ŞUBE MÜDÜRÜ VE İLÇE MÜDÜRLERİ İSYANDA BU İŞTE BİR TERSLİK VAR

Eğitim 19.01.2023 - 10:53, Güncelleme: 19.01.2023 - 10:53
 

ŞUBE MÜDÜRÜ VE İLÇE MÜDÜRLERİ İSYANDA BU İŞTE BİR TERSLİK VAR

EĞİTİMCİLERDEN KOKARTLI PROTESTO
EĞİTİMCİLERDEN KOKARTLI PROTESTO Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 Şubat 2023 tarihli ücret gelir tablosuna göre milli eğitim şube müdürü ve ilçe milli eğitim müdürlerinin aldığı maaş 19 bin 412 TL olarak açıklanırken başöğretmen olan okul müdürlerinin 19 bin 388 TL olması tartışma yarattı.       EĞİTİMCİLERDEN KOKARTLI PROTESTO Tüm hesapların 1/4 derece bekar, çocuksuz, sendikasız ve BES’siz hesaplandığı MEB ücret gelir tablosu eleştiri topladı. Tabloya göre genel müdür 49 bin 928 TL, daire başkanı 33 bin 925 TL, il milli eğitim müdürleri 29 bin 419 TL, ilçe milli eğitim müdürleri 19 bin 412 TL, şube müdürleri 19 bin 412 TL, başöğretmen olan okul müdürleri 19 bin 388 TL, uzman öğretmen olan okul müdürlerinin ise 16 bin 934 TL aldığı saptandı. İl milli eğitim müdür yardımcılarının da dahil olduğu MEM şube müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürlerinin 19 bin 412 TL maaşa karşı çıkan eğitimciler maaş düzenlenmesinin tekrar yapılmasını sosyal medya üzerinden talep etti. “EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET” Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, konuyla ilgili olarak, “Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun öğretmenler arasında ücret farklılıklarını getireceğini, eğitimin bütün kademelerinde huzursuzluğa yol açacağını belirtmiştik. Tablo ortada aynı okulda aynı derslere giren, eşit saat çalışan öğretmenler arasında bir ücret adaletsizliğini ortaya çıkardı. Yine bu tabloda da gördüğümüz gibi başöğretmen olan bir müdür ile uzman olan bir şube müdürünün ücretleri eşitlenmiş oldu.  Eğitim emekçilerinin kariyer basamaklarına ayrılmış olması net olarak gördüğümüz ücret adaletsizliğine yol açmıştır. Biz bütün eğitim emekçilerinin yoksulluk sınırının üstünde bir ücretle eşit işe eşit ücret anlayışına bağlı kalınarak maaşların ödenmesini istiyoruz. Bu nedenle 19 Ocak Perşembe günü okullarda kokart takma eylemi yapacağız. İktidar oluşturduğu ücret adaletsizliğine son vermeli kazanımlar korunarak bütün eğitim emekçilerine yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret ödemelidir” ifadelerini kullandı. Arda KIR
EĞİTİMCİLERDEN KOKARTLI PROTESTO

EĞİTİMCİLERDEN KOKARTLI PROTESTO

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 Şubat 2023 tarihli ücret gelir tablosuna göre milli eğitim şube müdürü ve ilçe milli eğitim müdürlerinin aldığı maaş 19 bin 412 TL olarak açıklanırken başöğretmen olan okul müdürlerinin 19 bin 388 TL olması tartışma yarattı.
     
EĞİTİMCİLERDEN KOKARTLI PROTESTO

Tüm hesapların 1/4 derece bekar, çocuksuz, sendikasız ve BES’siz hesaplandığı MEB ücret gelir tablosu eleştiri topladı. Tabloya göre genel müdür 49 bin 928 TL, daire başkanı 33 bin 925 TL, il milli eğitim müdürleri 29 bin 419 TL, ilçe milli eğitim müdürleri 19 bin 412 TL, şube müdürleri 19 bin 412 TL, başöğretmen olan okul müdürleri 19 bin 388 TL, uzman öğretmen olan okul müdürlerinin ise 16 bin 934 TL aldığı saptandı. İl milli eğitim müdür yardımcılarının da dahil olduğu MEM şube müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürlerinin 19 bin 412 TL maaşa karşı çıkan eğitimciler maaş düzenlenmesinin tekrar yapılmasını sosyal medya üzerinden talep etti.

“EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET”

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, konuyla ilgili olarak, “Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun öğretmenler arasında ücret farklılıklarını getireceğini, eğitimin bütün kademelerinde huzursuzluğa yol açacağını belirtmiştik. Tablo ortada aynı okulda aynı derslere giren, eşit saat çalışan öğretmenler arasında bir ücret adaletsizliğini ortaya çıkardı. Yine bu tabloda da gördüğümüz gibi başöğretmen olan bir müdür ile uzman olan bir şube müdürünün ücretleri eşitlenmiş oldu.  Eğitim emekçilerinin kariyer basamaklarına ayrılmış olması net olarak gördüğümüz ücret adaletsizliğine yol açmıştır. Biz bütün eğitim emekçilerinin yoksulluk sınırının üstünde bir ücretle eşit işe eşit ücret anlayışına bağlı kalınarak maaşların ödenmesini istiyoruz. Bu nedenle 19 Ocak Perşembe günü okullarda kokart takma eylemi yapacağız. İktidar oluşturduğu ücret adaletsizliğine son vermeli kazanımlar korunarak bütün eğitim emekçilerine yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret ödemelidir” ifadelerini kullandı.

Arda KIR

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Hülagü
(19.01.2023 14:33 - #804)
Eşit işe eşit ücret diye X haykıranlar. madem ek ders istiyorsunuz sınıflarınıza dönün. sen görevlendirme ile büroda çalışacaksın senin işini 1/3 fiyata ücretli öğretmen yapacak
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.