Reklamı Geç
YAZARLAR
İYİ BİR YÖNETİCİ NASIL OLMALIDIR ?
Mehmet UZUN
08 Aralık 2020 - Salı 20:18

Yönetici Nedir? 

Yönetici nedir diye sorduğumuz zaman; bir topluluğu yöneten, idare eden, doğru takım arkadaşları kuran, sorunları çözebilen, hedefleri, planları, stratejileri olan ve geleceği görebilen kişiler aklımıza gelir.

Yöneticiler, kurulu bir sistemi dengede tutarlar. Her gün gözetim yapar ve denetimde bulunurlar. Yöneticilerin çalışanlarıyla iletişimleri iyi olmalıdır ve çalışanlarının fikirlerini ciddiye almalıdırlar. Herkes görüşünü ve fikrini rahatça söyleyebilsin ki güven ve saygı ortamı oluşabilsin. Yöneticiler aynı zamanda iyi bir lider de olmalılardır. İyi bir lider de takım arkadaşlarını etkiler ve vizyon katar. Kendisini takip ettirir. Takım arkadaşlarının başarılarını ödüllendirir, yanlışlarına çözüm üretir.

Yöneticinin Amacı Nedir?

Yöneticilerin asıl amacı; gözlem yaparak, ileri görüşlülükleri sayesinde, olası tüm krizlere karşı tedbir almaktır. Hedefler koyar ve başarılı olmak için doğru adımlar atmayı bilir. Takım arkadaşlarına doğru pozisyonlar vererek onları başarıya ulaştırır.

İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalıdır?

İyi bir yönetici kendini daima geliştirmeli, değişimleri yakından takip etmelidir. Sorumluluk almalı ve eleştiriye açık olmalıdır.

İyi bir yönetici alçak gönüllü olmalı, sorumlu olduğu topluluğa örnek olmalı, yaptığı çalışmaları ve izlediği yollardan bahsederek takım arkadaşlarına da bir ışık olmalıdır.

İyi bir yönetici takım arkadaşlarının sorunlarını dinler ve sorunlarına çözüm arar. Takım arkadaşlarını motive eder ve destek olurlar.

Yönetici “üst”, sorumlu olduğu kişiler ise “ast” olarak adlandırılır. Yönetici astlarıyla iyi ilişkiler kurmalı, vasıfları konusunda bilgi vermeli ve görüşlerini almalıdır.

İyi bir yönetici ast – üst ilişkisinden öte bir arkadaşlık kurmalıdır,  takım arkadaşlarının sevinçli ve üzüntülü anlarında yanlarında olmalıdır.

İyi bir yönetici her zaman biz dilini kullanmayı seçmelidir.


İyi Bir Yönetici de Olması Gereken Özellikler:


Karar alırlar ve aldıkları kararların sorumluluğunu üstlenirler

Şeffaf olmalı

Güvenilir olmalı

Hedefleri ve planları olmalı

Empati yapmalı

Takdir etmeli


İyi Bir Yöneticinin Görevleri Nelerdir?


Motive eder

Değerlendirme yapar

Üretir ve geliştirir

Sağlam ilişkiler kurar

İletimleri güçlü olur

Çözüm üretirler


Kötü Bir Yönetici Nasıl Olur?

Kötü bir yönetici; tembeldir, çalışmaz, emirler yağdırır. Egosu, kibri ve bencilliği her zaman ilk sırada olur ve herkesi altta görür.


“Ben oldum” diye düşünürler ve bununla övünürler. Değişimi, yeniliği ve kendini geliştirmeyi kabul etmezler. Kendilerinin çok iyi olduğunu düşünürler.


Kimsenin görüşlerini önemsemez ve sadece kendi bildiklerini doğru varsayarlar. Takım arkadaşlarını desteklemez, en küçük bir sorunda onları suçlarlar. Çözüm aramaz ve üretmezler. Herkesi terslerler ve gergin bir iş ortamı yaratırlar. Saygı ve sevgi olmadığı için takımdaki kimsenin çalışmaya hevesi olmaz.


Bütün başarıları kendine mal eder, bütün başarısızlıklar için takım arkadaşlarını suçlarlar.


Kötü bir yönetici adam kayırır. Bu kişiler eş, dost, akraba olabilir ve onlara torpil yapabilirler. Kimseyi eşit tutmaz ve yalakalık yapanları terfi ettirirler.


Kötü bir yönetici, çalışanına herkesin içinde hakaret edebilir ve küçük düşürebilir.


Eleştiriye asla tahammülleri yoktur.

 

Evet okuyan herkes bunlar bilinmeyen şeyler mi diyebilir ki doğru hepsi seminerlerde anlatıldı, kitaplarda yazıldı. özellikle TKY'nin  (TOPLAM KALİYTE YÖNETİMİ) bir dönem ülkemizde özel sektören yanında Kamuda da  hayata geçirilmesi çalışmaları esnasında  herkesi için bir farkındalık oluşturuldu. 
 

Ancak geldiğimiz noktada Yönetiiciden çok LİDERLERE ihtiyaç duyulan günümüzde çevremize bir bakalım lütfen. Özel ve Kamu Yönetiminde bir çeki düzene ihtiyacımız  var mı?  Ne dersiniz ? Taktir siz okurlarımızın

 

Adınız
Yorumunuz
İlyas Ülkü TUĞCU - 09 Aralık 2020  
Tebrikler.


Diğer Yazıları

Kadir gecesi
‘Anneler Günü’ denilince neden ütü – fırın – mobilya vb akla gelir?
Berat Kandili Gecesinin Mahiyeti ve önemi
CİM BOM'A DENİZLİ'DE ERKEN UYARI