Reklamı Geç
YAZARLAR
KORONA VE ÖLÜM KORKUSU(!)
Mehmet Emin TOPRAK
06 Aralık 2020 - Pazar 00:50
Faziletli insanlar ölümden korkmuşlar, fakat ölüm korkunç olduğundan değil; dünyada daha çok kalıp daha çok ibadet, daha çok hayır ve hasenat yapmak için ölmek istememişler. Böyle bir ölüm korkusu herkeste olmalı.

Korona sebebiyle ölüm hadisesi, önceden olmadığı kadar gündemimize girdi, güzel de oldu... Çünkü her şeyi unutabiliriz, fakat ölümü hiç mi hiç unutmamalıyız. Hemen önümüzde, yolumuzun üstünde...

Sanki Koronadan önce ölüm yoktu veya Koronadan sonra ölüm yok olacak gibi bir zanna kapılabiliyoruz! Halbuki biz istesek te istemesek te geçeceğimiz en önemli köprüdür ölüm!

Bediüzzaman Hazretlerinin dediği gibi:”Gözümüzü kapamakla bizi burda durdurmazlar, sevkiyat var.”
Devekuşu gibi davranıp başımızı kuma sokmamalıyız.

Koronadan ölenler, diğer sebeplerle ölenlerin belki onda biri, belki de yirmi de biridir. Onda birden korkuyoruz, onda dokuzdan korkmuyoruz! İşte gafletin en tehlikelisi!

O halde, neden Korona bizi daha çok korkutuyor? Neden evlerimize hapsolmuşuz?

Çünkü Koronanın farklı bir özelliği var! Yani son derece bulaşıcı ve sinsi bir hastalık türü!

Biraz daha açarsak, ölümden korktuğumuz için Koronadan korkmayalım; canımızı korumak bizim kulluk görevlerimizin en önemlilerinden biri olduğu ve bu konuda hassasiyet göstermemekten korkalım.

Devletimizin sonsuz gücü yok ki, gücü sınırlıdır! Hastanelerimizin sayıları ve kapasiteleri bellidir! 

Biz gerekli tedbirleri almaz isek, hem vatandaşlarımızın hakkına girmiş, hem de en önemlisi, bize bu canı karşılıksız veren Yaradanımıza karşı hesap vermekte zorlanır hale geliriz.

Ölümün vakti saati bellidir, ne ileri gider, ne de geri kalır.

Bizleri asıl korkutan şey, ölüme hazır olmamaktır! Hazır olsak ölümü merdane karşılarız!

Demek ki, Koronanın hayır yönlerinden bir tanesi de, ölümü gündemimize sokmuş olmasıdır! Halbuki, Koronadan önce de sonra da ölüm, bütün tazeliği ile önümüzde durmaktaydı!

Her yönü ile rehberimiz olan Peygamber Efendimiz(ASM):”İnsanların en akıllısı, ölümü en çok hatırlayıp, onun için en fazla hazırlıklı olandır.” Buyurmaktadır.

Ayrıca ölümün kesin gerçeğini bizlere hatırlattığı için, Koronaya teşekkür borcumuz vardır!

Nitekim Epiktotes’in dediği gibi:”Ölüm daima gözünün önünde olsun, o zaman asla âdî endişelere düşmezsin ve hiç bir şeyi fazla hırsla arzu etmezsin.”

Özetlersek, Koronadan ve ölümden korkmayacağız, görevimiz olan tedbirleri almamaktan ve ölüme hazır olmamaktan korkacağız!

Cenab-ı Hak bizleri kaldıramayacağımız imtihanlara tabi tutmasın! 

Zaten Allah kaldıramayacağımız yükü bize yüklemez, şayet biz o yükü kaldıramıyorsak, dikkatimizi mâlâyânî şeylere sarfetmeyip, dünyaya geliş gayemize yoğunlaştırmalıyız!

Bu şekilde yaparsak sorun olmaz inşallah.

