Reklamı Geç
YAZARLAR
ZOR DOSTUM ZOR
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
21 Ekim 2020 - Çarşamba 14:27

Kin, nefret, düşmanlık insanı insanlığından eder, adalet, feraset, sağduyu, hoşgörü duygularını yok eder ve kişileri, grupları taassuba, bağnazlığa, yobazlığa, barbarlığa, ilkelliğe götürür.


Bireyi bu duygulara iten, paranoyak kişilik haline getirenler ise, bağlılarını kendi etrafında tutmak, diğerlerini yok ederek daha güçlü olmak, hükmetmek güdüsüyle, bilinçli olarak, karşı gruba, karşı görüşe kin, nefret, düşmanlık eken cemaatler, gruplar, siyasi oluşumlardır.


Sonuç; öfkeli, tahammülsüz, huzursuz, umutsuz, düşünemeyen, sorgulayamayan ve adalet duygusunu kaybetmiş yığınlardır. 


Şartlar ne olursa olsun ilkeli, erdemli davranıp, adaleti elden bırakmayanların ise kin ve nefret dolu, adaletsiz yığınlar karşısındaki imtihanları çok zordur.


İnançlarından, ideallerinden taviz vermeden, hakkı, doğruyu savunarak yaşamaya çalışanların karşısına her dönem gücü ve güçlüyü savunan, çıkarcı ve çoğu zaman sloganlarla yönlendirilebilen bir güruh çıkar ve böyle yığınlar karşısında erdemli, ahlaklı kalabilmek, doğruyu söyleyebilmek, birlikte yaşamak zorunda olmak ise ayrı bir imtihandır. 


Şunu unutmamalıyız ki; güç ellerinde iken haktan, adaletten ayrılanlar, eleştirilmeye tahammül edemeyenler, tarafgir davrananlar, istişareden uzak yaşayanlar, istişareyi sadece kendisine kayıtsız, şartsız bağlılarıyla yapanlar, yapılan ve yapılması muhtemel kötülüklerin normalleşmesine, yayılmasına ve zulme destek vermiş olurlar.

Adınız
Yorumunuz
pırlanta - 22 Ekim 2020  
Zorluk..Zorluk olacak. Çile olmayınca ibda; meydana getirme cehdi olmaz;şevk olmaz...Hiçbirşey olmaz..Bütün heyecan;şevk;neşe-nişat diye anlattığımız şey fikirden gelmektedir..Bakınız; Almanya da doğan;Fransa da gelişen komünizm ; Sovyet Rusya da ihtilal oldu..Lenin döneminde;bir toplantıda konuşurken; bağırıyorlar geçimde sıkıntı çekiyoruz. Bağıranlar o zaman ki Bakanlardan.. Bakınız Lenin ne diyor : " Hanımınızda çalışsın.O zaman hanımı çalışan Bakanlar görürüz..Türkiye açız diyor.Asgarı ücretle olur mu? Ama çalışalım diyen muhalefette bir kişi yok. Ne acı..Çalışmadan hazineden yardım alan partiler..

cangül - 23 Ekim 2020  
Luter;ın yaşadığı dönem Batı nın en zor dönemi..Aklın her türlü arayacılık melekesi küfürle suçlandırılır "..Kürenin döndüğü;yıldızların deveanı ;Kopernik; buluşları hep incil e aykırı Kabul edidiği kitaplık çaptaki dönem..Böyle bir dönemde ;Luter;ın diyor ki; Allah çocuk sahibi olmaz. Allah hulül etmez.İnsanlık muhayyel bir günahın ebedi cezasına mahkum edilemez.Kilise aforoz edemez.Kilise otoritesi saçmadır. Luter; bu gerçeklerle İslama yaklaşıyor.Ama içeri giremiyor. Allah diyor ki;Ben insanı eşya ve hadiseleri teshir etmesi için kendime halife yarattım.. Bugüne gelince;Batı dünyası;önce terör örgütlerine 35 yıl destek vererek Anadoluda nice insanları öldürdü.Öldürmeye devam ediyor..Petrol ve doğalgaz diyerek bölgemiz silah depo ve tünelleri ile doldu. Fransa;Almanya ve İngiltere..Rusya; Ermenistan ı yeni bir savaşın içine itti. Ama Türkiye ye diyorki;şu;bu;o..Amerika diyor ki;Suriye deki teröre karşı Türk Ordusunun mücadelesi karşısında yanıldık.. Rusya yanılmalarını Türkiye de arızor..Rusya ile ticaret yapıyoruz.Batı dünyası ile yapıyoruz. Amerika ile yapıyoruz..Neden bölge insanı terör ve savaşların içinde olduruluyor..Kafa yormamız gereken konular..Zor;ama kolayı da yok..

gülyusuf - 23 Ekim 2020  
Çok zor..Yavuz...Çaldıranın önünde ilk yeniçeri fesadı başlıyor.Çadırına ok atıyorlar...Atılan oklara aldırmadan atını biniyor ve askerin üstüne doğru yürüyor..Okuyanlar bilirler..Suriye seferinde pusuya düşürülür. 9 kişi Yavuz u çembere alır. Yavuz bakar ki çemberdeyim. Dokuz kişi ile boğuşur yara almadan kurtarır. Koca Yavuz; atına derki;sen ve ben büyük kaza atlattık.Yoksa ikimizde gidiyorduk. Hayvanlar aleminde atın insanlar gibi ağladığırüya gördüğü ilim tarafından tesbit edilmiştir.. Bizim tarihimiz zorlukların tarıhıdır. Çanakkale de askeri mevziler- Yunanistan dan kalkan uçaklara -uçan balonlar bağlayarak;havadan;yüksekten mevzilerin fotoğrafları çekilerek;uçaklarla bombalamalar yapılmıştı.Bugün İHA ve SİHALAR da çalışan başta yazılım mühendislerimiz ve bütün çalışanlarımız ne güzel insanlardır. Terörde mücadelede İHA ların büyük katkısı vardır.Vatanı ve milleti için gayret edenlere selam olsun...


Diğer Yazıları

23 NİSAN
14 MART SERZENİŞİ
GİDİYOR
BANA SENİ GEREK SENİ…
DEĞERSİZLEŞ(TİRİL)ME SOYKIRIMI…
SİL AT GİTSİN HAYATINDAN
ATALARINLA ÖVÜNMEYİ BIRAK…
MÜSLÜMAN’IN DEVRİMCİ, ÖZGÜRLÜKÇÜ RUHU ve BİR MAYIS’IN ÇAV BELLA RUHU…
DİNİ BÖLENLER
MUHTAÇ EYLEME
HER YENİ NESİL İLE MİLLET YENİDEN DOĞAR…
27 MAYIS 1960…
BAYRAM GELMİŞ…
VATAN TOPRAKTIR, TOPRAK VATANDIR…
YAPMAYIN, ETMEYİN…
YEDİNCİ CUMA…
TEDBİR BİZLERDEN, TAKDİR ALLAH’TANDIR…
ATATÜRK’ÜN MİLLETİNE AÇIK DAVETİYESİ…
BEŞİNCİ CUMA…Allah'ım bu ibretlik dönemi hak ettik, biliyoruz.
AYNI GEMİDE OLMAK…BUDUR
YARDIM; KİME VE NASIL?
BURNUMUZ SÜRTÜLMESİN…
KORONA, UMRE, STOK…
YAZILMASIN İSMİMİZ KARA TAHTAYA…
UNUTMA YİĞİDİM…
MEHMET GÜRGÜR HOCAM’A
Yüzde 99’u Müslüman olan ülke nüfusunun yüzde 67’sinin Kuran okumayı bilmediği
DERLER Kİ; RÜYA GÖRMÜŞSÜN…
ASGARİ ÜCRET VEYA TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ…
İT İLE ALAMETE, KURT İLE KIYAMETE…
GELSİNLER
ÖĞRETMENLER GÜNÜ
KİBİRLİSİN ve YANLIŞ YOLDASIN…
CUMHURİYET BAYRAMI
NEFERLERE…
NERDEN BİLECEKSİNİZ?..
BİLMEM AĞLASAM MI? AĞLAMASAM MI?
BU NASIL İŞTİR?..
SAHTEKÂRLARIN DÜNYASI... Arısız balı, Boyalı çayı,
BEKA MESELESİ veya VATAN SENSİN KARDEŞİM…
DİYARBAKIR’DAN YÜKSELEN ÇIĞLIK…
İstemez miydim !
Yalan da Olsa...