Deniz VARLI Darbeci ile Ordubozan
Yazı Detayı
08 Haziran 2021 - Salı 14:05
 
Darbeci ile Ordubozan
Deniz VARLI
 
 
“Yalanla dolanla ordumuza ve onun komuta heyetine dil uzatmayı adet haline getiren ordubozanlar var. Fitne ve fesat peşinde koşan bu ordubozanlar…” diye devam eden bu ifadeler 5 Haziran’daki Denizkurdu2021 tatbikatını izleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a ait.1
 
Kim bu ordubozanlar, Soylu’nun Rand Corporation’ın raporuna dayandırdığı Jandarmanın yeniden Milli Savunma Bakanlığına bağlanması isteği ile nasıl bir bağı var?

Sedat Peker’in “Biz hepimiz aileyiz her suçta beraberiz” diyerek ifşaatta bulunması, aydınlatılmamış olan bazı suçların araştırılma ihtiyacının ortaya çıkmasının ve ülkenin nasıl bir çürümüşlük halinde olduğunun görülmesinin yanısıra ülkenin yönetim krizi içerisinde olduğunun da göstergesi aynı zamanda. Peker ifşaatları ile başlayan süreç, Erdoğan sonrasına pozisyon alanların yahut Erdoğan’dan görevi devralmaya niyetli olanların kavgası bir bakıma.

Ahmet Takan 25 Mayıs 2021 tarihli Korkusuz’da; Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, bir süredir Tayyip Erdoğan’a Jandarma Genel Komutanlığı’nın tekrar Savunma Bakanlığı’na bağlanması için baskı yaptığını, Erdoğan’ın Akar’ın bu talebini neredeyse kabul etme noktasına geldiğini ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Erdoğan’a Jandarma’nın İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak tekrar Savunma Bakanlığı’na bağlanmasının sakıncalarını gidip gelip anlattığını ve epeyce dil dökerek Erdoğan’ı ikna ettiğini yazdı.2

SOYLU: JANDARMASIZ DARBE HAYATTA YAPILAMAZ

Hatırlayalım; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TRT’de 19 Mayıs 2021’de katıldığı programda Sedat Peker’in kendisine yönelttiği suçlamalara cevap verirken ilginç bir konuya girmişti: “Beka neydi?” diye hatırlatma yapan Soylu, “Adam…”  diye başladığı cümlesine “konuşturuyorsunuz beni, haha…” diyerek ve Rand Corporation’ı özneleştirerek devam etmişti. ABD merkezli düşünce kuruluşunun 2020’de yayımladığı raporda, Türkiye’nin çok uzun zamandır TSK’nın altında bulunan Jandarmayı 15 Temmuz’dan sonra İçişleri Bakanlığına bağlayarak ‘çok tehlikeli’ bir şey yaptığını, başında bir orgeneralin olmasının ise daha tehlikeli olduğu görüşüne yer verdiğini söylemişti. Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in 15 Temmuz’un kahramanı olduğunu ifade eden Soylu, “Size İçişleri Bakanı olarak bir tecrübemi söyleyeyim; jandarmasız darbe hayatta yapılamaz. Rand Corporation, ‘siz şaşırmışsınız’ diyor” diye konuşmuştu.

Peker’in isnatlarına cevap vermek için canlı yayınlara çıkan Soylu, bir yandan savunma yaparken diğer taraftan hücumu da ihmal etmiyor. “Adam” diye başladığı cümlede özneyi “Rand Corporation” yaparak Takan’ın yazısında belirttiği üzere Jandarmanın yeniden MSB’ye bağlanması için Akar’ın Erdoğan’ı ikna etme çabalarına işaret ediyor. Akar ile Rand Corporation’ı özdeşleştiriyor. Soylu, Akar’ın Jandarmanın yeniden MSB’ye bağlanması isteğini, ABD’nin Türkiye’de darbe yapma ortamının yeniden tesis edilme isteği ile örtüştürüyor.
 
AKAR: FİTNE VAR, FESAT VAR, NİFAK VAR, KURNAZLIK VAR

İşte Akar’ın öfkesinin nedeni bu. Son zamanlarda TSK ve komuta kademesi hakkında fitne-fesat içeren başkaca bir açıklama duyan yok zira. 15 Temmuz’da Genel Kurmay Başkanı olarak Akıncılar Üssünde esir tutulduğunda kafasına silah dayandığı halde darbecilerin uzattığı darbe bildirisini imzalamayan Genel Kurmay Başkanı’nın öfkesi bu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildiğinde Savunma Bakanı olan, Savunma Bakanı olduğunun ertesinde Genelkurmay Başkanlığı kendisine bağlanan Bakanın öfkesi.

Hulusi Akar’ın “son zamanlarda ordumuza ve komuta kademesine dil uzatanlara” gösterdiği tepki ile Rand Corporation’ın 2020’de yayımlanan raporunda kendisinden “anahtar muhatap” olarak bahsedilmesine verdiği tepkinin benzerliği dikkat çekici şekilde fitne-fesat içerikli. Akar, raporu şöyle yorumluyor:
“Bu Rand raporu hangi amaçla, ne amaçla hazırlandı? Onlar mahfuz kalmak kaydıyla oradan çıkan, amaçları bu veya değil, fakat oradan üretilen bir fitne var, fesat var, nifak var ve kurnazlıklar var. Herkes o raporu bir şekilde kendi amaçları doğrultusunda kullanmak suretiyle bir yerlere varmaya, birtakım sonuçlar çıkarmaya çalışıyor.”3

İçişleri Bakanı Milli Savunma Bakanını “darbe ortamı hazırlamaya çalışmakla” suçlarken, Milli Savunma Bakanı İçişleri Bakanını “fitne-fesat peşinde koşan ordubozan” diye suçluyor. Ne günlere kaldık! Daha bunlar iyi günlerimiz mi acaba?

1.  https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/hulusi-akardan-ordubozan-tepkisi-6469863/

2.  https://www.korkusuz.com.tr/sarayda-bahcelinin-isareti-bekleniyor.html

3. https://www.aksam.com.tr/guncel/bakan-akar-darbe-iddialari-hakkinda-konustu-rand-corporationin-raporu-ne-amacla-hazirlandi/haber-1046711

 

 
Etiketler: Darbeci, ile, Ordubozan,
Yorumlar
Haber Yazılımı