “Nasıl yapsak ta bu gerçeği kalplerimize kazısak?”  


Son olarak kardeşler! Ramazan’a şuurla girmek ve şuurla eda etmek gerek. Sözler biter ama mana kalır. Sözleri unutsak da manayı unutmayalım. Ramazan bizim silkiniş ayımızdır. Ramazan Bedr’in zaferinin, Mekke’nin fethinin ayıdır. Tekrar Ramazanlarımız zaferlerin ve fetihlerin ayı olsun. İnşaallah.  


Rabbim Ramazan’ı rızasına uygun olarak eda etmeyi ve hayatımızın her ayını Ramazan gibi yaşayarak geçirmeyi bizlere nasip etsin. 


Selam ve dua ile… 

Adınız
Yorumunuz
Mustafa KAHRAMANOĞLU - 09 Mayıs 2019  
RAMAZAN AYI: Mevlâna nin her zaman olduğu bibi ramazan ayında da misafirleri olurdu. Ranazan ayı- iftar yaklaşmaktadır. Evde 40 kişilik misafir var.. Mevlana nin hanımı diyor ki- efendim iftar yaklaşıyor. İftar yapacak sudan başka birşey yok.. Mevlana diyor ki- Hanım demek ki evimiz oldu tipki peygamber evi gibi... Zekât-vitre ve yardımlaşmanın bol olduğu ay... Büyük sermaye sahipleri-yetimleri-fakırleri-çocukları-yaşlıları unutmasın... Evine 3 kilo et getiren baba-etleri ihtiyaç sahiplerine verir..Bizim olanları dağım der...

Yunus RAMAZANOĞLU - 10 Mayıs 2019  
Ramazan ayı... Ölüm güzelşeydir budur perde arkasından haber.. Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber... Ölüm var.. Zekât-fitre ve yardımlarımız bol olsun.. Verene Allah (c.c) 700 kat versin. Yetimleri-çocukları-yaşlıları-kimsesizleri sevindirelim.. Son nefesimizde de Allah bizi sevindirir... Ölüme üzülmüyoruz kaderde var.. Ama dostlardan ayrılmaya dayanamıyoruz.. Güç ve kuvvet sahibi Yüce Allah (c.c).. Ordumuza-milletimize yardım et...


