Reklamı Geç
YAZARLAR
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
Tahir ORHAN
07 Aralık 2020 - Pazartesi 10:10

2020 felaketler yılı oldu ya; bilenlerimiz de çoğaldı. Eskiden “Bir bilen” vardı. Süleyman Demirel’e “Bir bilen” derlerdi. Aslında her toplumda böyle bilenlerin olması doğrudur ve gereklidir ama gerçekten “Bir bilen” olmalıdır bu. Süleyman Demirel “Bir bilen” miydi ona biz karar veremeyiz. Şimdiki bilenlerimiz daha farklı.


Gün geçmiyor ki televizyonlarda, internet sitelerinde, gazetelerde, sosyal medyada; “Depremi bilen adam”, “İzmir depremini bildi”, “Daha önceki depremleri hem de bütün yönleriyle bilen …, İstanbul için korkunç senaryoyu açıkladı!” gibi cümleler duyuyoruz, duyuyorsunuz. Eminiz ki bunlardan benim kadar sizler de rahatsızsınız. Keşke dedikleri kadar kolay olsa, uyarılarına dikkat edilse ama ne gezer. 19 buçuk yıl önceki Körfez depreminden bu yana bu bilenler iş başında. Eskiden falcılar vardı; mahalle aralarına kadar gider meraklılarına fal bakarlardı. “Üç vakte kadar kısmetin çıkacak” derlerdi de evde kalmış kız kuruları bundan memnun olur avuç dolusu para sayarlardı falcılara. Şimdiki deprem uzmanları da öyle... Üç vakte kadar deprem olacak diyorlar; aradan 19 yıl kadar zaman geçiyor. Burada gerçek bilim insanlarını kastetmiyorum. Gerçi konuşanlar da anlı şanlı profesörler ama söyledikleri kafa karıştırıyor, akıl bulandırıyor.


Aslında olan da insanlara oluyor. Özellikle deprem bölgelerinde yaşayanlar, her an bir korku içinde… Oysa bilimsel açıklamaları yapıp, alınması gereken tedbirlerin biran önce alınmasını sağlayabilseler, saldıkları korkudan çok daha yararlı olurlardı. Çünkü korkarak depremlerden, felaketler kimse kurtulamaz. Fakat tedbir alarak can kaybı en aza indirilebilir.


Bir de bazı meraklılarımız birilerini öldürmeye çok hevesli. Gün geçmiyor ki sosyal medyada birilerini öldürmüyoruz. Bir örnek; yıllardır Cüneyt Arkın’ı kim bilir kaç kere öldürmüşüzdür sosyal medyada. Oysa adam dimdik ayakta ve film çevirmeye devam ediyor. Yine Münir Özkul, Nejat Uygur gibi eski ünlüler, ölmeden önce kim bilir kaç kez ölmüşlerdir. Sadece adam öldürmek mi? Yıllarca komada yatan hastalardan da iyi haberler vermeyi çok sever bizim meraklılarımız. Geçen gün Kenan Işık’ı iyileştirip hastaneden çıkacak duruma getirmişlerdi de eşi Beril Hanım, sağlık durumunda bir değişiklik olmadığını açıklamıştı.


Demem o ki, hiçbir şeyi olduğu gibi kabul edemiyoruz. Tamam gazeteciler dalgalanma arar. Yeter ki bir yerde bir olay olsun; onlar hemen orada biter ve olayı büyüttükçe büyütürler. 35 yıldır içlerindeyim; o kadar çok mücadele ettik ki anlatamam. Yanı başımızda cereyan eden bir olayı o kadar çok saptırırlardı ki, ağzımız açık kalırdı. Hatta bir keresinde futbolcu transferinde bir arkadaşımla konuşurken şöyle demiştim: Anlaşma sağlandı dediğin futbolcuyla ilgili yönetim, “haberimiz yok” diyor. Verdiği cevap neydi biliyor musunuz? “Kulüpten, Romanya’da futbolcu arıyorlar diye bir duyum alıyorum. Hemen Romanya’nın en ünlü isimlerinden bir kaçını yazıyor ve “bunlardan birisini mutlaka alacaklar” diyorum. Sonrası fos…


Biz buna, basın dilinde asparagas (şişirme haber) diyoruz. Yani masa başında üretilen haber tam da bu…


 “Haber kutsal, yorum hürdür”. Habere dokunamazsınız. Neyse o ama yorum yapıyorsanız bunu da köşenizde yaparsınız; okuyan okur, inanan inanır.


Zaten basına güven yerlerde sürünüyor. Ama böyleleri için ne gam…


Muhabbetle efendim!

Adınız
Yorumunuz
İsmet Kösoğlu - 07 Aralık 2020  
Tahir bey kardeşim çok şahidim;Ovit dağını bilmeden Ovit haberi yazan bir çok yeni model basın arkadaşları tanıdım

Dursun KEPCEOĞLU - 07 Aralık 2020  
Eyvallah Üstat

Pırlanta - 08 Aralık 2020  
Eşya ve hadiseleri teshir edilmesi için görevli olan insanlardır..Önce bölgemizdeki olayları teshir edeceğiz.Sorada çözümü için katkı sağlayıcı önerilerde bulunacağız. Suriye eksenli terör;suikast ve savaşlar...Libya eksenli Doğu Akdeniz sorunları...Yunan eksenli Ege Denizi sorunları..Amerikan eksenli bölge sorunlarının başında bölgenin petrol ve doğalgaz kaynaklarının işletilmesi.. Suriye bölgesinde Amerika nin teröre destek vermesi..KKTC eksenleri sorunlar var.. Katkı sağlayıcı öneriler çok değerlidir.Bu sorunlarımızı bırakıp akşam olur kafası boş yatar;sabah olur kafası boş kalkar..Boş insanların;başta muhalefet konuşmalarından kafamız şişiyor..Zaman boşa harcanıyor...Yeni Anayasa olacakmış..." Sorunlarımızı boş kafalı insanlarla ve mektep kaçakları ile nazıl çözeriz?

cangül - 08 Aralık 2020  
Akşam olur kafası boş yatar;sabah olur kafası boş kalkakar..Kafası dolu insanları tanımak...


Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA