Reklamı Geç
YAZARLAR
İNSAN İLE HAYVANIN FARKI!
Mehmet Emin TOPRAK
29 Eylül 2020 - Salı 14:20
Bazen olur ki, hayvanlar öyle işleri yaparlar ki, biz insan olarak o işi yapamayız. Ne kadar akıllı hayvan deriz.

Halbuki o iş akıldan gelmiyor. Aslı sevk-i ilâhî olan ve yanlış olarak kullandığımız içgüdü'den geliyor. Önemli olan, hayvanı o işe güden kim? Bizde anlıyoruz ki, o işi o hayvan düşünerek yapmıyor!

Mesela, arı balı, insanlara bal lazım diye düşünerek yapmaz; inek sütü, düşünüp akıl yürüterek yapmaz; tavuk yumurtayı, insanların yumurtaya ihtiyacı var diye yumurtlamaz! 

Ya nasıl yapar?

O hayvanı ve her şeyi yaratan Cenab-ı Hak, biz kullarının rızkına kefil olduğu için, hiç ummadığımız yerlerden bizleri beslemektedir! 

Nitekim ayet-i kerime de Cenab-ı Hak bizleri, umulmadık yerlerden beslediğini bildirmektedir!

Yani bu mükemmel işleri yapmak, o akılsız hayvanların işi değildir!

Yapsak yapsak biz yaparız, çünkü akıllı olan biziz! O gıdaları ve o rızıkları biz yapmadığımıza hatta yapamadığımıza göre kim yapabilir ki? 

Bu noktada o gıdaların nereden geldiğini veya gönderildiğini iyi düşünmemiz gerekiyor!

O Halde Aziz Dostlar!

Hayvanların bizlere yaptıkları bu kadar hizmetlere karşılık, biz insanların bu geçici ve misafir olarak bulunduğumuz şu dünyada asıl işimiz ne olmalıdır!

Buzdolabımızı açınca hemen hemen bütün gıdalar, hayvanlar vasıtasıyla bizlere gönderiliyor. Bu kadar nazlı bir şekilde beslendiğimiz şu muvakkat dünyaya niçin gönderildik acaba?

İşte bu noktada kutsal kitabımız da Cenab-ı Hak: "Biz, insanları ancak Bana ibadet etsinler diye yarattım" buyurmaktadır! Bu ayette geçen ibadet kavramı, dünya işlerimizi de kapsamaktadır. Çünkü, dünya işlerimizi dinimize göre doğru olarak yapar ve Allah'ın bizim için yarattığı bu kainatı bu gözle seyredersek, dünya hayatımızın da tümü ibadet sınıfına girebilir. Böylece niyetimize göre, bütün hayatımız ibadet olabilir!

Nitekim Bediüzzaman Hazretleri, insanın dünya safahatını anlatırken şöyle diyor: "İnsan bir yolcudur, sabavetten (çocukluktan) gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam eder" 

Demekki insan, şu dünyada başıboş değildir. Acip ve garip kabiliyetlerle donatılarak şu dünyaya gönderilmiş bir yolcudur! O halde biz insanlar, yolculuğumuza bakmalı ve yolcu olduğumuzu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız.

Bu yolculuğun dünya durağındaki işimizi de yine Bediüzzaman Hazretleri çok açık bir şekilde özetlemektedir: "İnsan bu dünyaya ilim ve dua vasıtasıyla tekemmül etmek için gelmiştir." 

Bu sözde geçen "dua" kelimesinin içine, yaptığımız, düşündüğümüz her şey girmektedir. Tabii ki niyetimiz o
olmalıdır.

Bir gün bize "haydi dışarı" diyecek olan bu dünya hayatının hakkını vererek geçirmeyi Cenab-ı Hak hepimize nasip etsin.

Saygılarımla...
Adınız
Yorumunuz
pir - 01 Ekim 2020  
İNSAN ve İNSANLIK...Hz.Osman döneminde Ebuzer Hazretleri Hz.Osman a diyor k; neden zenginlerden alıp ;fakirlere vermiyorsun? Hz. Osman diyorki; Allah Resulunden görmediğimi yapamam. Zor yok.Cebir yok- Teşvik olur. Kolaylaştırıcı çalışmalar olur... Ebuzer zenginlerin karşısına dikilip;neden 500 liralık elbise giyiyorsun. 300 liralık giysen de 200 lirasını fakirlere versen daha güzel olmaz mı? Zenginler Ebuzer bizi rahatsız ediyor dediler. Onu Suriye ye sürdüler.. İnsan ve insanlığı biz gözlerimiz son nefesimizde Allah a döndürülünce göreceğiz.. Sayın Şevki YILMAZ kadar okuduğumuzu anlamaya çalışalım Sahabileri ve ilkleri tanıyalım.Mutlaka sahabileri okuyalım. İnsanmıdır? Sahtekar mıdır ? Tanımamızda ışık olurlar.. Sahabiler konusunda 82 milyon insan okumalı..Okuyunca rahmet gelir.Yüce Allah(c.c; bizi korur.. Bütün dünya çocukları cennettedir.Çünkü onlar kötülükleri bilmezler. Şevki YILMAZ gibien az her kentte 3-;5 tane ilim adamı olmalıdır? Gençler Sahabiler konusun yazdığı kitapları Necip Fazil den okumaya çalışınız...İmkan bulursanız bütün kitaplarını okuyunuz.

Pazarlı - 03 Ekim 2020  
insan bir duadır Üflenmiş ruhadır Bedi olan erermiş Feri olan gülermiş Sattığımız altında Servetimiz katında Allah allah deyu deyu Mürteciler ne edeyu...


Diğer Yazıları

DHMİ RİZE’DE, THY NEDEN YOK!
BU İŞTE BİR BİT YENİĞİ VAR!
SEZEN AKSU FİKİR HÜRRİYETİ HAKKINI MI KULLANDI?
RİZE'YE GÖLET HABERİ SEVİNDİRDİ…
KURBANI ANLAMAYA ÇALIŞMAK!
KALBİMİZDE KAÇ TANE KAPAK OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
ALLAH İNANCI, HEM KOLAY HEM DE ZORDUR!
HORTUM OLUŞMAZ, YARATILIR!
KADIN-ERKEK EŞİT Mİ?
DOĞA’NIN GÜCÜ VAR MI?
KÂBUS VEYA ÇİLE Mİ? YOKSA RAHMET Mİ?
YERKÜREYE Mİ? YOKSA SAHİBİNE Mİ SAYGI?
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT EDELİM!
YAĞMUR DUASININ ANLAMI NE?
KORONA VE ÖLÜM KORKUSU(!)
ÖĞRETMENLİKTEN ANLADIĞIM!
AHİR ZAMAN ve KIYAMET…
ŞEYTANIN İKİ TUZAĞI, İFRAT VE TEFRİT…
TEVEKKÜL NEDİR? NE DEĞİLDİR?
KORONAYA KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALI!
AŞKALE - RİZE HAYIRLI OLSUN!
RİZE – MARDİN SEVGİ YOLU MÜJDESİ!
REKLAM MI? MÜSTEHCENLİK Mİ?
YANLIŞI YAPAN DA, DÜZELTEN DE, DEVLETİMİZ!
RAMAZAN İLE KORONA’YI TOKALAŞTIRMAK
CORONA’NIN HATIRLATTIĞI NİMETLER!
KORONAVİRÜS’ÜN ANLATMAK İSTEDİKLERİ!!!
GÜNCELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
BİRİ SÜNNET İSE DİĞERİ FARZDIR
ARTIK SAMSUN-SARP MÜJDESİNİ BEKLİYORUZ…
RİZE HAVALİMANINDA APRON MUTLAKA BÜYÜTÜLMELİ!!!
“OLUŞMAK” MI “YARATMAK” MI?