İsmet KÖSOĞLU 952 Yılı Rize'ye atanan ilk doktorun hatıraları
Yazı Detayı
05 Nisan 2021 - Pazartesi 09:09
 
952 Yılı Rize'ye atanan ilk doktorun hatıraları
İsmet KÖSOĞLU
ismet@rizeninsesi.net
 
 

Rize İkizdere’ye atanmış ilk Doktor Cahit Öney’in Hatıraları

1951 son ayında mezuniyeti müteakip, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına (o tarihteki adıyla Sıhhat ve İçtimai Muavenet Vekâletine ) bir dilekçe ile yurdumuzun herhangi bir yerinde görev istemiştim.

     
Salı Günü hareket eden vapurumuzla 29.2.1952 Cumartesi sabahı Rize’ye ulaştım. Cumartesi günleri öğlene kadar mesai vardı. Hemen gidip vazifeye başladım. Eğer 2 Mart’ta vazifeye başlasaydım, o ay maaş alamadan çalışacaktır.

      
Merkez hükümet tabipliği ve sağlık müdürlüğü aynı binada idi. Sağlık Müdürümüz Dr. İbrahim Arın ve hükümet tabipleri Dr. Selahattin Özorhon ile Dr. Hüsnü Atabey idi. Sağlık Müdürlüğü başkâtibi Medet bey, kâtibi ise Hüseyin Suyabatmaz idi. Sabahattin bey beni hemen polikliniğine soktu! Hekimliğe yeni başlıyordum ve fırtınalı bir denizde yolculuk yapmıştım, yorgun ve uykusuzdum.

      
Bir iki misal vereyim, bir kadın 6 yaşlarındaki hasta çocuğunu şöyle anlatıyordu,” kusuyor ve ağzından “mamali” geliyor” bu yaştaki çocuk hala mamami yiyor? Diye sorunca “ yok tohtur beyim mama değil, mamali geliyor!” poliklinik odasından çıkıp durumu Hüseyin beye anlatınca “mamalinin bağırsak solucanı(askaris) olduğunu öğreniyorum.

       -
Bir yaşlı kadın fakir ilmühaberini uzatıyor, baktığımda aynı sabah belediye tabipinden aldığı reçete olduğunu görerek “bu ilmühaber değil” deyince, koynunda bir kâğıt çıkarıp hastane polinikliğinden alınmış olduğunu görerek “ hanım bu sabah iki doktora muayene olmuşsun neden birde bana geldin” deyince, ikisi de ayrı ismi verdi, hangisinin doğru olduğunu anlamak için sana geldim. Cevabını alıyorum. Müdür bey yorulduğumu görünce müdahale etti ve Sabahattin beyi polikliniğe soktu.

      
Rize’de nekator(kancalı kurt)hastalığı çoktu ve bize bağlı nekator dispanseri vardı, orada da zaman zaman çalıştım. Mikroskopla dışkı muayeneni yaptım. Sıkrıklı (Azaklıhoca köyünden) Osman Varlı’nın evini kiralamıştım.

    
Haziran geldi, yedek subaylık için askerlik şubesine müracaat edecektim.”sana tebligat yapılmamış, cezalı düşmezsin 6 ayını doldurup asaletin tasdik edilsin, sonra edersin” dediler, göreve devam ettim.

      
Rizelinin dil farklılıklarını da öğreniyordum. Örnek olarak Böğürtlene Fikoki, bir kısmı Hendekuka diyordu.

     
Valimiz Nazım Üner idi ve DP’nin güçlü Milletvekillerinden İzzet Akçal, Osman Kavrakoğlu, Ahmet Morgul ile Rize’ye faydalı bir işbirliği içinde çalışıyordu. 1954 sonunda Sakarya Valisi oldu.

     
Atatürk, İnönü ve Bayar’ın Cumhurbaşkanlığı yaptıkları devirde, bir edeb-terbiye anlayışı vardı. Yaşça,  3-4 yıl büyüğümüzle arkadaşlık edemezdik. Kıdem – makam farkı fazla meslektaşımızla da görev dışı konularda konuşamadık.

     
Misaller veriyorum, ben 1940’lı yıllarda Kabataş Erkek Lisesine gitmek için, Beylerbeyi vapur iskelesinde şair N.Fazıl Kısakürek veya Asaf Halet Çelebi ile karşılaşsam, gözlerimi yere indirir, hafifçe belimi bükerdim. Onlar vapurun Orta katında(giriş katında) oturdukları için, üst kart birincide otururduk, büyüklerimiz aralarında rahatça konuşurlar, şakalaşırlar diye düşünüyorduk.

      
Rize Sağlık Müdürlüğü ve Hükümet Tabipliği denize yakın bir binada bir arada idi. Yukarda da anlatmaya çalıştığım terbiye anlayışla, fotoğraf çekilirken büyüklerimiz olan Dr. İbrahim Arın’ı ve Dr. Hüsnü Atabeyi aramızda davet edememiştik. Bir gün müdürüm beni çağırdı ve “ Anam: bir Sıtma Savaş memuru Azaklıhocada “Çiçek hastalığı” ihbarı yapıyor. O yanılmıştır, “ Çiçek” değil “suçiçeği” olabilir gene de O köye yaya gitmek sana düşüyor” dedi. Yaya olarak engebeli araziyi aşıp köye vardım, çocukları muayene ettim, hepsi suçiçeği, köyde dinlenmekte iken Dr. Hüsnü Atabey’in kan-ter içinde geldiğini hayretle gördüm. Çok titizdi. Nadiren neşelenir, kaşlarını çatarken gülümser ve “humi kafa” derdi. Bir kere alnını masaya dayamış olarak gördüm, başının ağrıdığını söyledi. 1962 de Muş Sağlık Müdürü iken beyin tümöründen vefat etmiş. Vefat yılını şuan hatırlayamadım. Allah rahmet eylesin, akıbet mekânı cennet olsun.

     
20.6.1952’de yürürlüğe giren 5967 sayılı kanunla Çağrankaya(kafkame) İkizdere adıyla ilçe yapılmış ve 10 km. Kuzeyindeki Güneyce ilçeside köy yapılıp İkizdere’ye bağlanmıştı.

    
Başta Kaymakam Hasan Yücer olmak üzere ilçe memurları ve resmi daireler binaları, evleri kifayetsiz İkizdere’ye taşınmışlar ise de, Hükümet Tabibi Dr. Mehmet Gümüşpay, hükümet tabipliği için yeterli bina, ailesi için yeterli ev gösterilmedikçe İkizdere’ye taşınmamakta ısrar etmiştir. Sıkıntıya düşen Sağlık Müdürümüz Dr. İbrahim Arın bana “ nasıl olsa askerlik dolayısıyla ayrılırsın, İkizdere’ye gitme ricamı kabul ette mesele hallolsun.” dedi ve kabul etmem üzerine İkizdere’ye 1952 Eylülünde nakledildim.

