Reklamı Geç
YAZARLAR
KARABAĞ’A KADAR…
Tahir ORHAN
06 Ekim 2020 - Salı 13:49

Karabağ işgal edildikten hemen sonra o topraklara gitmiş, cephe hattını karış karış dolaşmış ve hatta bir Azeri Türkü askerden tüfeğini alıp Ermenilere doğrultmuş birisi olarak yazacaklarımız var.


Biliyorsunuz son zamanlarda Ermeniler rahat durmuyor, Azeri askerlerine ve sivillere saldırılar düzenliyorlar. Biz de diyoruz ki, “Ey Ermeni iyi ki o silahı sıktın. Eğer onu sıkmasaydın, sonunu nasıl getirecekti Azerbaycan”


Şimdi Karabağ’ı kurtarmanın zamanıdır.


1993 yılında, Azerbaycan-Ermenistan savaşını izlemek üzere bu ülkeye gitmiştik. O seyahatte, yaptığımız haberler, çektiğimiz görüntüler çok değerliymiş ve hiçbir yerde yokmuş. O yıllarda özel televizyonlar da bu kadar yaygın değil. Dolayısıyla bizim yaptığımız haberler, bütün dünya televizyonlarına satıldı. Bu yüzden beni Eurovizyon çok sıkıştırıyordu. Azerbaycan’dan telefon bağlatmak o kadar zordu ki, 6 saatte telefon bağladıklarında bizden erken bağlandı diye hürmet istiyorlardı. (Hürmet, rüşvetin bu ülkedeki adıydı)


Sonra Türkiye devreye girdi ve Azerbaycan’da hızlı bir teknoloji atağı başladı. Gece yarısı telefon bağlatıp kuşlukta konuşabildiğimize şükrederken, Türk firmaları oradaki alt yapı çalışmalarını tamamlıyordu. Şimdi Azerbaycan bir tık ötemizde. Bütün bunlar yapılırken bir yandan da askeri alanda eğitimler devam ediyordu. Bu ülkede kanun nizam da yoktu. Onları da ülkemizden giden uzmanlar hazırladı. Şimdi Azerbaycan tam bir dünya devleti oldu. Yüzde 20’si işgal altında olan topraklarını, Karabağ’ı nasıl kurtaracaklarını hesap ederken, Ermeni, horozu erken öttürdü. Sivillere ateş açtı, bazı askerleri şehit etti. Böyle olunca da erken öten horozun kafasının kesilmesi mukadder oldu.


Dünya ne kadar konuşursa konuşsun, şimdilik Ermenilere yüz vermediği halde Rusya el altından ne kadar destek verirse versin, Fransa ne kadar havlarsa havlasın, Avrupa Birliği ne derse desin, Azerbaycan asla geri adım atmamalı, Karabağ’ın tamamını işgalden kurtarmadan geri dönmemelidir. İlham Aliyev’i bu konuda kararlı görüyoruz. İnşallah bir gizli el devreye girmez de yarı yoldan geri dönülmez. Türkiye, fiilen hiçbir şey yapmasa da, varlığı Azerbaycan’a güç katmaktadır. Keşke sahada olsaydı demekten de kendimizi alamıyoruz.


Ah şimdi, bir zamanlar Ergenekon’dan hapse tıktığımız ve orada şehit olan Kaşif Kozinoğlu, Levent Göktaş, Engin Alan olacaktı ki, sen gümbürtüyü seyret.


Geçenlerde Saygı Öztürk yazdı. “Engin Alan gibi, Kaşif Kozinoğlu gibi Levent Göktaş'ın kahramanlığı dillere destandır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Efsane Yarbay olarak tanınan Korkut Eken'den dinlemiştim: Levent Göktaş'ı dağda 500 PKK'lının arasına at, onların arasından yara bile almadan sağ-salim kurtulur.”


Bu ekipten bazılarıyla orada karşılaşmıştık. Ermeni işgali altındaki Fuzuli, Zengilan, Kelbecer, Ağdam, Cebrail gibi şehirlerin bazı köylerini birkaç günde işgalden temizlemişlerdi. Vur kaç hareketi yaptıklarını söylüyorlardı. Yani bir dalıp birkaç yeri kurtarıyor, sonra bir süre gözden kayboluyorlardı. Sonra bir haber alıp yeniden operasyon yapıyorlardı.


Bu arada işi resmi yoldan yürüten merhum Hüseyin Cevizoğlu Paşa’yı da unutmamalı… Azerbaycan askerlerini onlar eğitti çünkü.


Unutmuş olabilirsiniz ama şu koridor meselesi var bir de. Rahmetli Özal, savaşın en cafcaflı zamanında, “Azerbaycan’la Türkiye’nin arasını kesmek için hain ellerin oyunu olan Nahcivan’la Türkiye arasındaki Ermeni toprağından 25 kilometrelik bir koridor açalım, gerekirse Ermenilere başka yerden toprak verelim” diyordu. Amacı, Türkiye’den kalkıp ta Orta Asya steplerine kadar tamamen Türk topraklarından geçmeyi sağlamaktı. Ne yazık ki bunu o zaman gerçekleştiremedik. Şimdiki hedef bu olmalı… O zaman toprak verilmesi düşünülürken, şimdi buna da gerek yok. Vuruşa vuruşa alınabilir. Buna Aliyev de yeşil ışık yaktı galiba. Daha doğrusu Azerbaycan Türkü dostlarımız dillendiriyor bunu. Devlet Bahçeli’nin, “Nahçivan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan’a katılmalıdır” mealindeki tezi de yabana atılmamalı. Ondan sonrası ise Büyük Türk Birliği’dir.


Umarız, 25 yıldan fazladır işgal altında yaşayan kardeşlerimiz artık rahat bir nefes alır.


Muhabbetle efendim!

 

 

 

Adınız
Yorumunuz
pırlanta - 09 Ekim 2020  
Ermeniler ile bölgemizde bin yıldır birlikte yaşıyoruz. Ermeni çocuklar;dünya çocukları ile cennettedir. 11.Abdülhamit döneminde Ermeni suikastçısı caminin yakınında bomba patlatır. Zamanın Şairi Tevik Fikren-şiirlerinde iyi patlattında vuramadın..Tevik Fikretin şiirlerini okuyanlar bilir..Birinci Dünya savaşıda İstanbul da Ermenilere Fransız asker elbisesi yiydirilerek isyan ettirilir.Ermenileri ;teröre ;isyana ve savaşlara itenlerin başında Fransa vardır.Fransa bugün Ermenistanı ve Yunanistani kullanarak PKK terörüne ve diğer terör örgütlerine destek veriyor.Ama içerdeki destekçilerini ;yazarları;çizerleri tanımalıyız.


Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA