Reklamı Geç
YAZARLAR
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
Tahir ORHAN
20 Ağustos 2020 - Perşembe 10:06

Covid-19 salgınıyla ilgili ne kadar uğraşırsak uğraşalım, insanlarımızın boş vermişliğini bir türlü önleyemiyoruz. Yine herkes işinde gücünde… Hâlbuki iş çok ciddi. Virüs, insan ayırmıyor, saldırıyor. Her gün 20’nin üzerinde insanımızı, salgın yüzünden kaybediyoruz. Hastalığa yakalananların sayısı da bir türlü binlerden aşağı düşmüyor. Gün geçmiyor ki birkaç köy, karantinaya alınmasın.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullardaki yeni dönemle ilgili açımlamalarda bulundu. Bakan’ın değindiği en önemli konu, okullarda yüz yüze eğitimle ilgiliydi. Toplumda en önem verilen 3 kural “maske, mesafe, temizlik” ve biraz daha az önemli diğer 11 kurala uyulmadığı için şimdilik zor görünse de, bir umudun da varlığı göz ardı edilemez.


Salgın, bunca tedbire, kısıtlamalara rağmen bir türlü gündemimizden çıkamadı. Zira biz Akdeniz insanları, bu konularda oldukça gevşek davranmaktayız. Bu yüzden diyoruz ki, corona salgınında okula başlayacak çocuklardan belki yardım alabiliriz.


Eğer onları okullara alıp, ta baştan itibaren büyük bir titizlikle kurallara uydurabilir ve disipline edebilirsek, onlardan ailelerini ikna etmede de yararlanabiliriz. Çünkü çocuklar, bu konuda katı davranabilir, ailelerini, kurallara uymaya zorlayabilir.


Efendim öncelikle biraz da esprili bir şekilde biraz başa saralım. Her gün haberlerde görüyoruz; “Karantinadaki aile düğüne gitmiş”, “Sokakta maskesiz dolaşırken Kaymakam’a yakalanan yaşlı adam, özür diledi”, “Bakkala maskesiz giden dedeyi uyaran kasiyere, ne yapayım kızım unuttum işte dedi”, “Bize bir şey olmaz ağabey” vs, vs…


Şüphesiz buna daha onlarca cümle eklenebilir. Bu kadar umursamaz, bu kadar vurdumduymazız. İşte burada, yukarıda değindiğimiz gibi öğrencilerden yardım alma imkanımız vardır. Çünkü onlar, okullarda edindikleri bilinci hem ailelerine hem de sokaktaki insanlara çok daha iyi anlatabilir. Hiçbir şey yapamazlarsa, “Sizin hayatınız değilse bile bizim hayatımız önemlidir; lütfen bizi düşünün” dediklerinde, insanlar buna kayıtsız kalamayacaktır.


Ne dersiniz; denemeye değmez mi?


Muhabbetle efendim!

Adınız
Yorumunuz
rizeli - 21 Ağustos 2020  
Bugünün çocukları yarınların büyükleri...50 yıl sonra bu gesiller olmayacak.yeni nesiller olacak.Dünkü ve bugünki çocukların bilemediği;yarının çocukları bilecek.. Rize nin sanayişeşmesi;gençlerin iş ve aş ihtiyacı için;dikilecek meyvalı ağaçların başında Batının;bütün eserlerini sıfıra indirici eksiği ruh;asl olarak Doğuda;ahiretin tarlası olan dünya fethine memur akılda Batıda...Bu iki kutbu birleştirip bir ark lambası parlayışına vücut vermeden;yaşanmaya değer hayatın sırrı ele geçirilemeyecektir.Büyük sermayenin para koyacak depoları dolu..Halkın ise cebinde para yok..Avrupadaki sermaye üretim yapan tesisleri kurmasa idi bugün 5 milyon çalışan Türk ailesi nerede çalışacaktı?

rizeli - 21 Ağustos 2020  
Bugünün çocuklarıyarınların büyükleri...50 yıl sonra bu gesiller olmayacak.yeni nesiller olacak.Dünkü ve bugünki çocukların bilemediği;yarının çocukları bilecek.. Rize nin sanayişeşmesi;gençlerin iş ve aş ihtiyacı için;dikilecek meyvalı ağaçların başında Batının;bütün eserlerini sıfıra indirici eksiği ruh;asl olarak Doğuda;ahiretin tarlası olan dünya fethine memur akılda Batıda...Bu iki kutbu birleştirip bir ark lambası parlayışına vücut vermeden;yaşanmaya değer hayatın sırrı ele geçirilemeyecektir.Büyük sermayenin para koyacak depoları dolu..Halkın ise cebinde para yok..Avrupadaki sermaye üretim yapan tesisleri kurmasa idi-bugün 5 milyon çalışan Türk ailesi nerede çalışacaktı?


Diğer Yazıları

BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA