Recep Ali AKSOYLU FERETİKONUN COĞRAFİ TESCİLİ VAR, KENDİSİ ?
Yazı Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 08:58
 
FERETİKONUN COĞRAFİ TESCİLİ VAR, KENDİSİ ?
Recep Ali AKSOYLU
[email protected]
 
 

Rize Bezi – Feretiko ile tüketici kimliğimin dışında tanışıklığım 20 yılı buluyor. O yılların ev tekstilinde Türkiye’nin en popüler markalarından Linda Tekstilin Genel Müdürü idim ve temin ettiğim atkısı kendir, çözgüsü pamuk olan örnek kumaşlardan aylar süren çalışma sonucu “Casa Mia” markalı çok özel bir koleksiyon hazırlattım. Hem şirketim pazarda ki bir fırsatı değerlendirecek, hem de memleketim Rize’den yüzbinlerce metre kumaş tedarik ederek ekonomisine katkıda bulunacaktım. Koleksiyonumuza hedef pazardan fevkalade güzel dönüşler aldıktan sonra seri imalatı programlama aşamasında Rize’de Rize Bezi – Feretiko üretilmediğini, dahası kenevir üretimi 1971’de büsbütün yasaklandığından ithal edilen ipliklerle Denizli ve Bursa’da üretilen kumaşların ülke genelinde farklı isimlerle, Rize’de de Rize Bezi – Feretiko adıyla satıldığını, kısmen de konfeksiyona dönüştüğünü öğrendim. 


Azıcık istisnası vardı. Halk Eğitim Müdürlüğü marifetiyle Rize’de 2 binin üzerinde kadına dokuma öğretilmiş, birkaç kurs merkezinde de ithal iplikten feretiko dokunarak konfeksiyona, tekstile dönüştürülüyor. 


O dönem vakıf olduğum bilgilerle Halk Eğitimin 2 binlerin başında “Rize Bezini Marka Yapacağız” tarzında ki yüksek volümlü hamasi nutuklarının taşıma suyla ve bu ölçekle beyhude olduğunu, kamu kaynaklarının da israf edildiğini o yıllarda defalarca dile getirmiş, yazmıştım.  


ÇAY ÖNCESİNDE RİZENİN EN ÖNEMLİ ÜRÜNÜ İDİ  


Feretiko’nun ana hammaddesi Kenevir, Çay öncesinde Rize ekonomisinin bel kemiği idi. Rizeli ürettiğinden tekstil, halat, çuval, yiyecek olarak hem kendisi kullanır, hem de ticaretini yapardı. Rivayete göre de en büyük alıcı da Devlet-i Aliyye idi.  


1950’lerden sonra çaycılığın hızla gelişmesi ve bir tarım ürünü olarak fevkalade kazandırması, kenevire nazaran sağlıksız ama üretim maliyeti çok daha düşük petrokimya kökenli hammaddelerin pazara sunulmasıyla kenevir üretimi Rizeli için cazip olmaktan uzaklaştı. ABD’deki kenevir karşıtı güçlü lobilerin etkisiyle ABD yönetiminin baskısı sonucu Nihat Erim hükümeti de kenevir ekimine yasak getirince bu geleneksel ürünümüz, kültür mirasımız büsbütün unutulmaya terk edildi zaten. 


2016 yılında 18 ilde koşullu kenevir üretimine yasal izin çıktı. Ancak izin koşulları çok ağır olmamasına rağmen ilimizde geçen yıla kadar kenevir ekimine ilgi duyan çiftçi aile olmadı. Üstelik çay eskisi kadar cazip olmadığından alternatif ürünlere yönelik arayışlarda sürerken kenevir ekimine ilgi duyulmamasının temelinde bir çok neden var. Geleneksel usulle liflerin ipliğe dönüştürülebileceği derelerin, su olanaklarının artık olmaması, tohum yetersizliği, kentlileşme, alternatif ürünlerin maliyet avantajları ilk aklıma gelenler. 


9 Ocak’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın kenevir seferberliği çağrısından sonra Rize’de bu yıl önceki yıl deneme üretimi izni alan aile dahil 15 dönüm kadar bir arazide kenevir ekimi yapıldı. Nitelikli tohum tedarik edilemediği için ekim yapılamaması, ekim talebinin yetersizliği, endüstriyel aşamaya geçilemediğinden liflerin nasıl değerlendirileceği bu yazımın konusu olmadığından yazımın başlığına dönmek istiyorum.   


FERETİKOYA 2007’DE COĞRAFİ TESCİL ALINDI 


Kenevir lifinden iplik üretimimiz sıfır düzeyinde, endüstriyel boyutta Rize Bezi -Feretiko üretimimiz yok ama bu hafta Ankara ATO Congresium Kongre ve Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde görücüye çıkabilmişiz.  


Kenevir ekimi yasaktı ama Rize Bezi - Feretiko için Rize Valiliğinin 2005’de müracaat edip 2007’de Coğrafi İşareti aldığını 3 Mart 2018’de Rize Valiliğinde İl Sosyal Etüt Ve Proje Müdürü Dr. Esra Alemdaroğlu’nun organize ettiği “Rize Bezi Feretiko Coğrafi - Menşei İşaret Tescili” konulu toplantıda öğrenmiştim. DOKA’dan ve Ankara’dan üst düzey bürokrat ve uzmanlarında katıldığı toplantıda dile getirdiğim hususu burada da tekrarlamak istiyorum. 


Romanya’dan ithal edilen kendir ipliğinin Denizli’de kumaşa çevrilmiş halini “Rize bezi – Feretiko” olarak sahiplenip Rize adına coğrafi tescil almak ne derece mantıklıdır, Rize’ye kazancı ne olacaktır.  


Sakın yanlış anlaşılmasın, yaklaşık 20 yıldır çay ’a alternatif değil ama ikincil ürün olarak kenevirin Rize’de ekiminin yeniden başlaması, desteklenmesi, modern işletmecilik normlarıyla global marka olabilmesi için mücadele veren olarak derdim üzüm yemek, Coğrafi İşaretimizin karşılığını ekonomik olarak da alalım istiyorum. 


Coğrafi tescil bizim ama ipliği, kumaşı, konfeksiyonu da bize ait olsun ki, Romanyalıya, Denizliliye değil Rize ekonomisine, Rizeliye faydası olsun istiyorum.  


GELELİM ÖZETLE COĞRAFİ İŞARETİN NE OLDUĞUNA; 


Menşe Adı, Mahreç İşareti ve Geleneksel Ürün olarak üçe ayrılan Coğrafi işaret, temel olarak yöresel ürün adını ifade eder.  Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işarettir.  


Feretiko için alınan Coğrafi İşaretin “Mahreç İşareti” olduğunu toplantıda söylemişlerdi. Mahreç İşaretinde ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinden en az birinin belirli coğrafi sınırlar içinde gerçekleşmesi zorunludur. Rize Bezi Feretiko için yorumlarsak; ekim olmadığından liften iplik üretimi yapılamıyor ama ithal edilen ipliklerden Halk Eğitim Kursları bünyesinde miktarı az olsa da kumaş – konfeksiyon üretiliyor. Prosedür açısından feretikoya mahreç coğrafi işareti tamam da, bu boyutun Rize ekonomisine, Rizeliye katkısı minimal düzeydedir. Tatminden uzaktır.   


Esasen Rize’de yetişen kenevirin doğanın etkisiyle kendine has bir özelliğe sahip olması, ürünün “menşe işareti” alabileceğini de ortaya koymakta. Zira ekolojik nedenlerle üretimi, işlenmesi ve diğer işlemleri ile yöreye, alana ve bölgeye mahsus karakterdedir.  


Henüz Coğrafi İşaret alınma aşamasında olan Rize Çayını da, Anzer Balını da bu kategoride değerlendirebiliriz. 


COĞRAFİ İŞARET NEDEN ÖNEMLİ? 


Coğrafi İşaretlerle dünyada yıllık 200 milyar doların üzerinde bir katma değer oluşturulduğu belirtilmekte. Coğrafi işaretler, kendi topraklarının ürünlerini bir markaya dönüştürmelerine katkı sağlayarak kırsal topluluklar için kültürel ve ticari anlamda “yeniden doğuş” anlamına geliyor. Zira coğrafi işaret tescili alan ürün, hem bölgeye özel oluşu hem de kalite standartlarının göz önünde bulundurulduğu anlamına gelir.  


Bu da küresel pazarda giderek şiddetlenen rekabet ortamında alıcı bulabilmede, satışlardan daha yüksek getiri elde edebilmede “kaliteli markalar” geliştirmek suretiyle yörelerin kendi isimlerini korumasını, üretilen ürünlerine güven duyulmasını sağlar. 


Ankara’da 2.si yapılan Zirve’nin temel amacı da; Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak ülkemizin coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmek ve bu yolla büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasına ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak olarak belirtiliyor. 


Türkiye’de 2500 civarında olduğu tahmin edilen Coğrafi İşaret alabilecek üründen 400 kadarı tescil sürecini tamamlamış. Rize’nin Rize Bezi (Feretiko) haricinde Coğrafi İşareti almış diğer ürünleri de; Çayeli Kuru Fasulye Yemeği, Rize Baston Ekmeği, Rize Simidi, Derepazarı Pidesi. 


Önemsediğim iki notu ekleyerek yazımı tamamlayayım.  


Hep kafama takılmıştır; lifi, ipliği, kumaşı Rize’de üretilmese de Rize adına Coğrafi İşareti alınmış Rize Bezi – Feretiko konusunda Rize dışında Halk Eğitimler dokuma kursu açıyor, defileler düzenliyor! 


Temel ürünümüz çay. Alternatifi düşünülemez ama sıkıntıları da çok. Rize’mizde kararların alınmasında etkili, yetkili olanlarımız çay plantasyonlarının dışında ekilebilen keneviri ticari ve istihdam boyutu bir yana kültür mirası olarak da değerlendirerek bölgede ekimini, ürüne dönüştürülmesini desteklenecek politikalar geliştirilmeliler.  


Çok mu şey istiyoruz Rize adına. 

 
Etiketler: FERETİKONUN, COĞRAFİ, TESCİLİ, VAR,, KENDİSİ, ?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Nisan 2022
LİDERİ YENEN DEĞİL 6 PUANLIK MAÇLARI ALAN KÜMEDE KALIYOR
16 Mart 2022
TÜRK 210, ALMAN 800, AMERİKALI 2 BİN LİTRE ALABİLİYOR!
11 Mart 2022
13 HAKEMİN İHRACI DÜŞECEK TAKIMLARA UMUT OLUR
25 Şubat 2022
TÜİK’IN NÜFUS VERİLERİNDEN ANLADIĞIMIZ
23 Şubat 2022
ÇAYKUR RİZESPOR CAMİAYA AİT OLMAYINCA Mİ?
17 Şubat 2022
BİNDİR YÜZDE 400, İNDİR YÜZDE 30, GELSİN MÜJDE!
06 Şubat 2022
“CELEP” IN VİDEOSUNDAN KURUMSALLIK VE İNSAN KAYNAKLARI DERSİ
23 Ocak 2022
VADELİ ÇEK KARŞILIĞINDA SATIŞ TAAHÜDÜNDE BULUNUNCA
11 Ocak 2022
BİR GARİP SÜPER LİG YARIŞINDA TRABZONSPOR KALDI TEK BAŞINA
28 Aralık 2021
SERMAYEYİ KEDİYE YÜKLEMEDEN TİCARET
25 Aralık 2021
ANNEMİZ AYNUR AKSOYLU İÇİN TEŞEKKÜRÜMÜZ
11 Aralık 2021
UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMSINDA YENİDEN 15.SIRAYA YÜKSELDİK AMA!
06 Aralık 2021
RİZESPOR 6 PUANLIK MAÇLARI ALIP PEKALA LİGDE KALABİLİRİZ!
09 Kasım 2021
DAHA BÜYÜK OLMAK Mİ ? VERİMLİ – KARLI OLMAK Mİ?
22 Ekim 2021
İLK OKUL COCUĞU SEMTİNDE OKUMALI, KÖY OKULLARI AÇILMALI
07 Ekim 2021
KİRALAR UÇUNCA AÇIK ARTIRMALI DÖNEM BAŞLADI
04 Ekim 2021
VİCDANI DEĞİL, BIYIKLARI PALA’YMIŞ SADECE
11 Eylül 2021
İLKİ AÇILMADAN RİZE’YE İKİNCİSİNİN AÇILMASINI ÖNERİYORUM .
23 Temmuz 2021
SPORDA CİNSİYET AYRIMCILIĞINDA MEDYANIN, FEDERASYONLARIN ROLÜ
05 Haziran 2021
SANAYİCİ DIŞ PAZARA YÖNELİNCE İÇERDE ÜRETİM, SATIŞ DURMA NOKTASINDA!
02 Mayıs 2021
TFF 1.LİGDE MÜTHİŞ ZİRVE YARIŞI
20 Nisan 2021
BU RAMAZAN KOMŞUMUZUN KALBİNE DOKUNALIM
20 Ocak 2021
AVRUPA’NIN EN YAŞLI LİGİNDE GENÇ FUTBOLCU OLABİLMEK!
18 Ocak 2021
DÜNYA YILDIZI MESUT ÖZİL LİGİMİZE RENK KATACAK
05 Ocak 2021
YENİ ASGARİ ÜCRETİN EMEKLİ VE ORTANCA MAAŞLARINA BASKISI
13 Aralık 2020
TOMAS HOCANIN ÇAYKUR RİZESPOR’U 7 SEZONUN EN İYİSİ
07 Kasım 2020
PAZAR'DA YAPIMI DEVAM EDEN HAVALİMANINA "AHMET MESUT YILMAZ" ADININ VERİLMESİ YAKIŞANDIR, VEFA BORCUMUZDUR.
06 Ekim 2020
PANDEMİDE KİŞİSEL HİJYEN İÇİN ORTAMLARIN TEMİZLİK VE BAKIMININ ÖNEMİ
20 Temmuz 2020
DÜŞECEK SON İKİ TAKIM ARASINDA Ç RİZESPOR OLABİLİR Mİ?
13 Temmuz 2020
FATİH’İN MİRASI AYASOFYA’NIN KİLİSE OLMAMASINI SAĞLAYAN ATATÜRK’E MÜTEŞEKKİRİZ
10 Haziran 2020
PERAKENDE DE STOK YÖNETİMİ
26 Mayıs 2020
KÜÇÜK ŞEYLERDEN DE MUTLU OLABİLİYORUZ
05 Mayıs 2020
GURBETTEKİ ÇAYCI RİZELİ İÇİN ÜMİDİMİ KORUYORUM
08 Nisan 2020
KREDİLER 3 AY ÖTELENDİ, PEKİ ÇEK’LER NE OLACAK?
24 Mart 2020
İÇİMİZ DIŞIMIZ CORONA. HEPİMİZİ ALDI HORONA!
03 Mart 2020
ÜNAL KARAMAN’A CAMİANIN DESTEĞİ TAM
01 Mart 2020
ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ YOK, TEMİZLEYİP DÖNECEĞİZ İNŞALLAH
26 Şubat 2020
ÇAYKUR RİZESPOR LİGDE KALACAKTIR
06 Şubat 2020
EUROLİG’DE EFES – FENERBAHÇE FİNALİ NEDEN OLMASIN
13 Ocak 2020
EKREM ORHON’U “ANLA”YABİLMEK
29 Aralık 2019
TÜRK MALI MI, YERLİ Mİ?
19 Aralık 2019
SAMSUN'DAN SARP'A... YHT... EMİN MİSİNİZ ?
07 Aralık 2019
DOĞA OKULLARINDAKİ KRİZ VE KAMUNUN SORUMLULUĞU
30 Kasım 2019
KONU İSTİHDAM. RAKAMI DEĞİL NİTELİĞİ ÖNEMLİ
16 Ekim 2019
İSTANBUL’DA RİZE GÜNLERİ BUGÜN BAŞLIYOR
28 Eylül 2019
DÖNDÜK MÜ YİNE BAŞA!
27 Eylül 2019
RİZE ÇAYI VE ANZER BALI İÇİN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ
08 Eylül 2019
KARADENİZ FOLKLORUNDA ARMONİK VE BAĞLAMA
27 Ağustos 2019
VAMPİR KELEBEK RİCANIA SIMULANS’IN DETAYLI HİKÂYESİ
07 Ağustos 2019
BABA REİSİN VEFATININ 36. YILINDA ÇAYHAN ABLA
28 Haziran 2019
MURİÇİ SATIP MURİÇ ALAMAYACAKSAN SATMAYACAKSIN
27 Haziran 2019
ABD ve Kanada takımlarından oluşan MLS liginin en iyi ‘11’nde bir Rizeli.
21 Mayıs 2019
YENİ EĞİTİM MATEMATİKSİZ Mİ? EĞİTİM SİL BAŞTANA ELEŞTİRİLERE DAİR
03 Mayıs 2019
Anayasası Olmayan İşletmeler / Aile İşletmelerinde Kurumsallık
09 Nisan 2019
Rize'de 12 çiftçi Kenevir ekim izni istedi Ama...
Haber Yazılımı