Saygılarımla...
Adınız
Yorumunuz
a.a - 06 Aralık 2020  
Yorum kabul ediyor musunuz?

yusufcan - 07 Aralık 2020  
İnsanın yaratılış gayesi eşya ve hadiselerin teshir edilmesi..Dünya olay ve hadiseleri var..Bölgemizi ilgilendiren olay ve hadiseler var.Bunları teshir edip;çözüm üreteceğiz. Birde eşyanın teshiri var.Atom bombalarının tewshiri;eşyayı teshir konusuna giriyor.Demek ki;eşyayı teshir için Batının aklı ile müşterek çalışacağımız konular var.Batının ruhi konuların teshirinde Doğu dünyası ile müşterek çalışması gereken konular var. Ruhi konuların kökünde insanlık vardır.İnsan sevgisi vardır. Yunanistan İzmir depremindeTürkiye ye yardıma hazırız. İşte insanlık değeri..Ama müşterek sorunların çözümünde de insanlık çok önemlidir. İki komşu ülke Türkiye ve Yunanistan..Sorunlarımızı insanlığımız olan sevgi-adalet ;hukuk ve müşterek paylaşım çözer... Bu konularda bireyler ve kurumlar Batı dünyası ile müşterek çalışacak..Bölge insanlarının terör;suikast ve savaşlarla kaosa sürüklenmesi insanı değildir..

İmam Şadi - 09 Aralık 2020  
Adil olun. Paylaşın. Fani olan siz hiçbir şeye malik olamazsınız. İbadeti putlaştırmayın. Sizi din adına korkutanları ciddiye almayın; yeryüzünde kimse Yaradan ın halifesi veya sözcüsü olmamıştır. Samiler (Yahudiler veya Araplar dışında hiçbir millette Yaradandan haber getirme iddiasında bulunanlar çıkmamıştır. Siz hiç akıl etmez misiniz?

Bülent - 09 Aralık 2020  
Ben öyle bir insan görmedim. Belki çevrem faziletli insanlardan yoksun. Buda benim hatam olsa gerek çevremde faziletli insanlar bulamadım. Ancak bildiğim bir şey ölmekten ibadet yapmaktan geri kalırız diye değilde dünya nimetlerinden daha çok eksk kalırız diye korkanları görüyorum. Ölüm korkulacak bir şey değil sadece varlığını bil. Sonrasının olduğunu hesap gününün şaşmaz terazide karşına çıkacağını bilmek yeterli. Orda verilecek en önemli hesapta kul ve toplum hakkı. Dünya işlerini yaparken ölümden değil; başkalarını kandırmaktan değil; kendi vicdanını kandırmaya çalışmaktan korkmalı. Çünkü gerçek inançlı insan kendi vicdanını kandıramaz.


Diğer Yazıları

DHMİ RİZE’DE, THY NEDEN YOK!
BU İŞTE BİR BİT YENİĞİ VAR!
SEZEN AKSU FİKİR HÜRRİYETİ HAKKINI MI KULLANDI?
RİZE'YE GÖLET HABERİ SEVİNDİRDİ…
KURBANI ANLAMAYA ÇALIŞMAK!
KALBİMİZDE KAÇ TANE KAPAK OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
ALLAH İNANCI, HEM KOLAY HEM DE ZORDUR!
HORTUM OLUŞMAZ, YARATILIR!
KADIN-ERKEK EŞİT Mİ?
DOĞA’NIN GÜCÜ VAR MI?
KÂBUS VEYA ÇİLE Mİ? YOKSA RAHMET Mİ?
YERKÜREYE Mİ? YOKSA SAHİBİNE Mİ SAYGI?
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT EDELİM!
YAĞMUR DUASININ ANLAMI NE?
ÖĞRETMENLİKTEN ANLADIĞIM!
AHİR ZAMAN ve KIYAMET…
ŞEYTANIN İKİ TUZAĞI, İFRAT VE TEFRİT…
İNSAN İLE HAYVANIN FARKI!
TEVEKKÜL NEDİR? NE DEĞİLDİR?
KORONAYA KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALI!
AŞKALE - RİZE HAYIRLI OLSUN!
RİZE – MARDİN SEVGİ YOLU MÜJDESİ!
REKLAM MI? MÜSTEHCENLİK Mİ?
YANLIŞI YAPAN DA, DÜZELTEN DE, DEVLETİMİZ!
RAMAZAN İLE KORONA’YI TOKALAŞTIRMAK
CORONA’NIN HATIRLATTIĞI NİMETLER!
KORONAVİRÜS’ÜN ANLATMAK İSTEDİKLERİ!!!
GÜNCELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
BİRİ SÜNNET İSE DİĞERİ FARZDIR
ARTIK SAMSUN-SARP MÜJDESİNİ BEKLİYORUZ…
RİZE HAVALİMANINDA APRON MUTLAKA BÜYÜTÜLMELİ!!!
“OLUŞMAK” MI “YARATMAK” MI?