      
İkizdere coğrafyasında herkesin karlı kış aylarında adını işittiği mahal Ovit dağıdır. O tarihlerde bizim için Ovit yaylası daha doğrusu Ovit yaylaları idi. Bu yaylaların sanırım isimleri bile unutulmuştur.

      
Sivrikaya (Köhser-i ulya) köyüne Ovit dağından gelen Çapans deresinin iki yanında yaylalar vardır.

     
Yokuşu çıkarken sağdakiler sırasıyla 1 -Soğanlı yaylası, 2 -Aksu yaylası, 3- Hatice yurdu yaylası, 4- koç yaylası, 5 –Cimil cadağı yaylası.

     
Yokuşu çıkarken Çapans deresinin solundakiler 1 -Yapağılı yaylası, 2- Kızıl bel yaylası, 3 -Ağbasan yaylası, 4 -Kazançukur yaylası, 5 -Koşmer yaylası.

      
İkizdere’de kaymakamlar (sırasıyla) Hasan Yücer, Nurettin Yılmaz, Hasan Güven, ancak 3,5 ay çalışmış ve ayrılmışlardır. Arada kalan zamanlarda tahrirat kâtipleri, jandarma komutanları vekâlet etmişlerdir.

     
Ben Haziran 1955’de askerlik için ayrılmadan birkaç hafta önce Cevat Geray kaymakamımız olmuştu.

      
Belediye Başkanımız- Murat Ardal, ağırbaşlı, terbiyeli, çalışkan bir genç idi.

     
İl Özel İdaresinde Üye(İl Genel Meclis Üyesi) Kirazlı’dan Yusuf Kösoğlu bu köyün yol ve su problemleri çözülmesinden sonra ilçenin bir mahalle olmasında, Ilıca yolunun yapılmasında, Hükümet Konağı ve Sağlık Merkezi yapılmasında emeği olmuştur. Vali Nazım Üner tarafından her dileğinin kabul edildiğine şahit olmuştum.

      
Hatırımda kalan ilçenin ilk memurları köy sağlık memurları Mehmet Tavukçu, Sağlık Memuru Necati Ülgen(birkaç ay sonra ayrılmış Sayıştay murakıbı olmuştur) Hafız Osman Terzi- Hükümet Tabipliği hademesi, bilahare Sağlık Merkezi hasta bakıcısı,

    
Cum. Müddeiumumiyesi M.Kemal İçel, Ziraat memuru Nazir Altındaş, Mal Müdürü A.Kadir Bayraktar, Tapu Sicil Memuru Asım Çağlar, Veteriner sağlık memurları Ömer Sıtkı Güç.

                      
İkizdere’de Ali Biliş’in evinde kiracı oldum.

    
Ocak 1955’de sağlık merkezinde lojmanına taşındım.  Kabahorlunun mini marketinden alışveriş ederdik. Çağrankayadan Cemal Biber, bakkal Celal Kurnaz, Dava vekili Şakir Yazıcı, Tahrirat kâtibi Rüstem Ekşi arkadaşlarım olmuştu.

     
Sırtında milis kıyafeti, boynunda asılı dürbünüyle ara sıra ilçe merkezinde görünen Mizrap ağa Rus işgalinde Türklerin temsilcisi ve tercümanı olarak herkesin tanıdığı ve saygı duyduğu bir şahsiyetti.

     
İlçe Hükümet Tabibi olarak bir ambalaj sandığından bozma bir kulübede çalıştık. Birkaç ay sonra Kabahorlunun mağazası üst kısmını kiraladık, nispeten kısa zamanda inşa edilen hükümet konağının iki odası bize tahsis edildi. Sonunda 15.1.1955 günü açılışı yapılan Sağlık Merkezine taşındık. Sağlık merkezi inşaatı sona ermek üzere iken her hususta pek titiz olan Sağlık Müdürümüz Dr. İbrahim Arın ilçeye gelerek bana şu sualleri sordu, cevapları da kendisi verdi. (cümlesine “anam” diye başlardı.)

       -
bayrak direğinin, çatını altında ve üstünde kalan bölümleri uzunluklarının birbirine nispeti (oranı) ne olacak?

     
-bayrak direğinin çatı altında kalan kısmı uzunluğu ile bayrak eni uzunluğunun birbirine oranı ne olacak?

      
-Vali ve Milletvekilleri gelecekler. Açılış konuşmasında teşekkür ederken hangisine öncelik vereceksin?

      
 Hasan Yücer- Ardeşen Kaymakamı iken bisiklet ile dolaşıyormuş, milletvekillerinden birisini görememiş, selam vermemiş Güneyce’ye tayini çıkmış.

                 
Tarih sırası gözetmeden bazı hatıralarımı kaydediyorum.

    
Kaymakam Hasan Yücer ilçeden ayrılınca tahrirat kâtibi ismini hatırlayamadığım yaşlıca bir zat vekâlet etti. Bir müddet sonra J.Bnb. Mehmet Erarslan ilçe jandarma komutanı olarak vazifeye başladı. Pek muhterem bir şahsiyet idi. Bir gece bana gelerek aman doktorcuyum bir oğlumu apandisten kaybettik, şimdi tek oğlumun da karnı ağırıyor. Gelde bir bak dedi. Muayenemde apandisitin belirtilerini görerek penisilin yaptım.

    
Mehmet Bey ertesi sabah Deli Maksutun otobüsü ile oğlunu Rize’ye götürdü. Op. Dr. Fahri Eskiyerli muayene ve apandisit belirtisi bulamadım demiş.

    
Mehmet bey’penisilin yapıldı, ne olur ameliyat edin’demişse de sözünü dinletemeden ilçeye dönmüş.1-2 hafta sonra gene gece yarısı aynı şikâyetle beni eve çağırdı. Apandisit bulgularını ortadan kaldıracağını bile bile gene penisilin yaptım. Ertesi gün Rize Devlet hastanesi Operatörü muayene etmiş ve sizin hükümet tabibinin fikri sabit mi var. Çocuğun bir şeyi yok! demiş. Mehmet bey’bir çocuğumu apandisitten böyle kayıp ettim, hasta olmasa bile apandisitini alın’ diye adeta yalvarmış. Dâhiliye Mütehassısı Dr. Nermin Beksaç’da kendisini destekleyince başlayan ameliyat uzadıkça uzamış ve kan ter içindeki operatör apandisit dokunulsa karına dağılır ve peritonit olur. Bu sebeple alamadık, karına buz torbası konur bir müddet sonra ameliyat mümkün olur demiş. Bu arada Kaymakamlığa vekâleti çıkmış olan Mehmet Bey kar ve buz bulabileceği Artvin’e naklini çıkardı. Bir müddette tahrirat kâtibi Rüstem Ekşi vekâlet etti.

    
İlçede memurlar arasında bir ahenk vardı. Savcı Kemal Bey, Rüstem bey senden başka dördüncü yok diyerek beni briç oynamaya mecbur etti. Savcı Asliye Hâkiminin kararlarını temyiz ederek’mumtazen terfi’yolunu seçmişti. Bir gün hükümet konağında çıkış saatine yakın Savcıyı ziyarete gitmiştim. Asliye Hâkimi odaya girerek’ne hakla dava dosyasını alıyorsun’diye kavgaya başladı, iş dövüşe doğru gidince aralarına girdim. Savcı Başkâtip Senai beye Bakanlığa telgraf çek, müfettiş iste diye bağırıyordu, bunu da önledim.

   
Kaza J.K.Ütgm K.Y. bey Kaymakamlığa vekâlet ediyordu. Bir gün bir yazıyı imzalatmak için Kaymakamlık makam odasına gittim. İçerde Vilayetten gelmiş birkaç ziyaretçi beyefendi vardı. Kaymakam Vekili bana; doktor! O Çingene perdelerini nereden buldun? dedi. Hükümet konağına yeni geçmiştik. Ve ben Rize’ye gidip masa mobilya ve perdeler almıştım. Aramızda geçen konuşma tamamen hatıramdadır.

   
-Ben ‘yanılıyorsunuz onlar Çingene perdeleri değildir.

    
-O perdeler Çingene perdelerinin dik alasıdır.,

    
-ben Rize’deki mağaza sahibi aynı toptan Vali Beye de sattığını söyledi’.

     
O –bu perdeler kaliteli ise de desenli, resmi daireden ziyade eve, köşke yakışır demek istemiştim’.ben-,bende Vali beyin kendilerini tenzih ederim, Vilayet konağı için değil makam odası için satın alındını belirtmek istemiştim’deyince sustu ve bana düşman oldu.

    
Bir zaman sonra Nurettin Yılmaz Bey Kaymakam oldu. Kendisi çalışkan evine bağlı, vakur bir kimse idi.

   
Ali Biliş’in evinin aynı katında komşu idik. Eşi Nesrin hanımda öğretmen idi. Selefi, devir teslim sırasında beni amirleri hiçe sayan bir kimse olarak tanıtmış ve sözünü ispat için fırsat kolluyor, odasının penceresi hükümet binasının merdivenleri yanında. Kaymakama giderek’şimdi doktor vazifeyi terk etti, sizden izin almamıştır sanırım çünkü amir tanımaz memurdur’diyor. Kaymakamda kapısındaki J.Erine ‘odaları dolaş, vazife başında olmayanları bana bildir.’diyor. J.Er’doktor ve ziraat muallimi Nazır Altıntaş odalarında yoklar, deyince ikimize de birer sarı zarf. Soru açıyor, savunmamızı yerinde bulmazsa’ihtar’ cezası verecek, Yazısı şöyle.

     
Yaptığım teftişte odanızda yoktunuz.

   
1-Kimden izin alarak vazifeyi terk ettiğinizi.

  
2-Nereye gittiğinizi savunma olarak bildiriniz. Nazır bey çocuğum hasta olduğu haberi geldiğini özür dilediğini söylüyor ve yazı geri alınıyor. Gençliğimde amirlerimin, kibirlerinin haksızlıklarına boyun eğmezdim. Kaymakam beni sinirlendirmişti, bende onu sinirlendirecektim.2 sahife yazı yazarak, hükümet tabibinin odasından ayrılmasının vazifeye ara verdiği manasına gelmediğini, belediye tabipliği, adli tabiplik, okulların tabipliği, memurların tabipliğini de yaptığını aslında odasından çıkmayan bir hükümet tabibinin tenkit edilmesi gerektiğini, bu görevler kanunla verilmiş olduğundan her vazifeye çıkışında izin alması gerekmediğini, ancak Belediye sınırları dışına köylere gitmem gerektiğinde bilgi vereceğimi misaller vererek yazdım ve sarı zarfa koyup dahili zimmet defteriyle tahrirat katibine hadememiz hafız Osman Terzi ile gönderdim. Kaymakam bey beni çağırarak’ben size 2 soru sormuş ve savunmanızı istemiştim. Siz ise bana hükümet tabiplerinin görevleri hakkında adeta DERS veriyorsunuz’ deyip yazımın altında’sorulara cevap verilmesi’diye yazdı.’DERS ‘ kelimesi üzerine basılarak telaffuz edilmişti.’estağfurullah’demeden yazımı geri aldım ve bu kere şu yazıyı yazıp zarf içinde gönderdim.

   
1-Ortaokulda Türkçe dersi vermek üzere odadan ayrıldım.

   
2-bu görevi sizin ricanız üzerine ve onayınızla üstlendiğimden her derse gidişimde makamınıza uğramam gerekmediği kanaatindeyim.

   
3-soru- açmadan önce şifahen sormanız daha uygun olurdu kanaatindeyim.

      
Beni makama çağırdı ve aramızda şu konuşma geçti.

    
O-evet gerçekten Ortaokula gitmişsin. Özür dilerim(gene estağfurullah demedim)fakat ben size 2 madde sordum. Siz Üçüncü bir madde eklemişsiniz ve bu madde ile benim takdir hakkıma tecavüz ediyorsunuz.

   
Ben -siz benden’savunma’istemişsiniz. Savunma kısıtlanamaz. Sizin 2 maddede sorduklarınıza da cevap vermek şartıyla savunmamı ne şekilde yapılacağının takdiri ben sanığa aittir.

   
O-bu söyledikleriniz mahkemede geçerlidir.

  
Ben -hukuk kaidelerini mahkemelere hapsedemezsiniz.

   
O-Yazınız iade ediyorum.3ç.maddeyi çıkarıp gönderiniz

  
Ben-Savunmamı değiştirmem imkânsızdır.

 
O-Bu iş lüzumsuz yere çok uzadı, sizin yerinize ben bu 3.maddeyi karalayıp kaleme havale ediyorum.

  
Ben-ben savunmamı size takdim ettim. Gereğinin takdiri size aittir.

    
İlçede tatsızlık, guruplaşma artarak devam etti. Nurettin Bey kibar çalışkan bir kimse idi. Tek kusuru kandırılması ve gururu ile oynandığı zannı idi. Halefi Hasan beye devir teslimimde evvelki gibi olduğundan aramız kötü gitti.

     
Hasan bey fark imtihanlarını kazanıp Rize’de Avukatlık için ayrılınca rahat bir nefes aldık. Halefi Cevat Geray ise herhalde 1-2 memura sormak yerine daha geniş bir soruşturma yapmış olacak ki benimle samimi bir yakınlık kurdu, güler yüz gösterdi. Fakat daha önce karar vermiş olduğundan Askerlik için ayrıldım.

                              
İkizdere’den birkaç hatıra

    
Görevim 1 veya 2 ay olmuş idi ki Savcı M.Kemal İçel Anzer(Balllıköy)e soruşturma için gideceğimizi benimde otopsi yapmam gerektiğini bildirdi. Köylülerin getirdiği katırlardan birine bindim, Savcı bey ise Orman Bölge Şefinin atına binmişti. O yaşıma kadar ata-merkebe binmemiştim. Dere köyden dik bir yokuşla Balllıköy istikametine sapılıyordu, yokuş öne ve inişte arkaya eğilmem gerektiğini öğrendim.2-3 karış eninde patikanın sağ tarafı dağ sol tarafı uçurum. Saatler sonra köye vardık.14-15 yaşlarında delikanlı bir gözü kör bir katırdan düşerek ölmüştü. Savcı bey çocuğu bir gözü kör katıra bindirerek tedbirsizlik yapıldığını söylüyordu.


Katır sahibi kendisini şöyle savundu. Savcı bey bu soruyu soracağınızı tahmin ederek doktor beyi kör katıra bindirdik.

  
Savcı bey ikna oldu ve takipsizlik gerektiği neticesini verdi!

     
İlçede eczane olmadığından, hastaya reçete yazıp’bu ilaçları al ve kullan’demenin bir manası olamayacağından küçük bir’ecza dolabım’vardı. Fakat yılan tetanos, difteri serumlarından antibiyotiklere kadar çeşitli ilaçlar bulundurdum. Her şeyden önce benim aileminde ihtiyacı olabilirdi. Yarım yy.dan önce bile Ecza dolabımda şu antibiyotikler vardı. sulfamid, penisilin, streptemisin,kloramtenikol vardı.

    
1954 yılında Demirkapı köyünde bulaşıcı hastalık olduğunu öğrendik. Hemen gittiğimde Tifo salgını olduğunu görerek kloramfenikol ile tedavi ettim, vefat eden olmadı.

    
1955 Şubat ayında bir Pazartesi günü Sağlık Merkezine gittiğimde hastabakıcımız Hafız Osman Terzi, Doktor bey köyüm olan Güneyce’den 4 çocuğu anneleriyle birlikte getirip yatırdım tedavi et’ dedi.4-5 yaşlarındaki çocuklar dalgın yatıyorlardı. Salgın –bulaşıcı bir hastalık olan menenjit idiler. Sağlık merkezinin hemen yanındaki lojmanda 2 yaşındaki oğlum vardı. Hafız Osman Terzi’ye bulaşıcı hastalık vakasını yatırmamız yasaktır. Deli Maksut’un otobüsü ile hemen Rize’ye gönder, burada tutarsak suçlu oluruz, hele vefat da oldu mu mahkemelik oluruz’dememe karşılık,’bunlar benim köyümden, çok fakir kimseler, bir yere gidemezler, merhametin yoksa jandarma ile atarsın’ dedi. Bende gençliğin erdiği çılgınlıkla tedaviye karar verdim,4 çeşit antibiyotikten birini seçecektim. Okuyup-araştırma sonunda ampul lezol’de karar kıldım. Bu ilaç İbrahim edhem laboratuarı ürünü idi ve kalçadan adaleye verilen sufamidden ibaretti. Hafızla birlikte gece gündüz ilgilenmemiz neticesinde dördü de sağlığına kavuştu, şimdi 60 yaşlarında olması gerek.(07.05.2008)

     
9 Kasım 2008 Pazar günü Vakit Gazetesinde’yüzde ağrı can yakıyor’başlıklı şu yazıyı İkizdere’den bir hatıramı daha yazmaya karar verdim.

   
Haber;(Beyin Omurilik Sinir Cerrahı Doç.Dr. Volkan AYDIN, yüz bölgesinde kısa süreli tekrarlayan, elektrik çarpması tarzındaki ağrının hastanın hayati işlemlerini dahi yapamaz duruma getirebileceğini belirterek, bunun kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Doç.Dr. Aydın yaptığı açıklamada yüzün tek tarafına aniden vuran ve yüze ellemeyi imkânsız hale getiren sancılara neden olan yüz ağrısının hayatı çekilmez hale getirdiğini vurguladı).


1954 de sanırım Çağrankaya’dan ben yaşlarda erkek bir hasta yanağı üzerinde ani şimşek çakması gibi gelen şiddetli sancıdan şikâyet ederek yardım/reçete istedi. Kendisine her birinde ¼ miligram Akonitin bulunan Pilül(hap)yazdım ve ancak İstanbul’da bulacağını söyledim.2-3 hafta sonra geldi ve ilacı Beyoğlu’nda Rebul Eczanesinde yaptırabilmiş. Trigeminüs nevraljisi için faydalı olmuş.


1952 Kasım ayında doğum için eşimi İstanbul’da bırakmış ve Rize’ye dönmüştüm. Paramın büyük bir kısmı ile Park Otel altındaki Eczaneye sipariş verdim ve Deli Maksutun otobüsü ile göndermelerini söyledim. Sağlık Müdürlüğüne uğradım. Kar tipisi başladı. Sağlık Müdürümüz Dr. İbrahim ARIN’Anam yollar kapanmıştır, yollar açılana kadar merkez Hükümet Tabipliğinde çalışırsın’dedi. Otelde birkaç gün kalacak kadar param yoktu. İstesem borç alabilirdim. Fakat aah şu İstanbulluluk! Bir lastik bot ve 5-6 simit aldım ve Müdür beye ben yaya gidiyorum Allahaısmarladık dedim. Beni zorla Müdürlüğün jeepine bindirip uğurladı. Jeep 3.5 km.den fazla gidemedi. Rize-İkizdere yolu 59 km. idi. O gece bir köyde yattım. Ertesi gün yatsı vakti doğru İkizdere’ye vardım. Yorgun ve açtım. Doğru aşçıya gittim. Ali Usta Pilav var mı? Soruma Var idi cevabını alınca ’eyvah pilav bitmiş ‘diye düşünerek, Hoşaf var mı? Diye sorunca ona da’var idi’ sözüne karşı, Ali Usta aç mı kalacağım deyince Tohtur beyim, Pilavın ile Üzüm Hoşafını getiriyorum! dedi.

’var idi’’Var’ manasına geliyormuş.

   
1954 kışında bir gün Sivrikayanın Pancar Mahallesinden Ahize Mahallesine gidiyorum. Bir yamacın ortasındaki keçiyolu buz tutmuş. Arkamdaki Muhtar küçük ilaç çantamı taşıyor, onun arkasında 2-3 köylü var. Lastik botum kaydı ve sağ tarafım üzerine yola düştüm. Sağ ayağım uçuruma sarkmış. Arkamdakilerin yardımı imkânsız. Pederimin almış olduğu kalın İtalya kumaşından paltomun düğmelerini çözüp kendimi üzerine çektim ve ayağa kalkmayı başardım.

   
Babam,annem ve dedem İstanbullu  birer memur idiler.Onlardan aldığım terbiyeye göre,Devlet amme hizmeti yapar bu hizmet için  görevlendirdiği memurların vatandaştan para almaları yasak ve haramdır,Müslüman haram yemez ve bakmakla mükellef  olduğu kimselere de haram yedirmez.!