Diğer Yazıları

İLLER BANKASI VE RAHMİ METİN..
RİZE'DE ASRIMIZIN EN GEÇERLİ MESLEĞİ ... YALAKALIK
İŞTE GELDİĞİMİZ NOKTA:
8 MART ANISINA
İNSAN ÖLDÜRMENİN HAKLI BİR YANI OLAMAZ....!
ÖNEMLİ OLAN İÇ GÜZELLİĞİDİR..!
HİÇ KİMSE HADDİNİ BİLMİYOR...!
KARNELERİ ÇOCUKLAR ALDI AMA; EBEVEYNLERİN KARNELERİ NASIL..
ALLAH’A (cc) İSYAN ve SEZEN AKSU ŞARKISI ÜZERİNE KISA BİR ANALİZ!
Ç.RİZESPOR'UN ÇÖKÜŞÜ DEVAM EDİYOR....!
YENİ BİR YILA GİRERKEN; YILBAŞI KUTLAMALARI, MİLLİ PİYANGO, VESAİRE VESAİRE...!
DÖVİZ DÜŞTÜ; MARKETLERDE ÇİT YOK..!
RİZESPOR KAZANMAYI ÖĞRENDİ..
RİZESPOR LİGE BAŞLAMADI...
ÖLECEĞİN GÜN İÇİN TELAŞLANMA!
BABALAR BİR GÜNE SIĞMAZ" AMA....!
ŞU SOSYAL MEDYAYI ABARTILI KULLANANLARA BİR ÇİFT SÖZÜM VAR...
TÜRK AŞISI VARDA BİZ Mİ YAPTIRMIYORUZ..?
ADALET; HERKES İÇİN OLMALIDIR...!
ŞU AŞI MESELESİNE BEN DE TAKILDIM...
BÜLENT HOCA TERS KÖŞE YAPTI...!
BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN...
KÖTÜ OYUN; KÖTÜ SONUÇ...!
ANNELER HER ZAMAN ÇOK ÖZELDİR...!
Ç. RİZESPOR DENİZLİ'Yİ YENEREK KÜME DÜŞÜRDÜ; KENDİSİ LİGDE KALMAYI GARANTİLEDİ....
BÜLENT HOCA'NIN GENÇLER FOBİSİ...
RİZESPOR ZORU SEVER...!
RİZESPOR KENDİNİ GÜVENLİ BÖLGEYE ATTI...!
BİZ SİNOVAC AŞISI OLDUK..
BAZEN BİR PUAN SERUM GİBİ GELİR....
VATANDAŞ DERTLİ OLURDA; ESNAF OLMAZ MI...?
RİZESPOR HATAYSPOR'U İYİ DEVİRDİ..!
Ç.RİZESPOR ATEŞLE OYNUYOR....
"ÇAY" COVİD 19'A İYİ GELİYOR'MUŞ...!
BALIK TEZGAHLARINI KARA LAHANA TESLİM ALDI...
ERZURUMSPOR; Ç.RİZESPOR'A ADETA KÖK SÖKTÜRDÜ....!
OYUN DA KÖTÜ; SONUÇ TA...!
PAŞA'DAN SON DAKİKA DARBESİ:
FB ZORLA VE HAKEMİN KATKISIYLA 3 PUANI ALDI...!
SOSYAL MEDYANIN DARBELERİ..!
RİZESPOR'DAN OLAĞANÜSTÜ MÜCADELE VE BİR PUAN..
ATMACA KARLI HAVAYI SEVDİ!...
GERÇEK VE GERÇEKÇİ GAZETECİ..
Ç.RİZESPOR'UN HER TARAFI DARMADAĞIN...!
BJK ÇAYIN DEMİNİ FAZLA KAÇIRDI...
RİZESPOR VE HAKEMLER...
GÜLE GÜLE 2020 ACI YIL!...
HAYVAN HAKLARI YASASI ÇIKIYOR MU?
GÖZTEPENİN FİYAKASI RİZE' DE BOZULDU....
BU MİLLETİN HUZURA İHTİYACI VAR!...
KORONA ACIMASIZCA CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR!...
RİZE'DE BİR ÇOK SOPALIK İNSAN VAR..
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ:
RİZE'DE SOKAKTA SİGARA İÇMEME YASAĞINA KISMEN UYULUYOR!....
BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!
İZMİR DEPREMİ SONRASI KAFAYA TAKILANLAR....
REMY ATIYOR; RİZESPOR KAZANIYOR!...
YALAN VE YALANCI DÜNYA...!
MASKEYE İNANMAYANLAR!... TAKMAYANLAR!.....
REMY FENA KAÇIRDI!...
BİR PUANA TAKLA ATTIK!...
RİZESPOR HÂLÂ KENDİNDE DEĞİL!......
GERÇEK DOSTLUKLAR KALDI MI?
KANARYA'YI ATMACA KARŞISINDA HAKEM KARDEŞLER KURTARDI....
TÜM UYARILAR; MAALESEF BOŞA GİDİYOR.....
HUYLAR VE KİŞİLİKLER DEĞİŞTİ...DUYARSIZ TOPLUM OLDUK
KOVİD(19) GİT GİDE ETRAFIMIZI KUŞATIYOR!...
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE!.
KISIR DÖNGÜDEN KURTULMAK
LÜTFEN! KURALLARI CİDDİYE ALALIM...
NEDEN BU İŞİ CİDDİYE ALMIYORUZ Kİ?..
ŞU İSTANBUL SÖZLEŞMESİ; BENİM DE KAFAMA TAKILDI....
BİRBİRİMİZLE TOKALAŞMADAN; SARILMADAN...ÖYLESİNE BİR BAYRAM...!
BAŞKAN METİN 16 AYLIK İCRAATINI MASAYA YATIRDI..
NİÇİN KURBAN KESİYORUZ Kİ?
İMAMLARIMIZ DAHA DONANIMLI OLMALI....
AH ŞU CENAZELER DE Kİ GÖSTERİŞ!..
Ç. RİZESPOR'U ZOR GÜNLER BEKLİYOR!..
DEĞİŞİMLE İMTİHAN OLMAK!...
RİZESPOR NEGATİF; GS ENTÜBE..
PARA, KARAKTER VE İNSANLIK:
Gözümüz Aydın LİGLER BAŞLIYOR
2.5 AY SONRA İLK CUMA HEYECANI!..
HAYATIMIZIN EN BURUK BURUK BAYRAMINI KARŞILIYORUZ!....
ENGELLİLERİMİZ ÇÖZÜM BEKLİYOR!..
ÇAY ÜRETİCİSİNİN MAĞDURİYETİ; GİDERİLİYOR GİBİ.
DOĞALGAZ FATURALARI NEDEN BU KADAR YÜKSEK GELİYOR Kİ?
KORONAVİRÜS DÜNYA'YI CİDDİ ŞEKİLDE TEHDİT ETMEYE DEVAM EDİYOR...
4000 YIL ÖNCE HELAK OLAN ATALARINIZI'MI ÖZLEDİNİZ?
ÇAY ÜRETİCİSİ ZORDA!"
GELDİ ÇATTI RAMAZAN!...
RİZE "EVDE KAL" ÇAĞRISINA UYUYOR MU?
31 ŞEHİR İÇİN ZAMANLAMA HATASI!..
GÖNÜLLÜ KARANTİNAM DEVAM EDİYOR!...
KORONAVİRÜS DÜNYANIN BAŞ KÖŞESİNE OTURDU...
EVDE KALMAYI SÜRDÜRELİM "TÜRKİYE"..
Ç.RİZESPOR ATEŞLE OYNUYOR!
Ç.RİZESPOR BİR PUANA SEVİNDİ!..
İSMAİL KARTAL'DAN TRABZON'A SON KIYAK!...
RİZE'DE VE BÖLGEDE EN ÇOK TIKLANAN HABER SİTESİ. ve HASAN TÜRÜT'ÜN YAZISI
ATMACA BÜYÜK YARA ALDI!...
RİZE ANTEPTEN ELİ BOŞ DÖNÜYOR!...
RİZE’NİN KAÇ VEKİLİ VAR?
KARTAL ATMACAYA GAFİL AVLANDI....
İŞTE MİLLET OLMA BÖYLE BİR ŞEY....
VURDUK AMA LİDERİ DEVİREMEDİK....
Ç. RiZESPOR KEYİF VERİYOR!..
EBEVEYN VE ÖĞRENCİLERİN KARNE GÜNÜ!...
ÇAY'IN DA TADINI KAÇIRDILAR!...
HERKES KURAL HATASI YAPIYOR!..
Ç.RİZESPOR 2019’U VASAT BİTİRDİ!...
Ç.RİZESPOR MALATYA'DA TELAFI ETTİ!....
Ç.RİZESPOR CAN SUYU OLMAYA DEVAM EDİYOR!..
ÜÇ PUANA İNANAN KAZANDI!...
KONYA’NIN ETLİ EKMEĞİ RİZESPOR'A İYİ GELDİ!....
RİZELİ OLARAK NE TADIMIZ KALDI, NE DE TUZUMUZ!...
Öğretmen ve 24 Kasım
Ç. RİZESPOR’DA İNANCIN ZAFERİ!...
MEVLİD KANDİLİNİN ÖNEMİ VE ANLAMI… 
BİZE YİNE HÜSRAN!... RİZESPOR NEREYE ?
YEŞİL-MAVİLİLER TARAFTARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ!...
Ç.RİZESPOR’A PATLAYAN PATLAYANA!...
EV VE İŞ YERLERİMİZE ŞANLI BAYRAĞIMIZI ASALIM…
KARTALLAR İRTİFA KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR!..
CAMİLER VE İMAMLAR HAFTASI…
Ç. RİZESPOR DARMADAĞIN!...
RİZESPOR'DA PUAN KAYBI İKİ KARTALA YAZAR!...
RİZESPOR’U ZOR GÜNLER Mİ BEKLİYOR?..
Okula Yeni Başlayacak Olan Yavrularımıza Önerim!...
ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ ÇALIŞMALARI NE KADAR VERİMLİ OLUYOR?
HER ŞEYE RAĞMEN BİR PUAN GÜZEL!..
RİZESPOR ARTIK AFFETMİYOR!...
ÇAYLAR BİZDEN; ÜÇ PUAN GENÇLERDEN!..
Kurban Kesmenin Önemi ve Fazileti
SAYIN VALİMİZ KEMAL ÇEBER’İ OLDUKÇA BAŞARILI BULUYORUM!...
SİGARA İZMARİTİNİ YERE ATMA!....
ŞİMDİ KARNE ZAMANI, HERKESE İYİ TATİLLER!...
BAYRAM SEVİNÇ GÜNÜDÜR!..
ZENGİN SOFRALARI VE RAMAZAN...
Rizespor Herşeye Rağmen...
Rizespor Bastırdı Beşiktaş golleri attı.
Değerli Tophaneli Hemşehrilerim