RİZE VE BÖLGEDE 650 KİŞİ ÖLDÜ. ACİLEN MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILSIN

Rize 15.07.2020 - 20:33, Güncelleme: 02.12.2022 - 09:38
 

RİZE VE BÖLGEDE 650 KİŞİ ÖLDÜ. ACİLEN MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILSIN

Doğu Karadeniz’de 650 kişi öldü, acilen Meclis Araştırması açılsın   Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Av. Remzi Kazmaz, 1929 yılından bu yana Doğu Karadeniz’de yaşanan sel, taşkın ve heyelanlarda 650 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, acilen Meclis Araştırması açılması gerektiğini söyledi. Rize ve diğer Doğu Karadeniz şehirlerinde önlem alınmazsa ölümlerin devam edeceği uyarısında bulunan Av. Remzi Kazmaz, bölgede yaşanan afetlerin nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında şu bilgileri verdi: “Doğu Karadeniz bölgesinde 1929-2012 yılları arasında, çok sayıda heyelan, taşkın  ve sel yaşandı, büyük maddi hasarlar meydana geldi. 49 sel, heyelan ve taşkında 650 kişi hayatını kaybetti. Bu bölgede ölü sayılarının yüksek olduğu ortadadır. GÜNCEL VERİLERE DAYALI DOĞAL AFET BİLGİ SİSTEMİ YOK! Doğu Karadeniz Bölgesi, sel felaketleri açısından, her zaman hassas bölge konumundadır. Buna rağmen güncel verilere dayalı doğal afet bilgi sistemi yoktur! Doğu Karadeniz Bölümü (Rize ve Trabzon ve Giresun ili )’nde hatta tüm Karadeniz bölgesinde doğal afet bilgi sistemi altyapısının oluşturulması, doğal afet risklerinin önceden belirlenmesini sağlayarak, herhangi bir yerde afet yaşanması durumunda sağlıklı planlama yapılabileceği için can kayıplarının önlenmesi ya da azaltılması mümkün olabilecektir. Bunun yanında yerleşim yerleri doğal afet risk haritası dikkate alınarak planlanacağından mal kayıpları da en aza inecektir. KARADENİZ'DE İNSAN YAPIMI FELAKETLER: HES’LER Yaşanan sel felaketlerinin önemli bir nedeni de derelere kurulan HES’lerdir. Dere yataklarına ve onları besleyen havzalara HES kurarak doğaya müdahalenin kesinlikle durdurulması lazım. Derelerin Kardeşliği Platformu olarak açtığımız davalarla çok sayıda HES’in yapımını durdurduk, insanların hayatını kurtardık. Ama hala HES’lerin yapımı tam gaz devam ediyor. ÇAY VE FINDIK İÇİN ORMANIN KESİLMESİ SEL VE HEYELAN RİSKİNİ ARTIRIYOR Yöre halkının en önemli geçim kaynağının çay ve fındık tarımı olması, bu bitkinin kontrolsüz biçimde açılan orman alanlarına doğru yaygınlaştırılması da bu bölgedeki doğal afet nedenlerinden biridir. KONTROLSÜZ KARAYOLLARI NEHİRE DÖNÜŞÜYOR Topoğrafik özellikler dikkate alınmadan yapılan kara yolları, yoğun yağışlarda dere yatağı işlevi görerek suların alçak noktalara toplanmasını kolaylaştırmaktadır. Topoğrafyanın kendine özgü suyu boşaltma yolları vardır. Yağmur yağar ve su toplama çizgilerinden denize ulaşır. Doğal olmayan biçimde kara yollarıyla bunların önünü keserseniz, o zaman su denize ulaşmak yerine kara yolunu doğal nehir haline getirecek ve suyu bölgedeki en alçak noktada toplayacak. Oralarda da göllenmeye neden olacaktır. Buraların tespit edilip suyun denizle buluşmasını sağlayacak önlemlerin alınması, kentte su altında kalacak çukur bölgelerde gerekli düzenlemelerin yapılması şarttır.”

Doğu Karadeniz’de 650 kişi öldü, acilen Meclis Araştırması açılsın
 

Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Av. Remzi Kazmaz, 1929 yılından bu yana Doğu Karadeniz’de yaşanan sel, taşkın ve heyelanlarda 650 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, acilen Meclis Araştırması açılması gerektiğini söyledi.


Rize ve diğer Doğu Karadeniz şehirlerinde önlem alınmazsa ölümlerin devam edeceği uyarısında bulunan Av. Remzi Kazmaz, bölgede yaşanan afetlerin nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında şu bilgileri verdi:


“Doğu Karadeniz bölgesinde 1929-2012 yılları arasında, çok sayıda heyelan, taşkın  ve sel yaşandı, büyük maddi hasarlar meydana geldi. 49 sel, heyelan ve taşkında 650 kişi hayatını kaybetti. Bu bölgede ölü sayılarının yüksek olduğu ortadadır.


GÜNCEL VERİLERE DAYALI DOĞAL AFET BİLGİ SİSTEMİ YOK!


Doğu Karadeniz Bölgesi, sel felaketleri açısından, her zaman hassas bölge konumundadır. Buna rağmen güncel verilere dayalı doğal afet bilgi sistemi yoktur!


Doğu Karadeniz Bölümü (Rize ve Trabzon ve Giresun ili )’nde hatta tüm Karadeniz bölgesinde doğal afet bilgi sistemi altyapısının oluşturulması, doğal afet risklerinin önceden belirlenmesini sağlayarak, herhangi bir yerde afet yaşanması durumunda sağlıklı planlama yapılabileceği için can kayıplarının önlenmesi ya da azaltılması mümkün olabilecektir. Bunun yanında yerleşim yerleri doğal afet risk haritası dikkate alınarak planlanacağından mal kayıpları da en aza inecektir.


KARADENİZ'DE İNSAN YAPIMI FELAKETLER: HES’LER


Yaşanan sel felaketlerinin önemli bir nedeni de derelere kurulan HES’lerdir. Dere yataklarına ve onları besleyen havzalara HES kurarak doğaya müdahalenin kesinlikle durdurulması lazım. Derelerin Kardeşliği Platformu olarak açtığımız davalarla çok sayıda HES’in yapımını durdurduk, insanların hayatını kurtardık. Ama hala HES’lerin yapımı tam gaz devam ediyor.


ÇAY VE FINDIK İÇİN ORMANIN KESİLMESİ SEL VE HEYELAN RİSKİNİ ARTIRIYOR


Yöre halkının en önemli geçim kaynağının çay ve fındık tarımı olması, bu bitkinin kontrolsüz biçimde açılan orman alanlarına doğru yaygınlaştırılması da bu bölgedeki doğal afet nedenlerinden biridir.


KONTROLSÜZ KARAYOLLARI NEHİRE DÖNÜŞÜYOR


Topoğrafik özellikler dikkate alınmadan yapılan kara yolları, yoğun yağışlarda dere yatağı işlevi görerek suların alçak noktalara toplanmasını kolaylaştırmaktadır. Topoğrafyanın kendine özgü suyu boşaltma yolları vardır. Yağmur yağar ve su toplama çizgilerinden denize ulaşır. Doğal olmayan biçimde kara yollarıyla bunların önünü keserseniz, o zaman su denize ulaşmak yerine kara yolunu doğal nehir haline getirecek ve suyu bölgedeki en alçak noktada toplayacak. Oralarda da göllenmeye neden olacaktır. Buraların tespit edilip suyun denizle buluşmasını sağlayacak önlemlerin alınması, kentte su altında kalacak çukur bölgelerde gerekli düzenlemelerin yapılması şarttır.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.