    
29 Şubat 1952 Cumartesi günü sabah ezanı okunurken Rize’de karaya ayak basmış ve Mart ayı maaşımı alabilmek için Sağlık Müdürlüğü ile Merkez Hükümet Tabipliğinin müştereken kullandığı binaya saat 9 da varmış ve hemen polikliniğe sokulmuştum. O sıralarda Devlet hastanesi bir köşkte çalışıyordu. Birkaç kere Operatör Doktor Fahri Eskiyerli’ne asiste etmiştim.

   
İkizdere Hükümet Tabipliğim sırasında Ecza dolabıma ilaç almak için Basri beye ait ilin tek Eczanesine indiğimde orada Eskiyerli’nin beni görmek istediğini öğrendim. Hastaneye ziyaretim sırasında Eskiyerli bana çay ikram etti ve bir sual yöneltti.’Bir Hekimin değeri ne ile ölçülür’?Benim cevaplarımı yarıda keserek, ben halkın değer ölçüsünü sormuştum, sorumu kendim cevaplayayım. Halk Hekimi kendisinden istediği ve aldığı paranın miktarı ile değerlendirir. İşittiğime göre ilçede tek hekim olduğun halde hastalardan para almıyormuşsun. Hatta muayenehane bile açmamış ve evine gelenlere de orada parasız’ diye Hükümet Tabipliğine gönderiyor, fakirlere bedava ilaç veriyormuşsun. Hem kendi değerini düşürüyor, hemde çoluğunun çocuğunun geleceğini tehlikeye atıyorsun. Benim diyeceklerim bu kadar. Haydi, aslanım gül güle! dedi. Bu nasihatte tesirsiz kalmıştı.

  
Ancak köye davetlerde ücret isteyebiliyordum ve ücretin takdirini de hasta sahibine bırakıyordum.

   
Bir gün Cimil-Ortaköy’den davet geldi. Eşraftan H. P.nin eşinin doğumdan sonra hafta geçmesine karşılık plasentası gelmemiş. Plasenta aktara gibi öyle türleri vardır ki, jinekolog bile dağ başında bir şey yapamaz. Ankara Sağlık Memurları Okulundan yeni mezun Necati Ü.’i de yanıma aldım. Katır sırtında saatler sonra köye vardık. Akşam olmak üzere idi. Krede, tuşe gibi birkaç manevradan sonra plasenta avucumu doldurmazmı? Yanımızdaki yaşlı ve tecrübeli köy kadınları plasentayı bir tepsiye koyarak dışarıdaki kadınlara gösterdiler ve içerde parça kalmadığını ilan ettiler. Enfeksiyon ve kansızlığa karşı ilaç tatbikinden sonra işimiz sona ermişti.

   
Hiçbir talepte bulunmadığım halde H.P.100 Tl. verdi, bu bir doktorun yarım maaşı kadardı. Bende bunun yarısını dönüşte sağlık memuru arkadaşıma verdim.

 

 
Etiketler: 952, Yılı, Rize'ye, atanan, ilk, doktorun, hatıraları,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
25 Kasım 2022
GÜNDEME DÜŞENLER.. Kaymakam istifa etti
23 Kasım 2022
184 teröriste darbe
21 Kasım 2022
ÖNEMLİ OLAN 3 PUAN
20 Kasım 2022
MEMLEKETTEN NOTLAR-6
16 Kasım 2022
OVİT YOLUNU YAPMAYAN KARAYOLLARI-108
14 Kasım 2022
SEÇİM ÇALIŞMALARI
03 Kasım 2022
Bunları da gördük
28 Ekim 2022
MEMLEKETTEN NOTLAR-4.. Rize’de milletvekili adayları
25 Ekim 2022
MEMLEKETTEN NOTLAR-3
20 Ekim 2022
Memleketten Notlar-2
20 Ekim 2022
RİZESPOR NEREYE KOŞUYOR
09 Ekim 2022
Memleketten Notlar
07 Ekim 2022
ÖLÜMÜNÜN 9.YILINDA NEVZAT KÖSOĞLU
07 Ekim 2022
RİZE ORTA CAMİ
04 Ekim 2022
Çay Fabrikası, Atanmış Bakan, Orman Dışı
28 Eylül 2022
REKTÖR’Ü DİNLERKEN
21 Eylül 2022
NERDEN BAKARSAN 90 KM KISA
17 Eylül 2022
BU SEÇİMLER RİZE İÇİN ÖNEMLİ
16 Eylül 2022
Rize'de Trafik ihlali, Matematiksiz Eğitim ve Toki
13 Eylül 2022
Bu protesto su kaldırır
04 Eylül 2022
Daha neler göreceğiz
28 Ağustos 2022
Kaymakamı Rahat Bırakın
24 Ağustos 2022
Hastanelerde Randevu krizi
22 Ağustos 2022
Rize’de mahallenin yarısında aydınlatma yok
19 Ağustos 2022
RİZE ANDON-HAVALİMANI-DAMPERLİ CANAVARLAR
12 Ağustos 2022
Kaymakam tayini normal mi?
08 Ağustos 2022
İNCE DETAYLAR, YAZMASAM OLMAZ
04 Ağustos 2022
HAVAŞ İkizdere’ye gelmeli
01 Ağustos 2022
ASKER İL BAŞKANINA SELAM DURMAZ...Rize’nin millet bahçesi
30 Temmuz 2022
SAMSUN-SARP TREN YOLU OLMALI-2
23 Temmuz 2022
SIĞINMACILAR-HASAN KARAL-KAYMAKAMLAR
18 Temmuz 2022
HASAN KARAL VE 15 TEMMUZ
17 Temmuz 2022
GÜNEYSU-İKİZDERE KIYAS DAHİ EDİLEMEZ
16 Temmuz 2022
SAMSUN-SARP TREN YOLU YAPILMALI-1
14 Temmuz 2022
RİZEDE ÇAY 8 TL OLMAMALI
12 Temmuz 2022
ESKİLERDEN MEDET UMMAK
06 Temmuz 2022
Atanmış Bakanı tanımayanlar.. AKP liler sorgulanamaz mı ?
02 Temmuz 2022
Petrol daha da inmeli
28 Haziran 2022
SİYASİLER ALDATTI MI?
25 Haziran 2022
ÇAY KANUNUNDA NELER VAR, KİM YAPTI
25 Haziran 2022
Hükümetin Rize’de unuttuğu yol
24 Haziran 2022
Günümüzden
22 Haziran 2022
DAĞ HOROZU
22 Haziran 2022
2022 DEN ÜMİT KESİLDİ
15 Haziran 2022
DAHA NELER GÖRECEĞİZ
14 Haziran 2022
JANDARMA 183 YAŞINDA
12 Haziran 2022
RİZE YOLLARINDA NİYE ÇALIŞMA YOK, KIRIK-DALLIKAVAK NE ZAMAN.?
09 Haziran 2022
ÇARE NE
08 Haziran 2022
RİZE-ERZURUM YOLU HANGİ BAHARA
01 Haziran 2022
Yıkmak yapmaktan kolay
28 Mayıs 2022
Şehitler, operasyon ve Rize Günleri
23 Mayıs 2022
Rize Müftülüğü dikkate almalı
19 Mayıs 2022
HAVALİMANINDAN TARİHİ RAKAMLAR
16 Mayıs 2022
RİZE HAVALİMANI ÖNEMLİ
12 Mayıs 2022
SABIR BİTİYOR
06 Mayıs 2022
RİZE'DEN İMAMOĞLU GEÇTİ
29 Nisan 2022
GEÇMİŞTEN NOTLAR
24 Nisan 2022
RİZESPOR BURAYA KADAR
22 Nisan 2022
TÜRKİYE GÖÇMEN ÜLKESİ Mİ?
18 Nisan 2022
TC size ne yapıyor Camilerden T.C. ibaresi kaldırılıyor.
15 Nisan 2022
RTEÜ VE REKTÖR
14 Nisan 2022
Rize - İkizdere karayolunda trafik terörü var
12 Nisan 2022
Rize de siyasetçiler koşmaya başladı
06 Nisan 2022
TÜRK POLİSİ 177 YAŞINDA
30 Mart 2022
Çay Cüzdanından 71 TL
27 Mart 2022
Rize'de Üniversite –Bakan-Radar
24 Mart 2022
OVİT GİRİŞİ UNUTULDU-107
21 Mart 2022
ÂŞIK VEYSEL ÖLÜMÜNÜN 49. YILDÖNÜMÜ
19 Mart 2022
3 GOL 3 PUAN
18 Mart 2022
GÜNÜMÜZDE YAŞANANLAR
13 Mart 2022
14 MART TIP BAYRAMI
10 Mart 2022
RİZE’DE 630 KİŞİ YERİNE 22 BİN 368 BAŞVURU
08 Mart 2022
RİZE'DE KAZA. ÖĞRENCİ SERVİSİ VE SORUMLU KİM
07 Mart 2022
Karayolunda sıkıntı var
06 Mart 2022
RİZE'DE YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜ. VE DEĞİŞEN BAKANLAR
04 Mart 2022
PAHALILIK BIKTIRDI
24 Şubat 2022
AKP MİLLETVEKİLİNİN ARAÇ KARTI SURİYELİDE ÇIKTI
22 Şubat 2022
ZİRAAT BANKASININ İYİDERE KREDİSİ
20 Şubat 2022
RİZESPOR NE OLACAK
19 Şubat 2022
ALMANYA BİZİ KISKANIYOR MU?
12 Şubat 2022
Deniz dolgusu çatlıyor
08 Şubat 2022
RİZESPOR DÜŞMELİ Mİ?
07 Şubat 2022
DOKUNMAKTA FAYDA VAR
06 Şubat 2022
Hatırlatmasın bizden
30 Ocak 2022
GÜNDEME DAİR.
24 Ocak 2022
İKİZDERE-RİZE KARAYOLUNDA TRAFİK TERÖRÜ VAR
23 Ocak 2022
Devletin başına saygı gösterilmeli
20 Ocak 2022
RİZESPOR'DA KAPTAN GEMİYİ KURTARDI
18 Ocak 2022
2022 YATIRIM PROGRAMINDA RİZE
15 Ocak 2022
2022 DE KISA NOTLAR
11 Ocak 2022
Gazeteciler Gününden
07 Ocak 2022
TENCERE-ZAM-SEÇİM
06 Ocak 2022
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
03 Ocak 2022
TENCERE-ZAM-SEÇİM
31 Aralık 2021
YILIN İLK YAZISI
25 Aralık 2021
2021 GERİDE KALIRKEN RİZE
20 Aralık 2021
ÇAYKUR ÇAYIN SİGORTASIDIR
17 Aralık 2021
1939-1949 YILLARI ARASINDA TÜRKİYEDE YAPILANLAR
14 Aralık 2021
FİYATLAR UÇUYORKEN MİLLETİMİZ
11 Aralık 2021
KARAYOLLARI KİMİN
08 Aralık 2021
RİZE'DE YİNE GÜLÜNECEK BİR KARAR
06 Aralık 2021
BU GİDİŞ İYİ DEĞİL
28 Kasım 2021
RİZESPOR İYİ OLMAK ZORUNDA
28 Kasım 2021
Rize’den hafta sonu sohbetleri
18 Kasım 2021
50+1 KOKMAYA BAŞLADI
11 Kasım 2021
EKONOMİ SIFIR ÇEKİYOR
06 Kasım 2021
CHP RİZEDE İDDDİALI
06 Kasım 2021
RİZESPOR İYİ YOLDA
14 Ekim 2021
RİZEDEKİ MARKETTE ETİKET OYUNU
12 Ekim 2021
Maske kullanımı azaldı
07 Ekim 2021
RİZE KONU OLUNCA
06 Ekim 2021
NEVZAT KÖSOĞLU 8 YIL OLDU
04 Ekim 2021
RİZESPOR AMATÖRCE YENİLDİ
03 Ekim 2021
BU KURUM VATANDAŞI BIRAKTI
17 Eylül 2021
10 GÜNLÜK GENEL MÜDÜR
10 Eylül 2021
ÜRETİCİ İÇİ KAN AĞLAYARAK 2.700 TL.YE .ÇAY SATIYOR
08 Eylül 2021
ULAŞTIRMA BAKANI VE OVİT
04 Eylül 2021
BAKAN YAPILMAYAN OVİT YOLUNU UNUTTURDU
03 Eylül 2021
CUMHURBAŞKANINDAN İSTEĞİMDİR
30 Ağustos 2021
RİZE'DE EĞİTİMDE VEKÂLET DEVRİ ve TAŞ OCAKLARI
26 Ağustos 2021
SEÇMELER
21 Ağustos 2021
BU SÖZLER SU KALDIRIR
13 Ağustos 2021
SANSÜR DEĞİLSE NEDİR
12 Ağustos 2021
VAH TÜRKİYEM
09 Ağustos 2021
GÜNDEMDEN NOTLAR
07 Ağustos 2021
EKREM ORHON’U ANLAMAK
03 Ağustos 2021
RİZE'DEKİ BU KÖYLER YAYLA DEĞİL
26 Temmuz 2021
BAYRAM MI TATİL Mİ?
22 Haziran 2021
PANDEMİ BAHANE, İLLA RANDEVU
14 Haziran 2021
JANDARMA 182 YAŞINDA
10 Haziran 2021
ONKOLOJİ DOKTORU
09 Haziran 2021
LOJİSTİĞ’E TRABZON’UN BAKIŞI
07 Haziran 2021
İKİZDEREDEN GEZİ ÇIKMAZ-3
02 Haziran 2021
GEÇMİŞİ YAŞARKEN
29 Mayıs 2021
İKİZDEREDEN GEZİ ÇIKMAZ-2
28 Mayıs 2021
İKİZDERE'DE GİZLİ TOPLANTILAR
24 Mayıs 2021
İKİZDERE’DEN GEZİ ÇIKMAZ
15 Mayıs 2021
RİZE'DE SİYASET ÇALKANTIDA MI?
12 Mayıs 2021
RİZE'DE LOJİSTİK VE TAŞ OCAĞI
11 Mayıs 2021
GAZETECİYE YASAĞI KINIYORUM
09 Mayıs 2021
RİZE LOJİSTİK NEREDE
03 Mayıs 2021
KORUYANDA RİZELİ YIKAN DA RİZELİ
29 Nisan 2021
RİZE'DE PANDEMİ KİM İÇİN?
27 Nisan 2021
RİZE LOJİSTİK İÇİN 75 YIL FAZLA
24 Nisan 2021
ZÜMRÜT RİZE 72 YAŞINDA
14 Nisan 2021
RİZE’YE YAZIK OLUYOR
14 Nisan 2021
VİRÜS KIRMIZILIĞI DEVAM EDİYOR
08 Nisan 2021
POLİS 176 YAŞINDA ve RİZE POLİSİ
30 Mart 2021
RİZE'DE ADLİYE KAPATILMASI
29 Mart 2021
OVİT TÜNELİNE EKREM ORHON ADI-106
27 Mart 2021
ÜNİVERSİTEMİZİ BAŞARILI BULDUM
15 Mart 2021
OVİT YOLU UNUTULDU
10 Mart 2021
AFET OKULU-2
05 Mart 2021
RİZEDE ÇAY’MI BİTTİ
01 Mart 2021
OVİT TÜNELİNİ DİLİNE DOLAYAN VEKİL-104
24 Şubat 2021
RİZE TEHLİKEDE
21 Şubat 2021
EKONOMİ İYİ İSE BANKALARA HÜCUM NİYE
16 Şubat 2021
RİZE'DE VİRÜS PİK YAPMIŞKEN
16 Şubat 2021
ŞEHİTLER BİZ AFFEDER Mİ?
10 Şubat 2021
DERDİMİZ ANAYASA MI?
07 Şubat 2021
HABER DEĞİL NOT
03 Şubat 2021
RİZEDEN NOTLAR
01 Şubat 2021
BU DÖNEMDE YAŞANANLAR
25 Ocak 2021
RİZEDE AFET OKULU OLMALI
22 Ocak 2021
KENDİR YERLİDİR MİLLİDİR
22 Ocak 2021
İKİZDERE’NİN SESİNİ DUYUN
17 Ocak 2021
KARAYOLLARI KİMİN. RİZE İSPİR YOLUNA 1.000 TL.ÖDENEK
14 Ocak 2021
COVİD BİZİ ÇOK DEĞİŞTİRDİ
13 Ocak 2021
KÖPRÜ- OTOYOLLAR-SURİYELİLER
11 Ocak 2021
RİZE'DE HASTANE 2023 DE TAMAM
08 Ocak 2021
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
31 Aralık 2020
YENİ YIL YAZISI
17 Aralık 2020
RİZE'DE HASTANE 2023'DE TAMAM MI?
09 Aralık 2020
OVİT’TE NELER OLMUŞ
06 Aralık 2020
NE KATAR’MIŞ. GÜNEYSU'YA HASTANE
03 Aralık 2020
RİZE'DE COVİD-19 HIZLA BÜYÜYOR
24 Kasım 2020
ARINÇ İSTİFASI VE SİYASET
23 Kasım 2020
RİZE'DEKİ MHP
21 Kasım 2020
RİZE’DE DURUM İYİ GİTMİYOR
18 Kasım 2020
KIBRIS ÇIKARMASI ve ACI REÇETE
16 Kasım 2020
ACI REÇETE KABUL, AMA
11 Kasım 2020
COVİD-19-TAŞ OCAĞI-OSMAN KÖSEOĞLU
09 Kasım 2020
GÜNÜMÜZDEN KISA NOTLAR. RİZE'DE UNUTULAN YOL
01 Kasım 2020
HASTANE NE OLDU
30 Ekim 2020
BAŞBAKAN MESUT YILMAZ’IN ARDINDAN
29 Ekim 2020
ANKARA ŞEHİR HASTANESİ
27 Ekim 2020
DEVLET YATIRIMI SIR’MI
22 Ekim 2020
HAYIRSEVERLER-VARDA SUYU-OVİT YOLU
09 Ekim 2020
DOĞU KARADENİZ SU KONSEYİ KURULMALI
07 Ekim 2020
SAĞLIK- PARA-YOKSULLUK
04 Ekim 2020
YAZAR-YAZARLIK
01 Ekim 2020
NİYE YAZIYORUM
28 Eylül 2020
KENDİRLİ-DEREPAZARI YOLU UNUTULDU
27 Eylül 2020
İTİBAR, SAYGINLIK, OVİT YOLU VE TOPRAK SATIŞI
23 Eylül 2020
NİYE CİDDİYE ALMIYORUZ
21 Eylül 2020
MEMLEKETTEN NOTLAR
11 Eylül 2020
GAZETECİ B.TURAN’IN ŞUTU KÖŞEDEN GİRDİ
03 Eylül 2020
TREN YOLU YAPILMALI
31 Ağustos 2020
ÇAYKUR VE Y.ZİYA ALİM-6
28 Ağustos 2020
AFETLER GELİYORUM DER
26 Ağustos 2020
TEK ADAMLIK DEMOKRASİ
25 Ağustos 2020
AFETLERDEN NİYE DERS ALINMIYOR?
24 Ağustos 2020
55.YILIN ARDINDAN ZİHNİ DERİN
24 Ağustos 2020
RİZEDEN ACİL KONULAR
10 Ağustos 2020
HAMİDİYE GERİ TEPTİ
09 Ağustos 2020
EKREM ORHON 37 YIL ÖNCE
08 Ağustos 2020
SALAHA TÜNELİ VE VEFA
04 Ağustos 2020
TEHLİKEYİ NİYE ANLAMIYORUZ
22 Temmuz 2020
YAVUZ DONAT RİZE’DE
18 Temmuz 2020
RİZE'DE TAŞKINLAR
28 Haziran 2020
MİTHAT TURGUTCAN’DAN ANILAR
23 Haziran 2020
TREN YOLU YAPILMALI
22 Haziran 2020
RİZE LOJİSTİK NEREDE
20 Haziran 2020
KIRIK TÜNELİ İHALESİ YAPILDI
14 Haziran 2020
RİZE'DE ONKOLOJİ DOKTORSUZ KALMASIN
04 Haziran 2020
PANZEHİR ve TÜNELİN YOLU
03 Haziran 2020
VALİ’YE SAHİP ÇIKAN ERZURUM
22 Mayıs 2020
BAYRAM TADINDA MI?
17 Mayıs 2020
RİZE VE DOĞU KARADENİZ'DE HEYELAN VE SEL
13 Mayıs 2020
Birisi deniz diye ortaya attı, Rize bir süredir kaynıyor.
08 Mayıs 2020
SAĞLIKÇILAR İLE GEZİCİLER
06 Mayıs 2020
DENİZDE HASTANEYE HAYIR-6
03 Mayıs 2020
YAZMAKTAN KORKMAYALIM
01 Mayıs 2020
ZÜMRÜT RİZE 71 YAŞINDA
26 Nisan 2020
KIRIK NE ZAMAN-7
24 Nisan 2020
OVİT TÜNELİ YOLU UNUTULDU-103
20 Nisan 2020
HASTA GARANTİLİ HASTANE
20 Nisan 2020
BIRAKTIĞIMIZ YERDEN
06 Nisan 2020
KÖY OKULLARI MESLEK LİSELERİ
04 Nisan 2020
KOLONYA VE MASKE DAĞITILSIN
30 Mart 2020
ATANMIŞ-SEÇİLMİŞ-KORONA-SINIRDAKİ MÜLTECİLER
29 Mart 2020
SOKAĞA ÇIKMAYALIM
26 Mart 2020
EVDE KALALIM
21 Mart 2020
BAKANLAR NE KADAR BAŞARILI
18 Mart 2020
GÜNÜMÜZDEN NOTLAR
09 Mart 2020
AKP DE YAPRAK DÖKÜMÜ MÜ?
07 Mart 2020
KORUMA SALTANATI
23 Şubat 2020
HES CiMER’E RAĞMEN DEVAM EDİYOR
22 Şubat 2020
GAZETECİ NİYE YAZAR
16 Şubat 2020
OVİT TÜNELİNİN YOLU-102
10 Şubat 2020
RİZE'DE 12 YILDIR BİTMEYEN YOL
04 Şubat 2020
LOJİSTİĞİ SAYIKLAYANLARA
30 Ocak 2020
RİZE TARİHİNDEN İZLER
28 Ocak 2020
ÇAYKUR VE EKREM YÜCE
23 Ocak 2020
OVİT YOLU UNUTULDU-101
21 Ocak 2020
ÇAYELİ BAKIRDA ÇALIŞMAYANA ÖDÜL VAR
21 Ocak 2020
DENİZ ÜSTÜ HASTANE-5
19 Ocak 2020
OVİT’TE KIŞ SPORLARINA DOĞRU
16 Ocak 2020
RİZE EMNİYETLİ ŞEHİR
13 Ocak 2020
BAKANLAR BEYAZ TÜRK MÜ?
13 Ocak 2020
HASAN KARAL NEREDE
12 Ocak 2020
TAŞIMALI EĞİTİMLE BOŞALAN KÖYLER
08 Ocak 2020
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
04 Ocak 2020
RİZE'DE DENİZDE DOLGU HASTANESİNE HAYIR
01 Ocak 2020
NE BİTMEZ TÜNELMİŞ SALARHA TÜNELİ
30 Aralık 2019
YENİ YILDA RİZE İÇİN NE İSTİYORUM
18 Aralık 2019
ÇAYKUR’A ALİM ATANMALI
14 Aralık 2019
RİZESPOR NEREYE KOŞUYOR
14 Aralık 2019
GÜNÜMÜZDEN NOTLAR. Trabzon pislenmiş
12 Aralık 2019
RİZE'DE LOJİSTİK NEREDE ?
30 Kasım 2019
KARAYOLLARININ İŞGÜZARLIĞI
26 Kasım 2019
TEMİZ HAVAYA HAYIR DİYEN MECLİS
22 Kasım 2019
RİZE ONKOLİJİ YEDEK PARÇA BEKLİYOR
20 Kasım 2019
YAYLA YIKIMLARI
15 Kasım 2019
RİZE'DE DENİZDE HASTANEYE HAYIR-3
10 Kasım 2019
RİZE’DE TEREYAĞI Tereyağlarının Rize’nin olmadığını rahatlıkla söylemek isterim.
07 Kasım 2019
SİYASET BUYSA….
05 Kasım 2019
OVİT’E ÇIKAN YOL UNUTULDU
31 Ekim 2019
ÖZEL İDAREDE NELER OLUYOR
26 Ekim 2019
RİZE'DEKİ KAÇAK YAPILAR ÜZERİNE
23 Ekim 2019
RİZENİN MARKALARI (2)
08 Ekim 2019
İKİZDERE’Lİ-YETİM HOCA
06 Ekim 2019
RİZE’NİN MARKALARI-1
03 Ekim 2019
ÖLÜMÜNÜN 6.YILINDA NEVZAT KÖSOĞLU
03 Ekim 2019
LOJİSTİK İHALESİ NE OLDU
27 Eylül 2019
Basına niye yazıyorsun demek istediysen boyunu çok aştın Başkan derim.
26 Eylül 2019
RİZE'DE ÖZEL İDARELERİN KAPATILMASINI Bu Millet hayırla yâd etmeyecektir
17 Eylül 2019
TAHSİN BAYRAMOĞLU VE MÜCADELESİ
08 Eylül 2019
YAYLADA HAYVANMI TURİST Mİ?
04 Eylül 2019
ANKARA TOZ DUMAN
23 Ağustos 2019
ZİHNİ DERİN 54 YIL ÖNCE
18 Ağustos 2019
SIRADAKİ GELSİN
07 Ağustos 2019
EKREM ORHON 36.YILDÖNÜMÜNDE
01 Ağustos 2019
KENDİR MİLLİ VE YERLİDİR
19 Temmuz 2019
KIRIK TÜNELİ-5
17 Temmuz 2019
HİKÂYE DEĞİL GERÇEK-3
11 Temmuz 2019
HİKÂYE DEĞİL GERÇEK-2
05 Temmuz 2019
HİKÂYE DEĞİL-1
01 Temmuz 2019
SAMSUN–SARP DEMİRYOLU
30 Haziran 2019
BU İŞİN BÖYLE OLACAĞI BELLİ İDİ
28 Haziran 2019
POLİS GÜVENDİR
27 Haziran 2019
RİZE'DE BU EĞİTİM ALKIŞLANIR
26 Haziran 2019
RİZE'YE ÇOCUK ONKOLOJİ GEREKLİ
18 Haziran 2019
DEVLETİN DUVARLARI NİÇİN YIKILIR
17 Haziran 2019
KIRIK TÜNELİ-4
29 Mayıs 2019
OKUR MEKTUBU
28 Mayıs 2019
SPOR BARIŞ OLMALI
15 Mayıs 2019
2019 yaş Çay kampanyası başsız açıldı.
14 Mayıs 2019
Kırık Tüneli -3-
07 Mayıs 2019
Sırada Galatasaray Var.
07 Mayıs 2019
Kırık Tüneli -2-
01 Mayıs 2019
Kırık Tüneli Niye Gecikti.
18 Nisan 2019
ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne geç de olsa asaleten atanmalı
12 Nisan 2019
Polis 174 Yaşında
Haber Yazılımı