RİZE'DEN SESLENDİ FAİZLİ KYK KREDİ BORÇLARINIZI ÖDEMEYİN

13.07.2022 - 19:17, Güncelleme: 02.12.2022 - 09:39
 

RİZE'DEN SESLENDİ FAİZLİ KYK KREDİ BORÇLARINIZI ÖDEMEYİN

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) geri ödemeli öğrenci kredisi alan arkadaşlarımız 300'lük geri ödeme faizi altında ezilmektedir. Sarayın çocukları AKP'li Belediyelerin hibeleriyle yurtdışında eğitime gönderilirken, bu ülkenin gençleri üvey evlat muamelesi görmektedir. Ülkece yaşadığımız ekonomik krizin altında ezilen en önemli kesimlerden biri olan gençler bu bayrama da AKP hükümeti yüzünden umutsuz ve borçlu girdi. Ekonomik krizin altında eğitim hayatlarını sürdürmeye çalışan gençlerimiz, devletin sosyal ve kültürel imkanlarının yetersizliği yanında bir de okumak için devletten almış oldukları kredi borçlarıyla boğuşmakta ve evlerine haciz gelmektedir.Gençlerimizin büyük bir kısmı ülkemizi terk etmekte, geri kalan kısmı ise AKP iktidarı yüzünden doğup büyüdükleri toprakları yani Türkiye'yi terk etme hayaliyle bu adaletsiz sistemin içinde yaşamaya çalışmaktadır. İktidar yanlısı şirketlere milyonlarca lira değerinde vergi afları, saray ve şürekasının etrafında kurulan vakıf ve derneklere aktarılan paralar ile dönemin AKP'li belediyeleri üzerinden  yurtdışında eğitim görmesi için bir kişiye hibe edilen milyonluk burslar bir yana dururken, milyonlarca gencimiz 300'lük öğrenim kredisi faiziyle yaşadığı çıkmazın çaresini aramaktadır. Açıkça ekonomik krizi yaşadığımız bu dönemde, hükümetin öncelikli olarak gençlerin refahını düşünmesi gerektiğini söyledik. Lakin AKP hükümetinin yaşattığı ekonomik krizin bütün faturasını ve yükünü gençlerin üzerine bıraktığını görmekteyiz. İktidarın bu politikalarından yılan ve emeğinin karşılığını alamayacağını düşünen ve AKP iktidarına güvenmeyen  gençler ilk hedef olarak yurtdışında çalışmayı kendilerine hedef olarak görmektedir. Tüm yaptığımız uyarılara rağmen yandaşlarını düşünen AKP iktidarı söz konusu gençler olunca bu konuda sessiz kalmaya devam etmiştir. Buradan ülkemizde gelecek kaygısı ve umutsuzluk içinde olan tüm genç arkadaşlarımıza Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu konu ile ilgili düşüncelerini hatırlatmak istiyorum. "Gençlere sesleniyorum: Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda."   Buradan genç arkadaşlarımıza sözümüzdür. Bir yıl içinde kurulacak olan Millet İttifakı iktidarında; gençlerin özgürce yaşayabileceği, umutsuzluğa kapılmadan hayallerine ulaşabileceği, liyakatin ön planda olduğu, torpilin ve adam kayırmacılığın olmadığı ve emek verenin emeğinin karşılığını aldığı bir düzeni inşa edeceğiz.   Muharrem Diler CHP Rize Gençlik Kolları Başkanı 

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) geri ödemeli öğrenci kredisi alan arkadaşlarımız 300'lük geri ödeme faizi altında ezilmektedir. Sarayın çocukları AKP'li Belediyelerin hibeleriyle yurtdışında eğitime gönderilirken, bu ülkenin gençleri üvey evlat muamelesi görmektedir.


Ülkece yaşadığımız ekonomik krizin altında ezilen en önemli kesimlerden biri olan gençler bu bayrama da AKP hükümeti yüzünden umutsuz ve borçlu girdi. Ekonomik krizin altında eğitim hayatlarını sürdürmeye çalışan gençlerimiz, devletin sosyal ve kültürel imkanlarının yetersizliği yanında bir de okumak için devletten almış oldukları kredi borçlarıyla boğuşmakta ve evlerine haciz gelmektedir.Gençlerimizin büyük bir kısmı ülkemizi terk etmekte, geri kalan kısmı ise AKP iktidarı yüzünden doğup büyüdükleri toprakları yani Türkiye'yi terk etme hayaliyle bu adaletsiz sistemin içinde yaşamaya çalışmaktadır.


İktidar yanlısı şirketlere milyonlarca lira değerinde vergi afları, saray ve şürekasının etrafında kurulan vakıf ve derneklere aktarılan paralar ile dönemin AKP'li belediyeleri üzerinden  yurtdışında eğitim görmesi için bir kişiye hibe edilen milyonluk burslar bir yana dururken, milyonlarca gencimiz 300'lük öğrenim kredisi faiziyle yaşadığı çıkmazın çaresini aramaktadır.


Açıkça ekonomik krizi yaşadığımız bu dönemde, hükümetin öncelikli olarak gençlerin refahını düşünmesi gerektiğini söyledik. Lakin AKP hükümetinin yaşattığı ekonomik krizin bütün faturasını ve yükünü gençlerin üzerine bıraktığını görmekteyiz. İktidarın bu politikalarından yılan ve emeğinin karşılığını alamayacağını düşünen ve AKP iktidarına güvenmeyen  gençler ilk hedef olarak yurtdışında çalışmayı kendilerine hedef olarak görmektedir. Tüm yaptığımız uyarılara rağmen yandaşlarını düşünen AKP iktidarı söz konusu gençler olunca bu konuda sessiz kalmaya devam etmiştir.


Buradan ülkemizde gelecek kaygısı ve umutsuzluk içinde olan tüm genç arkadaşlarımıza Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu konu ile ilgili düşüncelerini hatırlatmak istiyorum.


"Gençlere sesleniyorum: Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda."

 

Buradan genç arkadaşlarımıza sözümüzdür. Bir yıl içinde kurulacak olan Millet İttifakı iktidarında; gençlerin özgürce yaşayabileceği, umutsuzluğa kapılmadan hayallerine ulaşabileceği, liyakatin ön planda olduğu, torpilin ve adam kayırmacılığın olmadığı ve emek verenin emeğinin karşılığını aldığı bir düzeni inşa edeceğiz.

 

Muharrem Diler
CHP Rize Gençlik Kolları Başkanı 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.