Remzi SEKBAN HAKKI ÖRTMEK VE GİZLEMEK
Yazı Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 16:18
 
HAKKI ÖRTMEK VE GİZLEMEK
Remzi SEKBAN
 
 

Şeytan her zaman yalan konuşmaz, her zaman hakkı örter ve gizler.


Rivayetlerde şeytan bir gün Hz. Eyyüb a.s görünür ve şöyle seslenir. “Allah’ın yeryüzündeki en seçkin kullarına selam olsun. Sana güzel haberlerim var. Getirdiğim haber bu zamanın en iyi insani için gayb âleminin dördüncü mertebesinden. Melekler topluluğunda Allah’ın en iyi kulu için çeşitli konuşmalar yapılıyor.” der.


Hz. Eyyüb a.s “ Kimmiş bu en iyi kul, senin sözlerini dinlemek istemiyorum.” diyerek karşılık verir.


Şeytan “Beni dinlemek istemiyor musun, ama bu isteğini gözlerinin derinliklerinde görebiliyorum. O seçilmiş bilgenin adı Eyyübtur, Eyyüb peygamber. Göktekilerin adını sürekli tekrarlayıp durduklarını söylersem inanır mısın?” der.


Hz. Eyyüb a.s “ Benim rabbim beni benden daha iyi bilir. Ben kendimi insanların en iyisi değil en günahkârı biliyorum.” diyerek karşılık verir.


Şeytan “ Muhteşem bir tevazu, arştaki melekler topluluğunda seni öven neşideler okunuyor. Melekler seni öven kasideler çığırıyor. Ama sen kendini en günahkârlardan kabul ediyorsun. Ne mutlu mütevazılara.” diyerek gururunu okşamak ister.


Hz. Eyyüb a.s “ Buldukları her delikten sızmak isteyenlerin vay haline. Senin nüfuz etmek için hangi yolları kullandığını çok iyi bilirim. Onlar(melekler) sana Şam ve yöresinde Eyyüb gibisi yok. Züht ve takva, fedakârlık ve infakta Eyyüb’un zamanın en önde gelenlerinden olduğunu söylemediler mi. Yoksulların ellerinden tutar zalimden mazlumun hakkını alır.  Bunları söylediler sana öyle değil mi?” dedi.


Şeytan “ Evet, evet bunlar ve daha bir sürü takdir ve övgü dolu sözler söylediler.” diye karşılık verince.


Hz. Eyyüb a.s “ Sen niçin bunları bana anlatmaya kalkıyorsun.” dedi


Şeytan “ Allah katında sahip olduğun makamdan haberdar olmanı istedim.” deyince,


Hz. Eyyüb a.s “Bunca makam ve mevkiden dolayı gururlanayım istedin değil mi?” dedi.


Şeytan “Allah’ın samimi kullarını kandıramayacağımı, onlara üstün gelemeyeceğimi söylemiştim sana.” diyerek desiselerine devam eder. 


Eyyüb a.s “ Sen desiselerinden asla vaz geçmezsin. Zira sen güvenilir biri olsaydın hakkın dergâhından kovulmazdın.” diyerek karşılık verir ve şeytanı taşlayarak uzaklaştırır.


Şeytan ve şeytana tabi olmuş insanlar her zaman yalan konuşmaz. Getirdikleri haberlerin doğruluğundan ziyade bu haberlerle neyi hedef aldıklarına çok dikkat etmeliyiz. Şeytan ve aveneleri Müslümanların en büyük düşmanlarıdır.


Sevgi ve selamlarımla...

 
Etiketler: HAKKI, ÖRTMEK, VE, GİZLEMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı