Reklamı Geç
YAZARLAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
Tahir ORHAN
22 Kasım 2020 - Pazar 17:53

Bülent Arınç, nev-i şahsına münhasır bir insandır. Her daim gündemde olmasını bilen ender insanlardan hem de…


Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevi bırakmasında Cumhurbaşkanına, “30-40 milletvekili partiden ayrılacak” dediğine dair bir ifade kullanması etkili oldu dendi ama o bunu reddediyor. Ancak Selahattin Demirtaş’ın yazdığı “Devran” adlı kitabı okuduğunu, insanların da mutlaka okuması gerektiğini söylediğini inkâr etmiyor. Osman Kavala’nın da hâlâ neden tutuklu kaldığına akıl erdiremediğini de… Kullandığı ironik bir cümle de şu:


“Osman Kavala 2017’den beri üç buçuk yıldır tutuklu. Ben iddianameyi okudum. Hala tutuklu kalmasına hayret ediyorum. Tahliye edilmesi lazım.”


Geçen hafta bunlar olurken, yaygın medyada, Bülent Arınç’ın bu sözleri kendi başına etmeyeceği, bundan mutlaka Cumhurbaşkanının haberi olduğu yazıldı. Oysa Bülent Arınç, bu tür çıkışları yapmayı seven birisi. Hatırlayın, geçmişte Başbakan Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen uzun bir konuşmayı yalanlamış, 12 saat geçmeden bu kez Recep Tayyip Erdoğan, Arınç’ı yalanlamıştı. Boşluğa düşen Bülent Arınç da Kasım 2013’te TRT’ye verdiği bir mülakatta “Benim bir özgül ağırlığım var ve bu özgül ağırlığım başkalarından farklıdır” demişti. Bu yüzden, yukarıdaki ifadeleri kullanabilecek bir insandır ve bunlardan Cumhurbaşkanının hiçbir haberi olmayabilir. Olabilir de… Siyasette bir gün bile çok uzun bir zamandır. Bu yüzden temkini de elden bırakmayalım.


Bülent Arınç’ı biraz daha hatırlayalım.


1 Mart 2003'te AK Parti henüz iktidarının başındayken, ABD ordusunun Irak işgali sırasında Türk topraklarını kullanmasına izin veren Meclis tezkeresi reddedildi. Erdoğan'ın tezkerenin onaylanması talebine rağmen Bülent Arınç ve Abdullah Gül gibi isimler kendilerine yakın vekillerden bu tezkereye "hayır" denmesini istedi. Sonunda tezkere 4 oy farkla reddedildi.


2012’de tutuklu milletvekillerinin, milletvekilliğini arazide çalışıp kazanmadığını, bu yüzden meclise gelip yemin ettirilmeleri gerektiğini savundu.


 Aynı Arınç, 29 Mayıs 2013’te başlayan Gezi Parkı olaylarında Başbakan vekili olarak “Burada AVM istemiyoruz' diyenlere biber gazı sıkmak yerine ikna edici çalışmalar yapılmasını faydalı görüyorum." diyecekti. Bu yüzden Erdoğan ile tartışıp istifa etmeye kalkışmış, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül araya girerek olayı yatıştırmıştı.


Çözüm sürecinde BDP milletvekilleriyle Öcalan'ın yaptığı görüşmenin tutanakları Milliyet gazetesinde yayınlandığında, Arınç bunu "gazetecilik başarısı" olarak değerlendirdi. Başbakan Erdoğan ise açıkça, "Bülent Bey böyle bir şey söylediyse yanlış yapmıştır" dedi.


Devam edelim efendim!


Haziran 2014’te Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, askeri bölgede bir Türk bayrağı PKK taraftarlarınca indirildi. Askerin buna neden engel olmadığı tartışması üzerine Arınç şunu söyledi: "Devlet Bahçeli 'vurmak haktır, helâldir' diyor. Helâlliğine karışmam ama hukuk bu değildir. Türkiye’de idam cezası kalkmıştır, bayrak indirmenin cezası da alnının çatından vurmak değildir." Arınç’ın bu sözleri yine Erdoğan tarafından şu sözlerle reddedilmişti: “Çocuk olması bizi ilgilendirmez. Bir çocuk bizim kutsalımız olan bayrağı alma mahareti gösteriyorsa karşılığı mutlaka olacaktır. Bedeli neyse, onu oraya gönderenler de bunu ödeyecektir.”


2003'ten 2015'e değin ağırlığını az ya da çok ortaya koyan Bülent Arınç'ın bunlar dışında da Erdoğan ile farklı düşündüğü noktalar oldu. AK Parti tarihinde hiç kimse, Erdoğan'ın bazı tercihlerinde farklı düşünmek ve bunu ifade edebilmek konusunda Arınç kadar önde ve etkili olamadı.


"Ben de sadece bakan değilim. Meclis başkanlığı yapmışım; demokrasi yolunda gençliğimi, ailemi, siyasi hayatımı feda etmişim; ben çok şeyi temsil ediyorum. Benim yıpranmamam, hiçe sayılmamam lazım." diyen bir adamla karşı karşıyayız.


Arınç, Konya merkezli Kanal 42’de yayına katılarak; “Ekonomide sıkıntılar mutlaka var. Hatta sayın bakanımız ‘Yok canım ekonomide sıkıntı yok, bu psikolojik’ dediği zaman hem kendisine itiraz ettim hem de kamuoyuna… Ne psikolojik… Hepimiz elimizde tutuyormuş gibi görüyoruz bu ekonomik sıkıntıyı. Önemli olan sıkıntının varlığını inkâr etmek değil, kabul ederek bunu gidermek için yapılacak çalışmalardır. ‘Sıkıntı küçük müdür, büyük müdür’ derseniz, elbette büyüktür ama krize dönüşmemiştir, sözünden bir gün sonra Berat Albayrak istifa etmişti.


Dolayısıyla söyledikleri her zaman gündem olmuş, hiçbir zaman sıradan olmamış bir şahsiyettir Bülent Arınç. Bu yüzden Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili sözleri için Erdoğan’dan izin almamış olması muhtemeldir. Zaten alacak olsa, özgül ağırlığını kaybetmiş olmaz mı?

Muhabbetle efendim!

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA