Deniz VARLI ÇAY TOPLAYANLAR SOKAĞA ÇIKABİLECEK Mİ?
Yazı Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 01:08
 
ÇAY TOPLAYANLAR SOKAĞA ÇIKABİLECEK Mİ?
Deniz VARLI
 
 

Arife günü ve bayramın tamamında (23-26 Mayıs 2020) ülke genelinde getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının (yasak değil kısıtlama) kapsamı belirlendi. İçişleri Bakanlığınca konuyla ilgili olarak valiliklere gönderilen genelgede sokağa çıkma kısıtlamasının kapsamı anlatılıyor.

Cumhurbaşkanı, sokağa çıkma kısıtlamasının, tarımsal üretimde çalışanları; Isparta'da gül, Rize'de, Artvin'de, Trabzon'da, Giresun ve Ordu'da çay hasadı yapanları kapsamadığını söyledi. İçişleri Bakanlığı genelgesinde de bu durum teyit ediliyor.

Anılan işlerde çalışanlar dışındakilerin evlerinde kalmasının esas olduğu vurgulanan genelgede anılmayan iş yok gibi...

RİZE'DE UYGULAMA NASIL OLACAK?

Genelgenin ne şekilde uygulanacağına yine illerdeki pandemi kurullarının karar vereceği anlaşılıyor.

Doğu Karadeniz'de çay hasadı başladı. Rize'de yaşayanlar kısıtlama kapsamı dışında mı, herkes sokaklara çıkabilecek mi? Sabah çay bahçesine giren çay müstahsili, öğleden sonra fırına ekmek almaya gidebilecek mi? Çay hasadında çalıştığını belgelemesi mi gerekiyor?.. gibi birçok soru cevap bekliyor.

Vatandaşların merak ettiği sorulara cevap vermek adına, sokağa çıkma kısıtlaması başlamadan önce Valilikten uygulamanın ne şekilde yapılacağı konusunda bir açıklama yapılması yerinde olacaktır.

 
Etiketler: ÇAY, TOPLAYANLAR, SOKAĞA, ÇIKABİLECEK, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı